Ανακαλυφθηκε η πρωτεινη που ευνοει την τριχοφυια

Chs

Μέλος του προσωπικού
aserty είπε:
kapa είπε:
εγω θα πω ενα πραγμα χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος.
καθε χρονο ο κοτσος θα πεταει μια θεωρια και ο kane η ο οποιοσδηποτε kane θα το πουλαει σε χρυσο.
τελικα ειναι ενα συστημα εμποριου,σε καμια περιπτωση δεν το λεω συνομωσια,αλλα εμποριο.
το θεμα ειναι τι πραγματικα χρειαζομαστε και ενα καλο ζυγισμα στην τσεπη
εγω προσωπικα ξοδευω λιγοτερο απο 10 ευρω τον μηνα εχω regrowth και εχω φιληθει σταυρωτα με την τριχοπτωση και αποχαιρετιστηκαμε,πως θα μου πει ο κοτσος οτι ο μικροτραυματισμος δεν δουλευει?
αφου το βλεπω σε εμενα οτι δουλευει

kapa καλησπερα θα μπορουσες να μου πεις ποσο καιρο κανεις roller και σε ποσο χρονικο διαστημα ειδες αποτελεσματα? και αν γινετε να μοθ στειλεις σε Pm σε ποιο γιατρο πηγαινεις ευχαριστω

Γεια σου φίλε aserty και καλώς όρισες :)

Η συζήτηση για το roller είναι εδώ: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8039-page-60.html

Επειδή εδώ είναι άλλο thread για να κρατηθεί καθαρό, οτιδήποτε θέλεις για το roller μπορείς να το ρωτήσεις εκεί στα παιδιά που το δοκιμάζουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
aserty είπε:
kapa είπε:
εγω θα πω ενα πραγμα χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος.
καθε χρονο ο κοτσος θα πεταει μια θεωρια και ο kane η ο οποιοσδηποτε kane θα το πουλαει σε χρυσο.
τελικα ειναι ενα συστημα εμποριου,σε καμια περιπτωση δεν το λεω συνομωσια,αλλα εμποριο.
το θεμα ειναι τι πραγματικα χρειαζομαστε και ενα καλο ζυγισμα στην τσεπη
εγω προσωπικα ξοδευω λιγοτερο απο 10 ευρω τον μηνα εχω regrowth και εχω φιληθει σταυρωτα με την τριχοπτωση και αποχαιρετιστηκαμε,πως θα μου πει ο κοτσος οτι ο μικροτραυματισμος δεν δουλευει?
αφου το βλεπω σε εμενα οτι δουλευει

kapa καλησπερα θα μπορουσες να μου πεις ποσο καιρο κανεις roller και σε ποσο χρονικο διαστημα ειδες αποτελεσματα? και αν γινετε να μοθ στειλεις σε Pm σε ποιο γιατρο πηγαινεις ευχαριστω

Πoυ κολλαει αυτο με το θεμα?
Γενικα υπαρχουν πολλα τετοια σχολια,οπου ο καθενας ρωταει για τη παρτη του.Τεσπα.

Λοιπον αν θελουμε να κανουμε την εξισωση αυτου που ο κωτσαρελης
υποθετει τοτε:

pdg2 μειωση+pge2 αυξηση+ dht μπλοκαρισμα+fgf9 αυξηση=hair growth.

Και οσο θα το ''μελεταει '' τοσο θα μεγαλωνει η εξισωση ,για να καταλαβουμε οτι οι ερευνες τελικα δεν εχουν και τοση σημασια μιας και οσο προχωρουνε θα χανονται στην απειροτητα των πραγματων.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
panoslydios είπε:
Πoυ κολλαει αυτο με το θεμα?
Γενικα υπαρχουν πολλα τετοια σχολια,οπου ο καθενας ρωταει για τη παρτη του.Τεσπα.

Αν λες για τον aserty, είναι καινούριο μέλος και ίσως δεν γνωρίζει πολλά. Του εξήγησα που μπορεί να κάνει την ερώτηση του, δεν χρειάζονται παραπάνω σχόλια. Κατανόηση, είναι καινούριος εδώ όπως πολλοί άλλοι. ;)
 

baldy

Member
panoslydios είπε:
aserty είπε:
kapa είπε:
εγω θα πω ενα πραγμα χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος.
καθε χρονο ο κοτσος θα πεταει μια θεωρια και ο kane η ο οποιοσδηποτε kane θα το πουλαει σε χρυσο.
τελικα ειναι ενα συστημα εμποριου,σε καμια περιπτωση δεν το λεω συνομωσια,αλλα εμποριο.
το θεμα ειναι τι πραγματικα χρειαζομαστε και ενα καλο ζυγισμα στην τσεπη
εγω προσωπικα ξοδευω λιγοτερο απο 10 ευρω τον μηνα εχω regrowth και εχω φιληθει σταυρωτα με την τριχοπτωση και αποχαιρετιστηκαμε,πως θα μου πει ο κοτσος οτι ο μικροτραυματισμος δεν δουλευει?
αφου το βλεπω σε εμενα οτι δουλευει

kapa καλησπερα θα μπορουσες να μου πεις ποσο καιρο κανεις roller και σε ποσο χρονικο διαστημα ειδες αποτελεσματα? και αν γινετε να μοθ στειλεις σε Pm σε ποιο γιατρο πηγαινεις ευχαριστω

Πoυ κολλαει αυτο με το θεμα?
Γενικα υπαρχουν πολλα τετοια σχολια,οπου ο καθενας ρωταει για τη παρτη του.Τεσπα.

Λοιπον αν θελουμε να κανουμε την εξισωση αυτου που ο κωτσαρελης
υποθετει τοτε:

pdg2 μειωση+pge2 αυξηση+ dht μπλοκαρισμα+fgf9 αυξηση=hair growth.

Και οσο θα το ''μελεταει '' τοσο θα μεγαλωνει η εξισωση ,για να καταλαβουμε οτι οι ερευνες τελικα δεν εχουν και τοση σημασια μιας και οσο προχωρουνε θα χανονται στην απειροτητα των πραγματων.

εσυ δεν ελεγες οτι η dht δεν ευθυνεται για την τριχοπτωση?
 

panoslydios

New Member
^^ ναι. Αλλα εγραψα:'' Λοιπον αν θελουμε να κανουμε την εξισωση αυτου που ο κωτσαρελης υποθετει τοτε''.
 

kouklos10

Member
παιδια καταλαβενω την απογοητευση απο τους περισοτερους. οι ποιο παλιοι εχουμε δοκιμασει ενα σωρο σκευασματα και ουσιες χωρις το αναμενομενο αποτελεσμα. εγω πλεον εχω καταληψη να δοκιμαζω μονο οτιδηποτε ειναι φθηνο οταν απογοητευτο τελειος τοτε θα κοιταξω για μεταμοσχευση και τελος. οσο ζω ελπιζω. εγω παντος θα κανω μια δοκιμη μ αυτο που ειπα . εμενα πλεον το ζητουμενο ειναι το regrowh νομιζω εκει πεζωνται ολα.
 

gianniskritikos2

Active Member
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://blog.miamihair.com/hair-loss-research/fgf9-protein-might-hold-cure-for-baldness-study-finds.html&prev=/search%3Fq%3DFGF-9%2Bfibroblast%2Bhairgrowth%26biw%3D1366%26bih%3D651


μπορει να βαρεθηκαμε να ακουμε τον κοτσαρελι συνεχια και συνεχια και κανενα αποτελεσμα αλλα αυτο μιαζει ποιο πραγματικο... με την ερευνα στα ποντικια μειωσαν την φγφ9 που λιπει και σε εμας την μειωσαν δεν την εξαφανισαν και με τον τραυματισμο τα ποντικια ποιο δυσκολα και αργα μαλλια αμα την αφερουσαν τελειως ισως να μην εβγαζαν καν... διαβαστε ισως ειμαστε κοντα


μπορει να βαρεθηκαμε να ακουμε τον κοτσαρελι συνεχια και συνεχια και κανενα αποτελεσμα αλλα αυτο μιαζει ποιο πραγματικο... με την ερευνα στα ποντικια μειωσαν την φγφ9 που λιπει και σε εμας την μειωσαν δεν την εξαφανισαν και με τον τραυματισμο τα ποντικια ποιο δυσκολα και αργα μαλλια αμα την αφερουσαν τελειως ισως να μην εβγαζαν καν... διαβαστε ισως ειμαστε κοντα
 

gianniskritikos2

Active Member
http://www.google.com/patents/EP2361119A1?cl=en εδω νομιζω λεει τα παντα ολα... και απο οτι καταλαβα αν δεν κανω λαθος λεει και δοσολογιες... αλλα με την μεταφρασησ το google δεν εχω καταλαβει αν αυτη η ποσοτιτα ειναι σε ανθρωπους η σε ποντικια.... παντως λεει πολα πραγματα σε συγκρηση με αλλα λινκ που βρηκα


αλλα γιατι η ημερομινια δημοσιευσης ειναι του 2011? τι σκατα παιζει...
 

Georgex6

Well-Known Member
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/14602803/
Μεχρι στιγμης ξερουμε οτι η pge2 και η οιστραδιολη αυξανουν την fgf9
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nisga

New Member
Καλησπέρα, είμαι σχετικά νέο μέλος, σπάνια κάνω post και γενικά διάβαζα κυρίως συζητήσεις περί μεταμόσχευσης. Είμαι 32, η αραίωση έχει ξεκινήσει περίπου από τα 18. Έχω δοκιμάσει μόνο μινοξιδίλη και ένα σκεύασμα τύπου φυσικού DHT blocker.
Δουλεύω στην έρευνα από το 2005 σε πειραματικούς ποντικούς, σε ανθρώπινες και «ποντικίσιες» κυτταροκαλλιέργειες ινοβλαστών, όπου έχω χρησιμοποιήσει στα πειράματά μου (δυστυχώς όχι για την τριχόπτωση, αλλά για καρκίνο) FGF9, FGF10, FGF1, FGF2 αλλά και dox. Δεν έχω τόσες δημοσιεύσεις όσες ο Cotsarelis αλλά θυμάμαι στο ξεκίνημά μου στην έρευνα, μια περίοδο όπου στο site του όταν είχε δημοσιεύσει κάποιες εργασίες του στο nature για κάποιους άλλους παράγοντες και μοριακά μονοπάτια (wnt, shh, vegf κα) που σχετίζονται με την τριχόπτωση και τότε ζητούσε εθελούσιες χρηματοδοτήσεις για να στηρίξουν την έρευνά του. Εννοείται πως το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα τότε ήταν να πάω να δουλέψω γι αυτόν . Είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι πολλά μέλη του συγκεκριμένου φόρουμ έχετε κάνει βιβλιογραφική έρευνα σχεδόν επιστημονική και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι έχετε πειραματιστεί ή σχεδιάζετε να πειραματιστείτε προσωπικά. Παραβλέπετε όμως κάποιες βασικές αρχές της επιστημονικής έρευνας στο πειραματικό κομμάτι, όπως ότι το δείγμα είναι μικρό (ένας δηλαδή), δεν υπάρχει αρνητικό control πχ placebo, το διαφορετικό και μοναδικό γενετικό υπόβαθρο του καθενός και φυσικά την έλλειψη αντικειμενικής παρακολούθησης. Ειδικά το τελευταίο είναι και το πιο επικίνδυνο δεδομένου ότι δεν μπορείτε πάντα να προλάβετε να παρατηρήσετε τυχόν παρενέργειες.
Και τώρα θα μπω στο θέμα του φόρουμ περί FGF9 και Doxycycline. Κανένας αυξητικός παράγοντας που δεν παράγεται από το σώμα μας σε φυσιολογικά επίπεδα δεν μπορεί να θεωρηθεί ακίνδυνος. Αν ήταν έτσι τότε θα παίρναμε όλοι ένα κατάλληλο κοκτέιλ από αυξητική ορμόνη, ινσουλίνη, τεστοστερόνη κα, και θα ήμασταν νέοι σχεδόν για πάντα! Δεν το λέω ειρωνικά, απλά τονίζω την επικινδυνότητα. Σας υπενθυμίζω ότι ακόμα και τα θετικά αποτελέσματα της μινοξιδίλης στην τριχόπτωση παρουσιάστηκαν ως παρενέργειες ενός φαρμάκου που είχε χρησιμοποιηθεί δια στόματος και η δραστική ουσία έφτασε μέχρι τα αγγεία του τριχωτού της κεφαλής. Επίσης συμβαίνει και το αντίθετο, γι αυτό και η τοπική χρήση μινοξιδίλης παρουσιάζει παρενέργειες σε άλλα όργανα πέραν του τριχωτού της κεφαλής. Φανταστείτε λοιπόν αν χρησιμοποιηθεί ένας αυξητικός παράγοντας τοπικά, θα μπορούσε κάλλιστα να περάσει στην κυκλοφορία του αίματος και με πιθανές επιπτώσεις σε άλλα όργανα. Υπενθυμίζω ότι τόσο ο FGF9 αλλά και τα υπόλοιπα σκευάσματα που περιέχουν παράγοντες όπως wnt, vegf σχετίζονται άμεσα με μοριακά μονοπάτια καρκινογένεσης. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα χορηγούσε κάποιος γιατρός ή επιστήμονας ένα αντιβιοτικό σε χρόνια εφαρμογή, έστω και τοπικά για τη θεραπεία της τριχόπτωσης.
Τέλος, δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν, η δουλειά που κάνετε στο φόρουμ είναι εντυπωσιακή και γι αυτό ήθελα να συμμετάσχω στη συζήτηση. Εννοείται, πως η επιστήμη προχώρησε και από ερευνητές που δοκίμασαν πάνω τους τα ευρήματά τους. Πολλοί όμως από αυτούς είχαν άσχημη εξέλιξη.
 

panoslydios

New Member
nisga είπε:
Καλησπέρα, είμαι σχετικά νέο μέλος, σπάνια κάνω post και γενικά διάβαζα κυρίως συζητήσεις περί μεταμόσχευσης. Είμαι 32, η αραίωση έχει ξεκινήσει περίπου από τα 18. Έχω δοκιμάσει μόνο μινοξιδίλη και ένα σκεύασμα τύπου φυσικού DHT blocker.
Δουλεύω στην έρευνα από το 2005 σε πειραματικούς ποντικούς, σε ανθρώπινες και «ποντικίσιες» κυτταροκαλλιέργειες ινοβλαστών, όπου έχω χρησιμοποιήσει στα πειράματά μου (δυστυχώς όχι για την τριχόπτωση, αλλά για καρκίνο) FGF9, FGF10, FGF1, FGF2 αλλά και dox. Δεν έχω τόσες δημοσιεύσεις όσες ο Cotsarelis αλλά θυμάμαι στο ξεκίνημά μου στην έρευνα, μια περίοδο όπου στο site του όταν είχε δημοσιεύσει κάποιες εργασίες του στο nature για κάποιους άλλους παράγοντες και μοριακά μονοπάτια (wnt, shh, vegf κα) που σχετίζονται με την τριχόπτωση και τότε ζητούσε εθελούσιες χρηματοδοτήσεις για να στηρίξουν την έρευνά του. Εννοείται πως το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα τότε ήταν να πάω να δουλέψω γι αυτόν . Είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι πολλά μέλη του συγκεκριμένου φόρουμ έχετε κάνει βιβλιογραφική έρευνα σχεδόν επιστημονική και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι έχετε πειραματιστεί ή σχεδιάζετε να πειραματιστείτε προσωπικά. Παραβλέπετε όμως κάποιες βασικές αρχές της επιστημονικής έρευνας στο πειραματικό κομμάτι, όπως ότι το δείγμα είναι μικρό (ένας δηλαδή), δεν υπάρχει αρνητικό control πχ placebo, το διαφορετικό και μοναδικό γενετικό υπόβαθρο του καθενός και φυσικά την έλλειψη αντικειμενικής παρακολούθησης. Ειδικά το τελευταίο είναι και το πιο επικίνδυνο δεδομένου ότι δεν μπορείτε πάντα να προλάβετε να παρατηρήσετε τυχόν παρενέργειες.
Και τώρα θα μπω στο θέμα του φόρουμ περί FGF9 και Doxycycline. Κανένας αυξητικός παράγοντας που δεν παράγεται από το σώμα μας σε φυσιολογικά επίπεδα δεν μπορεί να θεωρηθεί ακίνδυνος. Αν ήταν έτσι τότε θα παίρναμε όλοι ένα κατάλληλο κοκτέιλ από αυξητική ορμόνη, ινσουλίνη, τεστοστερόνη κα, και θα ήμασταν νέοι σχεδόν για πάντα! Δεν το λέω ειρωνικά, απλά τονίζω την επικινδυνότητα. Σας υπενθυμίζω ότι ακόμα και τα θετικά αποτελέσματα της μινοξιδίλης στην τριχόπτωση παρουσιάστηκαν ως παρενέργειες ενός φαρμάκου που είχε χρησιμοποιηθεί δια στόματος και η δραστική ουσία έφτασε μέχρι τα αγγεία του τριχωτού της κεφαλής. Επίσης συμβαίνει και το αντίθετο, γι αυτό και η τοπική χρήση μινοξιδίλης παρουσιάζει παρενέργειες σε άλλα όργανα πέραν του τριχωτού της κεφαλής. Φανταστείτε λοιπόν αν χρησιμοποιηθεί ένας αυξητικός παράγοντας τοπικά, θα μπορούσε κάλλιστα να περάσει στην κυκλοφορία του αίματος και με πιθανές επιπτώσεις σε άλλα όργανα. Υπενθυμίζω ότι τόσο ο FGF9 αλλά και τα υπόλοιπα σκευάσματα που περιέχουν παράγοντες όπως wnt, vegf σχετίζονται άμεσα με μοριακά μονοπάτια καρκινογένεσης. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα χορηγούσε κάποιος γιατρός ή επιστήμονας ένα αντιβιοτικό σε χρόνια εφαρμογή, έστω και τοπικά για τη θεραπεία της τριχόπτωσης.
Τέλος, δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν, η δουλειά που κάνετε στο φόρουμ είναι εντυπωσιακή και γι αυτό ήθελα να συμμετάσχω στη συζήτηση. Εννοείται, πως η επιστήμη προχώρησε και από ερευνητές που δοκίμασαν πάνω τους τα ευρήματά τους. Πολλοί όμως από αυτούς είχαν άσχημη εξέλιξη.

Να σαι καλα φιλε,,που περιγραφεις την εμπειρια σου και θα χαρουμε να μας πεις περισσοτερα .

Θα ηθελα να σε ρωτησω δυο πραγματα ,αν μπορουσες να μου απαντησεις?

-Ποιες ειναι οι συνθηκες κατω απο τις οποιες γινεται η ερευνα(δηλαδη τι κατασταση υπαρχει,απο που ερχεται η χρηματοδοτηση και οι εντολες για να γινει μια ερευνα στο συγκεκριμενο πεδιο).

