Ανακαλύφθηκε χημική ουσία που φυτρώνει μαλλιά! Λέτε?

Driver

Member
Απ: Ανακαλύφθηκε χημική ουσία που φυτρώνει μαλλιά! Λέτ

Πραγματικά εκπληκτικό.
Τουλάχιστον όπως το βλέπω στις φωτό!

Το θέμα είναι ότι οι τρίχες, μπορούν να ξαναβγούν αν ο θύλακας έχει νεκρωθεί; Αν δηλαδή μια περιοχή είναι για χρόνια φαλαλρή;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Ανακαλύφθηκε χημική ουσία που φυτρώνει μαλλιά! Λέτ

βρε παιδια το θεμα ειναι ποτε θα τα εχουμε ολα αυτα που λενε στα χερια μας !τι να το κανουμε αν γινει σε 10-15 χρονια ??και εμενα ο δερματολογος μου εδω και μηνες μου λεει οτι θα κυκλοφορησει ενα νεο αντιαδρογονο!!αλλα εγω δεν βλεπω τιποτα.παιδια δυστηχως αν εξαιρεσουμε καποιες καλυτερεσ τεχνικες στι μεταμοσχευσεις λογω της τεχνολογιας απο το 2000 και μετα δεν εχουμε τιποτα νεοτερο!!σας λεει κατι αυτο??ολα οσα λεμε εδω μεσα, για φιναστεριδη...μινοξιδιλη ..σκευασματα οιστραδιολης...προγεστερονη...φλουταμιδη...οξεικη κυπροτερονη....σπυρονολακτονη...(δεν ξερω αν ξεχασα κανα αλλο τοξο ή βελος κατα της τριχοπτωσης) , τα εγραφαν δυο δερματολογοι σε ενα ενημερωτικο φυλλαδιο το ετος 2000!!!!!!!! σαν τροπους αντιμετωπισης της τριχοπτωσης βασιζομενη οπως ειναι λογικο σε βιβλιογραφια της δεκαετιας του '90 .Εν κατακλειδι, την δεκαετια που μας περασε δεν ειχαμε καμια εξελιξη στο θεμα της τριχοπτωσης!κριμα........
 

Driver

Member
Απ: Ανακαλύφθηκε χημική ουσία που φυτρώνει μαλλιά! Λέτ

Έχεις ένα δίκιο.

Εγώ σκέφτομαι ως εξής:
Αν η ορμόνη αρχίσει να δίδεται στο κοινό σε 10 χρόνια από τώρα ας πούμε, οι εταιρίες μεταμοσχεύσεων ανα τον κόσμο τι θα απογίνουν;

Και σε 10 χρόνια να βγει πάντως, καλά είναι αρκεί να μη χρειαστούμε χειρουργείο. Κάλλιο αργά παρα ποτέ...
 

kkathi

Member
Απ: Ανακαλύφθηκε χημική ουσία που φυτρώνει μαλλιά! Λέτ

Αν βγει σε 10 χρόνια ζήτω που καήκαμε! Τόσο σε ψυχολογικό όσο και σε οικονομικό επίπεδο θα εξαντληθούμε!
2.500 εγεγγραμένα μέλη απηχούν σε αυτό το forum (αυτή τη στιγμή) και η τάση είναι αυξητική.
Μήπως να κάναμε ένα σύλλογο; Ένας σύλλογος θα μπορούσε να πιέσει περισσότερο τις τυχόν εξελίξεις έχοντας την ευθύνη της επαφής με τα ερευνητικά κέντρα και τα Πανεπιστήμια, να πετύχει καλύτερες τιμές για τυχόν μεταμοσχεύσεις κ.α
 

LOK

Member
Απ: Ανακαλύφθηκε χημική ουσία που φυτρώνει μαλλιά! Λέτ

Καλή η ιδέα σου για τον σύλλογο kkathi αλλα πιστεύω οτι απο την στιγμή που προηγούνται άλλοι σύλλογοι που προσφέρουν πιο πολλά όπως π.χ. αντικαρκινικοί..., είναι δύσκολο να δημιουργηθεί ένας σύλλογος φαλακρών Ελλάδος... Θα έχει έξοδα και δε θα βρεθεί κανένας χορηγός... Εδώ ο κόσμος φλέγεται απο την κρίση,ποιος θα ασχοληθεί με τρίχες...? Ούτος ή άλλος δεν συμφέρει τις κλινικές να βγει το φάρμακο,οπότε δεν θα βοηθήσουν στις τυχόν εξελίξεις...
 

kkathi

Member
Απ: Ανακαλύφθηκε χημική ουσία που φυτρώνει μαλλιά! Λέτ

Φίλε μου Lok, οπωσδήποτε η δημιουργία ενός συλλόγου δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση ούτε και αδύνατη όμως.
Η σημαντικότερη δυσκολία για μένα δεν είναι καμια από αυτές που αναφέρεις.
Η δυσκολία έγκειται στην απόφασή μας να σπάσουμε την ανωνυμία μας και να εκτεθούμε. Όλα τα υπόλοιπα είναι διαδικαστικά θέματα.
Ξέρεις αλλιώς απηχεί ή δημιουργία ενός συλλόγου "φαλακρών¨" και διαφορετικά ένας σύλλογος πασχόντων από Αλλωπεκία της οποίας τα μέλη χαρακτηρίζονται από όλες τις μορφές και τύπους αλλωπεκίας (από ανρογεννή, διαχυτή, γυροειδή, ολική κ.α)
Εδώ πια η έμφαση δεν δίνεται στην αισθητική αλλά στον ψυχολογικό, κοινωνικό και επαγγελματικό αντίκτυπο που συνεπάγεται η παραπάνω κατάσταση για τα άτομα.
Επίσης υπάρχουν πολλοί σύλλογοι αποφοίτων διαφόρων Πανεπιστημίων που δεν έχουν χορηγούς. Στηρίζονται στην ετήσια συνδρομή των μελών τους και σε πληροφορώ ότι τα μέλη είναι λιγότερα σε αριθμό.
Τέλος πάντων, το Forum έχει μια μεγάλη δυναμική που θα ήταν καλό αν υπάρχει τρόπος να αξιοποιηθεί προς όφελός μας να το κάνουμε.
Όπωσδήποτε η σκέψη θέλει ζύμωση και από μέλη που ίσως έχουν την εμπειρία λειτουργίας συλλόγων ή κατέχουν νομικές γνώσεις.
 

Mad Max

Member
Απ: Ανακαλύφθηκε χημική ουσία που φυτρώνει μαλλιά! Λέτ

Είναι η πιο σοβαρή είδηση που έχω διαβάσει τους τελευταίους μήνες. Καλύτερα που είναι σε πειραματικό στάδιο παίδες. Και εγώ θα το'θελα χθες αλλά ας βάλουμε την υγεία μας πάνω απ'όλα.
 
Μπλουζα