Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δερμ. ;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kipseli7

Member
Εγώ ανέκαθεν είχα πρόβλημα σμηγμ. δερμ. !Πολλές φορές έντονο!Χρησιμοποίησα πολλές θεραπείες από δερματολόγους και καμία δεν έλυνε το πρόβλημα απλά το περιόριζε!Εδώ και 2 μήνες χρησιμοποιώ Rogaine foam,Revivogen,Tricomin και λούζομαι με fungoral συχνά και H&S.Το πρόβλημα με τη σμηγμ. δερματ. έχει πάρει δραματικές διαστάσεις.Το κεφάλι (τριχωτό) είναι γεμάτο πληγές λόγω κνησμού και ξεκολλάνε κυριολεκτικά ολόκληρες πέτσες και πολλές φορές με μαλλιά πάνω!Το θέμα είναι ότι η θεραπεία άρχισε και λειτουργεί, ήδη βλέπω καλά σημάδια όσο αναφορά ανάπτυξη της τρίχας κλπ. Τι προτείνετε λοιπόν εσείς;Να συνεχίσω ή όχι την θεραπεία μου και ας 'υποφέρω' από τις πληγές στο κεφάλι;Κάνει να συνεχίσω;Για βοηθήστε με λίγο ρε παιδιά δεν την παλεύω άλλο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NoMoreLoss

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

τα πράγματα είναι απλά. μην κάνεις μαλακίες και τράβα σε δερματολόγο να σου δώσει καμιά αλοιφή ρε φίλε να ηρέμηση λίγο το δέρμα σου. το αλκοόλ που έχει η μινοχ το κάνει χειρότερα το θέμα να ξέρεις.

φιλικά Γιώργος
 

show_palmettos

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

OXI rogaine ρε φιλε με τετοιο προβλημα που εχεις..πρωτα θα λυσεις το προβλημα του δερματος της κεφαλης το οποιο εχεις και μετα θα κανεις αγωγη με μινοξιδιλη

παρε για αρχη τη λοσιον αυτη http://www.pharmacare.gr/frontida-mallion/smhgmatorroikh-dermat/frezyderm-sebum-control-lotion.html και βαζε καθημερινα στο κεφαλι

επισης να λουζεσαι με το botaderm ή το libroman ή ακομα και με το revita που εχουν κετοκοναζολη που καταπολεμα την ποικιλοχρους πιτυριαση και τη σμηγματορροικη δερματιδιδα

μετα να αρχισεις να βαζεις μινοξιδιλη του spectral dnc-l η οποια δεν προκαλει καθολου ερεθισμους στο τριχωτο

απο φιναστεριδη μπορεις ανετα να παρεις απτο στομα..δεν επηρεαζει πουθενα το κεφαλι!
 

kipseli7

Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Αλοιφη που ομως;Μες στο κεφαλι πως θα την βαλω;Το fungoral και αυτο εχει κετοκοναζολη αλλα δεν με βοηθαει εμενα και αν βοηθαει αυτο ειναι λιγο!Φιναστεριδη δεν θελω να αρχισω απο τα 20.....
Δηλαδη πρεπει να σταματισω τωρα;....... :(
 

heyya

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Φίλε συμφωνώ ότι πρέπει να καθαρίσεις το κεφάλι οπωσδήποτε πρώτα πριν προχωρήσεις σε ουσιαστική θεραπεία.

Το fungoral μόνο είναι αλήθεια δεν κάνει πολλά κατά της σμηγμ. δερματίτιδας (μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία). Τουλάχιστον όχι μόνο του. Εγώ π.χ. το συνδύασα με t/gel. Άρα θα πρέπει να προσθέσεις και ένα σαμπουάν που ενδυκνύεται αποκλειστικά για αυτό το σκοπό (stieprox,frezyderm sebum control κ.α.). Αλλά επειδή το πρόβλημά σου είναι πιο εντόνο ίσως κανά κορτιζονούχο διάλυμα να χρειάζεται. Σε κάθε περίπτωση απευθύνσου σε δερματολόγο :grandpa:
 

heyya

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

kipseli7 είπε:
Δηλαδη πρεπει να σταματισω τωρα;....... :(

Μπορείς βασικά να κρατήσεις tricomin και να ελλατώσεις κετοκοναζόλη σε 1-2 φορές την εβδομάδα. Για revivogen δεν είμαι σίγουρος...για μινοξιδίλη πάντως ναι, κόψε την για κάποιο διάστημα!
 

kipseli7

Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Σκεφτομαι να συνεχισω το revivogen απλα να ελαττωσω την δοση και το tricomin κανονικα!Απο δευτερα θα παρω κ το stieprox που ξερω πως ειναι οτι πιο καλο για σμηγμ. δερμ.
Αλλα rogaine θα σταματησω οντως!Οταν επανελθει παλι το κεφαλι στα φυσιολογικα τι να συνεχισω;
 

Maria

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Από τη στιγμή που λες ότι σου ξεκολλάνε τρίχες με δέρμα τα πράγματα είναι σοβαρά και πρέπει να πας σε δερματολόγο να σου πει τι να κάνεις. Φυσικά θα πρέπει να κόψεις (κατα τη γνώμη μου) ό,τι κι αν βάζεις τώρα! Έτσι όπως περιέγραψες την κατάσταση, το δέρμα σου δεν είναι σε θέση να απορροφήσει αυτά που του ρίχνεις και συνεπώς τσάμπα του τα βάζεις, μάλιστα το ερεθίζεις περισσότερο και του αλλάζεις τα φώτα... Αφού το δέρμα σου είναι τόσο χάλια πως περιμένεις να αποδόσει η θεραπεία που του κάνεις για την τριχόπτωση;

Εμενα με είχαν πειράξει και το revivogen και το tricomin. Είχα κι εγώ ΣΔ αλλά όχι σε τέτοιο τραγικό βαθμό όπως εσύ! οταν με είδε η δερματολόγος μου είπε να μη βάζω τίποτα στο κεφάλι μου (ριγκεν ούτε για αστείο).

Εγώ προσωπικά είδα την υγειά μου ως προς το θέμα της ΣΔ με το εμου οιλ. Αργότερα κι αφού θα έχεις ακολουθήσει τη θεραπεία του δερματολόγου για να βελτιωθεί το scalp σου, αν θες, δοκίμασε να βάζεις emu oil, να το αφήνεις καθε βράδυ να κοιμάσαι με αυτό και το πρωι να πλένεσαι. Δεν ξέρω αν είναι τόσο αποδοτικό στην περίπτωσή σου όσο ήταν στη δική μου αλλά εγώ το έχω για θαυματουργό προϊόν.

Πάντως μη σκέφτεσαι "ωχ, θα χάσω χρόνο αμα τα κόψω όλα τώρα" και βομβαρδίζεις το κεφάλι σου τη στιγμή που βλέπεις ότι δεν τραβάει... Δεν πρόκειται να δεις προκοπή με άρρωστο το δέρμα σου... Κράτα τα προϊόντα που αγόρασες να τα εφαρμοσεις όταν θα στρώσει το κρανίο σου, ώστε να πιάσουν τόπο.
 

Maria

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

kipseli7 είπε:
Σκεφτομαι να συνεχισω το revivogen απλα να ελαττωσω την δοση και το tricomin κανονικα!Απο δευτερα θα παρω κ το stieprox που ξερω πως ειναι οτι πιο καλο για σμηγμ. δερμ.
Αλλα rogaine θα σταματησω οντως!Οταν επανελθει παλι το κεφαλι στα φυσιολογικα τι να συνεχισω;

Κόφτα όλα τώρα! Όταν επανέλθει το κεφάλι στα φυσιολογικά δοκίμασε emu oil για κανα μήνα χωρίς τίποτα άλλο. Αν του βάλεις πάλι ριγκεν, ρεβιβο κτλ (όσα πιο πολλά διαφορετικά βάζεις, τόσο περισσότερο ερεθίζεται να ξέρεις) θα επιστρέψεις αργά η γρήγορα στην κατάσταση που είσαι τώρα. Αφού έχεις ευαισθησία πρέπει να προσέξεις με τα τοπικά που χρησιμοποιείς γιατί την ευαισθησία αυτή θα την έχεις πάντα.
Κατά την άποψή μου αξίζει την υπομονή σου ο ένας μήνας μόνο emu oil κάθε βράδυ. Και μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα με το αποτέλεσμα. Στη χειρότερη, αν δε σε βοηθήσει όπως εμένα, σίγουρα δε θα σου κάνει κακό!!
 

kipseli7

Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας! ;D
Εγω ενταξει να σταματησω τη θεραπεια της τριχοπτωσης και να κανω θεραπεια για τη σμηγμ. δερμ. αλλα μετα ποια θεραπεια να αρχισω για την τριχοπτωση;Η ιδια θεραπεια σιγουρα θα μου δημιουργησει παλι τα ιδια προβληματα!
Οταν επαναφερω το κεφαλι μου στα λογικα του :tease: και συνεχισω αυτη τη θεραπεια αν χρησιμοποιω emu oil και καποια αλλη λοσιον και σαμπουαν που ειναι για σμηγμ. δερματ. λετε να μην εμφανιστει παλι το ιδιο προβλημα;Αλλιως τι αλλαγες να κανω στη θεραπεια;
Εσενα Μαρια και το tricomin σε εκανε χειροτερα;Ρωταω επειδη απο οτι διαβαζω ειναι αθωο!
 

genesis

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

βασικα, νομιζω οτι αν εχεις πολυ προβλημα, οπως λες, πρεπει να σταματησεις και το tricomin. μπορει να κανει καλο για το τριχωτο αλλα δεν ξερουμε αν κανει καλο οταν εχεις ηδη προβλημα σ.δ... οτι θεραπεια και να κανεις, προσπαθησε να χρησιμοποιησεις (εννοω παραλληλα με τη θεραπεια και ΟΧΙ αντι για τη θεραπεια) tea tree oil και αποσταγμα τσουκνιδας (ίσως ακομα καλυτερα θα ειναι να βρεις τσουκνιδα απο κανα χωριο). πρεπει με καποιο τροπο να χρησιμοποιησεις αυτα τα 2 και κατα τη διαρκεια της θεραπειας αλλα και μετα τη θεραπεια (σε ποιο αραια διαστηματα, καθε 2-3 μερες ας πουμε -εσυ το κρινεις- για να μην σου ξαναπαρουσιαστει. φτιαχνεις δηλαδη καμια λοσιον, με βαση αλοη ας πουμε, ή απιονισμενο νερακι (αναλογα τι υφη θες να εχει η λοσιον) και προσθετεις tea tree oil και τσουκνιδα...καλυτερα ξεχωριστα...και θελει πολυ προσοχη στη δοσολογια γτ μπορει να ερεθιστεις.. οποτε με τροπο. (υπαρχει και μια ετοιμη λυση της aloe pura Που ειναι gel αλοης με tea tree oil. το πουλανε σε βιολογικα συνηθως, αλλα ψιλοσπανιζει... αυτο ειναι.. http://www.thinknatural.com/products/800029/Aloe-Pura-Aloe-Vera-Gel-with-Tea-Tree-Oil-200ml.htm παντως στην παρουσα φαση, αν η σ.δ ειναι σε ταργικο σημειο, καλο θα ηταν να μη βαλεις ουτε αλοη, γτ ποτε δεν ξερεις...οποτε αν κανεις κατι απο αυτα που σου ειπα καντο με απιονισμενο νερακι (μετα οταν θα βελτιωθει η κατασταση το γυρνας σε αλοη). πειραματισου ομως λιγακι με αλοη, νερο και τα 2 συστατικα που σου ειπα...θα τη βρεις τη μοντα μονος σου...αν θες και καμια παραπανω ιδεα μιλαμε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

heyya

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Περιττό να πω ότι αυτή την αλόη με tea tree oil που παρουσιάζει ο genesis την χρησιμοποιούσα όταν είχα το πρόβλημα αρκετά συχνά και μόνο καλό μου έκανε απ'ότι φαίνεται :clap2:
 

Maria

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

kipseli7 είπε:
Εγω ενταξει να σταματησω τη θεραπεια της τριχοπτωσης και να κανω θεραπεια για τη σμηγμ. δερμ. αλλα μετα ποια θεραπεια να αρχισω για την τριχοπτωση;Η ιδια θεραπεια σιγουρα θα μου δημιουργησει παλι τα ιδια προβληματα!
ναι κι εγώ αυτό πιστεύω... Χρειάζεται παράλληλα με οποιαδήποτε θεραπεία να ακολουθείς να ενυδατώνεις παράλληλα το κεφάλι σου και να το φροντίζεις με προϊόντα για αυτό το σκοπό όπως η αλόη κτλ

kipseli7 είπε:
Οταν επαναφερω το κεφαλι μου στα λογικα του και συνεχισω αυτη τη θεραπεια αν χρησιμοποιω emu oil και καποια αλλη λοσιον και σαμπουαν που ειναι για σμηγμ. δερματ. λετε να μην εμφανισατει παλι το ιδιο προβλημα;Αλλιως τι αλλαγες να κανω στη θεραπεια;
Εσενα Μαρια και το tricomin σε εκανε χειροτερα;Ρωταω επειδη απο οτι διαβαζω ειναι αθωο!

Δε μπορώ να σου πω σίγουρα, πάντως αν δεν το παλέψεις να βάλεις τίποτα αλόες ή εμου σίγουρα θα πάθεις τα ίδια και χειρότερα!
Το τρικομιν δεν είναι αθώο από προσωπική μου εμεπιρία! Κάθε κεφάλι είναι διαφορετικό, πολλοί στο φόρουμ το έχουν για την καλή υγεία του κεφαλιού τους, εγώ είδα ερεθισμό από αυτό! Τα πεπτίδια που έχει μπορεί να είναι ερεθιστικά για κάποια δέρματα. Δε θυμάμαι αν έχει οινόπνευμα, πάντως αν έχει σίγουρα είναι ένας λόγος παραπάνω που μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς.
Το ίδιο και για το ρεβιβο...
Άποψή μου είναι ότι αφού εξισορροπήσει το δέρμα σου πρέπει να επιλέξεις λίγα προίόντα ως θεραπεία τριχόπτωσης (2 το πολύ, μη φορτώνεις το κεφάλι σου με πολλά και διάφορα αφού έχει ευαισθησία) και να τα χρησιμοποιείς σε συνδυασμό με καταπραϋντικά υλικά, όσο το δυνατον πιο αγνά και χωρίς χημικά όπως το τρικομιν, αλλά όπως το εμου οιλ, την αλόη , το έλαιο jojoba, χωρίς προσμίξεις, στην ατόφια τους μορφή κι όχι λοσιόν που περιέχουν λίγο απο αυτά μέσα.
 

kipseli7

Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Τελικα πηρα το stieprox πηγα σε δερματολογο.Αρχισε και ηρεμει το κεφαλι αλλα παρατηρησα μεγαλη τριχοπτωση!Λογικα απο το σταματημα του rogaine;
Τωρα λοιπον τι κανω;Θελω σε καμια 15αρια μερουλες να ξεκινησω παλι θεραπεια..Σκεφτομαι να παρω το εμου διοτι απο οσο μου ειπε ο δερματολογος αν και ειναι πιο πολυ του δρομου γιατρικο λεει οτι βοηθαει πολυ και ειναι και ακινδυνο!Τι αλλο να εχει η θεραπεια;
 

Maria

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Δε νομίζω να είναι από το σταμάτημα του ρεγκαιν η τριχόπτωση διοτι από ότι ειπες, το χρησιμοποίησες 2 μήνες! Μες σε δυο μήνες δεν πρόλαβες να βγάλεις νέα μαλλιά από το ρεγκαιν τα οποία πέφτουν τώρα από το σταμάτημα, καταλαβες; υποτίθεται ότι με το σταμάτημα του ρεγκαιν πέφτουν τα μαλλιά τα οποία είχανε φυτρώσει με τη βοήθεια του ρεγκαιν κι αυτό γίνεται περίπου 3-4 μήνες μετά τη διακοπή του! Αρα δεν πολυταιριάζει το σενάριο με την περίπτωσή σου..
Μπράβο, μου κάνει εντύπωση που το ξέρει ο δερματολόγος σου το εμου, η δικιά μου δεν το ήξερε.
Μη βιάζεσαι να αρχίσεις θεραπεία τριχόπτωσης πριν σου ηρεμήσει το κεφάλι! Αστα να πέσουν, όσα είναι να πέσουν, θα πέσουν, δε θα τα σώσεις αρχίζοντας τη θεραπεία σε 15 μέρες!! Μπορεί να γίνει χάλια το κεφάλι σου βάζοντας τώρα ρεγκαιν, ρεβιβο κτλ, ειδικά αν κάνεις κοκτειλ δηλ. χρησιμοποιείς ένα κάρο πράγματα! Κάνε υπομονή να στρώσει το δέρμα της κεφαλής. Ο δερματολόγος που είδε και το κεφάλι σου, σου είπε να ξεκινήσεις σε 15 μέρες ρεγκαιν; ???
 

kipseli7

Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Ο γιατρος μου πε θεραπεια για ενα μηνα και μετα να παω απο εκει να με δει!Τωρα αν πρεπει να ξαναρχισω τα κοκτειλ θα ρωτησω ποτε και τι.
 

Maria

New Member
Απ: Βοήθεια!!!Διακοπή ή όχι της θεραπείας λόγω σμηγμ. δε

Κάνε αυτό που σου είπε ο γιατρός κι από κει και περα μιλάμε πάλι! Καλή επιτυχία!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα