Βοηθεια σε VBA

Denvi

Well-Known Member
Καλησπερα guys, αν υπαρχει καποιος καλος γνωστης σε excel VBA please, χρειαζομαι βοηθεια. Εχω δημιουργησει μια βασικη/απλη φορμα και database και θελω να λαμβανω αυτοματα το μηνα και την εβδομαδα βασει της ημερομηνιας που θα εισαγεται καθε φορα στη φορμα, αλλα δεν το καταφερνω. Εχει καποιος ιδεα? Thaaaanks
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα @Denvi .
Κάτι σαν το πιο κάτω κομμάτι κώδικα θα σε βοηθούσε;
Sub Button2_Click()

Dim inputDate As String
Dim DateValue As Date

inputDate = InputBox("Enter date (dd/mm/yyyy):")
DateValue = CDate(inputDate)
MsgBox "Month result is: " + CStr(Month(DateValue)) + Chr(10) + " Week result is: " + CStr(Application.WorksheetFunction.WeekNum(DateValue))

End Sub

π.χ. να έχεις ένα button και στο click event του, να υπάρχει ο κώδικας πιο πάνω.
Το αποτέλεσμα όταν το τρέξεις θα είναι:
Input Date.PNG
Result.PNG
 

Denvi

Well-Known Member
Καλησπέρα @Denvi .
Κάτι σαν το πιο κάτω κομμάτι κώδικα θα σε βοηθούσε;
Sub Button2_Click()

Dim inputDate As String
Dim DateValue As Date

inputDate = InputBox("Enter date (dd/mm/yyyy):")
DateValue = CDate(inputDate)
MsgBox "Month result is: " + CStr(Month(DateValue)) + Chr(10) + " Week result is: " + CStr(Application.WorksheetFunction.WeekNum(DateValue))

End Sub

π.χ. να έχεις ένα button και στο click event του, να υπάρχει ο κώδικας πιο πάνω.
Το αποτέλεσμα όταν το τρέξεις θα είναι:
Προβολή συνημμένου 49249
Προβολή συνημμένου 49250
Να τη η διανοια, εμφανιστηκε! Σ'ευχαριστω πολυ, ειναι μια εναλλακτικη μαλλον και σιγουρα δεν το σκεφτηκα!! Δες λιγο, εχω κελια για ολα τα στοιχεια που θα καταχωρουνται γιατι θελω να γινεται share η συμπληρωμενη φορμα πριν γινει save, οποτε θελω να εμφανιζονται στο pdf ολα τα στοιχεια στα κελια(Date, Month, WeekNum) και επισης, να περνανε αυτοματα στο database απο το οποιο βγαινουν συγκεντρωτικοι πινακες και χρειαζομαι στατιστικα ανα month και week.
Εχω ηδη 5 button αλλα για save, modify, reset κτλ, του συνολου δηλ της φορμας. Καταλαβες ετσι οπως τα λεω?
 

Denvi

Well-Known Member
Τελικα φιλε μου Male, επελεξα μια μεση λυση..Εχω βαλει μονο την ημερομηνια στη φορμα και δυο στηλες με τις φορμουλες στο database και τις τραβαει κανονικα μετα το save, οποτε εξυπηρετει! Σ'ευχαριστω και παλιιιι!!
 
Μπλουζα