ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΓΥΝ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

mel1980

New Member
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΧΤΕΣ ΜΟΥ ΓΥΡΙΖΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΑΡΑΙΩΣΗ Η ΑΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕΣ ΗΤΑΝ ΤΟ 3 % ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ!ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΧΑΝ ΜΑΛΛΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΡΑ ΤΟ ΣΤΡΕΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ,Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΟΦΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΜΟΝΕΣ ΣΥΜΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΙΣ ΤΡΙΧΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ!ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΟΛΛΑ......ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 10% ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΥΦΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΛΛΙΑ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

Αυτό που είχα προσέξει είναι ότι οι γυναίκες έχαναν μαλλιά μετά την εμμηνόπαυση και γενικά σε μεγάλη ηλικία. Τουλάχιστον στα 20 και στα 25 τα είχαν χαρεί τα μαλλιά τους (βγάζω παράπονο τώρα :( )
 

Maria

New Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

Μελίνα τρελάθηκα με αυτό που έγραψες ότι βλέπεις στο φωτογραφείο οι νύφες να μην έχουν μαλλιά!!!Μου φαίνεται απίστευτο!!
Εγώ Μελίνα μου βλέπω όλες τις γυναίκες που κυκλοφορούν να έχουν και γ@@ώ τα μαλλιά, πλούσια και λέω τί στο διά@@λο, σε μένα έτυχε η καράφλα;; (sorry κιόλας για τις εκφράσεις). Το παρατηρώ γιατί ως παθούσα θέλω να δω αν είναι συχνό το πρόβλημα κι επειδή δε βλέπω καμιά σαν κι εμένα, αντιθέτως είναι οι περισσότερες με ΠΟΛΥ ΠΥΚΝΑ μαλλιά και ΧΟΝΤΡΗ ΤΡΙΧΑ, τρελαίνομαι περισσότερο γμτ μου!!! Οι περισσότερες γυναίκες έχουν πολύυυυ μαλλί μιλάμε.... Τώρα παλιότερα τι γινόταν δεν ξέρω... αλλά δε νομίζω ότι τα πράγματα είναι όπως τα λες τώρα..
 
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

Maria είπε:
τί στο διά@@λο, σε μένα έτυχε η καράφλα;;

Πόσες φορές το χω πεί αυτό Μαρία να ξερες πόσες..... :2m:

Συμφωνώ κι εγώ ότι οι περισσότερες γυναίκες έχουν ποοοολύ μαλλί αλλά τα τελευταία χρόνια έχω δεί στο δρόμο νέες κοπέλες με αραίωση.
 

NGL

Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

κοριτσια παντα υπηρχαν γυναικες με προβλημα ,αλλα τωρα μ οσα χρησιμοποιουν στο κεφαλι τους οι νεες κοπελες εχει γινει εντονοτερο. :boy2
 

mel1980

New Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

δεν ξερω αν φταιει οτι πλεον παρατηρω κεφαλια αλλα κοριτσια το σαββατο ειχα να τραβηξω γαμο και 5 κοπελες ειχαν αραιωση και δεν εφταναν τα 30 παλια δεν ΥΠΗΡΧΕ ΕΤΣΙ!!! και σιγουρα φταινε εκτος των αλλων και οι κ@λοβαφες που χρησιμοποιουν στα κομμωτηρια εχουν ουσιες που μπαινουν στο κεφαλι μας και χαλανε τους θυλακες + καρκινους κα προσοχη στις βαφες το ξαναλεω ειναι οτι χειροτερο!προτειμιστε φυτικα η νεροχρωμα αυτο κανω κ εγω!! ασχετα αν δεν εχει μειωθει η τριχοπτωση και ταμα στην τινο να κανα και 500 λαμπαδες να αναβα ελεος! :grandpa:
 

kkathi

Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

Πρόσφατα ήρθε στο σπίτι μια φίλη με τη μητέρα της ( πολύ ηλικιωμένη κυρία σχεδόν γιαγιά) που κατάγεται από ένα χωριό της επαρχίας. Το μαλλί της κυρίας εκτός από μαύρο σχεδόν όλο στην ηλικία των 75 ήταν πλούσιο, μακρύ και πλεγμένο σε χοντρη κοτσίδα . Πιάσαμε συζ΄'ητηση για τα μαλλιά και εννοείται ότι ποτέ της δεν είχε επισκεφτεί κομμωτήριο. Το μαλλί το έλουζε μέχρι πρόσφατα με πράσινο σαπούνι και αφού στέγνωνε έβαζε πετρέλαιο στο κεφάλι για να διατηρείται καθαρή η επιδερμίδα μέχρι το επόμενο λούσιμο. Αυτό κάνανε λέει στα χωριά της επαρχίας όλες οι γυναίκες της γενιάς της και όλες είχαν μια χαρά μαλλί. Από τη στιγμή που οι κόρες της την φέρανε κοντά τους της απαγόρευσαν τις κακές αυτές συνήθειες. Η ίδια υποστηρίζει πως με τα σαμπουάν που της επέβαλλαν να χρησιμοποιεί η τρίχα έγινε πιο λεπτή και πιο μαλακή. Ακόμη έλεγε πως στην εποχή της χρησιμοποιούσαν πολύ το μπριγιόλ. Και αυτό έλεγε έτρεφε πολύ τα μαλλιά. Ψάχνοντας στο Internet είδα οτι η σύστασή του περιέχει καθαρό παραφινέλαιο. Συστατικό και της πατέντας του κ. Μέξη Τι να πω χαμένα τα έχω....
 

badday

New Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

To θεμα δεν ειναι ποσες γυναικες εχουν αραιωση αλλα ποσες εχουν ΑΑ. Σιγουρα ο συχρονος τροπος ζωης εχει επηρεασει το πλουσιο μαλλι που εχουν απο την φυση τους οι γυναικες αλλα αυτο διορθωνεται. Οι γυναικες που βλεπεις στο φωτογραφιο ειναι συνηθως λογω κομμωτηριων διαιτας κτλ. Παντως πολλες γυναικες βλεπω και με ΑΑ ...εκτος απο την αδερφη μου και την μητερα μου :(

kkathi μην σου περναει απο το μυαλο ο μεξις ..ουτε για πλακα.
 

Caherine

Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

kkathi είπε:
Πρόσφατα ήρθε στο σπίτι μια φίλη με τη μητέρα της ( πολύ ηλικιωμένη κυρία σχεδόν γιαγιά) που κατάγεται από ένα χωριό της επαρχίας. Το μαλλί της κυρίας εκτός από μαύρο σχεδόν όλο στην ηλικία των 75 ήταν πλούσιο, μακρύ και πλεγμένο σε χοντρη κοτσίδα . Πιάσαμε συζ΄'ητηση για τα μαλλιά και εννοείται ότι ποτέ της δεν είχε επισκεφτεί κομμωτήριο. Το μαλλί το έλουζε μέχρι πρόσφατα με πράσινο σαπούνι και αφού στέγνωνε έβαζε πετρέλαιο στο κεφάλι για να διατηρείται καθαρή η επιδερμίδα μέχρι το επόμενο λούσιμο. Αυτό κάνανε λέει στα χωριά της επαρχίας όλες οι γυναίκες της γενιάς της και όλες είχαν μια χαρά μαλλί. Από τη στιγμή που οι κόρες της την φέρανε κοντά τους της απαγόρευσαν τις κακές αυτές συνήθειες. Η ίδια υποστηρίζει πως με τα σαμπουάν που της επέβαλλαν να χρησιμοποιεί η τρίχα έγινε πιο λεπτή και πιο μακακή. Ακόμη έλεγε πως στην εποχή της χρησιμοποιούσαν πολύ το μπριγιόλ. Και αυτό έλεγε έτρεφε πολύ τα μαλλιά. Ψάχνοντας στο Internet είδα οτι η σύστασή του περιέχει καθαρό παραφινέλαιο. Συστατικό και της πατέντας του κ. Μ€ξ$ Τι να πω χαμένα τα έχω....

ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ????? ΚΑΝΟΝΙΚΟ???
 

tatini

New Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

To έχω ακούσει κι εγώ αυτό για το πετρέλαιο ανάμεσα στα χιλιάδες άλλα (κρεμμύδια, μεδούλι, τσουκνίδες κ.λπ.κ.λπ.)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

kανονικότατο πετρέλαιο βάζανε λέει από αυτό που χρησιμοποιούσανε για να ανάψουνε τη σόμπα διοτι κρατούσε το κεφάλι καθαρό. Απίστευτο και όμως αληθινό!
 

cmos516

Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

Αυτο με το πετρελαιο το χα ακουσει και εγω,απο τη γιαγια μου,να το λεει.
ελεγε μια ιστορια οπου ο πατερας μου μικρος ειχε αγχωθει για τα μαλλια του σε καποια φαση ,ειχε τριχοπτωση κατι,δεν θυμαμε,και τον ελουσε με πετρελαιο.
Φυσικα αναφεροταν σε ηλικια που ο πατερας μου πρεπει να ταν τοτε μικρος 15-18 που καθε αλλο παρα Α.Α. μπορει να ειχε σ'αυτη την ηλικια,αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως το ειχαν, οτι κανει καλο στα μαλλια το πετρελαιο.
Νομιζω οτι η οποια δραση του οφειλετε στη καλυτερη αιματωση.
 

cmos516

Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

kkathi είπε:
kανονικότατο πετρέλαιο βάζανε λέει από αυτό που χρησιμοποιούσανε για να ανάψουνε τη σόμπα διοτι κρατούσε το κεφάλι καθαρό. Απίστευτο και όμως αληθινό!

Απιστευτο μπορει να φαινετε σε εσενα και εμενα,που ειμαστε ασχετοι απο χημεια και γενικως με τα χημικα.
Μας φαινετε απιστευτο επειδη εχουμε συνηθησει και το εχουμε ταυτισει να το εχουμε στο μυαλο μας ως καυσιμο (μονο)
Στη πραγματικοτητα, με το χημικο ματι τα πραγματα ειναι διαφορετικα,πολλα προιοντα που χρησιμοποιουμε στη καθημερινοτητα μας,(εκτος οτι ειναι κυριως παραγωγα του),μπορουν να ανταποκριθουν και για αλλες χρησεις απο αυτες που προοριζοντε(μπορει οχι τελεια) και εχουμε ταυτισει.

Για παραδειγμα η κολλα που εχουν τα γραμματοσημα,(και το χαρτακι που σαλιωνουμε για το στιφτο το τσιγαρακι μας),ειναι μια υδατοδιαλυτη κολλα,και το gel που βαζουμε στα μαλλια μας για styling ομως δεν ειναι στην ουσια τιποτα αλλο απο μια υδατοδιαλυτη κολλα ,ομως θα μας φαινοταν απιστευτο αν μας λεγανε οτι κανει και γαμω τα styling αν βαλεις υδατοδιαλυτη κολλα απο το χρωματοπωλειο..........
 

tatini

New Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

Παιδιά μην πάτε μακριά, η βαζελίνη πετρέλαιο έχει...
 

xDante

Member
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ:ANΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ

εγώ έχω ακούσει για το TIDE αυτό για το πλύσιμο στο χέρι......
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα