Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Γεια σας παίδες,
Είμαι 41 χρόνων, έκανα μεταμόσχευση πριν από 13 χρόνια!!! στην Ελλάδα και φυσικά το αποτέλεσμα είναι μια τεράστια ουλή πίσω και κουκλότριχες στην hairline. Πιτσιρικάς, ωραιοπαθής και άμυαλος ήμουν και την πάτησα.
Μακάρι να μην είχα βάλει μαλλιά κι ας μην έχω πολλά. Δεν με πειράζει που έχω αραίωση και δεν τρελαίνομαι να αποκτήσω πάλι πυκνά μαλλιά. Θέλω να γλυτώσω από την ταλαιπωρία που τραβάω για να καλύψω το αισθητικό αποτέλεσμα του λάθους μου. Θέλω να κόβω τα μαλλιά μου πολύ κοντά κι ας είναι λίγα.
Στο φόρουμ είδα ότι οι περισσότεροι έχετε γνώσεις και με τις συμβουλές σας βοηθάτε όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Ελπίζω να βοηθήσετε κι εμένα.
Ερωτήσεις:
1. Γίνεται να σβηστεί η ουλή και να αφαιρεθούν τα μαλλιά που έχω βάλει έτσι ώστε na επανέλθω στη "φυσιολογική" κατάσταση? Καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να σβηστεί τελείως η ουλή αλλά τόσο ώστε να μπορώ να κουρεύομαι με μηχανή στα 3 χιλιοστά και να μη φαίνεται?
2. Εάν δε γίνεται, δυστυχώς θα πρέπει να κάνω νέα μεταμόσχευση οπότε θα πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε HDC και Hasson & Wong. Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα να δείτε τις φωτογραφίες μου και να μου πείτε τη γνώμη σας, όχι που θα κάνω τη μεταμόσχευση αλλά τι είδους μεταμόσχευση ενδείκνυται στη περίπτωσή μου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

Dimitris_real είπε:
Γεια σας παίδες,
Είμαι 41 χρόνων, έκανα μεταμόσχευση πριν από 13 χρόνια!!! στην Ελλάδα και φυσικά το αποτέλεσμα είναι μια τεράστια ουλή πίσω και κουκλότριχες στην hairline. Πιτσιρικάς, ωραιοπαθής και άμυαλος ήμουν και την πάτησα.
Μακάρι να μην είχα βάλει μαλλιά κι ας μην έχω πολλά. Δεν με πειράζει που έχω αραίωση και δεν τρελαίνομαι να αποκτήσω πάλι πυκνά μαλλιά. Θέλω να γλυτώσω από την ταλαιπωρία που τραβάω για να καλύψω το αισθητικό αποτέλεσμα του λάθους μου. Θέλω να κόβω τα μαλλιά μου πολύ κοντά κι ας είναι λίγα.
Στο φόρουμ είδα ότι οι περισσότεροι έχετε γνώσεις και με τις συμβουλές σας βοηθάτε όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Ελπίζω να βοηθήσετε κι εμένα.
Ερωτήσεις:
1. Γίνεται να σβηστεί η ουλή και να αφαιρεθούν τα μαλλιά που έχω βάλει έτσι ώστε na επανέλθω στη "φυσιολογική" κατάσταση? Καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να σβηστεί τελείως η ουλή αλλά τόσο ώστε να μπορώ να κουρεύομαι με μηχανή στα 3 χιλιοστά και να μη φαίνεται?
2. Εάν δε γίνεται, δυστυχώς θα πρέπει να κάνω νέα μεταμόσχευση οπότε θα πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε HDC και Hasson & Wong. Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα να δείτε τις φωτογραφίες μου και να μου πείτε τη γνώμη σας, όχι που θα κάνω τη μεταμόσχευση αλλά τι είδους μεταμόσχευση ενδείκνυται στη περίπτωσή μου
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

το κροουν σου ειναι καλο........αν εισαι διατεθημενος να παρεις φιναστεριδη
τοτε θα σου ελεγα να πας να κανεις μεταμοσχευση......θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα......
και δε θα χρειαζεται καν να εχεις το μαλλι κοντο....θα βγαλεις αρκετο μαλλι και θα μπορεις να το εχεις οπως θες......με 4500-5000 θυλακες το πολυ θα αποκτησεις τρελο μαλλι απ οτι βλεπω στις φωτο σου!!!!!
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να σου κανουν κι αλλη ουλη.....γιατι απ αυτη που ηδη εχεις δε θα βγουν πολλα θυλακια......
και αν μετα θες να κλεισουν οι ουλες μπορεις να κανεις φυε και να τις "μπαλωσεις" αρκετα καλα!!!
Αν δεν εχεις σκοπο να παρεις φινα και δε σε ενδιαφερει να αποκτησεις παλι μαλλια....τοτε πηγαινε και κανε φυε για να κλεισεις απλα την ουλη που εχεις.......
 

best1210

Member
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

με μια επεμβαση σε ενα καλο γιατρο (hasson&wonk) η κυπρο εγινες τουμπανο θεωρω..
 

Lord Raflas

New Member
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

κατα την αποψη μου ειναι καλη ουλη.αν σε ενδιαφερει απλα πιο κοντο κουρεμα με μια φυε θα εχεις αποτελεσμα.

2 ερωτησεις:
1)σε αυτα τα 13 χρονια ειχες αλλη αραιωση στα φυσικα σου?

2)τα μεταμοσχευμενα διατηρηθηκαν ολα?

παντως οι οπες φαινονται εντονα..
 

NGL

Member
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

λοιπον φιλε ,εγω που εχω το ιδιο θεμα με την ουλη θα σου πω την γνωμη μου αφου οπως λες θελεις ν αφαιρεσεις τις κουκλοτριχες!!!!
δεν πρεπει να το χεις ψαξει και πολυ το θεμα απ οτι καταλαβαινω , ουτε πρεπει να χεις διαβασει επαρκως το forum!!
σου προτεινω ,εφοσον το βασικο σου προβλημα ειναι η ουλη ,να πας hasson!! η ουλη σου ειναι ιδια και καλυτερη απ την δικη μου απο παλια μεταμοσχευση στην ελλαδα!θα σου αφαιρεσει την παλια ουλη και μπορει να το αφησεις εκει..... η νεα σου ουλη οταν επουλωθει πληρως θα ειναι αδιακριτη ακομα και στα 3 χιλιοστα!στο εκατοστο δεν θα μπορεις να την βρεις ουτε εσυ!
η γνωμη μου ομως επειδη τελειως εμπειρικα,νομιζω οτι εχεις καλη δοτρια,ειναι να βγαλεις και κανα 2500 grafts για πανω!!πιστευω οτι εχεις ολα τα προσοντα για ενα παρα πολυ καλο αποτελεσμα ακομα και με λιγα grafts!!!και κοντα μαλλια γυρω και μαλλια πανω δηλαδη!
 
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

[quote author=Panos1982 link=topic=2345.msg42156#msg42156 date=1289931959]
το κροουν σου ειναι καλο........αν εισαι διατεθημενος να παρεις φιναστεριδη
τοτε θα σου ελεγα να πας να κανεις μεταμοσχευση......θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα......
και δε θα χρειαζεται καν να εχεις το μαλλι κοντο....θα βγαλεις αρκετο μαλλι και θα μπορεις να το εχεις οπως θες......με 4500-5000 θυλακες το πολυ θα αποκτησεις τρελο μαλλι απ οτι βλεπω στις φωτο σου!!!!!
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να σου κανουν κι αλλη ουλη.....γιατι απ αυτη που ηδη εχεις δε θα βγουν πολλα θυλακια......
και αν μετα θες να κλεισουν οι ουλες μπορεις να κανεις φυε και να τις "μπαλωσεις" αρκετα καλα!!!
Αν δεν εχεις σκοπο να παρεις φινα και δε σε ενδιαφερει να αποκτησεις παλι μαλλια....τοτε πηγαινε και κανε φυε για να κλεισεις απλα την ουλη που εχεις.......
[/q
Σε ευχαριστώ Panos...η ιδέα του να παίρνω φάρμακα δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα, σε αντίθεση με την ιδέα του να έχω μαλλιά που δε με χαλάει καθόλου...αλλά δύσκολη απόφαση το "κόψε - ράψε - μπάλωσε"
Το κλείσιμο της ουλής με fue δείχνει πολύ ελκυστικό
 
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

Don Corleone μάλλον για fue με βλέπω.
1. Έχω χάσει πολλά από τα φυσικά μου. Τα μοσχεύματα τα είχα βάλει ανάμεσα στα φυσικά...τώρα μπροστά έχω μόνο τα μοσχεύματα
2. Αν όχι όλα, έχουν μείνει τα περισσότερα. Δεν έκανα βέβαια ποτέ καμία φαρμακευτική αγωγή
 
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

NGL με βλέπω να πηγαίνω Hasson για την ουλή και μόνο. Με την απαράδεκτη hairline τι κάνω όμως?
Τα 2500 grafts δεν ακούγονται πολλά...αλλά θα αποκτήσω ακόμα μία ουλή για να μπαλώσω ρε γαμώτο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

Dimitris_real είπε:
NGL με βλέπω να πηγαίνω Hasson για την ουλή και μόνο. Με την απαράδεκτη hairline τι κάνω όμως?
Τα 2500 grafts δεν ακούγονται πολλά...αλλά θα αποκτήσω ακόμα μία ουλή για να μπαλώσω ρε γαμώτο.
την ιδια ουλη θα κοψει και θα την ραψει καλυτερα
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

kapamarou είπε:
[quote author=Dimitris_real link=topic=2345.msg42166#msg42166 date=1289940395]
NGL με βλέπω να πηγαίνω Hasson για την ουλή και μόνο. Με την απαράδεκτη hairline τι κάνω όμως?
Τα 2500 grafts δεν ακούγονται πολλά...αλλά θα αποκτήσω ακόμα μία ουλή για να μπαλώσω ρε γαμώτο.
την ιδια ουλη θα κοψει και θα την ραψει καλυτερα
[/quote]

εξαρταται......αν δε θελει ο δημητρης να βαλει μαλλια και θελει μονο την ουλη να φτιαξει τοτε θα φτιαξει την ιδια......
αν ομως θελει να βγαλει πολλα θυλακια για να βαλει και μαλλια στο κεφαλι του τοτε πρεπει να του κανει αλλη ουλη....γιατι απ αυτη δε θα βγουν πολαλ θυλακια......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NGL

Member
Απ: Επιδιόρθωση ή μεταμόσχευση?

Dimitris_real είπε:
NGL με βλέπω να πηγαίνω Hasson για την ουλή και μόνο. Με την απαράδεκτη hairline τι κάνω όμως?
Τα 2500 grafts δεν ακούγονται πολλά...αλλά θα αποκτήσω ακόμα μία ουλή για να μπαλώσω ρε γαμώτο.

για 2500 grafts θα σου αφαιρεσει την παλια ουλη και θα σου βγαλει 2500 ισως και παραπανω!!πιστευω οτι και με τοσα λιγα θα τα χασεις με το αποτελεσμα!
μπορεισ επισης να κανεισ και μια 2η ουλη και να σου παρει 5.000 grafts μ ενα εκπληκτικο αποτελεσμα αν ολα πανε καλα (γιατι δεν πηγαινουν παντα ολα καλα) και να αφαιρεισ την παλια αλλη φορα μονη της!αυτο εκανα εγω!!!
η τελευταια περιπτωση ειναι ν αφαιρεσεις απλα την παλια και να σου αφαιρεσει και πεταξει τα grafts που εχεις μπροστα τωρα!στην περιπτωση αυτη απλα θα μπορεις σχεδον να ξυριζεις το κεφαλι σου!!!
σε καθε περιπτωση για καθε 1000 grafts που προσθετεις να ξερεις οτι το κοστος αυξανεται σημαντικα!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα