Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

GeoKor

New Member
Αρχικά καλή χρόνια και συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας για ενημερωση. Εχω περάσει αρκετές ώρες διαβάζοντας τα άρθρα γιατί βλέπω πως αργά - αργά αραιώνουν τα μαλλία μου.

Ακόμα δεν έχω πρόβλημα έντονης τριχόπτωσης, αλλά έχω παρατηρήσει μια γενική αραίωση και αδυνάτισμα της τρίχας. Τα τελευταία 5 χρόνια το μαλλί μου από πυκνό και σκληρό έγινε πιο αραιό και μαλακό. Αν σκεφτώ και το βεβαρημένο ιστορικό παππούδες, μπαμπάς καραφλοί σίγουρα και μένα κάτι τέτοιο με περιμένει αν δεν φροντίσω.

Από το φαρμακείο πήρα αυτήν την θεραπεία για ενδυνάμωση, Αnaphase shampoo και την lotion Αnastim, και τα δυο της Ducray, ειδου και τα συστατικά :
Lotion: Neoruscin, Biotin την παντεταρισμενη της GP4G και Tocopheryl nicotinate,
Shampoo: GP4G, Tocopheryl nicotinate. Πρόσφατα ξεκίνησα το fungoral γιατί έχω πρόβλημα πιτυρίδας και έντονης φαγούρας, μετά από 3 χρήσεις fungoral μπορώ να πω ότι δεν έχω τόσο πολύ φαγούρα.

Χρειάζεται να ξεκινήσω και συνδυασμούς DHT blocker και regaine? Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

Επιβάλλεται ο συνδιασμός dht blocker και regrowth για να δεις κάτι.
Αυτά που πήρες, μόνο το σαμπουάν ξέρω και είναι καλό (σε καθαριότητα κεφαλής).
Τις αμπούλες δεν τις γνωρίζω.
 

GeoKor

New Member
Απ: Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

για dht blocker ξεκινησα με homemade spironolactone!
παρειγγειλα απο το net rogaine 5% - 3month sypply foam, και βλεπουμε σε λιγους μηνες.

Δυο ερωτήσεις...

1)Πρωτα spironolactone και μετα απο 3 ωρες rogaine ή αναποδα?

2) Το ενα πανω στο αλλο ή χρειαζετε λουσιμο? να καθαρισει το κεφαλι και μετα?
 

GeoKor

New Member
Απ: Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

οπως διαβασα απο την περιγραφή της 2% Spironolactone του dr.Lee, πρωτα spiro και μετα τυπου minoxidil

"It is best to apply liquid spironolactone before applying minoxidil or Xandrox to avoid contaminating the dauber surface. The delayed chemical interaction between spironolactone and minoxidil can cause an offensive mercaptan odor on the applicator"

Εσυ ακη πως το κανεις?
 

Άκης

Administrator
Απ: Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

Εγώ θα το βάζω το απόγευμα (δεν το έχω φτιάξει ακόμη). Την ώρα που το υπολογίζω, θα έχουν περάσει ώρες από την χρήση μινοξ, αν και τώρα θα την σταματήσω την 2χ χρήση της και θα περιοριστώ σε μία, το πρωί.
Γενικά δεν είναι καλό να βάζεις τοπικά σε κοντινή ώρα μεταξύ τους. Το min safe είναι 3 τουλάχιστον ώρες.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

Spironolactone μονη της δεν την πιστευω οτι μπορει να κανει καλη δουλεια σαν προσθηκη σε κατι τυπου zix θα ηταν τελεια
 

GeoKor

New Member
Απ: Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

Για take a look και σε μενα, απο ψηλα φαινετε το κεφαλι μου! Ενας φιλος μου που του χουν πεσει μου λεει οτι δεν εχω δα μεγαλο προβλημα επειδη δε βρισκω τουφες τριχες στο μαξιλαρι μου οπως αυτος. Αυτος βεβαια εκανε φαλακρα μεσα σε ενα χρονακι εμενα παει αργα...
Αχ πρωην πυκνο μου μαλλι... Περιμενω Rogaine απο μερα σε μερα...




spiro εxω την συνταγη του tropheus, κ οπως ελεγαν και αλλοι ουτε τριχα κατα την εφαρμογη δεν εφευγε ομως σημερα μετα απο 1 εβδομαδα ειδα αρκετες στα χερια μου , δεν ειχα λουστει βεβαια για 1μιση μερα... παιζει ρόλο?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

εντάξει,μην το κάνουμε θέμα για 1 μέρα χωρίς λούσιμο.. ;D
όσον αφορά τριχόπτωση,φαντάσου ότι το σπίτι μου θύμιζε κουρείο και κάθε άγγιγμα των μαλλιών ήταν απαγορευτικό.. :mad:
υπομονή και επιμονή - το πρόλαβες και μετά από καιρό θα χαίρεσαι ... ;)
 

Άκης

Administrator
Απ: Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

Όχι GeoKor, δεν παίζει ρόλο το λούσιμο.
Πάντως, μην σε φοβίζει κάποια στιγμή του μήνα αν χάνεις παραπάνω μαλλιά.
Και εγώ στην αρχή φοβόμουν αλλά με τον καιρό κατάλαβα ότι είναι φυσικό.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για ενδυνάμωση τι χρειαζόμαστε???

αν χανεις μαλλια στην αρχη τοτε ειναι καλο σημαδι αντιδρα και ο οργανισμος σου

το θεμα ειναι να σταθεροποιηθει η τριχοπτωση σου στο 3μηνο
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα