Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Scrooge

Member
Κοντεύω τα 40 και τα τελευταία δυο χρόνια έχω αρχίσει να αραιώνω στους κροτάφους και λιγότερο στην κορυφή.
Θα έλεγα ότι πλησιάζω, αν δεν είμαι ήδη, στη NW 3.
Σύμφωνα με το γιατρο που επισκέφτηκα, μετά από χρόνια θα φτάσω στη NW 4.
Αποκλείοντας εξαρχής συντηρητική αγωγή με minox, fina, lasercomb κλπ, σκέφτομαι ως λύση τη μεταμόσχευση.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:
1) Χωρίς να ξέρω αν είναι κατάλληλη για την περίπτωσή μου, θεωρώ τη μέθοδο fue καλύτερη από τη strip. Εσείς τι πιστεύετε?
2) Ποιό είναι το κόστος της fue ανά τριχοθυλάκιο και πόσα τριχοθυλάκια μπορεί να χρειαστούν ? (Αν και καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να πει κανείς χωρίς να δει φωτό).
3) Ποιος γιατρός και ποια κλινική στην Ελλάδα θεωρούνται κορυφαίοι στη fue ?
4) Ποιο είναι το ποσοστό επιτυχίας (πχ πόσα % τριχοθυλάκια συνήθως "πιάνουν" τελικά ?)
5) Τα αποτελέσματα φαίνονται αμέσως ή πρέπει να περάσει κάποιος καιρός ?
6) Τι παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν ? Υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά σε υπάρχοντα τριχοθυλάκια ?
7) Τι πρέπει να προσέξει κανείς μετά την εμφύτευση ?
8 ) Υποθέτω ότι τα τριχοθυλάκια που θα εμφυτευτούν δεν θα πέσουν ποτέ, αφού θα είναι από "ασφαλή" περιοχή. Τι γίνεται όμως με τα διπλανά ? Χρειάζεται οπωσδήποτε αγωγή γι' αυτά ? Αν κάποιος δεν θέλει να κάνει αγωγή, δεν πρέπει να σκέφτεται τη μεταμόσχευση ?
Αυτά και συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις είναι αφελείς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

Scrooge είπε:
Κοντεύω τα 40 και τα τελευταία δυο χρόνια έχω αρχίσει να αραιώνω στους κροτάφους και λιγότερο στην κορυφή.
Θα έλεγα ότι πλησιάζω, αν δεν είμαι ήδη, στη NW 3.
Σύμφωνα με πλαστικό χειρουργό που επισκέφτηκα, μετά από χρόνια θα φτάσω στη NW 4.
Αποκλείοντας εξαρχής συντηρητική αγωγή με minox, fina, haircomb κλπ, σκέφτομαι ως λύση τη μεταμόσχευση.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:
1) Χωρίς να ξέρω αν είναι κατάλληλη για την περίπτωσή μου, θεωρώ τη μέθοδο fue καλύτερη από τη strip. Εσείς τι πιστεύετε?
2) Ποιό είναι το κόστος της fue ανά τριχοθυλάκιο και πόσα τριχοθυλάκια μπορεί να χρειαστούν ? (Αν και καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να πει κανείς χωρίς να δει φωτό).
3) Ποιος γιατρός και ποια κλινική στην Ελλάδα θεωρούνται κορυφαίοι στη fue ?
4) Ποιο είναι το ποσοστό επιτυχίας (πχ πόσα % τριχοθυλάκια συνήθως "πιάνουν" τελικά ?)
5) Τα αποτελέσματα φαίνονται αμέσως ή πρέπει να περάσει κάποιος καιρός ?
6) Τι παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν ? Υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά σε υπάρχοντα τριχοθυλάκια ?
7) Τι πρέπει να προσέξει κανείς μετά την εμφύτευση ?
8 ) Υποθέτω ότι τα τριχοθυλάκια που θα εμφυτευτούν δεν θα πέσουν ποτέ, αφού θα είναι από "ασφαλή" περιοχή. Τι γίνεται όμως με τα διπλανά ? Χρειάζεται οπωσδήποτε αγωγή γι' αυτά ? Αν κάποιος δεν θέλει να κάνει αγωγή, δεν πρέπει να σκέφτεται τη μεταμόσχευση ?
Αυτά και συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις είναι αφελείς.

