ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

mel1980

New Member
ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ Η ΟΡΜΟΝΗ ΜΟΥ FSH EINAI ANEBASMENH ME ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 2 ΕΩΣ 12 ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 16.2 ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΑΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΙΣΕ ΑΝΤΙ-ΚΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΧΩ ΠΑΕΙ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΙΔΗΡΟ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΘΥΡΩΕΙΔΗ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

- FSH => ΘΗΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ
- LH => ΩΧΡΙΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ

είναι ανταγωνιστές της τεστοστερόνης και αυξάνονται ανάλογα την ημέρα του κύκλου στις γυναίκες ;D
 

mel1980

New Member
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

ΣΠΥΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΣΥΚΓΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ 1 ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΑΝΤΙ/ΚΑ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΤΕΣΤΟΣΤ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ!ΑΠ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ Η ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ FSH ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

στις γυναίκες-ανάλογα την ημέρα του κύκλου σου-πρέπει να είναι ανεβασμένη=>έχει ρόλο την διέγερση παραγωγής ωοθυλακίων

σε περίπτωση πολύ μειωμένης ή πολύ αυξημένης FSH, το πρόβλημα της ανδρ. αλωπεκίας θεραπεύεται ορμονολογικά και κατά 2ον λόγο αντιμετωπίζεται η τριχόπτωση
 

mel1980

New Member
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

καλημερα σπυρο!βλεπω εισαι γνωστης πολλων πραγματων! γνωριζεις αν θεραπευεται το προβλημα μονο με αντ/κα?
γιατι ο γυναικολογος μου ειπε οτι πρεπει να κανω θεραπεια 3 κυκλων και μετα παλυ εξετασεις,η θεραπευεται το προβλημα και με αλλα φαρμακα δηλ μονο με ορμονες? το λεω γιατι ειμαι καπνιστρια και δεν μπορω να περνω αντι-κα για πολυ καιρο!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

αντ-κα=αντισυλληπτικά;!
αν ναι,τότε ήδη κάνεις το 1ο(πιο κοινό)σχήμα ορμονοθεραπείας-ισορρόπησης γενν. ορμονών

υπάρχουν άλλα 2 σχήματα,ανάλογα τα αποτελέσματα του επανελέγχου ;)
 

aleksandros

New Member
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

Σπυρο τη εξετασεις μπορει να κανει ενας αντρας για τα μαλλια?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,957.msg16637.html#msg16637
 

mel1980

New Member
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

ΣΠΥΡΟ THANKS ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΣΥΛ/ΚΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΗ ΜΙΝΟΧ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛ/ΚΑ ΘΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ.....................
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

μην τρελαίνεσαι-όλα καλά θα πάνε και ό,τι μπορείς θα το σώσεις αφού ηρεμήσεις
γύρνα το σε τοπικά φυτικά/φυσικά όταν προσπαθήσετε για σύλληψη(ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ-ΚΟΡΙΤΣΙ ΝΑ'ΝΑΙ!!!)και το παλεύεις μετά τον θηλασμό... 8)
 

mel1980

New Member
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

δικιο εχεις για να ηρεμησω ειναι μια κουβεντα πολλα θα παθω απο το αγχος στο τελος :'(
οσο για φυτικα σκευασματα μπορεις να μου πεις καποια και που μπορω να τα βρω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

revivogen - www.revivogen.comhttp://
spectral RS - www.beautypaths.euhttp://
πεπτίδια χαλκού σε σπρέϊ(cooper peptides) - στο amazon,ebay κτλ
και πολλά άλλα,ανάλογα με την τσέπη και διάθεση... ;D

σημ: και αυτά θέλουν διακοπή κατά την εγκυμοσύνη,αλλά τουλάχιστον δεν είσαι τόσο εξαρτημένη από την χρήση και διακοπή όσο με την μινοξ.
 

mel1980

New Member
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

τελεια!θα το κοιταξω ;D ευχαριστω πολυ! αλλα χτες που λουστκα πανω που ειπα οκ παλι τα ιδια και να φανταστεις οτι ειμαι στον τριτο μηνα αντισ/κα........μαζι με διατροφη και βιταμινες και σιδηρο και μινοξ δεν υπαρχει κατι που να μην το εκανα :'(
 

hristina

New Member
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

ειχα ρωτησει κι εγω το γυναικολογο μου αν και κατα ποσο οι ορμονες μπορουν να παιξουν ρολο στην τριχοπτωση. Η ορμονη που λες εμενα ηταν στο ανωτατο φυσιολογικο οριο, δηλαδη στο 12 (σημειωτεον εχω και πολυκυστικες ωοθηκες). Για τη δικη μου τιμη απεκλεισε την τριχοπτωση απο ορμονικους λογους, δεν ξερω βεβαια τι θα ελεγε για τη δικη σου τιμη, αλλα θυμαμαι πως μου ειχε πει οτι για να υπαρχει τριχοπτωση σε γυναικα απο ορμονικους λογους θα πρεπει οι ορμονες της να "παραπεμπουν" σε ανδρικες, δηλαδη μιλαμε για μεγαλες αποκλισεις πλεον!
Αυτο που μου κανει εντυπωση βεβαια ειναι πως σου ειπε οτι σου λειπει καποια βιταμινη και σου αντισυλληπτικα! και γιατι δε σου εδωσε τη βιταμινη που σου λειπει?!?!?
Παντως επαιρνα κι εγω αντισυλληπτικα (λογω πολυκυστικων) για πολλα πολλα χρονια, αν ειναι θεμα για να ισορροπησουν οι ορμονες μονο καλο θα σου κανουν, μην τα φοβασαι, φτιαχνει και το δερμα, ολα θα πανε καλα. Μονο να προσεξεις αυτο με το καπνισμα, εγω τα εκοψα μετα απο 10 χρονια που τα επαιρνα γιατι καπνιζα ολα αυτα τα χρονια και καποια στιγμη φοβηθηκα μηπως παθω κατι κι επειδη μου ηταν τρομερα δυσκολο να κοψω το καπνισμα τελικα εκοψα τα αντισυλληπτικα. Εγω ημουν τυχερη και την εβγαλα καθαρη με 10 χρονια αντισυλληπτικα και καπνισμα, ΜΗΝ με παρεις για παραδειγμα, στην Αγγλια οι γυναικολογοι που συνταγογραφουν αντισυλληπτικα στις ασθενεις τους , τις βαζουν και υπογραφουν οτι ειναι ενημερες για τον κινδυνο που διατρεχουν αν καπνιζουν ταυτοχρονα (μη βρουν κι αυτοι το μπελα τους, καθως υπαρχει περιπτωση μεχρι και θανατηφορων περιστατικων)
 

hristina

New Member
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

επισης λες στην αρχη οτι ο σιδηρος ειναι φυσιολογικος ενω στο τελευταιο σου ποστ αν καταλαβα καλα παιρνεις σιδηρο.. προσοχη στη ληψη σιδηρου, οταν δεν υπαρχει αναγκη μπορει να δημιουργησει προβλημα!
 

mel1980

New Member
Απ: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΟΡΜΟΝΗ FSH ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧ

hristina είπε:
επισης λες στην αρχη οτι ο σιδηρος ειναι φυσιολογικος ενω στο τελευταιο σου ποστ αν καταλαβα καλα παιρνεις σιδηρο.. προσοχη στη ληψη σιδηρου, οταν δεν υπαρχει αναγκη μπορει να δημιουργησει προβλημα!
χριστινα ευχαριστω για τις συμβουλες σου πραγματικα ολο αυτον τον καιρο ειμαι μπερδεμενη γιατι μεταξυ δερματολογου και γυναικολογου υπαρχει διχογνωμια που πραγματικα με εκανε να κανω πραγματα απο μονη μου μηπως και σωσω τα μαλλια μου! εχω κλεισει ραντεβου σε ενδοκρινολογο για την αλλη βδομαδα και ευχομαι να με βοηθησει οταν δει ολες τις εξετασεις!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα