Βασική ερώτηση όσον αφορά γενετικά

Keeth

New Member
Καλησπέρα σε όλους !
Έχω ψάξει σχεδόν παντού στο φόρουμ και στο google όποτε αν έχει γραφτεί κάπου να με συγχωρήσετε που το αναφέρω ξανά ! Χρειάζομαι μια διευκρίνιση όσον αφορά την εξέλιξη της ΑΑ.
Ποσό ακριβές είναι το NW σχετικά με το οικογενειακό δέντρο ; Δηλαδή αν ο παππούς σου και ο θείος σου έχουν NW6 και NW5 αντίστοιχα , και έχεις στα γονίδιά σου την ΑΑ , θα καταλήξεις κι εσυ εκεί κάποια στιγμή στη ζωή σου ; Η απλά θα παρουσιαστεί η ΑΑ σε διαφορετική μορφή στο κεφάλι σου ( για παράδειγμα άνοιγμα κροτάφων και μέχρι NW3 vertex ) ; Ευχαριστω για τον χρόνο σας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
Από προσωπική εμπειρία δεν έχω καταλάβει να υπάρχει κάτι στάνταρ, ο πατέρας μου + τα δύο του αδέρφια ήταν NW6-7-8, νομίζω κανείς τους δεν θα ήταν κατάλληλος για μεταμόσχευση, από τα 25 τους, εγώ έχω ανοιχτούς κροτάφους από τα 19 και τώρα στα 40 αδειάζω από τοτε πολύ αργά, μέσα κροτάφοι και άδειασμα λίγο επάνω, ο ένας αδελφός μου δεν έχει χάσει καθόλου κροτάφους έχει όμως μπιφτέκι που όσο περνάνε τα χρόνια ανοίγει, ο άλλος αδερφός μου έχει άδειους κροτάφους αλλά έχει πολύ περισσότερη αραίωση πάνω και μπιφτέκι, είμαστε 39-40-41.
Από το σόι της μάνας μου τα αδέρφια της είναι NW2.
 

Keeth

New Member
Από προσωπική εμπειρία δεν έχω καταλάβει να υπάρχει κάτι στάνταρ, ο πατέρας μου + τα δύο του αδέρφια ήταν NW6-7-8, νομίζω κανείς τους δεν θα ήταν κατάλληλος για μεταμόσχευση, από τα 25 τους, εγώ έχω ανοιχτούς κροτάφους από τα 19 και τώρα στα 40 αδειάζω από τοτε πολύ αργά, μέσα κροτάφοι και άδειασμα λίγο επάνω, ο ένας αδελφός μου δεν έχει χάσει καθόλου κροτάφους έχει όμως μπιφτέκι που όσο περνάνε τα χρόνια ανοίγει, ο άλλος αδερφός μου έχει άδειους κροτάφους αλλά έχει πολύ περισσότερη αραίωση πάνω και μπιφτέκι, είμαστε 39-40-41.
Από το σόι της μάνας μου τα αδέρφια της είναι NW2.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ! Αρα καταλήγουμε στο γεγονός ότι είναι απρόβλεπτο και ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο μοτίβο στον καθένα , απλά μεγάλες πιθανότητες να εμφανιστεί πανομοιότυπα στο κάθε κεφάλι , είτε να φτάσει μέχρι ένα σημείο είτε να εξελιχθεί διαφορετικά !
 

kollaps

Member
H AA είναι polygenic trait που σημαίνει ότι δεν εξαρτάται μόνο από ένα γονίδιο. Aπ'όσο γνωρίζω δεν έχει αποσαφηνιστεί πλήρως ο μηχανισμός που την προκαλεί σε γενετικό-βιολογικό επίπεδο. Έχουν γίνει έρευνες με μεγάλα δείγματα που δείχνουν στατιστικές συσχετίσεις με συγκεκριμένα γονίδια. Σε κάθε περίπτωση, σε όλα τα γονίδια στο DNA μας παίρνουμε μια κόπια από τη μαμά και μια κόπια από το μπαμπά, οπότε πρέπει να κοιτάς και τις 2 πλευρές του οικογενειακού δέντρου ;)
 
Μπλουζα