Ασπρες νιφαδες πεφτουν οταν σκαλιζω τα μαλλια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cmos516

Member
Καλησπερα,εχω μια ελαφρια φαγουρα στο τριχωτο τις κεφαλης μου τελευταια ,και οταν ξινομαι και γενικα οταν σκαλιζω την μαλλουρα!!!βλεπω ασπρες νιφαδες να πεφτουν :-[,ξηροδερμια????Τι ειναι αυτο?Προτεινετε μου ενα σαμπουαν αν ειναι,αυτα τα head &solders θα κανουν τιποτα?Γενικα τι να κανω?
Επισης αυτο προκαλει τριχωπτωση?βλεπω οταν βαζω τζελ στα μαλλια να μου μενουν καμια 10-15αρια τριχες στα χερια!!
Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ασπρες νιφαδες πεφτουν οταν σκαλιζω τα μαλλια

τι βάζεις σαν θεραπεία στο κεφάλι σου-ανάλογες "νιφάδες" αναφέρονται από την μινοξ.
 

Nikoς

Member
Απ: Ασπρες νιφαδες πεφτουν οταν σκαλιζω τα μαλλια

και εγω ηθελα να ρωτησω ρε παιδια εχω κατι παρομοιο. βαζω fung 2 φορες τη βδομαδα και καθε βραδυ μινοξ. καθε φορα που λουζουμαι οταν σκουπιζω το μαλλι βλεπω στο κρανιο μου κατι ασπρα και λιγα πανω στο μαλλι τι ειναι αραγε? να ανυσηχω?
 

cmos516

Member
Απ: Ασπρες νιφαδες πεφτουν οταν σκαλιζω τα μαλλια

Nikoς είπε:
και εγω ηθελα να ρωτησω ρε παιδια εχω κατι παρομοιο. βαζω fung 2 φορες τη βδομαδα και καθε βραδυ μινοξ. καθε φορα που λουζουμαι οταν σκουπιζω το μαλλι βλεπω στο κρανιο μου κατι ασπρα και λιγα πανω στο μαλλι τι ειναι αραγε? να ανυσηχω?

Eγω οπως αναφερω παραπανω δεν κανω καποια θεραπεια ,εσυ που ακουλουθεις ισως ειναι απο κατι αλλο απο μενα ομως
 

danton

New Member
Απ: Ασπρες νιφαδες πεφτουν οταν σκαλιζω τα μαλλια

Απαντηση για την μινοξ

Η μινοξ δημιουργει ασπρες νιφαδες. Επειδη δεν μπορω να λουζομαι πανω απο 2-3 φορες την εβδομαδα( κανω θεραπεια για ακμη) εχω παρατησησει οτι εκει που καθεται η μινοξ στο δερμα αφηνει υπολειμματα.Αυτα φευγουν πολυ ευκολα με ελαφρυ τριψιμο κατα το λουσιμο.

Στα μαλλια εαν η μινοξ στεγνωσει παραξενα δηλαδη δεν απλωθει σε ολο το μαλλι αλλα στεγνωσει ας πουμε σε σταγονιδια τοτε δημιουργει μια μεβρανη εκει που στεγνωνει μια σταγονα μινοξ κατι που εμεις το βλεπουμε σαν πυτιριδα.

Απαντηση προς το παιδι με την πυτιριδα

Πηγαινε σε δερματολογο. Θα σου δωσει σαμπουαν αναλογα του τυπου του δερματος.Αλλο σαμπουαν χρειαζεσαι εαν εχεις λιπαρο δερμα αλλο εαν εχεις αφυδατωμενο
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα