Δεντρολιβανα και φιδελαια

tol

Well-Known Member
Φιλοι μου, επειδη δε θελω να χαλασω το νημα που ανοιξε ο φιλτατος Χριστοφορος, ανοιγω δικο μου νημα και μεταφερω εδω το υλικο.

(Θα παρακαλουσα τον CVIAL να διαγραψει το αντιστοιχο υλικο απο το νημα του Χριστοφορου για το δεντρολιβανο και το saw palmetto).

Σκοπος του νηματος ειναι καταρχας να αποδειχθει η αναποτελεσματικοτητα των διαφορων βοτανοθεραπειων και επιπλεον να ευθυμησουμε λιγο καλοκαιριατικα.

Ολα οσα αναφερονται κατα καιρους απο μελη του forum για φιδελαια και ματζουνια, θυμιζουν ελληνικη ταινια.

Θυμιζουν την καταπληκτικη σκηνη με τον Βεγγο φαρμακοποιο.

Φιλοι μου, ιδου η θαυματουργη συνταγη για τα μαλλια:

Αναμειγνυουμε οτιδηποτε βρισκουμε προχειρο...δεντρολιβανο, μεντα, κρεμμυδι, σκορδο, οινοπνευμα...

Ευλογη απορια: το μειγμα τι θα το κανουμε; εσωτερικη ή εξωτερικη χρηση;

Δεν απαντω...σας αφηνω να απολαυσετε τη φοβερη απαντηση του Βεγγου στο τελος του video.



Πότε, επιτελους, θα καταλαβουν καποιοι οτι με πορδ@ς δε βαφονται αυγα; Τα βοτανα και τα φιδελαια ειναι νεροπιστολα στον πολεμο κατα της φαλακρας. Το μοναδικο μπαζουκα που διαθετουμε ειναι η φιναστεριδη. Ας παει στον πολεμο ο Χριστοφορος (και ο καθε Χριστοφορος) με νεροπιστολα...το αποτελεσμα γνωστο...κρανιου τοπος...γης μαδιαμ το κεφαλι τους...ηττημενοι πριν καλα-καλα ξεκινησει ο πολεμος.

Οι καιροι ου μενετοι...

Οσο τα νεαρα μελη δε συνειδητοποιουν οτι χανουν τον καιρο τους και οτι καταρρακωνεται η ψυχολογια τους με τις ανεπιτυχεις θεραπειες, τοσο ο καιρος δρασης θα χανεται.

Αφηνουν το χρονο να περνα, το προβλημα της τριχοπτωσης γιγαντωνεται και στο τελος γινονται σαν...τον Βεγγο και δεν υπαρχει δυνατοτητα επιστροφης.

Οποιος νοιαζεται πραγματικα για τα μαλλια του, αρπαζει τις ευκαιριες. Δεν μενει αδρανης και ψοφοδεης (...ετσι για να ικανοποιησω τις λεξιλογικες προτιμησεις του CVIAL και του Georgie).

Η ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

Μακαρι στο μελλον να βρεθει καποια αλλη, ακομη πιο αποτελεσματικη. Προς το παρον ομως ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕ ΒΟΗΘΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΕΚΦΥΣΗ.

Ειλικρινα συμμεριζομαι τη δυσκολη ψυχολογικη κατασταση του να εισαι 20-25 χρονων και να χανεις τα μαλλια σου.

Το ιδανικοτερο θα ηταν να ιεραρχησουμε ξανα τις προτεραιοτητες μας, να επαναπροσδιορισουμε τις αξιες μας. Σιγουρα το μαλλι δεν πρεπει να παιζει το σημαντικοτερο ρολο στη ζωη μας. Υπαρχουν και άλλα πολυ πιο σημαντικα...πνευματικη καλλιεργεια, ηθος, φιλια, οικογενεια, κοινωνικη καταξιωση κ.α.

Επειδη ομως η ανθρωπινη φυση και η κοινωνια ειναι τετοια που τις περισσοτερες φορες επιζητα την προβολη και αναγνωριση μεσω της εξωτερικης εμφανισης...επειδη, ακολουθωντας το αρχαιοελληνικο παραδειγμα, το προτυπο του ολοκληρωμενου ανδρα ειναι αυτο που θα συνδυαζει καλλιεργεια πνευματος-ηθους και εξωτερικης εμφανισης...για αυτους τους λογους δεν ειναι επικριτεα η προσπαθεια που κανουμε οι περισσοτεροι να βελτιωσουμε την εξωτερικη μας εικονα.

Ετσι και στο θεμα του μαλλιου, ειναι λογικο να βασανιζομαστε, να προσπαθουμε να βρουμε λυσεις. Ας αφησουμε, λοιπον, στην ακρη τα φιδελαια, τις φοβιες και τα αγχη και ας δρασουμε οσο ειναι καιρος.


Τελος, επειδη αφησαμε μια εκρεμοτητα...

Ποια θα ειναι τα αποτελεσματα της θαυματουργης συνταγης που προτεινα παραπανω;

Δειτε το δευτερο video και θα καταλαβετε!!


Καλη διασκεδαση και ελπιζω οι συμβουλες μου να εισακουστουν. Καλη αυριανη σε ολους σας, φιλοι μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
Φιναστερίδη
Η από του στόματος χορήγηση φιναστερί-
δης σε δόση 1 mg ημερησίως έχει ένδειξη
για τη θεραπεία της ΑΓΑ από το 1995 στην Α-
μερική και από το 1994 στην Ευρώπη. Σύμ-
φωνα με τις ευρωπαϊκές κατευθυντήριες ο-
δηγίες 2012, καθώς και του FDA (Food Drug
Administration) ενδείκνυται για άνδρες ηλι-
κίας 18-41 ετών με ήπια και μέτρια ΑΓΑ στα-
δίου II-ΙV κατά Hamilton. Η φιναστερίδη εί-
ναι αναστολέας της 5α-αναγωγάσης τύπου ΙΙ
και μειώνει την DHT περίπου κατά 65% στον
ορό, τον προστάτη και το τριχωτό της κεφα-
λής. Μεταβολίζεται στο ήπαρ, χρησιμοποιώ-
ντας την οδό του P4503A4, χωρίς όμως γνωστή
αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα που μετα-
βολίζονται μέσω αυτού του κυτοχρώματος ό-
πως βαρφαρίνη, θεοφυλλίνη, διγοξίνη, προ-
πρανολόλη, κ.ά.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα πολλών με-
λετών φαίνεται ότι η φιναστερίδη σε δόση 1
mg/ημ. οδηγεί σε σημαντική αύξηση του ολι-
κού αριθμού των τριχών συγκρινόμενη με το
εικονικό φάρμακο. Μετά από 24 μήνες θερα-
πείας το ποσοστό των τριχών φαίνεται αυξη-
μένο κατά 6,2%, μετά 36 μήνες 8,5%, μετά
48 7,2% και μετά 60 μήνες 4,3%. Οι αλλαγές
αυτές είναι στατιστικά σημαντικές σε σύγκριση
μ’ αυτές με εικονικό φάρμακο.
Σύμφωνα επίσης με τα αποτελέσματα από
άλλες μελέτες σε ποσοστό 50% των ανδρών
ηλικίας 18-41 ετών που έχουν λάβει φιναστερί-
δη για 1 έτος παρατηρείται βελτίωση της ΑΓΑ,
ενώ το ποσοστό αυξάνεται στο 66% αν η θε-
ραπεία χορηγηθεί για 2 έτη. Σε άνδρες ηλικίας
41-60 ετών, βελτίωση παρατηρείται σε ποσο-
στό 39% μετά 2 έτη θεραπείας με φιναστερίδη.
Η αποτελεσματικότητα της φιναστερίδης πρέ-
πει να εκτιμάται μετά 6 μήνες θεραπείας και ε-
φόσον αποδίδει πρέπει να συνεχίζεται για να
διατηρείται η αποτελεσματικότητά της. Εάν η
θεραπεία διακοπεί, το θετικό αποτέλεσμα χά-
νεται σε διάστημα 12 μηνών.
Όσον αφορά την επίδραση της φιναστερίδης
στο ειδικό προστατικό αντιγόνο (PSA) φαίνεται
ότι η φιναστερίδη προκαλεί μείωση 20% σε
άνδρες ηλικίας 26-40 ετών, 40% σε άνδρες η-
λικίας 40-49 ετών και 50% σε άνδρες ηλικίας
49-60 ετών. Σχετικά με τις ανεπιθύμητες ενέρ-
γειες αναφέρεται μείωση της σεξουαλικής επι-
θυμίας στο 1,8% των ασθενών (εικονικό φάρ-
μακο 1,3%), διαταραχές της εκσπερμάτωσης
στο 0,8% (εικονικό φάρμακο 0,4%), στυτική
δυσλειτουργία σε ποσοστό 1,3% (0,7% εικο-
νικό φάρμακο). Έχουν αναφερθεί επίσης περι-
πτώσεις μείωσης της ποσότητας του σπέρμα-
τος, αζωοσπερμίας και μείωσης της κινητικό-
τητας των σπερματοζωαρίων. Οι αλλοιώσεις
αυτές φαίνεται ότι αποκαθίστανται με τη δια-
κοπή της θεραπείας κατά τη διάρκεια 1 έτους.
Υπάρχουν αναφορές για μαστοδυνία, γυναι-
κομαστία και καρκίνο του μαστού. Όσον αφο-
ρά τη συσχέτιση της φιναστερίδης με τον κίνδυ-
νο ανάπτυξης καρκίνου του προστάτη οι μελέ-
τες δείχνουν ότι ούτε προωθεί, ούτε εμποδίζει
την εμφάνισή του. Η φιναστερίδη θα πρέπει ε-
πίσης να χορηγείται με ιδιαίτερη προσοχή σε
άτομα με ιστορικό ή τάση κατάθλιψης καθώς
αναφέρονται περιστατικά τυπικής καταθλιπτι-
κής συνδρομής μέτριας και σοβαρής βαρύτη-
τας μετά λήψη φιναστερίδης. Επίσης, θα πρέ-
πει να διενεργείται περιοδικά έλεγχος ηπατι-
κής λειτουργίας καθώς έχει αναφερθεί αύξη-
ση ηπατικών ενζύμων σε μερικούς ασθενείς.
Δουταστερίδη
Η δουταστερίδη είναι αναστολέας και των δύ-
ο τύπων της 5α-αναγωγάσης. Έχει αποδειχθεί
ότι είναι τρεις φορές ισχυρότερη από την φι-
ναστερίδη στην αναστολή της 5α-αναγωγάσης
τύπου ΙΙ και 100 φορές ισχυρότερη στην α-
ναστολή της 5α-αναγωγάσης τύπου Ι. Μειώ-
νει την DHT στον ορό κατά 90% ενώ η φινα-
στερίδη κατά 70%. Στο τριχωτό της κεφαλής
η δουταστερίδη μειώνει την DHT 79% ενώ η
φιναστερίδη 41%. Η δουταστερίδη έχει έγκρι-
ση από τον FDA από το 2002 για τη θεραπεία
της συμπτωματικής καλοήθους υπερτροφίας
του προστάτη σε δόση 0,5 mg ημερησίως. Η
δουταστερίδη χορηγούμενη σε δόση 2,5 mg
ημερησίως είχε σαν αποτέλεσμα αύξηση των
τριχών κατά 10% στο 56% των ανδρών. Αξί-
ζει να σημειωθεί ότι η δόση της δουταστερί-
δης η οποία φαίνεται να είναι αποτελεσματι-
κή στην ΑΓΑ (2,5 mg) είναι 5 φορές υψηλότε-
ρη από τη δόση την χορηγούμενη για την κα-
λοήθη υπερπλασία του προστάτη. Δε φαίνε-
ται να υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείται δου-
ταστερίδη 0,5 mg αντί φιναστερίδης 1 mg κα-
θώς υψηλότερες δόσεις απαιτούνται για να έ-
χουν συγκρίσιμη αποτελεσματικότητα με τη
φιναστερίδη και συγκριτικές μελέτες με φινα-
στερίδη 1 mg δεν υπάρχουν (0,5 mg δουτα-
στερίδης αντιστοιχεί σε 5 mg φιναστερίδης).
Όσον αφορά τις ανεπιθύμητες ενέργειες από
τη χορήγηση δουταστερίδης φαίνεται ότι μει-
ώνει τον όγκο του σπέρματος, τη σεξουαλική
επιθυμία και προκαλεί γυναικομαστία συχνό-
τερα απ’ ότι η φιναστερίδη. Επίσης, αλληλε-
πιδρά με φάρμακα που μεταβολίζονται μέσω
της οδού του κυττοχρώματος Ρ450.
 

tol

Well-Known Member
Φιλε Χριστοφορε, σε ευχαριστω πολυ για το υλικο που ανεβασες. Δεν ξερω απο που προερχεται, αλλά οσα γραφονται ειναι η αντικειμενικη επιστημονικη αληθεια για τη φιναστεριδη.

Ελπιζω, μετα απο αυτη την καλοπροαιρετη κινηση που εκανες, να αλλαξεις αρδην τον τροπο που σκεφτεσαι. Ελπιζω, μετα την αναρτηση των πορισματων της προσωπικης σου ερευνας, να γινεις θερμος υπερμαχος της φιναστεριδης.

Εκτος και αν δεν αντιλαμβανεσαι τι αναφερεται στα στοιχεια που παρεθεσες.

Συγκεκριμενα, επικαλουμενος τα παραπανω στοιχεια, θελω να κανω τις εξης παρατηρησεις.



Η από του στόματος χορήγηση φιναστερί-
δης σε δόση 1 mg ημερησίως έχει ένδειξη
για τη θεραπεία της ΑΓΑ από το 1995 στην Α-
μερική και από το 1994 στην Ευρώπη

Καταρχας η φιναστεριδη δεν ειναι ενα προσφατα εγκεκριμενο φαρμακο που ευλογα θα προκαλουσε ανησυχιες για τη σε βαθος ετων αποτελεσματικοτητα και επιπτωση που εχει. Ειναι μια θεραπεια που δοκιμαστηκε/δοκιμαζεται απο ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ανδρες στον πλανητη εδω και 25 χρονια!!!

Επομενως, απλη λογικη...αν ηταν ενα, εστω και σε ελαχιστο βαθμο, επικινδυνο φαρμακο, ειναι δυνατον παγκοσμιοι οργανισμοι υγειας να εξακολουθουν να επιτρεπουν τη χορηγηση του και να θετουν σε κινδυνο δεκαδες εκατομμυρια χρηστες;


Σχετικά με τις ανεπιθύμητες ενέρ-
γειες αναφέρεται μείωση της σεξουαλικής επι-
θυμίας στο 1,8% των ασθενών (εικονικό φάρ-
μακο 1,3%), διαταραχές της εκσπερμάτωσης
στο 0,8% (εικονικό φάρμακο 0,4%), στυτική
δυσλειτουργία σε ποσοστό 1,3% (0,7% εικο-
νικό φάρμακο).

Επισης, οσον αφορα το θεμα παρενεργειων...το ποσοστο χρηστων με παρενεργειες (αφαιρωντας το ποσοστο αυτων που ειχαν παρενεργειες απο το εικονικο φαρμακο) ειναι κατω του 1%!!!!

Συγγνωμη, αλλά και ασπρινη να παρει κάνεις σε ποσοστο 0,5 % ειναι πιθανο να παρουσιασει παρενεργειες.


βελτίωση παρατηρείται μετά 2 έτη θεραπείας με φιναστερίδη.

Απο προσωπικη πειρα....οντως μετα τα δυο χρονια χρησης (ηδη εχω συμπληρωσει τεσσερα) παρατηρω οτι η κατασταση του μαλλιου ειναι ακομα καλυτερη.

Επομενως, βασικη συμβουλη για τους υποψηφιους χρηστες...δωστε χρονο στη θεραπεια (οπως αλλωστε και σε καθε θεραπεια). Τα αποτελεσματα δεν ερχονται στους πρωτους μηνες χρησης. Μην ειστε ανυπομονοι και μην απογοητευεστε. Δεν αναφερομαστε σε θεραπεια, οπως η μινοξιδιλη που σε ενα χρονο αρχιζει και χανει την αποτελεσματικοτητα της. Η φιναστεριδη μπορει για δεκαετιες να διατηρησει τα μαλλια στην αρχικη τους κατασταση ή και να τα βελτιωσει.

Παρακαμπτοντας τα αποτελεσματα των ερευνων, θελω να εκθεσω την εξης ΛΟΓΙΚΗ σκεψη.

Το proscar των 5mg κυκλοφορει εγκεκριμενα απο την επιστημονικη κοινοτητα ως θεραπεια του προστατη και χιλιαδες (αν οχι εκατομμυρια) στον πλανητη το εχουν δοκιμασει.

Ερωτηση...αν ειναι επικινδυνη η χρηση 1 mg φιναστεριδης, τοτε, φιλοι μου, αυτοι οι δεκαδες χιλιαδες χρηστες των 5mg (μιλαμε για ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑ ΔΟΣΗ), θα επρεπε να εχουν διαλυσει στην κυριολεξια τον οργανισμο τους, το ηπατικο συστημα, να εχουν ολοι τους κλειστει ισοβια σε ψυχιατρικες κλινικες (αφου αναφερονται και τετοιες τασεις παρενεργειων).

Πώς ειναι δυνατον ο ανθρωπινος οργανισμος να αντεχει τα 5mg και να καταρρεει σαν γυαλινος πυργος και μονο με την ιδεα ληψης 1mg;

Τελος, κατι πολυ σημαντικο...



Η φιναστερίδη θα πρέπει ε-
πίσης να χορηγείται με ιδιαίτερη προσοχή σε
άτομα με ιστορικό ή τάση κατάθλιψης καθώς
αναφέρονται περιστατικά τυπικής καταθλιπτι-
κής συνδρομής μέτριας και σοβαρής βαρύτη-
τας μετά λήψη φιναστερίδης

Οπως εχω παρατηρησει απο προσωπικες εμπειριες/μαρτυριες μελων του forum εδω και πεντε χρονια που ασχολουμαι με αυτο, ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ.

Συγκεκριμενα, πολλες φορες εχω διαβασει σχολια απο χρηστες φιναστεριδης, που εμφανιστηκαν ως δριμεις επικριτες της, τετοιου ειδους...

"sos παιδια, εμφανισα φοβερες παρενεργειες απο τη φιναστεριδη...με λιγα λογια το ιστορικο μου...βασανιζομαι χρονια απο την τριχοπτωση...εχω πεσει σε καταθλιψη...εχω ψυχολογικα προβληματα και συνδρομα κατωτεροτητας...εχω κλειστει στο σπιτι μου και αποφευγω καθε ειδους κοινωνικη συναναστροφη...εχω παρει αντικαταθληπτικα φαρμακα...γενικα στη ζωη μου ειμαι ασθενικος, επηρεαζομαι και καταβαλλομαι ευκολα, αφου εχω ευθραυστη ψυχολογια..........

ειπα, λοιπον, στην κατασταση που βρισκομαι, σε αυτο το αδιεξοδο της ζωης μου, να χρησιμοποιησω και εγω φιναστεριδη.....

Τι να σας πω, ρε παιδια! Το χαπι με γονατισε...απο την πρωτη μερα πονους στους ορχεις, ναυτιες, ζαλαδες, πονους στην καρδια, εβγαλα βυζια, πηρα κιλα και εγινα σας τον Πανο Καμμενο (προ της επεμβασεως που εκανε!!!), το σπερμα μου εγινε αραιο (ενω πριν ηταν πυχτο σαν τους λαπαδες που φτιαχνει η γιαγια μου!!!)...

Συγγνωμη, φιλοι μου, αλλά με τετοιο ιστορικο, με τετοια νοοτροπια, πώς ειναι δυνατον να μην αντιμετωπισετε προβληματα παρενεργειων; Οταν βρισκεστε σε τετοια ψυχολογικη κατασταση, ειναι πολυ λογικο να ψαχνετε για αποδιοπομπαιους τραγους. Η φιναστεριδη θα ειναι το ευκολο θυμα που θα επιρριψετε ολες τις ευθυνες.

Εν κατακλειδι, αυτος που αποφασιζει να ξεκινησει μια θεραπεια δεν αγεται και φερεται απο φημες. Στηριζεται στα επιστημονικα δεδομενα, στη λογικη του και παραμενει σταθερος στη θεραπεια με τη σκεψη οτι χρησιμοποιει το μοναδικο οπλο στον πολεμο κατα της φαλακρας και δε μενει αδρανης βλεποντας καθημερινα απο την αποβαθρα των πλοιων να τον αποχαιρετουν οι τριχες της κεφαλης του και ο ιδιος να τους κουναει το μαντηλι!!!
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Φιλε Χριστοφορε, σε ευχαριστω πολυ για το υλικο που ανεβασες. Δεν ξερω απο που προερχεται, αλλά οσα γραφονται ειναι η αντικειμενικη επιστημονικη αληθεια για τη φιναστεριδη.

Ελπιζω, μετα απο αυτη την καλοπροαιρετη κινηση που εκανες, να αλλαξεις αρδην τον τροπο που σκεφτεσαι. Ελπιζω, μετα την αναρτηση των πορισματων της προσωπικης σου ερευνας, να γινεις θερμος υπερμαχος της φιναστεριδης.

Εκτος και αν δεν αντιλαμβανεσαι τι αναφερεται στα στοιχεια που παρεθεσες.

Συγκεκριμενα, επικαλουμενος τα παραπανω στοιχεια, θελω να κανω τις εξης παρατηρησεις.





Καταρχας η φιναστεριδη δεν ειναι ενα προσφατα εγκεκριμενο φαρμακο που ευλογα θα προκαλουσε ανησυχιες για τη σε βαθος ετων αποτελεσματικοτητα και επιπτωση που εχει. Ειναι μια θεραπεια που δοκιμαστηκε/δοκιμαζεται απο ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ανδρες στον πλανητη εδω και 25 χρονια!!!

Επομενως, απλη λογικη...αν ηταν ενα, εστω και σε ελαχιστο βαθμο, επικινδυνο φαρμακο, ειναι δυνατον παγκοσμιοι οργανισμοι υγειας να εξακολουθουν να επιτρεπουν τη χορηγηση του και να θετουν σε κινδυνο δεκαδες εκατομμυρια χρηστες;




Επισης, οσον αφορα το θεμα παρενεργειων...το ποσοστο χρηστων με παρενεργειες (αφαιρωντας το ποσοστο αυτων που ειχαν παρενεργειες απο το εικονικο φαρμακο) ειναι κατω του 1%!!!!

Συγγνωμη, αλλά και ασπρινη να παρει κάνεις σε ποσοστο 0,5 % ειναι πιθανο να παρουσιασει παρενεργειες.




Απο προσωπικη πειρα....οντως μετα τα δυο χρονια χρησης (ηδη εχω συμπληρωσει τεσσερα) παρατηρω οτι η κατασταση του μαλλιου ειναι ακομα καλυτερη.

Επομενως, βασικη συμβουλη για τους υποψηφιους χρηστες...δωστε χρονο στη θεραπεια (οπως αλλωστε και σε καθε θεραπεια). Τα αποτελεσματα δεν ερχονται στους πρωτους μηνες χρησης. Μην ειστε ανυπομονοι και μην απογοητευεστε. Δεν αναφερομαστε σε θεραπεια, οπως η μινοξιδιλη που σε ενα χρονο αρχιζει και χανει την αποτελεσματικοτητα της. Η φιναστεριδη μπορει για δεκαετιες να διατηρησει τα μαλλια στην αρχικη τους κατασταση ή και να τα βελτιωσει.

Παρακαμπτοντας τα αποτελεσματα των ερευνων, θελω να εκθεσω την εξης ΛΟΓΙΚΗ σκεψη.

Το proscar των 5mg κυκλοφορει εγκεκριμενα απο την επιστημονικη κοινοτητα ως θεραπεια του προστατη και χιλιαδες (αν οχι εκατομμυρια) στον πλανητη το εχουν δοκιμασει.

Ερωτηση...αν ειναι επικινδυνη η χρηση 1 mg φιναστεριδης, τοτε, φιλοι μου, αυτοι οι δεκαδες χιλιαδες χρηστες των 5mg (μιλαμε για ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑ ΔΟΣΗ), θα επρεπε να εχουν διαλυσει στην κυριολεξια τον οργανισμο τους, το ηπατικο συστημα, να εχουν ολοι τους κλειστει ισοβια σε ψυχιατρικες κλινικες (αφου αναφερονται και τετοιες τασεις παρενεργειων).

Πώς ειναι δυνατον ο ανθρωπινος οργανισμος να αντεχει τα 5mg και να καταρρεει σαν γυαλινος πυργος και μονο με την ιδεα ληψης 1mg;

Τελος, κατι πολυ σημαντικο...





Οπως εχω παρατηρησει απο προσωπικες εμπειριες/μαρτυριες μελων του forum εδω και πεντε χρονια που ασχολουμαι με αυτο, ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ.

Συγκεκριμενα, πολλες φορες εχω διαβασει σχολια απο χρηστες φιναστεριδης, που εμφανιστηκαν ως δριμεις επικριτες της, τετοιου ειδους...

"sos παιδια, εμφανισα φοβερες παρενεργειες απο τη φιναστεριδη...με λιγα λογια το ιστορικο μου...βασανιζομαι χρονια απο την τριχοπτωση...εχω πεσει σε καταθλιψη...εχω ψυχολογικα προβληματα και συνδρομα κατωτεροτητας...εχω κλειστει στο σπιτι μου και αποφευγω καθε ειδους κοινωνικη συναναστροφη...εχω παρει αντικαταθληπτικα φαρμακα...γενικα στη ζωη μου ειμαι ασθενικος, επηρεαζομαι και καταβαλλομαι ευκολα, αφου εχω ευθραυστη ψυχολογια..........

ειπα, λοιπον, στην κατασταση που βρισκομαι, σε αυτο το αδιεξοδο της ζωης μου, να χρησιμοποιησω και εγω φιναστεριδη.....

Τι να σας πω, ρε παιδια! Το χαπι με γονατισε...απο την πρωτη μερα πονους στους ορχεις, ναυτιες, ζαλαδες, πονους στην καρδια, εβγαλα βυζια, πηρα κιλα και εγινα σας τον Πανο Καμμενο (προ της επεμβασεως που εκανε!!!), το σπερμα μου εγινε αραιο (ενω πριν ηταν πυχτο σαν τους λαπαδες που φτιαχνει η γιαγια μου!!!)...

Συγγνωμη, φιλοι μου, αλλά με τετοιο ιστορικο, με τετοια νοοτροπια, πώς ειναι δυνατον να μην αντιμετωπισετε προβληματα παρενεργειων; Οταν βρισκεστε σε τετοια ψυχολογικη κατασταση, ειναι πολυ λογικο να ψαχνετε για αποδιοπομπαιους τραγους. Η φιναστεριδη θα ειναι το ευκολο θυμα που θα επιρριψετε ολες τις ευθυνες.

Εν κατακλειδι, αυτος που αποφασιζει να ξεκινησει μια θεραπεια δεν αγεται και φερεται απο φημες. Στηριζεται στα επιστημονικα δεδομενα, στη λογικη του και παραμενει σταθερος στη θεραπεια με τη σκεψη οτι χρησιμοποιει το μοναδικο οπλο στον πολεμο κατα της φαλακρας και δε μενει αδρανης βλεποντας καθημερινα απο την αποβαθρα των πλοιων να τον αποχαιρετουν οι τριχες της κεφαλης του και ο ιδιος να τους κουναει το μαντηλι!!!
Δηλαδη αν επαιρνα φιναστεριδη απ τον καιρο που εκανα μεταμοσχευση στην κλινικη του ιατρου Βεκρη, τωρα θα ειχα καλυτερη εικονα στο τριχωτο της κεφαλης?
Μπορει να ειχα ναι...αλλα επρεπε να με προσεξουν περισσοτερο οι γιατροι και να εξαγουν και τοποθετησουν παραπανω μοσχευματα! Τελοσπαντων! Αν σε ειχα θειο μου θα σου προτεινα να μου δινεις ως δωρο τα 2 απο τα 4 κομματια που διαιρεις..αν ηθελες βεβαια..θεωρητικα μιλαμε..μη θυμωσεις! Cool!
 
Μπλουζα