Δίλημμα: Μεταμόσχευση ή όχι;

hater_of_baldness

Active Member
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλους! Ας μπω κατευθείαν στο ψητό...

NW4+ με Toppik = Όλα καλά
Είμαι σχεδόν 30, NW4+ και χρησιμοποιώ toppik καθημερινά εδώ και 4 χρόνια. Δεν βγαινω έξω χωρίς αυτό ούτε για να πάω στο περίπτερο και γενικά με έχει περιορίσει σε αρκετά πράγματα στη ζωή, είτε σημαντικά είτε όχι (πχ καλοκαιρινές βουτιές). Με το concealer φαίνομαι σα να έχω ένα κεφάλι γεμάτο μαλλιά, αν και τον τελευταίο καιρό δυσκολεύομαι να το βάλω μπροστα μιας και η hairline μου με αποχαιρετά για τα καλά (ειδικά στους κροτάφους). Κάποιες φορές νιώθω ότι με κοιτάνε στα μαλλιά και έχουν καταλάβει το ότι κάτι περίεργο βάζω εκεί πάνω...

...αλλά δεν πάει άλλο!
Παρόλ'αυτά η κατάσταση δεν μπορεί να συνεχιστεί και το πήρα απόφαση να σταματήσω εδώ και μία εβδομάδα το toppik. Παράλληλα ξύρισα το κεφάλι μου και ομολογώ ότι το look δε με χαλάει. Βοηθάει και το γυμνασμένο μου σώμα και το μούσι και το σχετικά προσεγμένο μου ντύσιμο. Όμως δεν είμαι σίγουρος αν θέλω για πάντα να έχω αυτό το look. Η ελευθερία πάντως που νιώθω τώρα που δεν εξαρτώμαι από μια σκόνη είναι απερίγραπτη!!

Έτοιμος για μεταμόσχευση στην D*I
Την Παρασκευή έχω προγρμματίσει να κάνω 2ήμερη συνεδρία στην Ελληνική κλινική για να καλύψω ζώνη Α, Γ και μάλλον λίγο από ζώνη Β. Ο γιατρός που με έχει αναλάβει είναι ένας από τους πιο γνωστούς στην κλινική και έχει φτιάξει καλό όνομα. Η συμπεριφορά του προσωπικού και τα τελευταία αποτελέσματα που έχω δει στο διαδίκτυο με έκαναν να χαμογελάσω και να αποφασίσω να προχωρήσω σε μεταμόσχευση στην D*I.

Σίγουρα κάνω καλά;
Παρά το γεγονός ότι η επέμβασή μου είναι για Παρασκευή και έχω ήδη δώσει και την προκαταβολή, εδώ και 2 μέρες έχω μπει σε αμφιβολίες όπως:
- Θα μπορώ να ξυρίσω το κεφάλι μου (σκάλα 1) μιας και μου αρέσει αυτό το look μετά την μεταμόσχευση ή θα έχω άσπρα σημάδια στην περιοχή της δότριας και τα νέα μαλλιά θα φαίνονται άσχετα σε σχέση με τα παλιά όταν τα έχω κοντά;
- Δε θέλω να μπω ξεκινήσω φαρμακευτική αγωγή, και πολύ φοβάμαι ότι αυτό είναι απαραίτητο για να έχει μια μτχ καλό αποτέλεσμα. Κάνω λάθος;
- Υπάρχει περίπτωση αντί για καλύτερος να δείχνω χειρότερος μετά τη μεταμόσχευση;
- κλπ κλπ κλπ...

Με λίγα λόγια, αξιζει να μπω στο τρυπάκι της μεταμόσχευσης και να τα βάλω ουσιαστικά με τη φύση, ή να το πάρω απόφαση και να διατηρήσω το shaved look μου που αν και το έχω 1 εβδομάδα, μου αρέσει;

Εσείς τι θα κάνατε; Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε απόγνωση, μερικές ώρες πριν από την μεταμόσχευση, και σας ανοίγομαι έτσι γιατί ξέρω ότι κάποιοι από εσάς με καταλαβάινετε απόλυτα!

:blush:

[Φωτογραφίες ακολουθούν παρακάτω]
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

Καλησπέρα Φίλε μου και χρόνια πολλά. Δεν θα εξετάσω το γεγονός ΠΟΥ θα κάνεις μεταμόσχευση, αλλά για το αν πρέπει να κάνεις ή οχι. Λοιπόν, σαν χρήστης toppik για μια διετία και στην απελπισία του πρόσθετου το οποίο φόρεσα για μια φορά έχω να σου πω το εξής : Aν η μεταμόσχευση σου είναι επιτυχημένη, θα σου αλλάξει την ζωή! Πάμε τώρα στο ερώτημα για το τι θεωρείται επιτυχημένη μεταμόσχευση. Αρχικά να ξεκαθαρήσουμε οτι μαλλιά της εφηβείας σου δεν θα δείς , συνεπώς δεν θα πρέπει να είσαι υπερβολικός στις απαιτήσεις σου. Αυτό που θα δείς όμως, είναι ενα κεφάλι που ταιριάζει με τις προσταγές της ηλικίας σου και σίγουρα ΟΧΙ καραφλό.
Αν και θα βοηθούσε αν ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες αυτό που σου λέω εγώ σαν συμβουλή είναι να εστιάσεις σε Α+Β ζώνη περισσότερο αφού αυτές καθορίζουν την εικόνα σου. Με την Γ ζώνη μπορείς να ασχοληθείς μελλοντικώς ή να χρησιμοποιήσεις toppik σε περίπτωση που είναι μεγάλο το πρόβλημα.
Σημαντικό επίσης να ακολουθείς κάποια θεραπεία για να υποστηρίξεις το αποτέλεσμα και να κρατήσεις τα υπάρχοντα μαλλάκια σου, ωστόσο ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό. Για κάποιους μήνες θα χρησιμοποιείς μινόξ βοηθώντας τα μοσχεύματα αλλά μπορείς μετά να σταματήσεις.
Όπου και αν κάνεις μεταμόσχευση (στου λέω γιατί μπορείς να αλλάξεις γνώμη) σκέψου το καλά, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και προχώρα.. Θα δεις την ζωή με διαφορετικό μάτι..
 

hater_of_baldness

Active Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

Gio είπε:
Καλησπέρα Φίλε μου και χρόνια πολλά. Δεν θα εξετάσω το γεγονός ΠΟΥ θα κάνεις μεταμόσχευση, αλλά για το αν πρέπει να κάνεις ή οχι. Λοιπόν, σαν χρήστης toppik για μια διετία και στην απελπισία του πρόσθετου το οποίο φόρεσα για μια φορά έχω να σου πω το εξής : Aν η μεταμόσχευση σου είναι επιτυχημένη, θα σου αλλάξει την ζωή! Πάμε τώρα στο ερώτημα για το τι θεωρείται επιτυχημένη μεταμόσχευση. Αρχικά να ξεκαθαρήσουμε οτι μαλλιά της εφηβείας σου δεν θα δείς , συνεπώς δεν θα πρέπει να είσαι υπερβολικός στις απαιτήσεις σου. Αυτό που θα δείς όμως, είναι ενα κεφάλι που ταιριάζει με τις προσταγές της ηλικίας σου και σίγουρα ΟΧΙ καραφλό.
Αν και θα βοηθούσε αν ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες αυτό που σου λέω εγώ σαν συμβουλή είναι να εστιάσεις σε Α+Β ζώνη περισσότερο αφού αυτές καθορίζουν την εικόνα σου. Με την Γ ζώνη μπορείς να ασχοληθείς μελλοντικώς ή να χρησιμοποιήσεις toppik σε περίπτωση που είναι μεγάλο το πρόβλημα.
Σημαντικό επίσης να ακολουθείς κάποια θεραπεία για να υποστηρίξεις το αποτέλεσμα και να κρατήσεις τα υπάρχοντα μαλλάκια σου, ωστόσο ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό. Για κάποιους μήνες θα χρησιμοποιείς μινόξ βοηθώντας τα μοσχεύματα αλλά μπορείς μετά να σταματήσεις.
Όπου και αν κάνεις μεταμόσχευση (στου λέω γιατί μπορείς να αλλάξεις γνώμη) σκέψου το καλά, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και προχώρα.. Θα δεις την ζωή με διαφορετικό μάτι..

Gio thanks για την απάντηση. Ποια θεωρείς ότι είναι τα κατά σε μια μτχ;

Επίσης επισυνάπτω 4 φωτογραφίες...
 

Συνημμένα

  • photo 4.JPG
    photo 4.JPG
    112 KB · Προβολές: 442
  • photo 5.JPG
    photo 5.JPG
    109.6 KB · Προβολές: 528
  • photo 2.JPG
    photo 2.JPG
    115.6 KB · Προβολές: 508
  • photo 1.JPG
    photo 1.JPG
    130.2 KB · Προβολές: 437

Gio

New Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

Αφού ανέβασες και φωτογραφίες θα επιμείνω. Α+Β ζώνη οπωσδήποτε. Την Γ, την παλεύεις είτε με toppik (αν δεν θέλεις αγωγή) είτε με φίνα (αν θέλεις να την βελτιώσεις). Βλέπω επίσης, αν και μπορεί να κάνω λάθος οτι έχεις πολύ καλή δότρια. Αυτό -πίστεψε με- θα είναι και το κλειδί της επιτυχίας αν ισχύει.

Όσον αφορά τα υπέρ και κατά : αρνητικό είναι οτι δεν μπορείς να ανέβεις στις εκ γενετής μας πυκνότητες. Κάποιοι θα πουν και για το κόστος. Μεταξύ μας, πιστεύω οτι οι τιμές είναι πράγματι σχετικά ψηλές αλλά όσο προχωρά οι τιμές θα πέφτουν.
Στα θετικά, ελάχιστα εώς ανεπαίσθητα σημάδια (ειδικά στην λήπτρια δεν φαίνεται το παραμικρό) , κούρεμα της επιλογής σου, αλλαγή της εικόνας σου. Θέλεις και άλλα;
 

geeorgee

Active Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

φιλε το εχεις σκεφτει καλα η το αποφασισες ετσι ξαφνικα;Aν και εχεις δωσει ηδη προκαταβολη οπως λες παρολαυτα αφου ζητας γνωμες θα σου πω τι πιστευω εγω.Αν σου παει το ξυρισμενο κεφαλι εισαι παρα παρα πολυ τυχερος
μεσα στη ατυχια σου.Γνωμη μου ειναι κρατα αυτο το κουρεμα σε πρωτη φαση να δεις αν σε ικανοποιει αν σου παει και αν μπορεις να ζησεις μαυτο χωρις να μπλεξεις με μεταμοσχευσεις και φαρμακα.παραλληλα μπορεις χωρις να βιαζεσαι να κανεις μια καλυτερη ερευνα και το βασικοτερο να δεις μεταμοσχευμενα κεφαλια απο κοντα ωστε να εισαι 100 % σιγουρος πριν προχωρησεις.Στα λεω αυτα γιατι οσο καλη να ειναι μια μεταμοσχευση απο φωτογραφιες πολυ πιθανο απο κοντα να φαινεται οτι κατι εχεις πειραξει στο κεφαλι σου αλλες φορες πολυ και αλλες λιγοτερο.οποτε ζυγισε τα υπερ και τα κατα οπως ειπε και ο gio και αποφασισε.
 

gkast

Active Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

hater_of_baldness είπε:
Gio είπε:
Καλησπέρα Φίλε μου και χρόνια πολλά. Δεν θα εξετάσω το γεγονός ΠΟΥ θα κάνεις μεταμόσχευση, αλλά για το αν πρέπει να κάνεις ή οχι. Λοιπόν, σαν χρήστης toppik για μια διετία και στην απελπισία του πρόσθετου το οποίο φόρεσα για μια φορά έχω να σου πω το εξής : Aν η μεταμόσχευση σου είναι επιτυχημένη, θα σου αλλάξει την ζωή! Πάμε τώρα στο ερώτημα για το τι θεωρείται επιτυχημένη μεταμόσχευση. Αρχικά να ξεκαθαρήσουμε οτι μαλλιά της εφηβείας σου δεν θα δείς , συνεπώς δεν θα πρέπει να είσαι υπερβολικός στις απαιτήσεις σου. Αυτό που θα δείς όμως, είναι ενα κεφάλι που ταιριάζει με τις προσταγές της ηλικίας σου και σίγουρα ΟΧΙ καραφλό.
Αν και θα βοηθούσε αν ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες αυτό που σου λέω εγώ σαν συμβουλή είναι να εστιάσεις σε Α+Β ζώνη περισσότερο αφού αυτές καθορίζουν την εικόνα σου. Με την Γ ζώνη μπορείς να ασχοληθείς μελλοντικώς ή να χρησιμοποιήσεις toppik σε περίπτωση που είναι μεγάλο το πρόβλημα.
Σημαντικό επίσης να ακολουθείς κάποια θεραπεία για να υποστηρίξεις το αποτέλεσμα και να κρατήσεις τα υπάρχοντα μαλλάκια σου, ωστόσο ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό. Για κάποιους μήνες θα χρησιμοποιείς μινόξ βοηθώντας τα μοσχεύματα αλλά μπορείς μετά να σταματήσεις.
Όπου και αν κάνεις μεταμόσχευση (στου λέω γιατί μπορείς να αλλάξεις γνώμη) σκέψου το καλά, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και προχώρα.. Θα δεις την ζωή με διαφορετικό μάτι..

Gio thanks για την απάντηση. Ποια θεωρείς ότι είναι τα κατά σε μια μτχ;

Επίσης επισυνάπτω 4 φωτογραφίες...
Φίλε μου καλή επιτυχία και απο εμένα μόνο το τοπικ που δεν θα βάζεις τουλάχιστον μπροστά και εαν σου εγγυηθούν για αυτό και οτι θα φαίνεται ένα φυςικό αποτέλεςμα προχώρα .
Για πόσα grafts σου εχουν προγραματίσει να σου βάλλουν για τις δύο ημέρες....
 

hater_of_baldness

Active Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

Guys thanks για τις απαντήσεις σας! Προφανώς έχω ψάξει το θέμα μτχ και έχω δει αποτελέσματα από κοντά. Από το 2005 άρχισα να το ψάχνω και νομίζω ότι τώρα είναι ο καιρός να κάνω. Όσο για την επιλογή της κλινικής φαίνεται να είναι μια καλή λύση, τουλάχιστον για εμένα.

Απλά μου μπήκε ο προβληματισμός από προχθές, ψάχνοντας και online και βλέποντας άπειρους δυσαρεστημένους πελάτες σε κλινικές όλου του κόσμου. Οι περισσότεροι (NW4 και πάνω) τελικά ξύρισαν τα κεφάλια τους και σταμάτησαν τις θεραπείες λέγοντας "δεν αξίζει, απλά δέξου το κλπ κλπ".

Γι'αυτό με βλέπετε προβληματισμένο. Όχι για την επιλογή κλινικής, αλλά για την επιλογή να διορθώσω το πρόβλημά μου. :(

Θενξ φίλε gkast. Είπαμε για περίπου 2400 grafts σε ζώνη Α & Γ.
 

vagelis

Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

Φίλε hater_of_baldness σου εύχομαι τα καλύτερα!!!
Έχω και εγώ το ίδιο θέμα με το toppik και μου έχουν σπάσει τα νεύρα.
Όπως το βλέπω στις αρχές του 2014 είμαι έτοιμος και εγώ για 2 μεταμόσχευση.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

Φιλε hater καμια φωτο με μακρυτερο μαλλι εχεις?
 

hater_of_baldness

Active Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

Δυστυχώς δεν έχω φωτό με μακρύτερα μαλλιά. Μόνο με τοπικ που δεν βγαίνει κανένα συμπέρασμα... Δεν ξέρω αν έχει η κλινική καθώς όταν πήγα στο consultation είχα μακρύ μαλλί...
 

bimi33

New Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

καλυτερα ξυρισμενο φιλε..οπως το πες!ξεμπερδευεις..μην ασχολεισαι με μμ....πολλα λεφτα κ ταλαιπωρια κ φαινεται μετα!!!


vagelis είπε:
Φίλε hater_of_baldness σου εύχομαι τα καλύτερα!!!
Έχω και εγώ το ίδιο θέμα με το toppik και μου έχουν σπάσει τα νεύρα.
Όπως το βλέπω στις αρχές του 2014 είμαι έτοιμος και εγώ για 2 μεταμόσχευση.

εγω βαζω 1 μπουκαλι την ημερα!!!!!!!!ριχτε κανελλα στην μπουγατσα ρεεεε!!!!!!!!!:headbanging:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

malloumpas

New Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

To τοππικ είναι κάτι ψευτικο ρε φίλε. Γεμίζεις ρινίσματα, ξύνεσαι, φοβασαι μη σε ακουμπήσουν, μη βρέξει και σε ενα εμπειρο μάτι φαίνεται ότι έχεις βάλει. Εδώ φαίνεται σε αυτούς που βγαίνουν στη τηλεόραση, δεν θα φαίνεται σε εμάς; Εγω μια φορά είχα αγοράσει πριν 7-8 χρόνια και με την πρώτη φορά που έβαλα το πέταξα στα σκουπίδια. Καλύτερα ελευθερία παρά δέσμευση από αυτό το πράγμα. Σαν περούκα από σκόνη εμένα μου κάνει.

Τώρα για την απόφαση σου αν δεν είσαι σίγουρος εγώ θα σου πρότεινα να μην προσωρήσεις και να το ξανασκεφτείς και αν πράγματι το θες ξανακλείνεις, δε χάλασε ο κόσμος να χάσεις την προκαταβολή. Να ξέρεις ότι μετά την πρώτη μτμ δεν υπάρχει γυρισμός, ποτέ μια μτμ δεν είναι αρκετή, ενώ ακόμη και με fue δεν θα μπορείς να ξυρίζεις τελείως το κεφάλι σου γιατί έστω και λίγο θα φαίνονται τα σημαδάκια στη δότρια, όχι μόνο στη κλινική που θα κάνεις αλλά ακόμη και στον κορυφαίο γιατρό fue στον κόσμο. Αν τη βρίσκεις με τον εαυτό σου τράβα μια ξούρα και γράψε τα όλα στα @@ σου. Σκέψου το καλά σήμερα και καλή επιτυχία ότι αποφασίσεις.
 

no_hair

New Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

Επειδή είμαι και εγω παθων με μικροτερο απο σενα προβλημα θα σου πω το εξης. Θες μαλλια? Κανεις μεταμοσχευση και πιθανοτατα πανω απο μια στην ζωη σου. Αξιζει? Αν η ψυχολογια σου βασιζεται σε αυτο ναι. Εμενα αλλαξε κατακορυφα η ψυχολογια μου. Ητανε το δωρο που φυλαγα τοσα χρονια για τον εαυτο μου. Βελτιωθηκαν κατα πολυ οι σχεσεις μου με το αντιθετο φυλο.. Αν δεν παιζουν ρολο τα μαλλια στην ζωη σου τοτε δεν χρειαζεται να το σκεφτεσαι. Τυχαινει ενας φιλος μου να κανει Παρασκευη και Σαββατο στην D*I. Xρήστο τον λενε εχει παρομοιο προβλημα με σενα και θα βαλει τον ιδιο αριθμο σε 2 μερες. Με πηρε χτες και με ρωτουσε. Του ειπα οτι λεω και σε σενα. Εσυ τι θελεις εχει σημασια και ποιες ειναι οι προσδοκιες σου. Καλη επιτυχια σου ευχομαι οτι και αν αποφασισεις!
 

meandros

Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

αλλους ανθρωπους που εχουν κανει μεταμοσχευση εχεις δει απο κοντα για να εχεις μια πιο σαφη εικονα για το τι προσδοκιες πρεπει να εχεις?
 

hater_of_baldness

Active Member
RE: Να το κάνω ή να μην το κάνω;! Help needed!

Εννοείται έχω δει, και οι προσδοκίες μου δεν είναι μεγάλες νομίζω. NW3 με καλούτσικη πυκνότητα θέλω, αφού θα διατηρώ το μαλλί μου κοντό...

Guys thanks for your replies...

Αύριο είναι η μέρα! Είμαι τελικώς αποφασισμένος και χαρούμενος που θα προχωρήσω στην πρώτη μου επέμβαση. :)

Την μτμ θα την κάνει ο κ. Παπ******άου και αρχικώς είχαμε συμφωνήσει να καλύψουμε τις ζώνες Α και Γ με περίπου 2.400 grafts. Θα του συζητήσω παρόλαυτά το θέμα ότι με ενδιαφέρει κυρίως η ζώνη Α, αφού τη Γ λογικά θα την περιποιηθεί η μινοξιδίλη για κάποιο διάστημα αλλά κυρίως δεν είναι η προσωπική μου προτεραιότητα. Σε επόμενη μτμ (αν κάνω) κοιτάμε τη Γ. Θα δω φυσικά και τι θα πει κι ο γιατρός.

Πηγαίνω λοιπόν αύριο στις 9:00 και ελπίζοντας ότι όλα θα πάνε καλά στις πρώτες εξετάσεις (και φυσικά στο ότι δεν πειράζει το γεγονός ότι κούρεψα τόσο κοντό το μαλλί μου 3 μέρες πριν την μτμ), προχωράω στην επέμβαση! Η επέμβαση αποτελείται από δύο συνεδρίες, μία αύριο Παρασκευή και μία Σάββατο!

Θα σας κρτήσω ενήμερους με αναλυτικές πληροφορίες και φωτογραφίες, που θα μοιραστώ μαζί σας σε νέο νήμα που θα ξεκινήσω από Κυριακή! Καλές γιορτές και wish me luck! :) :) :)
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Φιλε μην μασας.Η dhi ειναι μια χαρα εταιρια.Σημαδια δεν θα εχεις και το αποτελεσμα θα φαινεται φυσικο.Παντως βοηθαει κ το κοντο μαλλι στο οποιο θα μπορεις να βαζεις τοπικ πιο ευκολα αν κ δεν νομιζω οτι θα χρειαζεται.καλη επιτυχια αν κ ειμαι σιγουρος οτι θα την εχεις.
 

Scar

Active Member
bimi33 είπε:
εγω βαζω 1 μπουκαλι την ημερα!!!!!!!!ριχτε κανελλα στην μπουγατσα ρεεεε!!!!!!!!!:headbanging:
...κλέβεις ατάκες :spank :cheesy:
καλή πρωτοχρονιά σε όλους παιδιά!
Υ.Γ. εύχομαι το νέο έτος να σας βρει με περισσότερο μαλλί :headbanging:
 
Μπλουζα