1) H fue υπερέχει συγκριτικά με την strip από την άποψη ότι δεν αφήνει σημάδι. Η strip από την άλλη αφήνει μεγαλύτερο περιθώριο για περισσότερα μοσχεύματα.
2) Aναλόγως του γιατρού/της κλινικής. Πάντως η fue είναι ακριβότερη σαν τεχνική από την strip.
3) Κανείς.
4) Υποτίθεται το 80%. Και πάλι όμως παίζουν πολλοί παράγοντες στη μέση (από την τεχνική μέχρι το πόσο πιστά θα ακολουθήσεις τη μετεγχειρητική διαδικασία).
5) Τα τελικά αποτελέσματα φαίνονται σε ένα χρόνο.
6) Σε σπάνιες περιπτώσεις μόλυνση στη δότρια περιοχή. Υπάρχει περίπτωση να πάθουν ζημιά τα υπάρχοντα τριχοθυλάκια αν τα μεταμοσχευμένα μαλλιά μπουν πολύ κοντά τους.
7) Για 3 μέρες παίρνεις αντιβίωση, δεν κάνεις σεξ, δεν μασάς (μόνο υγρά ή μακακή τροφή), είσαι προσεκτικός κατά τον ύπνο.
8 ) Αν έχεις εξελίξιμη τριχόπτωση τότε αναγκαστικά θα πρέπει να ακολουθήσεις αγωγή, ειδικά εφόσον θα κάνεις μεταμόσχευση, για να μη σου μείνουν τα μεταμοσχευμένα μαλλιά ξέμπαρκα γύρω από γυμνό δέρμα.
 

Scrooge

Member
Απ: Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

Blindfold είπε:
5) Τα τελικά αποτελέσματα φαίνονται σε ένα χρόνο.
Τόσο πολύ ε ? Από τη μια ίσως είναι καλό, γιατί δεν θα κάνει μπαμ ότι έχεις κάνει εμφύτεση. Από την άλλη, τι εγγυήσεις έχεις ? Δλδ, αν μετά από ένα χρόνο δεν δεις ικανοποιητικά αποτελέσματα, σου επιστρέφουν μέρος των χρημάτων σου ? :D (αυτή την αντίδραση περιμένω...)

Blindfold είπε:
6) Σε σπάνιες περιπτώσεις μόλυνση στη δότρια περιοχή. Υπάρχει περίπτωση να πάθουν ζημιά τα υπάρχοντα τριχοθυλάκια αν τα μεταμοσχευμένα μαλλιά μπουν πολύ κοντά τους.
7) Για 3 μέρες παίρνεις αντιβίωση, δεν κάνεις σεξ, δεν μασάς (μόνο υγρά ή μακακή τροφή), είσαι προσεκτικός κατά τον ύπνο.
Αυτά ισχύουν για τη FUE ? Ο πλαστικός που ρώτησα δεν μου ανέφερε τπτ.

Blindfold, thanx για τις πληροφορίες.
 

tatini

New Member
Απ: Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

Βασικά στο χρόνο φαίνεται το τελικό αποτέλεσμα. Μέχρι να φτάσεις να κλείσεις χρόνο όμως ήδη βλέπεις τα αποτελέσματα. Αυτό για την εγγύηση χρημάτων δεν ισχύει και να είσαι προετοιμασμένος να ακούσεις πολλές δικαιολογίες για το αποτέλεσμα (ειδικά αν πας σε άσχετους). Ό,τι έγραψα ισχύει για τη fue γιατί έχω κάνει. Μπορεί να μην ανέφερε τίποτα γιατί θεωρείται αυτονόητο πως ακολουθείς μια μετεγχειρητική διαδικασία ή ακόμη και για να μη σε αποτρέψει.
 

Scrooge

Member
Απ: Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

Blindfold είπε:
Ό,τι έγραψα ισχύει για τη fue γιατί έχω κάνει.
Αν δεν παραβιάζω προσωπικά δεδομένα, μπορείς να μου πεις κάποια πράγματα ?
Ποιος έκανε την επέμβαση, πόσο κόστισε, αν είχε αποτέλεσμα, πώς είσαι σήμερα, αν θα τη συνιστούσες σε κάποιον.
(Κανονική ανάκριση ...)
 

koskar

Member
Απ: Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

Blindfold είπε:
........
8 ) Αν έχεις εξελίξιμη τριχόπτωση τότε αναγκαστικά θα πρέπει να ακολουθήσεις αγωγή, ειδικά εφόσον θα κάνεις μεταμόσχευση, για να μη σου μείνουν τα μεταμοσχευμένα μαλλιά ξέμπαρκα γύρω από γυμνό δέρμα.

Φαρμακευτική αγωγή για πάντα, προσωπικά θεωρώ ότι δεν μπορεις να κάνεις. Για πόσα χρόνια θα χαπακώνεσαι κάθε μέρα. Κάποια στιγμή θα την σταματήσεις...
 

Scrooge

Member
Απ: Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

koskar είπε:
Φαρμακευτική αγωγή για πάντα, προσωπικά θεωρώ ότι δεν μπορεις να κάνεις. Για πόσα χρόνια θα χαπακώνεσαι κάθε μέρα. Κάποια στιγμή θα την σταματήσεις...
Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν θα έκανα φαρμακευτική αγωγή ούτε για μεγάλο ούτε για μικρό διάστημα. Κατά τη γνώμη μου, δεν αξίζει να ρισκάρεις παρενέργειες για πέντε τρίχες. Αν δεν βρω λύση μέσω της εμφύτευσης, θα ζήσω με τη φαλάκρα μου.
 

Scrooge

Member
Απ: Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

Blindfold είπε:
Για 3 μέρες παίρνεις αντιβίωση, δεν κάνεις σεξ, δεν μασάς (μόνο υγρά ή μακακή τροφή), είσαι προσεκτικός κατά τον ύπνο.
Την αντιβίωση και την προσοχή στον ύπνο τα καταλαβαίνω, το να μην κάνεις σεξ και να μη μασάς, γιατί ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

Την αντιβίωση και την προσοχή στον ύπνο τα καταλαβαίνω, το να μην κάνεις σεξ και να μη μασάς, γιατί ?
τα θυλακια ειναι ευαισθητα τις πρωτες μερες,μπορει να καταστραφουν με καποιο σφιξιμο,ακομα και οταν τρωμε δουλευουν οι μυς του προσωπου
 

Scrooge

Member
Απ: Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

skeptikistis είπε:
scrooge αν εισαι NW2-3 και σκεφτεσαι μεταμοσχευση για να λυσεις το προβλημα της φαλακρας σου, εχοντας αποκλεισει τις αγωγες, σκεψου πολυ καλα τι πας να κανεις! :grandpa:
Εισαι μεγαλος, αλλα αυτο δεν αποκλειει το να προχωρησεις κιαλλο!
Το θεωρώ δεδομένο ότι θα προχωρήσει. Θα αραιώσω στην κορυφή και οι κρόταφοι θα βαθύνουν κι άλλο. Αυτό είναι το pattern, από το σόι του πατέρα και της μητέρας. Άλλωστε αφού ενεργοποιήθηκε τώρα, σημαίνει ότι θα συνεχίσει. Απλά λόγω ηλικίας ελπίζω ότι θα το κάνει αργά. Οπότε με μια καλή εμφύτευση τώρα, ίσως έχω αρκετά χρόνια μπροστά μου για ενδεχόμενη νέα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα