Βάψιμο μαλλιών σε γυναίκες με τριχόπτωση

iliana

Member
Καλησπέραααα! Θέλω να κάνω μια ερώτηση για το βάψιμο μαλλιών σε γυναίκες με τριχόπτωση.. Τι κάνετε όσες έχετε τριχόπτωση και ειδικά όσες κάνετε θεραπεία με μινοξιδιλη, βαφετε τα μαλλιά σας; Έχετε δοκιμάσει τίποτα φυτικό που να έχει αποτέλεσμα; πχ χενα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MELA

Member
Εγω τα βαφω με του Κορε. Δεν ειναι εντελως φυτικη αλλα απο τις επαγγελματικες πολυ καλυτερη. Δυστυχως εχω ασπρες τριχες και δε μπορω να μη τις βαψω. Μεινε μακρια απο ντεκαπας και περμαναντ αυτο μου ειπε η γιατρος απο το Συγγρο
 

iliana

Member
Σου φαίνεται ότι όταν τα βάφεις πέφτουν περισσότερο; Γιατί εγώ κάθε φορά που τα έβαφα τις πρώτες μέρες έπεφταν με τις τούφες.. Χένα έχεις δοκιμάσει;
 

MELA

Member
Οχι δεν νομιζω να εβαφε τα ασπρα μου γιατι εχω πολυ σκουρα μαλλια. Δεν εχω παρατηρησει να μου πεφτουν μετα απο βαφη περισσοτερο. Την επομενη φορα που θα παω στη γιατρο μου στο Συγγρο θα τη ρωτησω τη γνωμη της και θα το ποσταρω.
 

iliana

Member
Ναι ρώτα σε παρακαλώ αν μπορέσεις γιατί εγώ τα βαφω μαύρα κ είναι πολύ δυνατή ή μαύρη βαφή και φοβάμαι..
 

kat30

New Member
Μακρυα απο μαυρες βαφες ειτε φυσικες ειτε κανονικες.επειδη το ψαξα κ εχω ρωτησει γιατρους κ μαλιστα προσφατα ειδα μια εκπομπη στην τατιανα για αυτο ακριβως το θεμα,ειναι ο,τι χειροτερο.μεχρι κ για καρκινο του δερματος ευθυνονται.εμενα η τριχοπτωση συνεπεσε με το διαστημα που τα βαφα μαυρα ενω ειμαι φυσ.ξανθια.αναγκαστικα τα εβαφα διοτι αν τα αφηνα θα εβγαινε η ξανθια η ριζα κ θα ταν ασχημο.ετσι μετα κπο 3 χρονια που δυναμωσΑν εκανα ντεκαπαζ για να τα φερω στο φυσικο μου ωστε να μη χρειαζεται να το βαφω.πλεον κανω δντδυγιες 2 φορες το χρονο.
 

iliana

Member
Ναι και εγώ το έψαξα πολύ σε ξένα sites που ασχολούνται πολύ για χένα που είναι φυτική και γράφουν όλοι να αποφεύγονται οι μαύρες γιατί είναι φουλ στα χημικά..Τώρα έχω χρησιμοποιήσει ήδη δυο φορές χένα κόκκινη που είναι η φυσική και έχει τέλεια αποτέλεσματα! Και εμένα που το φυσικό μου είναι σκούρο καστανό, έδωσε μια ζεστή καστανοκόκκινη απόχρωση..Δεν έχω σκοπό να τα ξαναβάψω μαύρα, και γενικώς να τα ξαναβάψω με χημική βαφή, πλέον δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που είχα πριν, σαν άχυρο ήταν!
 

kat30

New Member
εγω φαντασου οτι τριχοπτωση ειχα για μια φορα στη ζωη μου μετα απο παν/ες που εδινα για 2η φορα κ αυτη συνεπεσε πανω στην περιοδο που τα βαφα.φαντασου τωρα να κανω θεραπεια κ συναμα να τα βαφω!πιθανον αν μου συνεβαινε σε μη βαμμενα μαλλια,να τα χα επαναφερει πληρως κ να μην ειχα κανενα θεμα
 

Melina9

New Member
Καλησπέρα και από εμένα. Εντόπισα τις πρώτες άσπρες τρίχες και μάλλον δεν αποφεύγω το βάψιμο των μαλλιών μου. Αντιμετωπίζω όμως χρόνιο πρόβλημα τριχόπτωσης. Τι θα με συμβουλεύατε εσείς;
 
Έχω μερικές λευκές και τα περνάω με χέννα. Κάνω την καστανή η οποία ουσιαστικά είναι χέννα+ίντιγκο(φυσικό κι αυτό).
Τώρα κατά πόσο φυσικές είναι οι χέννες που πωλούνται τρέχα γύρευε ή ποιος ξέρει με τι άλλο είναι ανακατεμένες.
Την αγοράζω από μαγαζιά με μπαχαρικά και μου λένε Αιγυπτιακή, Περσική και άλλα.

Δύσκολη στην εφαρμογή, γίνεται σαν λάσπη και μετά έχεις να καθαρίσεις το μπάνιο αλλά σε γενικές γραμμές μου αρέσει το αποτέλεσμα. Καλύπτει λιγάκι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα