Αποτελέσματα σπιρονολακτόνης σε βάθος χρόνου

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
rocknrolla είπε:
Ψάχνοντας ένα DHT blocker σε τοπική μορφή για να ενισχύσω τη θεραπεία μου, αποφάσισα να φτιάξω τοπική σπιρονολακτόνη 0.5%. Ομολογώ όμως ότι αφού διάβασα κάποια θρεντς σχετικά με την αποτελεσματικότητά της, έχω μπερδευτεί. Κάποιοι λένε ότι δεν είδαν κάτι σημαντικό, άλλοι λένε ότι έβγαλαν μαλλιά, άλλοι ότι η αποτελεσματικότητά της έπεσε σε βάθος χρόνου.

Το έρωτημά μου είναι: Τελικά κάνει δουλειά η τοπική σπίρο ή όχι; Και επίσης, κρατάνε τα αποτελέσματά της (με την προϋπόθεση ότι γίνεται χρήση κανονικά) ή φεύγουν γρήγορα;
Δουλεια κανει. Απλα μπορει να σου βγαλει και παρενεργειες διαφορων τυπων. Ειναι πολυ σχετικο γιατι αλλοι την παλευαν με 5%, εγω δε την παλευω ουτε με την περιεκτικοτητα που γραφω αν τη βαζω μια φορα τη μερα καθε μερα. Μου βγαζει παρενεργειες σταδιακα (και stop στην τριχοπτωση λιγο πριν τις βγαλει). Γενικα λενε οτι πρεπει να βαζεις 2 φορες τη μερα γιατι εχει μικρο χρονο ημιζωης αλλα εγω με 2 φορες βλεπω παραπανω παρενεργειες με τα ιδια αποτελεσματα. Ο kapa τη χρησιμοποιουσε κατι χρονια και μετα σταματησε να του δουλευει, Εγω δεν εχω αποψη γιατι δε τη χρησιμοποιησα ποτε σε βαθος χρονου.
Παντως ειναι καθαρα dht blocker. Μην περιμενεις κατι ιδιαιτερο απο regrowth.
 

giannis1991

Well-Known Member
ειναι κατι που σκεφτομουν και εγω...προς το παρον χρησιμοποιω μονο μινοξ και θελω να χρησιμοποιω και κατι(μονο 1 φορα τη μερα)σαν dht blocker...σκεφτομουν για ζιρτεκ αλλα αμφιβαλλω λιγο για την δραση του....
 

weznem

Well-Known Member
εγω την εβαζα πρωι μεσημερι εβαζα μεχρι 20 χαπια 2% δεν καταλαβα τιποτα..εχω ξαναπει την εκοψα κανα 3μηνο και κατι και βλεπω κινηση στους κροταφους,αυτο δειχνει οτι με πηγαινε πισω χωρις να ξερω το γιατι..αν θελεις ροκ για εμενα βαλε προγεστερονη(prolut depot) mia ampoyla στην μινοξιδιλι,,κοστος 3αμπουλε 18 ευρα..ειχαν.. αν δεν δουλευει και αυτο για εμενα δεν δουλευουν τα τοπικα dht blocker.
 

weznem

Well-Known Member
rocknrolla είπε:
Διάβασα ότι η σπιρονολακτόνη μεταβολίζεται γρήγορα, οπότε ενδεχομένως για να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να τη χρησιμοποιείς πολλές φορές την ημέρα... το πόσο πρακτικό είναι αυτό, άλλο θέμα.

4ωρες δουλευει.. πσο περισσοτερο 2 φορες την ημερα την εβαζα..και εφτιαχνα καθε 5-7 μερες διαλυμμα μου κοστιζε 10 ευρω τηην βδομαδα 40 το μηνα...το χρονο πανω απο 400 ευρω εκανα λαλακια επρεπε με αυτα τα λεφτα να αγοραζα cb...τοτε που τα ειχα..
 

weznem

Well-Known Member
ναι..το εχω διαβασει στο φορουμ ελεγαν τα παιδια 4ωρες λειτουργει ως ισχυρο αντιανδρογοννο και τις αλλες τεσσερις(συνολο 8 )λειτουργει σαν ηπιο αντιανδρογοννο..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
προσωπικα δεν πιστευω οτι θα κανει κατι η σπιρονολακτονη σε βαθος χρονου.
ακομα και τον πρωτο χρονο χρησης εχει πολυ μικρο ποσοστο επιτυχιας.
θα ελεγα με χιλια να διαλεξει καποιος ζιρτεκ σε τοπικο.
το ποσοστο επιτυχιας του εχει φτασει της μινοξιδιλης,ειτε σε μειωση τριχοπτωσης ειτε σε ενισχυση αποτελεσματων μινοξιδιλης(δεν το περιμενα)
 

kouklos10

Member
kapa και εγω το ιδιο βλεπω ειδικα σημερα κουφαθηκα μονο τρεις τριχες στο λουσιμο!!!! χρεισιμοποιω βεβαια το βραδυ ru και κανω πλεον και μια εφαρμογη ζιρτεκ με μια εφαρμογη μινοξ. πλεον βλεπω οτι ολο αυτο δουλευει .. τουλαχιστον σε μενα. απλα θα περιμενω κανα μηνα να δω πως θα πηγενει για να σιγουρευτω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kouklos10 είπε:
kapa και εγω το ιδιο βλεπω ειδικα σημερα κουφαθηκα μονο τρεις τριχες στο λουσιμο!!!! χρεισιμοποιω βεβαια το βραδυ ru και κανω πλεον και μια εφαρμογη ζιρτεκ με μια εφαρμογη μινοξ. πλεον βλεπω οτι ολο αυτο δουλευει .. τουλαχιστον σε μενα. απλα θα περιμενω κανα μηνα να δω πως θα πηγενει για να σιγουρευτω.

Και εμένα με κουφανε το ζιρτεκ,πέρασα έναν μήνα χανοντας 2 τρίχες την ημέρα.
Εξ αρχής περίμενα ένα 30% το πολυ 40% επιτυχία στο φουρουμ,οπως ολα τα τοπικα,αλλά έχει δώσει recital :bravo::bravo::hailing
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
kapa είπε:
kouklos10 είπε:
kapa και εγω το ιδιο βλεπω ειδικα σημερα κουφαθηκα μονο τρεις τριχες στο λουσιμο!!!! χρεισιμοποιω βεβαια το βραδυ ru και κανω πλεον και μια εφαρμογη ζιρτεκ με μια εφαρμογη μινοξ. πλεον βλεπω οτι ολο αυτο δουλευει .. τουλαχιστον σε μενα. απλα θα περιμενω κανα μηνα να δω πως θα πηγενει για να σιγουρευτω.

Και εμένα με κουφανε το ζιρτεκ,πέρασα έναν μήνα χανοντας 2 τρίχες την ημέρα.
Εξ αρχής περίμενα ένα 30% το πολυ 40% επιτυχία στο φουρουμ,οπως ολα τα τοπικα,αλλά έχει δώσει recital :bravo::bravo::hailing
Αλλαξες χορηγο? :legal:legal:legal
 

crossfire

Well-Known Member
εμενα το ζιρτεκ δεν μου ελαττωσε την τριχοπτωση.....την σταματησε τελειως
για 1 μηνα δεν επεφτε τριχα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
rocknrolla είπε:
Κάπα είχα την εντύπωση ότι δεν ήσουν πολύ σίγουρος για το ζιρτέκ. Τα θετικά σχόλια αυξάνονται απ'ό,τι βλέπω. Well done!

Το σίγουρο ειναι ότι μακροχρόνια δεν θα την μηδενίσει την τριχοπτωση,αλλά ειναι ότι καλύτερο υπάρχει σε τοπικο blocker αυτήν την στιγμή.
Παρόλο που το σταμάτησα μου έχει δείξει ήδη ότι μετράει σαν θεραπεία και μάλιστα πολυ.
Το ποσοστό επιτυχίας έχει ξεπεράσει το 70% ίσως να έχει φτάσει και 90% :11m:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
rocknrolla είπε:
η μαλακισμένη η σπιρονολακτόνη δεν μου κάθεται με τίποτα, τρεις φορές την έχω φτιάξει μέσα σε δύο χρόνια και κάθε φορά την πετάω επειδή στομώνει το ψεκαστήρι.

Βυζιά δεν βγάζω με τίποτα, γενικά έχω υψηλή DHT (από τα 25 δυσκολία στην ούρηση και πίεση στον ηβοκοκκυγικό μυ), οπότε και η φίνα μου κάθεται καλά. Τη μία φορά μόνο που την έφτιαξα σε μεγάλη συγκέντρωση και την τίγκαρα στην προπυλενογλυκόλη και με είχε πιάσει... επιλόχιος κατάθλιψη.

αφησε την στην ακρη αν βλεπεις οτι δεν την σηκωνει το σωμα σου.
ας δωσουμε χώρο σε καλυτερες θεραπειες
 
Μπλουζα