Επιλογές για αποκατάσταση ουλών FUT Strip – Η περίπτωση μου

Greg83

Member
Καλησπέρα σε όλους, παρακολουθώντας αρκετό καιρό το φόρουμ, αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας, τους προβληματισμούς μου για την περίπτωσή μου. Είμαι 37 ετών και έχω κάνει 2 μεταμοσχεύσεις μαλλιών.

Η πρώτη έγινε το 2007 και σε ηλικία 24 ετών, στα διάσημα εκείνη την περίοδο Laserline Clinics, με την μέθοδο FUT για μόνο 600 grafts (στις παρακάτω φωτογραφίες που παραθέτω είναι η επάνω ουλή).

Η δεύτερη έγινε σε γνωστό πλαστικό χειρουργό της Αθήνας το 2012 (ηλικία 29 ετών), πάλι με FUT και για άγνωστο αριθμό grafts. Ο συγκεκριμένος έκανε 3 μικρο strip (τα 2 στο πλάι και 1 κάτω από την παλιά τομή) για μεγαλύτερη εξαγωγή τριχοθυλακίων όπως μου είχε αναφέρει.

Πριν από περίπου 3 μήνες, λόγω της καραντίνας, κουρεύτηκα μόνος μου πρώτη φορά στα 6mm και φάνηκε ακριβώς πως έχει η κατάσταση στην δότρια περιοχή. Ανεξαρτήτως του αποτελέσματος των μεταμοσχεύσεων (το οποίο είναι φτωχό), το θέμα είναι ποιες επιλογές έχω -και ποια από αυτές είναι η βέλτιστη για την περίπτωσή μου- έτσι ώστε να φτιάξει η εικόνα από τα strip. Από την έρευνα που έχω κάνει έχω καταλήξει στις εξής τρεις:
  • Scalp Micro Pigmentation. Το feedback από ελληνικές κλινικές είναι περιορισμένο για την συγκεκριμένη μέθοδο και κάποια λίγα που έχω δει, δεν με έχουν ικανοποιήσει. Σαν αρκετά αξιόπιστη επιλογή έχω διαβάσει για την Milena Lardi στην Ιταλία.
  • Εμφύτευση με FUE. Το ρίσκο αυτής της επιλογής είναι για το κατά πόσο μπορεί αυτή να είναι επιτυχημένη πάνω σε ουλώδη ιστό. Επίσης σημαντικό είναι ότι χαραμίζονται πολύτιμα μοσχεύματα για μια πιθανή μελλοντική μεταμόσχευση, εφόσον βέβαια αυτή είναι εφικτή.
  • Κάποια κλινική ή πλαστικός χειρουργός που αναλαμβάνουν διόρθωση ουλών, με αφαίρεση την παλιάς ουλής και συρραφή εκ νέου. Αυτό σαν λύση θα το επιχειρούσα κυρίως για την πάνω τομή, καθώς συγκριτικά με τις άλλες, είναι και η χειρότερη.
Παραθέτω φώτο για να δείτε ποια είναι η κατάσταση μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    710.7 KB · Προβολές: 107
  • 2.jpg
    2.jpg
    427.6 KB · Προβολές: 99
  • 3.jpg
    3.jpg
    275 KB · Προβολές: 91

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stratos

Well-Known Member
Μην σπαταλησεις grafts για τις ουλες. Πηγαινε σε μια καλη κλινικη Κύπρο ή Τουρκια και κανε μμ εκει που χρειάζεται, μην τα κουρευεις πολυ κοντα και θα εισαι οκ.
 

manly_Man

Well-Known Member
οτι εγινε εγινε τωρα με τις ουλες απο τις FUT...απλα τωρα να τα αφηνεις πιο μακρια πισω να καλυπτονται ή κανε κανα smp...κρατα τα grafts σου για το πανω μερος που σιγουρα εκει θα τα εχεις περισσοτερο αναγκη.
 

Greg83

Member
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά τα πήρα τόσο κοντά και η εικόνα με απογοήτευσε.. αφού μέχρι τώρα δεν κούρευα ποτέ τα πλαϊνά κάτω από 1cm. Τώρα στο ενδεχόμενο μεταμόσχευσης, δεν ξέρω κατά πόσο η εικόνα της δότριας μου σηκώνει μια ακόμα (πιθανολογώ με FUE αφού με FUT ότι ήταν να γίνει έγινε), αλλά αυτό είναι κάτι που μόνο με ακριβείς μετρήσεις θα μπορέσω να το μάθω.
 

Harris_G

Well-Known Member
Καλα, η μεγαλη εχει γινει με Εξκαλιμπερ, ντροπη. Καλα κανεις και σε απασχολει, ξεκινα με SMP να δεις την καλυψη και το κοιτας και για FUE μετα.
 

Greg83

Member
Καλα, η μεγαλη εχει γινει με Εξκαλιμπερ, ντροπη. Καλα κανεις και σε απασχολει, ξεκινα με SMP να δεις την καλυψη και το κοιτας και για FUE μετα.

Και η συγκεκριμένη τομή έγινε για μόνο 600 grafts στο καλύτερο σημείο της δότριας.. Δυστυχώς, τότε το 2007, νεανικές επιπολαιότητες από την μεριά μου και κάκιστες πρακτικές από κλινικές όπως τα laserline.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Και η συγκεκριμένη τομή έγινε για μόνο 600 grafts στο καλύτερο σημείο της δότριας.. Δυστυχώς, τότε το 2007, νεανικές επιπολαιότητες από την μεριά μου και κάκιστες πρακτικές από κλινικές όπως τα laserline.
Δυστυχως ειναι όπως τα λές.
Φτιαχονται ΟΛΑ αυτα που έχεις, φαινεται πως μάλλον δεν έχει προχωρησει σε εκτενες σταδιο η ΑΓΑ σου.
Πιθανον (ΟΧΙ σιγουρα), αφαιρούνατι οι 2 ουλες με νεο FUT που θα αφήσει ελαχιστη ουλη πλεόν, και χρησιμοποιούνται τα μοσχευματα
αναμεσα στις ουλες σε συνδυασμό με FUE & BHT.
Μπορει να ξενικήσεις φυσικά με SMP και βλεπεις.
Επειδή όμως έχω δει πολλες δεκαδες περιστατικα ολοιδια στο ιατρειο μου, (ειδικα με το πρόγραμμα ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, εχει ανεβει άλλο νημα με 2 περιστικα από την laserline που ειχα διορθωσει με το υτο το πρόγραμμα) το πρόβλημα πάντα ειναι η πρόσθια περιοχή...
Αν θες στειλε μου pm, θα σε δω από το ιατριεο μου χωρις χρεωση να σου πω τι μπορει να γινει τεκμηριωμενα.
Να εισαι θετικός, δεν ειναι μη διορθώσιμο!
 

Greg83

Member
Δυστυχως ειναι όπως τα λές.
Φτιαχονται ΟΛΑ αυτα που έχεις, φαινεται πως μάλλον δεν έχει προχωρησει σε εκτενες σταδιο η ΑΓΑ σου.
Πιθανον (ΟΧΙ σιγουρα), αφαιρούνατι οι 2 ουλες με νεο FUT που θα αφήσει ελαχιστη ουλη πλεόν, και χρησιμοποιούνται τα μοσχευματα
αναμεσα στις ουλες σε συνδυασμό με FUE & BHT.
Μπορει να ξενικήσεις φυσικά με SMP και βλεπεις.
Επειδή όμως έχω δει πολλες δεκαδες περιστατικα ολοιδια στο ιατρειο μου, (ειδικα με το πρόγραμμα ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, εχει ανεβει άλλο νημα με 2 περιστικα από την laserline που ειχα διορθωσει με το υτο το πρόγραμμα) το πρόβλημα πάντα ειναι η πρόσθια περιοχή...
Αν θες στειλε μου pm, θα σε δω από το ιατριεο μου χωρις χρεωση να σου πω τι μπορει να γινει τεκμηριωμενα.
Να εισαι θετικός, δεν ειναι μη διορθώσιμο!

Καλησπέρα γιατρέ και σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας όσον αφορά την περίπτωσή μου. Σίγουρα μια τεκμηριωμένη εκτίμηση από κοντά θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη κι ελπίζω από Σεπτέμβρη (κορονοϊού επιτρέποντος) να καταφέρω να σας επισκεφτώ.

Για να υπάρχει και μια γενικότερη εικόνα της ΑΓΑ επισυνάπτω και κάποιες πρόσφατες φώτο της δότριας μου με μακρύτερο μαλλί (σε εσωτερικό χώρο με φλας) και της λήπτριας περιοχής. Τέλος και μια φώτο από το 2012 τραβηγμένη μια εβδομάδα μετά την 2η μεταμόσχευση μου.

Υ.Γ. Τα τελευταία 10 χρόνια δεν ακολουθώ καμία θεραπεία και ό,τι υπάρχει στην λήπτρια είναι από μεταμόσχευση.
 

Συνημμένα

  • 1.JPG
    1.JPG
    1.3 MB · Προβολές: 67
  • 2.JPG
    2.JPG
    636.7 KB · Προβολές: 60
  • 3.JPG
    3.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 57
  • 4.JPG
    4.JPG
    1.1 MB · Προβολές: 62

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καλησπέρα γιατρέ και σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας όσον αφορά την περίπτωσή μου. Σίγουρα μια τεκμηριωμένη εκτίμηση από κοντά θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη κι ελπίζω από Σεπτέμβρη (κορονοϊού επιτρέποντος) να καταφέρω να σας επισκεφτώ.

Για να υπάρχει και μια γενικότερη εικόνα της ΑΓΑ επισυνάπτω και κάποιες πρόσφατες φώτο της δότριας μου με μακρύτερο μαλλί (σε εσωτερικό χώρο με φλας) και της λήπτριας περιοχής. Τέλος και μια φώτο από το 2012 τραβηγμένη μια εβδομάδα μετά την 2η μεταμόσχευση μου.

Υ.Γ. Τα τελευταία 10 χρόνια δεν ακολουθώ καμία θεραπεία και ό,τι υπάρχει στην λήπτρια είναι από μεταμόσχευση.

Η δοτρια δειχνει μια χαρα!
Θα κανουμε πάρτυ.
Μου θυμίζεις ένα περιστατικό μου πρόσφατο με παρομοια, χοντρη τριχα, αλλο χρωμα όμως, που ειχε κανει και αυτος στην ίδια , κλινική πριν 15-20 χρόνια.
ΔΕΝ ειναι το τελικο, ειναι στους 7 μήνες! Θα βγαλει ΠΟΛΛΑ ακόμη!
Αυτο μπορεις να υπολογιζεις με combo FUT + FUE. ;)
 

Συνημμένα

  • DSC06702.JPG
    DSC06702.JPG
    517.6 KB · Προβολές: 63
  • DSC06712.JPG
    DSC06712.JPG
    482.6 KB · Προβολές: 58
  • DSC06721.JPG
    DSC06721.JPG
    354.9 KB · Προβολές: 64
  • DSC06764.JPG
    DSC06764.JPG
    454 KB · Προβολές: 71
  • DSC01311.JPG
    DSC01311.JPG
    295.4 KB · Προβολές: 72
  • DSC01312.JPG
    DSC01312.JPG
    367.3 KB · Προβολές: 71
  • DSC01317.JPG
    DSC01317.JPG
    311.6 KB · Προβολές: 65

Greg83

Member
Η δοτρια δειχνει μια χαρα!
Θα κανουμε πάρτυ.
Μου θυμίζεις ένα περιστατικό μου πρόσφατο με παρομοια, χοντρη τριχα, αλλο χρωμα όμως, που ειχε κανει και αυτος στην ίδια , κλινική πριν 15-20 χρόνια.
ΔΕΝ ειναι το τελικο, ειναι στους 7 μήνες! Θα βγαλει ΠΟΛΛΑ ακόμη!
Αυτο μπορεις να υπολογιζεις με combo FUT + FUE. ;)

Καταρχάς χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα ελπίδες για ένα θέμα που με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά (είτε με διόρθωση των ενοχλητικών ουλών από τις προηγούμενες επεμβάσεις, είτε ακόμα και με νέα μεταμόσχευση). Όπως και να χει σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για την δυνατότητα που μου δίνετε για δωρεάν consultation στο ιατρείο σας.
Όσον αφορά το περιστατικό που ανεβάσατε είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον γιατί όντως υπάρχουν κοινά στοιχεία στις περιπτώσεις μας και φαίνεται ότι θα έχει ενα εξαιρετικό αποτέλεσμα!! κ αφού είναι στον 7ο μηνα έχει να περιμένει ακόμα περαιτέρω βελτίωση!
 
Μπλουζα