Αποτελεσματική θεραπεία για σμηγματορροϊκή δερματίτιδα(;)

nik1994

Active Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Επαναφέρω ξανά στην επικαιρότητα ένα θέμα που είχαμε συζητήσει και πιο παλιά, αυτό για την Σ/Δ. Ξέρω ότι πολλούς ταλαιπωρεί αυτό το πράγμα με το να βγάζουν κακαδάκια και κομματάκια ξεραμένα απο το κεφάλι τους που σε άλλους είναι πιο έντονο σε άλλους λιγότερο και σε άλλου εποχικό. Θα ήθελα όποια μέλη έχουν αντιμετωπίσει αποτελεσματικά αυτό το θέμα να γράψει πως, γιατί εγώ ένω έχω δοκιμάσει sebamed,fungoral κλπ και δεν ειδα και μεγάλη διαφορά. Όποιος έχει κάποια λύση που μπορεί κάπως να περιορίσει αυτό το πράγμα θα ήθελα να την ακούσω!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα ,ριξε μια ματια στα παρακατω νηματα:


Αν θελεις να βρεις περισσοτερες πληροφοριες για οποιοδηποτε αλλο θεμα μπορεις να χρησιμοποιησεις την αναζητηση πανω δεξια ,καλη συνεχεια
 

Panvn

Member
Εγώ από όσα έχω δοκιμάσει, μόνο το biotrin ds shampoo είδα πολύ μεγάλη διαφορά από το τρίτο λούσιμο.
 

ΛΕΣ

Active Member
Ειχα ανεβασει προσφατα παρομοια ερωτηση, γιατι πασχω πισω απο τα αυτια και στο πισω μερος του κεφαλιου καθως και γυρω απο το μουστακι στο προσωπο. Πραγματικα για το προσωπο καλη διατροφη οχι αλατι αλκοολ γλυκα και χωρις αγχος και δεν εχεις θεμα. Για τα μαλλια με απασχολει πολυ γιατι ποτε δεν ειμαι χωρις εστω ενα δυο σπυρακια και ειδικα οταν κουρευομαι φουντωνουν, οπως και το προσωπο οταν ξυριζομουν καθημερινα στον στρατο.
 

Harris_G

Well-Known Member
Fungoral 3 φορες την βδομαδα αλλα να το αφηνεις 7 λεπτα τουλαχιστον. Σχολαστικο μασαζ με τα ακροδακτυλα οταν το εφαρμοσεις.Επισης στα μισα του χρονου (πχ στο 4λεπτο) θα βρεχεις ελαφρως και θα ξανακανεις μασαζ με τα ακροδακτυλα να ξαναζωντανεψει ο αφρος. Και φυσικα καλυτερη διατροφη σαφως εχει πολυ δικιο ο @ΛΕΣ και αφθονο νερο.
 

ΛΕΣ

Active Member
Τοσο εντονο σου ειναι: Εχεις παρατηρησει αραιωση στο πισω μερος σε σημεια που εχεις τοσο κοκκινισμα; Δεν ξερω πραγματικα αν προκαλει τριχοπτωση η οχι αυτο το πραγμα..
Οταν κουρευομαι φουντωνει. Με πιο μακρυ μαλλι στην περιοχη δεν φαινεται τιποτα, υπαρχουν κοκκινιλες και μικρα σπυρακια παντα σε διαφορετικο σημειο αλλα σιγουρα δεν ειναι τοσο εμφανη. Ποτε ομως δεν θυμαμαι τον εαυτο μου τον τελευταιο καιρο να μην εχω εστω ενα δυο μερη στο πισω και πλαινο μερος του τριχωτου που να μην ειναι εμφανης η σδ. Επειδη ειναι σε μερη που το ματι δεν τα βλεπει δεν ξερω κατα ποσο φουντωνουν η φαινονται αν ομως κατσω και δω επιτηδες σιγουρα εχω παντα σημαδια σδ. Τωρα για αραιωση δεν ξερω οτι βελεπεις στην φωτο βλεπω και εγω. Θα ανεβασω και μια απο το πισω μερος παλι μετα απο κουρεμα(φουντωμα). 1614955232630.png
 

nik1994

Active Member
Οταν κουρευομαι φουντωνει. Με πιο μακρυ μαλλι στην περιοχη δεν φαινεται τιποτα, υπαρχουν κοκκινιλες και μικρα σπυρακια παντα σε διαφορετικο σημειο αλλα σιγουρα δεν ειναι τοσο εμφανη. Ποτε ομως δεν θυμαμαι τον εαυτο μου τον τελευταιο καιρο να μην εχω εστω ενα δυο μερη στο πισω και πλαινο μερος του τριχωτου που να μην ειναι εμφανης η σδ. Επειδη ειναι σε μερη που το ματι δεν τα βλεπει δεν ξερω κατα ποσο φουντωνουν η φαινονται αν ομως κατσω και δω επιτηδες σιγουρα εχω παντα σημαδια σδ. Τωρα για αραιωση δεν ξερω οτι βελεπεις στην φωτο βλεπω και εγω. Θα ανεβασω και μια απο το πισω μερος παλι μετα απο κουρεμα(φουντωμα).Προβολή συνημμένου 32591
Δεν εχει καλη αναλυση οποτε δεν μπορουμε να βγαλουμε και συμπερασμα, αλλα γενικο ηταν το ερωτημα. Εγω αυτο φοβαμαι γιατι μερικες φορες με τα κομματακια βγαινουν και τριχες..δυστυχως κανενας δεν εχει λυσει πληρως το προβλημα της σ/δ απο οσους γνωριζω.
 

ΛΕΣ

Active Member
Δεν εχει καλη αναλυση οποτε δεν μπορουμε να βγαλουμε και συμπερασμα, αλλα γενικο ηταν το ερωτημα. Εγω αυτο φοβαμαι γιατι μερικες φορες με τα κομματακια βγαινουν και τριχες..δυστυχως κανενας δεν εχει λυσει πληρως το προβλημα της σ/δ απο οσους γνωριζω.
Δοκίμασε να δεις τις φωτοζ από κινητό πιστεύω θα έχεις καλύτερη ανάλυση. Κάνεις δεν το έχει λύσει και σε όσους δερματολόγους εχω πάει μου λένε αυτό το παντρεύεσαι. Γενικά δεν με επηρεάζει στη ζωή μου αλλά κάποιες φορές σε κοιτάνε περίεργα αν είσαι κόκκινος χωρίς λόγο κλπ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Με κοντό μαλλί σε μενα υποχωρεί πάντως γιατί αναπνέει το κεφάλι.Μου το χε πει και δερματολόγος και όντως το διαπίστωσα.Βεβαια εγω εχω ακμη στο τριχωτό της κεφαλής, που μοιαζει αρκετα αλλα δεν ειναι ιδιο με ΣΔ.
 

oreo

Well-Known Member
Η γυναίκα μου, πάσχουσα απο Σ/Δ, βρήκε την "υγεία" της, τον τελευταίο μήνα με την χρήση Δαφνέλαιου. Για την ακρίβεια το Laurel Oil - RIZES Crete το συγκεκριμένο brand. Η χρήση του είναι μια φορά την εβδομάδα, το αφήνεις στα μαλλιά 30 λεπτά και μετά λούζεσαι κανονικά. Το αναφέρω χωρίς να έχω κανει καμμία σχετική έρευνα η οποιοδήποτε google search για την όποια αλληλεπίδραση του δαφνέλαιου. Ψάξτο και δες.
 

nik1994

Active Member
Η γυναίκα μου, πάσχουσα απο Σ/Δ, βρήκε την "υγεία" της, τον τελευταίο μήνα με την χρήση Δαφνέλαιου. Για την ακρίβεια το Laurel Oil - RIZES Crete το συγκεκριμένο brand. Η χρήση του είναι μια φορά την εβδομάδα, το αφήνεις στα μαλλιά 30 λεπτά και μετά λούζεσαι κανονικά. Το αναφέρω χωρίς να έχω κανει καμμία σχετική έρευνα η οποιοδήποτε google search για την όποια αλληλεπίδραση του δαφνέλαιου. Ψάξτο και δες.
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου και την βοηθεια σου, θα το ψαξω μπας και το δοκιμασω και εγω.
 

Cyrus

New Member
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου και την βοηθεια σου, θα το ψαξω μπας και το δοκιμασω και εγω.
Μπορείς να δοκιμάσεις και το Renex.S. Mου το είχε δώσει δερματολόγος για χρήση εναλλάξ με το Fungoral σε περιόδους έξαρσης της σδ. Είχε πολύ καλά αποτελέσματα σε μένα.
 
Μπλουζα