Γυναικεια αλωπεκια-σκεψη εμφυτευσης

agnosti_f

New Member
Καλησπερα στο φορουμ.Ειμαι 36 ετων κ αντιμετωπιζω εδω κ 6 συνεχη ετη αλωπεκια πολυ επιθετικης μορφης αρχικα(200-300 τριχες στο λουσιμο),οπου μετα απο καποιες θεραπειες στα 2,5 ετη περιοριστηκε το κακο,χωρις ομως ν αναστραφει.Η μητερα μου εχει απωλεσει πανω κατω στην ηλικια μου τα μαλλια της με ΑΑ.Προφανως βαδιζω στα χναρια της.Εδω κ 2 ετη περιπου ο αριθμος των μαλλιων που πεφτει ειναι μικρος αλλα επανεκφυση δεν υφισταται απο ετων...Κοινως οτι πεφτει,δεν αναγενναται ποτε ξανα!Αυτο που φοβομουν πλεον,αρχιζει κ ερχεται κοντα μου ολο πιο ορατα.Μια γυναικα,με αραιο κεφαλι που συναδει με βαθια καταθλιψη.Οι καιροι δε οικονομικα δυσκολοι,για ολους μας.Πλεον οι "τρυπες" στο τριχωτο αρχιζουν κ γινονται πιο εμφανεις κ ειναι στανταρ οτι σε λιγοτερο απο 2 μηνες,δεν θα θελω να κυκλοφορω εξω.
Απο την μια σκεφτομαι περουκα-σαφως πιο οικονομικη κ απο την αλλη,μεταμοσχευση-τρελο κοστος βεβαια.Απο μαρτυριες εδω παιδιων,εχω ερθει σε συναντηση με ιατρο της Κυπρου ο οποιος θεωρειται τοπ,σε αυτο τον τομεα.Θελω να ρωτησω καποια πραγματα κ παρακαλω ας μου απαντησουν παιδια που εχουν προβει σε αναλογη επεμβαση,ωστε να ειναι γνωστες απολυτα της καταστασης.
1.Αν μετα την μεταμοσχευση ισχυει το σοκ της απωλειας κ υγιων μαλλιων;
2.Ο φοβος μου ειναι οτι επειδη η αλωπεκια μου ειναι συνεχης,πολλα απο τα μεταμοσχευμενα ενδεχεται να ειναι σε τελογενη φαση-αχρηστα δλδ κ που θα εμφυτευτουν.
3.Απο την χρηση λοσιον κ δη μινοξιδιλης μου εχει προκληθει χρονια Σ.Δ την οποια κ δεν εχω καταφερει να διωξω απο το κεφαλι μου εδω κ 3 ετη.Την ελαττωσα με καποια φαρμακευτικα σκευασματα αλλα ειχε ερεθιστει τοσο το κεφαλι μου,που κ αυτα μ ετσουζαν.Οποτε τα σταματησα ολα μαχαιρι κ απλα ειμαι με το σμηγμα υπαρκτο ειδικα στην αρχη κ μεση κεφαλιου.Το γεγονος οτι εχω Σ.Δ καθιστα απαγορευτικη μια επεμβαση μεταμοσχευσης;
4.Αφ οτου γινει η τοποθετηση των μοσχευματων,τι αγωγη ακολουθει ο ασθενης;Πρεπει παλι να ποτιζω το κεφαλι μου με μινοξιδιλη;Για ποσο καιρο πρεπει ν ακολουθηθει η αγωγη;Εφ ορου ζωης;

Παρακαλω πολυ,αν διαβασει το ποστ καποια κοπελα που ειναι στην ιδια ψυχολογικη κατασταση μ εμενα ας μου στειλει ενα προσωπικο μνμ,να μου πει τι κ πως προσπαθησε να λυσει το προβλημα της.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Niki

New Member
Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις για την μεταμόσχευση γιατί δεν το έχω ψάξει το θέμα και δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα γενικότερα!! Θα κατεφευγά στην λύση της περούκας διότι είναι και πολύ πιο οικονομική αλλά αν πάρεις καλής ποιότητας θα μπορείς να έχεις και πολύ όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα! Αν το΄λύσεις το πρόβλημα με την περούκα και φτιάξεις το ψυχολογικό σου ΄μπορεί και λυθεί το πρόβλημα της αλωπεκίασης από μόνο του!!Θα ήθελα να σε ρωτήσω η μητέρα σου πως αντιμετόπισε το πρόβλημα της?
 

agnosti_f

New Member
Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις για την μεταμόσχευση γιατί δεν το έχω ψάξει το θέμα και δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα γενικότερα!! Θα κατεφευγά στην λύση της περούκας διότι είναι και πολύ πιο οικονομική αλλά αν πάρεις καλής ποιότητας θα μπορείς να έχεις και πολύ όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα! Αν το΄λύσεις το πρόβλημα με την περούκα και φτιάξεις το ψυχολογικό σου ΄μπορεί και λυθεί το πρόβλημα της αλωπεκίασης από μόνο του!!Θα ήθελα να σε ρωτήσω η μητέρα σου πως αντιμετόπισε το πρόβλημα της?


Νικη εσυ αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα κ εχεις καταφυγει ηδη σε λυση περουκας;Εισαι ικανοποιημενη δλδ;Ειναι ασυμφορη οικονομικα απλα η επεμβαση για ενα ατομο που δεν εργαζεται,απλα για προσθετικη τριχων.Το θεωρω παραλογισμο,να ξεπερνουν σε κοστος ακομη κ επεμβασεις σοβαρων προβληματων υγειας κ εν μεσω κρισης.Η μεταμοσχευση κοστιζει απλα,οσο 30-40 περουκες!!Ενδεχεται να ειναι κ απομειναρι ψυχολογικο οντως απλα αν βαλω περουκα,εχω την εντυπωση οτι θα καταστρεφονται οι θυλακες των οποιων υγιων τριχων μετα λογω της πιεσης οποτε αργα η γρηγορα θα χαθουν κ τα υπολοιπα.
Η μητερα μου εχει καταφυγει σε προσθετο μαλλι μεσω κλινικης,οπου κατα παραγγελια ανανεωνεται περιπου ανα διετια.Κ εκει ομως το κοστος δεν ειναι λιγο...
 

Δημητρης38

Active Member
Καλησπερα στο φορουμ.Ειμαι 36 ετων κ αντιμετωπιζω εδω κ 6 συνεχη ετη αλωπεκια πολυ επιθετικης μορφης αρχικα(200-300 τριχες στο λουσιμο),οπου μετα απο καποιες θεραπειες στα 2,5 ετη περιοριστηκε το κακο,χωρις ομως ν αναστραφει.Η μητερα μου εχει απωλεσει πανω κατω στην ηλικια μου τα μαλλια της με ΑΑ.Προφανως βαδιζω στα χναρια της.Εδω κ 2 ετη περιπου ο αριθμος των μαλλιων που πεφτει ειναι μικρος αλλα επανεκφυση δεν υφισταται απο ετων...Κοινως οτι πεφτει,δεν αναγενναται ποτε ξανα!Αυτο που φοβομουν πλεον,αρχιζει κ ερχεται κοντα μου ολο πιο ορατα.Μια γυναικα,με αραιο κεφαλι που συναδει με βαθια καταθλιψη.Οι καιροι δε οικονομικα δυσκολοι,για ολους μας.Πλεον οι "τρυπες" στο τριχωτο αρχιζουν κ γινονται πιο εμφανεις κ ειναι στανταρ οτι σε λιγοτερο απο 2 μηνες,δεν θα θελω να κυκλοφορω εξω.
Απο την μια σκεφτομαι περουκα-σαφως πιο οικονομικη κ απο την αλλη,μεταμοσχευση-τρελο κοστος βεβαια.Απο μαρτυριες εδω παιδιων,εχω ερθει σε συναντηση με ιατρο της Κυπρου ο οποιος θεωρειται τοπ,σε αυτο τον τομεα.Θελω να ρωτησω καποια πραγματα κ παρακαλω ας μου απαντησουν παιδια που εχουν προβει σε αναλογη επεμβαση,ωστε να ειναι γνωστες απολυτα της καταστασης.
1.Αν μετα την μεταμοσχευση ισχυει το σοκ της απωλειας κ υγιων μαλλιων;
2.Ο φοβος μου ειναι οτι επειδη η αλωπεκια μου ειναι συνεχης,πολλα απο τα μεταμοσχευμενα ενδεχεται να ειναι σε τελογενη φαση-αχρηστα δλδ κ που θα εμφυτευτουν.
3.Απο την χρηση λοσιον κ δη μινοξιδιλης μου εχει προκληθει χρονια Σ.Δ την οποια κ δεν εχω καταφερει να διωξω απο το κεφαλι μου εδω κ 3 ετη.Την ελαττωσα με καποια φαρμακευτικα σκευασματα αλλα ειχε ερεθιστει τοσο το κεφαλι μου,που κ αυτα μ ετσουζαν.Οποτε τα σταματησα ολα μαχαιρι κ απλα ειμαι με το σμηγμα υπαρκτο ειδικα στην αρχη κ μεση κεφαλιου.Το γεγονος οτι εχω Σ.Δ καθιστα απαγορευτικη μια επεμβαση μεταμοσχευσης;
4.Αφ οτου γινει η τοποθετηση των μοσχευματων,τι αγωγη ακολουθει ο ασθενης;Πρεπει παλι να ποτιζω το κεφαλι μου με μινοξιδιλη;Για ποσο καιρο πρεπει ν ακολουθηθει η αγωγη;Εφ ορου ζωης;

Παρακαλω πολυ,αν διαβασει το ποστ καποια κοπελα που ειναι στην ιδια ψυχολογικη κατασταση μ εμενα ας μου στειλει ενα προσωπικο μνμ,να μου πει τι κ πως προσπαθησε να λυσει το προβλημα της.

agnosti_f καλησπερα !!

1) Εγω οταν εκανα την πρωτη μου μεταμοσχευση δεν αντιμετωπιζα προβλημα αραιωσης. Παραπλανηθηκα απο διαφημιστικες φωτογραφιες (πριν/μετα), μου υποσχεθηκε η υπευθυνη της Κλινικης που μιλησα μαζι της οτι με την μ/μ που θα κανω δεν θα δω ποτε στην ζωη μου προβλημα αραιωσης στο σκαλπ μου και με επεισε να μπω τις επομενες ημερες χειρουργειο. Το αποτελεσμα ηταν να παθω τεραστιο Shock loss (σε 1 μηνα απο την μ/μ που εκανα ειχα χασει το 60% των μαλλιων που ειχα).Το Σοκ που επαθα οταν αντικρυσα την εικονα μου ηταν τεραστιο αν και στην Κλινικη με διαβεβαιωσαν οτι ηταν φυσιολογικη αντιδραση του οργανισμου και τα μαλλια που εχασα θα επανελθουν. Με το περασμα του χρονου (μηνες) ενα ποσοστο των μαλλιων που εχασα οντως επανηλθε αλλα το τελικο αποτελεσμα της μεταμοσχευσης ηταν Χειροτερο απο την αρχικη κατασταση που ειχα. Η αποψη μου ειναι οτι εφοσον εχεις διαχυτη αραιωση να μην προχωρησεις σε επεμβαση γιατι εκτος του οτι ειναι οικονομικα μεγαλο το κοστος, το τελικο αποτελεσμα ενδεχεται να μην σε ικανοποιησει.

2) Εαν η αλωπεκια σου υπαρχει και στην Δοτρια περιοχη (την περιοχη δηλαδη που θα παρουν τα μοσχευματα για να τα μεταφυτευσουν στην Ληπτρια, εκει δηλαδη που εχεις το προβλημα).. τοτε θα πρεπει να γνωριζεις οτι ακομα και τα μοσχευματα που θα μεταφυτευσεις ενδεχεται μελλοντικα να χαθουν γιατι ειναι γεννητικα προγεγραμμενα να πεσουν (κληρονομικοτητα).

3) Η Χρηση της Μινοξιδιλης σε ατομα που εχουν Σ.Δ. προκαλει και την εξαρση της. Ισως το προβλημα σου να οφειλεται στην χρηση του συγκεκριμενου σκευασματος. Προκαλει λιπαροτητα, εξαρση της Σ.Δ. με δημιουργια σμηγματος στην ριζα της τριχας που μπορει να οδηγησει στην απωλεια της. Eπισης η Σ.Δ. εμποδιζει την σωστη αιματωση της περιοχης και εννοειται οτι ειναι ανασταλτικος παραγοντας για την φυτρωση των μοσχευματων σε ενδεχομενη μ/μ που σκεφτεσαι να κανεις ή ακομα και μελλοντικα ως προς την επιβιωση τους. Δυστυχως η Σ.Δ. δεν εμφανιζεται ξαφνικα...αλλα την κληρονομεις. Και διαφοροι παραγοντες οπως ψυχολογικοι κυριως, αλλαγη εποχης και καιρικων συνθηκων, χρηση φαρμακευτικων ουσιων και σκευασματων κτλ προκαλουν την εξαρση της. Δεν μπορεις να την καταπολεμησεις αλλα θα πρεπει να ενημερωθεις για το τι πρεπει να κανεις να αποφευγεις την εξαρση της με τα αναλογα δυσαρεστα αποτελεσματα στο τριχωτο του σκαλπ σου. Σε ξενα Φορουμς που διαπραγματευονται τις μ/μ Γιατροι εξιδεικευμενοι στις συγκεκριμενες επεμβασεις εχουν γραψει οτι σε ατομα με Σ.Δ. που εγχειρησανε, τα αποτελεσματα δεν ηταν τα αναμενομενα.

4) Πολλες κλινικες που κανουν μ/μ συμβουλευουν τους ασθενεις τους να ακολουθησουν θεραπεια με Φιναστεριδη και Μινοξιδιλη. Η ληψη Φινας ειναι απαγορευτικη για τις γυναικες....ισως να σου πουνε να κανεις χρηση μονο της Μινοξιδιλης. Η Χρηση Μινοξιδιλης και Φιναστεριδης δεν μπορει να ειναι εφ ορου ζωης και τα αποτελεσματα τους δεν εχουν μονιμο χαρακτηρα. Με το περας του χρονου ο οργανισμος τα συνηθιζει, αντιστεκεται και σιγα σιγα τα αποβαλλει. Η μεγαλυτερη ωφελιμοτητα απο την εφαρμογη της Μινοξιδιλης παρατηρειται εως 2 χρονια απο την εναρξη της θεραπειας, ομως απο αυτο το χρονικο σημειο και επειτα ο ρυθμος αποτελεσματικοτητας επιβραδυνεται. Στα 5 χρονια για την Φιναστεριδη. Στην περιπτωση σου μπορει να χρησιμοποιηθει η Ντουταστεριδη. Εχει εγκριθει απο τον FDA ως φαρμακο για την υπερπλασια του προστατη αλλα δεν εχει λαβει αντιστοιχη εγκριση και για την αντιμετωπιση της τριχοπτωσης και συστηνεται στο εξωτερικο ως off label φαρμακο κατα της τριχοπτωσης. Θεωρειται πιο αποτελεσματικη αγωγη απο τη Φιναστεριδη και συνισταται για εντονη τριχοπτωση. Ενημερωσου για ολες τις παρενεργειες πριν λαβεις την προσωπικη σου αποφαση.

Στην περιπτωση σου ισως ενοχοποιουνται διαφοροι γενετικοι παραγοντες, σωματικο και ψυχικο στρες, τραυματισμοι και παρατεταμενα εμπυρετα νοσηματα, θυρεοειδοπαθειες , αναιμια, σακχαρωδης διαβητης, μυασθενεια, ελκωδη κολιτιδα. Συσχετιση με λοιμωξεις, φαρμακα και ψυχολογικοι παραγοντες είναι μερικα ακομη απ τα αιτια. Καλο θα ηταν να κανεις εξετασεις για ολα !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

kolotoubas

New Member
Έχει αναφερθεί εδώ στο site πρόσφατα η παρακάτω έρευνα για χρήση φιναστερίδης και ντουταστερίδης από γυναίκες με ΑΑ. Σε περίπτωση και μόνο τότε που αποκλύεις το γεγονός να τεκνοποιήσεις από εδώ και στο εξής αξίζει να το συζητήσεις με έναν ενδοκρινολόγο/γυναικολόγο.

http://www.hairlossgr.com/threads/f...Γυναίκες-Με-Ανδρογενετική-Αλωπεκία-2014.9819/
 

giocap

Member
Κολοτουμπα οταν λες για φινα και για ντουταστεριδη τι εννοιες?Η φινα σαφως και ειναι απαγορευτικη για τις γυναικες,ακομα κ αν δεν εχουν σκοπο να τεκνοποιησουν και επιτρεπεται μονο μετα την εμμηνοπαυση κ αυτο υπο ευθυνη της γυναικας παντα.Τουλαχιστον αυτο μου ειπε εμενα ο δερματολογος μου.Αλλα η ντουταστεριδη απ οσο ξερω ειναι τοπικο regroth,σαν την μινοξιδη,ειναι κ αυτη απαγορευτικη??
Οσο αφορα το προβλημα σου φιλη κ εγω στην ιδια ψυχολογικη κατασταση ειμαι,εναμιση χρονο τωρα παλευω με την αλωπεκια μου(κληρονομικης φυσης απο την πλευρα της μητερας μου),αλλα οσο αφορα τις περουκες,θα συμφωνησω στο οτι αν πεις να χρησιμοποιεις περουκα εφ ορου ζωης θα πειραχτουν τα υγειη τριχοθυλακια σου και προφανως θα χειροτερεψει το πραμα(αυτο μου ειπε τουλαχιστον ο γιατρος που παρακολουθει εμενα). Ωστοσο φιλη(και συμφωνω με την νικη σ αυτο) αν δεις κ αποδεις που λενε πανε και αγορασε μια καλη περουκα απο φυσικη τριχα κτλ. και να τελειωνεις,να σου φυγει και το ανχος και ολα.Εγω αν δω οτι στα επομενα χρονια χειροτερευει το πραμα αυτο εχω σκοπο να κανω κ ας μου πεσουν ολα τα μαλλια δε με νοιαζει. Οι μεταμοσχευσεις απο το λιγο που το χω ψαξει,συνηθως δε γινονται με επιτυχια στις γυναικες,αλλα δε το χω ψαξει και σε βαθος και δε ξερω ακριβως τι παιζει και τι ειδους αποτελεσματα μπορει να εχεις.
 

Stripar

Established Member
Ανεβάστε ΆΝ θέλετε και κάποιες φωτογραφίες με αλλοιωμένα τα χαρακτηριστικά σας ...σίγουρα θα εκτιμηθεί καλύτερα η κατάστασή σας !
 

kolotoubas

New Member
Όχι giocap η ντουταστερίδη είναι αντινδρογόνο ισχυρότερο και με χρόνο παραμονής στον οργανισμό πολύ μεγαλύτερο της φιναστερίδης. Αν έχεις 1 ενδοιασμό για την έναρξη φίνας πρέπει να έχεις 10 για την έναρξη ντούτας. Συνήθως οι περισσότεροι ξεκινούν με φίνα και αν δουν ότι δεν έχουν παρενέργειες στη συνέχεια συνεχίζουν με ντούτα όταν δεν τους ικανοποιεί πλέον η φίνα.
Πάντως στην παραπάνω έρευνα επίσης αναφέρεται ότι η ντούτα έχει ανώτερα αποτελέσματα της φίνας και στις γυναίκες.
 

Niki

New Member
Καλημέρα agnostic_f εγώ αντιμέτοπίζω εδώ και 4 χρόνια το πρόβλημα της αλωπεκίας και πριν λίγους μήνες μου έγινε διάγνωση της ανδρογενετικής αλωπεκίας! Δεν έχω πάρει περούκα αλλά σιγουρα θα είναι η ύστατη λύση για μένα από τη στιγμή που θα δω ότι καμιά θεραπεία δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα πλέον...Όποτε και να έχουν μείνει κάποιοι υγιείς θύλακες ακόμη δεν θα με πολύ νοιάζει η τύχη τους από τη στιγμή που βλέπω ότι δεν μπορώ να έχω ένα αξιοπρεπές αισθητικά αποτέλεσμα με καμιά άλλη θεραπεία. Όσον αφορά το θέμα της μεταμόσχευσης οπώς σου είπα και στο προηγούμενο μηνυμα μου δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά από ότι ακούω είναι πολύ αμφίβολα τα αποτελέσματα και στους άνδρες (εχω και παραδείγματα από γνωστούς μου) και ακόμη περισσότερο στις γυναίκες, οπότε πιο το νόημα να ξοδέψεις τόσα χρήματα για κάτι που δεν είναι σίγουρο!! Εγώ προς το παρόν δεν έχω αισθητό πρόβλημα αραίωσης και έχω επιλέξει να μην ακολουθήσω την συμβατική ιατρική, γιατί οι λύσεις που προτείνουν είναι απλή κάλυψη του προβλήματος και μακροπρόθεσμα δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα!! Θα ακολουθήσω εναλακτικές θεραπείες όχι μόνο για το πρόβλημα της αλωπεκίας αλλά και για τις πολυκυστικές ωοθήκες που έχω, γιατί με έχουν κουράσει πάρα πολύ τα συμβατικά και χημικά φάρμακα που παίρνω τόσα χρόνια.. Όσον αφορά την φιναστεριδη και τη την ντούτα ούτε και να με πλήρωναν δεν θα τα έπαιρνα είναι πολύ τοξικά και δεν έχω διάθεση να προκαλέσω σοβαρότερα προβλήματα στην υγέια μου. Αλήθεια γιατί δεν ακολουθείς την λύση που επέλεξε η μητέρα σου? Το αισθητικό αποτέλεσμα δεν είναι καλό?
 

agnosti_f

New Member
Ειναι ευγλωττο οτι η χρηση περουκας θα καταστρεψει περαιτερω το τριχωτο..αλλα οταν προαλειφονται να σου πεσουν ενα τεραστιο ποσοστο απο τα πανω κ τα εμπρος,δυστυχως εμεις οι γυναικες ουτε με αραιωση μπορουμε να κυκλοφορουμε ουτε να παρουμε ξυριστικες μηχανες!Σωστα επισημαινεις δε,οτι η μεταμοσχευση σ εμας τις γυναικες ειναι απειρως πιο δυσκολη σαν διαδικασια.Οτι εχω ψαξει προς τα εκει καταληγω.Μαλλον προς περουκα κλεινω...Σ ευχαριστω που απαντησες!
 

giocap

Member
Νικη οταν λες οτι θα ακολουθησεις ενναλακτικες θεραπειες τι σκεφτεσαι?Εγω σκεφτομαι για ομοιοπαθητικη αν δω στο μελλον οτι χειροτερευει το πραμα και συμφωνω μαζι σου οτι οι συμβατικες θεραπειες καλυπτουν,καθυστερουν και δεν θεραπευουν το προβλημα.Ομως το ζητημα ειναι αυτο ακριβως..μια ομοιοπαθητικη η γενικως μια ενναλακτικη θεραπεια ΜΠΟΡΕΙ να το θεραπευσει?Εφοσων εχουμε το ατιμο το γονιδιο,οτι θεραπεια και να ακολουθησουμε θα καταληξουμε απλα στο να το καθυστερουμε,ειτε αυτο ειναι με συμβατικη ειτε με ενναλακτικη θεραπεια ετσι δεν ειναι?.. :/ Παντως αν ακολουθησεις μια ενναλακτικη θεραπεια και δεις αποτελεσματα,ενημερωσε μας για οτι αποτελεσματα ειδες!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Niki

New Member
Καλησπέρα giocap, αυτή την περίοδο κάνω έρευνα για τον ποιον γιατρό θα επιλέξω και είμαι άνάμεσα σε δύο που ακολουθούν έναν ολιστικό τρόπο θεραπείας, συνδιάζουν ειδική διατροφή και ομοιοπαθητικά φάρμακα! Τον επόμενο μήνα υπολογίζω να ξεκινήσω! Ξέρω κοπέλες με πολυκιστικές ωοθήκες (σαν και μένα) που έχουν βοηθηθεί πολύ από τη ομοιοπαθητική! Εμένα το πρόβλημα των μαλλιών μου έχει άμεση σχέση με τις πολυκιστικές ωοθήκες! Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει σε μένα η ομοιπαθητική αλλά νοιώθω ότι δεν έχω επιλογή παίρνω αντισυλληπτικά περίπου 12 χρόνια και δεν με παιρνει να τα συνεχίσω άλλο!! Θέλω να είμαι αισιόδοξη και ότι όλα θα πάνε καλά!! Η ομοιοπαθητική σαν μέθοδος δεν κουκουλώνει το πρόβλημα θέλει να το θεραπεύσει οριστικά. Σίγουρα θέλει χρόνο κάτι τέτοιο και υπομονή γιατί δεν δρα τόσο άμεσα όσο τα συμβατικά φαρμακα!! Εννοείται ότι για τα αποτελέσματα που θα έχω, είτε αρνητικά είτε θετικά, θα σας ενημερώσω :)
 

agnosti_f

New Member
Νικη καλησπερα,οι πολυκυστικες ωοθηκες οντως ειναι ενα γυναικειο θεμα υγειας αρρηκτα δεμενο με την τριχοπτωση.Οχι απολυτα σ ολες τις γυναικες που εχουν το συνδρομο βεβαια,αλλα σ ενα σεβαστο ποσοστο.Ειχα προβει αλλωστε εξ αρχης σε γυναικολογικο ελεγχο οπου δεν διεγνωσθη συνδρομο κυστων καθως κ σε ουκ ολιγες ορμονικες-μεχρι κ για λυκο εκανα!Απλα καποιες ορμονες την μια αυξημενες,την επομενη εντος των οριων οπως η τεστοστερονη-προλακτινη.Αυτη που ειχα διπλασια ηταν η κορτιζολη προ ετων αλλα δεν ξαναεκανα...Ειναι ο ορμονη του στρες.Σαν κ εσενα κ γω στο Συγγρος μεσω εξετασης εχω διαγνωσθει με Α.Α.Επειδη εχεις πιο σοβαρο θεμα απο εμενα,διοτι οντως τ αντισυλληπτικα ειναι αθλια σαν φαρμακα σου ευχομαι καλη δυναμη κ εξαιρετο αποτελεσμα στην εναλλακτικη σου θεραπεια.Εγω πανω στην απογνωση μου πηρα για 2 μηνες Ζενοφεν κ το σκυλομετανιωσα...Διοτι μου προκαλεσε κολπιτιδα εντονη που δεν ειχα ποτε μου κ εκανα πολυ καιρο ν απαλλαχτω.Μακρια απο αυτα τα χαπια...Συμφωνω κ περι φινας-ντουτα.Αν ειναι να παραμορφωθουμε να μου λειπει.Προσωπικα,ουκ ολιγες θεραπειες αλλα ελαχιστα πραγματα.Για την μητερα μου που ρωτησες το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο αισθητικα απλα ανα δυο ετη,η κολλωδης περουκα αλλαζει...κ αυτο σημαινει λεφτα-οχι ασημαντο ποσο.Φυσικα οποιος δεν ξερει το θεμα της,δεν παιρνει χαμπαρι...Φυσικο μαλλι,με αρτια εικονα.
Οπως ειπες μαλλον περουκα.Διοτι αν ειναι να χεις κρατηρες στο κεφαλι,τι να τους κανεις τους υγιεις θυλακες στη χαση κ στη φεξη;Τραβας μια ξουρα-οπως το χω σκεφτει-κ απο πανω φορας εσαει την περουκα.Δεν βλεπω αλλη λυση!
 

agnosti_f

New Member
Δημητρη,να σ ευχαριστησω που ειχες την διαθεση κ ασχοληθηκες διεξοδικα με το προβλημα μου κ η αληθεια ειναι οτι μου ελυσες ουκ ολιγες αποριες!Σ ευχαριστω,πραγματικα!
1)Μου επιβεβαιωνεις απλα τις φοβιες που εχω,γυρω απο το ποσο αποτελει πραγματικα λυση για μια γυναικα ειδικα,η μεταμοσχευση.Αν ειναι να χαθουν απο το σοκ απειρα υγιη,δεν εχει νοημα.Ασε που αν το προβλημα ειναι χρονιο οπως εμενα,ανελλιπως θα πεφτουν.Τεραστιο το κοστος κ ειδικα σ εποχη κρισης.Ηθελα να ηξερα πριν οι "ταριφες" που ηταν;
2)Η απωλεια στην δοτρια-πισω υπαρχει αλλα ειναι ελαχιστη κ ειδικα προς τα κατω το μαλλι δειχνει να εχει πολυ καλη πυκνοτητα.Οπως κ στα πλαινα εχω αρκετο μαλλι.
3)Η μινοξιδιλη που λες,μου κατεστρεψε το πεχα της κεφαλης μου.Ειχα λιπαρο μαλλι αλλα οχι οπως τωρα πια κ φυσικα μια στο τοσο καμια πιτυριδα που με 3-4 χερια κοινου αντιπιτυριδικου,με αποχαιρετουσε.Εχω διαβασει πλεον οτι ειναι αυτοανοσο βεβαια...Αν κ καποια παιδια εδω μεσα,λενε οτι την ξεφορτωθηκαν.Εγω απλα την εχω περιορισει σε σημαντικο βαθμο διοτι αρχικα ο κνησμος κ το τσουξιμο ηταν πολυ επωδυνο.Απλα,αν ξυσω μπροστα το κεφαλι μου ειδικα προς 3η μερα αλουστο,βγαζει κρουστα...Οποτε αποτρεπτικος παραγοντας για εμενα για επεμβαση,καλα το ειχα διανοηθει!
4)Φαρμακα αντιανδρογονα τα εχω διαβασει αλλα τ αποκλειω επ ουδενι.
 

giocap

Member
Φιλη μου οταν λες οτι η μητερα σου φοραει κολλωδης περουκα,εννοεις περουκα με σιλικονη που κολλαει στο δερμα της κεφαλης?Δε το ξερα οτι αυτων των ειδων οι περουκες θελουν αλλαγη καθε 2 χρονια..Ομως και μια περουκα χωρις σιλικονη δινει το ιδιο καλο αισθητικο αποτελεσμα πιστευω,γτ αν ειναι να ξοδευεις τα λεφτα σου σε περουκες καθε 2ετια τοτε γινεσαι μονιμος πελατης και γινεται ασυμφωρο οικονομικα. Για αντιαδρογονα οπως η φινα κ εγω εχω ακουσει κ εχω διαβασει αλλα μακρια. Ειναι επικινδυνα και απαγορευτικα για τις γυναικες,ουτε οι γιατροι δε στα δινουν.Ειχα την εντυπωση πως η ντουτα ηταν τοπικο regroth σαν την μινο αλλα τελικα απ οτι εμαθα προσφατα απο παιδια του foroum,αντιανδρογο ειναι και μαλιστα πολυ ισχυρο,οποτε το αποκλειω κ εγω..
 

Niki

New Member
Καλημέρα agnostic_f! Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα για το κατάστημα ή την εταιρεία που προμηθεύεται η μαμά σου την κολλώδη περούκα.. Θέλω να το χω στα υπόψην αν χρειαστεί...
 

agnosti_f

New Member
Δεν ξερω με τι ειδους κολλα την αλλαζει καθε φορα,θα το ρωτησω κ θα σας ενημερωσω!Δεν μιλαμε για τις κλασικες περουκες που αγοραζουμε σ ενα εξειδικευμενο καταστημα!Οπως γραφεις ειναι ενα σεβαστο εξοδο λογω κ της εποχης που ζουμε,ωστε να το δινει καποιος.
 
Μπλουζα