Βοηθεια σε φίλο (Ωτοπλαστικη)

Andreas10

Active Member
Όπως φαίνεται και απ τον τίτλο το εν λόγω νημα δεν αφορά εμένα αλλά συγγενικό μου πρόσωπο που ενδιαφέρεται για πλαστική αυτιών. Ψάχνοντας μαζί να βρούμε πληροφορίες για το θέμα της ωτοπλαστικης, οι πήγες ήταν ελάχιστες και οτιδήποτε υπήρχε αφορούσε σχεδόν αποκλειστικά αυτό το φόρουμ. Αναζητώντας πλαστικούς πεσαμε στις περιπτώσεις των αρίστων κριτικών που αποδεδειγμένα απέχουν παρασάγγας από την πραγματικότητα (να ναι καλα το hairloss που μας κάνει καχυποπτους και μας ανοίγει τα μάτια). Επειδή λοιπόν το θέμα της ωτοπλαστικης δεν έχει αναλυθεί, εν αντιθέσει με τη ρινοπλαστικη, οποιοσδήποτε γνωρίζει πράγματα (γιατρούς κατά βάση και σε δεύτερη μοίρα κόστος) ας μας βοηθήσει γιατί είναι μια σημαντική απόφαση η επιλογή του γιατρού.
Με βάση την έρευνα που κάναμε, κάποια πιθανά ονόματα είναι τα εξης: παυλιδελης, σκούρας, καποσιτας, λουλουδης.
Όποιος γνωρίζει πράγματα για τους προαναφερθέντες ή και για άλλους ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anton20001

New Member
Καλησπέρα,

Τι πρόβλημα έχει ο φίλος σου? Ρωτάω γιατί δεν είναι πάντα πλαστικός χειρούργος που χρειάζεται.
 

Andreas10

Active Member
Απο τις πιο ευκολες πλαστικες που υπαρχουν. Να κλεισει ραντεβου με εναν γιατρο προτεινω.
Ναι γι αυτό και θα το επιχειρήσει γιατί γνωρίζει ότι έχει καλό ποσοστό επιτυχίας σαν επέμβαση. Το θέμα είναι η εύρεση του γιατρού. Υπάρχουν πολλοί εκμεταλλευτές και πιο πολύ εγώ τον προβληματισα με αυτά που είδα εδώ στο φόρουμ. Αυτός κινιόταν βάσει των κριτικών στο Google και ψάχνοντας εδώ στο φόρουμ τα ονόματα που έβλεπε, είδα ότι τα αστέρια και οι κριτικές απέχουν απ την πραγματικότητα.
Εσύ γνωρίζεις κάποιον ή κάποιους χειρουργούς από προσωπική εμπειρία ή από γνωστούς σου; ώστε να του πω να κλείσει κάποια ραντεβού και από εκεί και πέρα με όποιον νιώσει καλύτερα.
 

oikodomos

Member
δεν εχω καποιον. Ουτε την εχω πραγματοποιησει την επεμβαση, ουτε εχω μεγαλο προβλημα αλλα σκεφτομαι να τα βελτιωσω λιγο. Δεν θεωρω οτι θελει τοσο ψαξιμο οσο πιστευεις, ειναι επεμβαση ρουτινας. Εμενα πχ με ενδιαφερει πρωτιστως το κοστος, αν ειναι σε πολυ λογικα πλαισια σε συγκριση με τις τιμες που υπαρχουν στην κεντρικη Ευρωπη θα την κανω.
 

Andreas10

Active Member
δεν εχω καποιον. Ουτε την εχω πραγματοποιησει την επεμβαση, ουτε εχω μεγαλο προβλημα αλλα σκεφτομαι να τα βελτιωσω λιγο. Δεν θεωρω οτι θελει τοσο ψαξιμο οσο πιστευεις, ειναι επεμβαση ρουτινας. Εμενα πχ με ενδιαφερει πρωτιστως το κοστος, αν ειναι σε πολυ λογικα πλαισια σε συγκριση με τις τιμες που υπαρχουν στην κεντρικη Ευρωπη θα την κανω.
Το κόστος νομίζω κυμαίνεται γύρω στα 2-3 χιλιαρικα. Κάποιοι βέβαια πουλάνε και το όνομα (παυλιδελης)
 

Andreas10

Active Member
Λοιπόν θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη της ωτοπλαστικης του συγγενή μου γιατί έχω δει ότι οι πληροφορίες είναι ελάχιστες (ας δώσουμε και κάτι στο φόρουμ που μας έχει βοηθήσει τα μέγιστα). Επισκέφτηκε τον σκούρα όπως μου είπε με μέτριες σχετικά εντυπώσεις αλλά είναι διατεθειμένος να προχωρήσει. Του είπε ότι τα ράμματα θα είναι μη απορροφησιμα και σε ερώτηση του αν υπάρχει πιθανότητα να "χαλαρωσουν" μετά από κάποιο διάστημα έλαβε την απάντηση ότι η πιθανότητα είναι μικρή και αν συμβεί κάτι τέτοιο το κόστος θα καλυφθεί απ τον ίδιο τον γιατρό. Αυτό είναι κάτι το οποίο τον προβλημάτισε γιατί ήθελε να είναι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι μόνιμο. Αν γνωρίζει κάποιος ποια ειναι η προτιμότερη μέθοδος (απορροφησιμα ή μη απορροφησιμα ραμματα) ας βοηθήσει. Τέλος το κόστος ήταν 1500€.
Θα ανανεώσω το νήμα αφότου γίνει η επέμβαση και ίσως τον πείσω να βγάλει και φωτός να ανεβάσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chryssa

New Member
Λοιπόν θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη της ωτοπλαστικης του συγγενή μου γιατί έχω δει ότι οι πληροφορίες είναι ελάχιστες (ας δώσουμε και κάτι στο φόρουμ που μας έχει βοηθήσει τα μέγιστα). Επισκέφτηκε τον σκούρα όπως μου είπε με μέτριες σχετικά εντυπώσεις αλλά είναι διατεθειμένος να προχωρήσει. Του είπε ότι τα ράμματα θα είναι μη απορροφησιμα και σε ερώτηση του αν υπάρχει πιθανότητα να "χαλαρωσουν" μετά από κάποιο διάστημα έλαβε την απάντηση ότι η πιθανότητα είναι μικρή και αν συμβεί κάτι τέτοιο το κόστος θα καλυφθεί απ τον ίδιο τον γιατρό. Αυτό είναι κάτι το οποίο τον προβλημάτισε γιατί ήθελε να είναι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι μόνιμο. Αν γνωρίζει κάποιος ποια ειναι η προτιμότερη μέθοδος (απορροφησιμα ή μη απορροφησιμα ραμματα) ας βοηθήσει. Τέλος το κόστος ήταν 1500€.
Θα ανανεώσω το νήμα αφότου γίνει η επέμβαση και ίσως τον πείσω να βγάλει και φωτός να ανεβάσω.
Καλησπέρα. Τελικά τι έκανε ο φίλος σου;
Όσο για τα ράμματα, ανάλογα με τη βαρύτητα του προβλήματος μπαίνουν απορροφησιμα ή μη. Στις περισσότερες περιπτώσεις, χρησιμοποιούν απορροφισημα διότι ο χόνδρος έχει μνήμη και συνεπώς την τάση να επιστρέφει στην αρχική του θέση. Και εμένα μου φαίνεται περίεργο να έχεις εφ’ όρου ζωής ράμματα στα αυτιά σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas10

Active Member
Καλησπέρα. Τελικά τι έκανε ο φίλος σου;
Όσο για τα ράμματα, ανάλογα με τη βαρύτητα του προβλήματος μπαίνουν απορροφησιμα ή μη. Στις περισσότερες περιπτώσεις, χρησιμοποιούν απορροφισημα διότι ο χόνδρος έχει μνήμη και συνεπώς την τάση να επιστρέφει στην αρχική του θέση. Και εμένα μου φαίνεται περίεργο να έχεις εφ’ όρου ζωής ράμματα στα αυτιά σου.
Δεν την προχώρησε λόγω οικονομικών από ότι μου είπε
 
Μπλουζα