Εξετάσεις τεστοστερόνης - fungoral???

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα πήρα αποτελέσματα από γενικές εξετάσεις αίματος και είχα ζητήσει να μου γράψουν και για τεστοστερόνη.
Όλες φυσιολογικές εκτός από την τέστο που με φυσιολογικό εύρος 3-12 μου έδειξε 3,5.
Είμαι 35χρ. και τελευταία φορά είχα κάνει πριν 10 χρόνια και ήταν στο 9. Δεν περίμενα να είναι βέβαια τα ίδια με τότε αλλά όχι και 3,5.
Το μόνο που χρησιμοποιώ είναι minox, super zix και αλοιφή fungoral. Minox χρησιμοποιώ 15χρόνια ενώ τα 2 τελευταία ένα χρόνο. Νομίζω ότι σίγουρα έχουν βάλει το χεράκι τους στο αποτέλεσμα αυτό. Η αλοιφή πήγε επί τόπου στα σκουπίδια καθώς και το zix. Βασικά έχω τρομοκρατηθεί γιατί ο γιατρός με ρώτησε αν έχω οικογένεια και του είπα όχι ακόμα. Και μου λέει όταν αποφασίσεις να κάνεις παιδιά θα πρέπει να το κοιτάξεις.....
Τι μπορώ να κάνω να ανεβάσω με φυσιολογικό τρόπο την τέστο? Ξέρει κανείς? Βάρη που νομίζω ότι βοηθάνε κάνω ήδη....Καμία άλλη πρόταση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mindtrapper

Member
Απ: Εξετάσεις τεστοστερόνης - fungoral???

Από αυτά που έβαζες τίποτα δεν ρίχνει την τεστοστερόνη. Το palmetto που είναι σαν μια πιο αδύναμη φίνα στην ουσία θα αύξανε την testo επειδή θα την εμπόδιζε να γίνει διυδροτεστοστερόνη. Η μινόξ δεν ανακατεύεται με αυτά και η κετοκοναζόλη πάλι νομίζω επιδρά στην dht τοπικά και λίγο, όχι στην testo.

Για να μην γράφω πολλά θα σε ρωτήσω ωμά: Σου σηκώνεται;

Το ότι έχεις testo στο χαμηλό επίπεδο του φυσιολογικού δεν λέει τίποτα. Μπορείς να κάνεις εξέταση σπέρματος για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν έχεις στύση και το σπέρμα σου είναι ΟΚ (κινητικότητα, περιεκτικότητα κτλ) δεν έχεις πρόβλημα η γυναίκα λείπει μόνο. :) Ο γιατρός στο είπε επειδή λανθασμένα υπέθεσε ότι χαμηλή testo = no κούκου.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Εξετάσεις τεστοστερόνης - fungoral???

mindtrapper είπε:
Από αυτά που έβαζες τίποτα δεν ρίχνει την τεστοστερόνη. Το palmetto που είναι σαν μια πιο αδύναμη φίνα στην ουσία θα αύξανε την testo επειδή θα την εμπόδιζε να γίνει διυδροτεστοστερόνη. Η μινόξ δεν ανακατεύεται με αυτά και η κετοκοναζόλη πάλι νομίζω επιδρά στην dht τοπικά και λίγο, όχι στην testo.

Για να μην γράφω πολλά θα σε ρωτήσω ωμά: Σου σηκώνεται;

Το ότι έχεις testo στο χαμηλό επίπεδο του φυσιολογικού δεν λέει τίποτα. Μπορείς να κάνεις εξέταση σπέρματος για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν έχεις στύση και το σπέρμα σου είναι ΟΚ (κινητικότητα, περιεκτικότητα κτλ) δεν έχεις πρόβλημα η γυναίκα λείπει μόνο. :) Ο γιατρός στο είπε επειδή λανθασμένα υπέθεσε ότι χαμηλή testo = no κούκου.

mind, νομίζω ότι η κετοκοναζόλη επηρεάζει αρκετά εφόσον απορροφάται. Για το παλμέτο δεν ξέρω και δεν επιμένω. Σ αυτο που ρωτάς τώρα, πριν 1,5 μήνα μου σηκωνόταν, μιας και έχω σχέση από απόσταση. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν έχω ιδιαίτερες πρωινές στύσεις τώρα που το σκέφτομαι.....Είναι να μην μπει η γαμημένη η ιδέα τώρα.....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα