Διαχυτη ανδρογενετικη αλωπεκια?!?

kipseli7

Member
Γεια σας παιδια και χρονια πολλα και πανω απο ολα υγεια!Πριν κανα μηνα ειχα επισκεφτει ενα δερματολογο(οχι τιποτα αλλο απλα για να δω τι θα πει και αυτος)!
Μου εγραψε οτι εχω διαχυτη ανδρογενετικη αλωπεκια!Μου εδωσε μια λοσιον που λεγεται budesoderm και χαπια Κυστινης! :-\
Και ρωταω εγω τωρα ειναι σωστη αυτη η διαγνωση;Γινεται συνδιασμος και των 2 τυπων αλωπεκιας;
Οταν λουζομαι η και ετσι αν τραβηξω τριχες απο το πισω μερος του κεφαλιου η απο τα πλαγια φευγουν πολλες και απο εκει(οχι μονο απο πανω δηλαδη)!Τι παιζει τωρα εδω;

Εγω ειμαι στην 5η εβδομαδα χρησης βεβαια tricomin,rogaine foam,revivogen και ας λεει ο γιατρος οτι θελει,αλλα δεν εχω δει και καμια τρελη αλλαγη!Ουτε πεσανε μαλλια ουτε αλλαξε κατι τα ιδια σχεδον με πριν! :-[

Για βοηθηστε οι γνωστες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimitris173475

New Member
Απ: Διαχυτη ανδρογενετικη αλωπεκια?!?

Πράγματι, πολύ νωρίς.
Ναι, γίνεται να έχεις δύο τύπους αλωπεκείας (σπάνιο), αλλά στην περίπτωσή σου δεν ισχύει αυτό, σύμφωνα με τη διάγνωση του γιατρού πάντα. Ανδρογενής αλωπεκία σημαίνει ας πούμε ανδρική φαλάκρα. Διάχυτη σημαίνει ότι είναι σε μεγάλο μέρος της κεφαλής. Το ένα (ανδρογενής) έχει να κάνει με την "αιτία" της αλωπεκίας, ενώ το άλλο (διάχυτη) έχει να κάνει με το μέρος της κεφαλής που επιρρεάζεται.
 
Μπλουζα