-Γιατι μα γιατι δεν γινονται ερευνες σχετικα με διατροφικους παραγοντες που να δειχνουν αυξομειωση των συγκεκριμενων πρωτεινων αρα και συσχετισμο του τροπου που ζουμε με την τριχοπτωση.

Μου φαινεται πολυ μπακαλιστικη η νοοτροπια των ερευνων μιας και δεν οδηγουν στη γνωση της αιτιας που ειναι και η πραγματικη θεραπεια της τριχοπτωσης. Βλεπω εξισωσεις απο εδω και απο εκει που μονο μπερδεμα δημιουργησαν(αυξηση fgf, αυξηση pge2 μειωση pdg2 μεσω wnt και πολλες αλλες).Για μενα η τριχοπτωση στη δικη μου τη γενια ειναι ενα αποτελεσμα μη φυσικου τροπου ζωης ,μη εναρμονισης με τη φυση,που παντα εχει το τιμημα του.

Διαβασα εχεις χρησιμοποιησει μονο μινοξιδιλη.Τη σκεφτεσαι να κανεις στο μελλον?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μου φαινεται πολυ μπακαλιστικη η νοοτροπια των ερευνων μιας και δεν οδηγουν στη γνωση της αιτιας που ειναι και η πραγματικη θεραπεια της τριχοπτωσης.

+1000


Αν και δεν ξέρω κατά πόσο ο φίλος θα μπορούσε να απαντήσει στα παραπάνω, όλες οι έρευνες μας γνωστοποιούν κάποια συμπτώματα με επιστημονικό περιτύλιγμα...
Βρέθηκε στους φαλακρούς ανεβασμένο αυτό, βρέθηκε μειωμένο το τάδε, έλλειπε εκείνο και πάει λέγοντας και κοινώς άρες μάρες κουκουνάρες...
Καμία έρευνα ουσιαστική για την αιτία και τον τρόπο δράσης της...κάποιες πολύ παλιές έρευνες περιορίστηκαν στα ανδρογόνα, τα οποία φυσικά είναι το τέλειο αδιέξοδο και εκεί έμειναν....
 

nisga

New Member
Είναι κατανοητό φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα δεν γίνεται τέτοια έρευνα (απ' όσα γνωρίζω μέχρι τώρα) για την τριχόπτωση.
Τώρα στο εξωτερικό ισχύει το εξής: υπάρχει κάποια ανάγκη και αυτή αν πρόκειται να αποφέρει κέρδος ή επιστημονική γνώση με πιθανή εφαρμογή στο άμεσο μέλλον θα χρηματοδοτηθεί. Αυτό κυρίως ισχύει για την ιδιωτική χρηματοδότηση. Δηλαδή πρέπει να παρουσιάσεις μια ιδέα και προκαταρκτικά αποτελέσματα που να υποστηρίζουν την ιδέα σου και φυσικά να μπορέσεις να πείσεις μία επιτροπή ερευνών. Εννοείται πως παίζουν πάντα οι γνωριμίες, τα συμφέροντα και φυσικά οι φαρμακευτικές. Πολλές έρευνες με σπουδαία αποτελέσματα έχουν χαθεί γιατί ακριβώς δεν εξυπηρετούσαν κάποιο από τα ανωτέρω κριτήρια.
Οι έρευνες σχετικά με διατροφικές συνήθειες και την επίδρασή τους σε διάφορους αυξητικούς και όχι μόνο παράγοντες, είναι δύσκολες γιατί απαιτούν μεγάλο δείγμα, είναι πολυπαραμετρικές, άρα πιο ασαφή συμπεράσματα και φυσικά απαιτούν μεγάλα χρονικά διαστήματα αλλά και υψηλό κόστος για να μπορέσεις να κάνεις μελέτες σε ανθρώπινους πληθυσμούς. Κατά καιρούς βέβαια δημοσιεύονται τέτοιες έρευνες και κάποιες από αυτές είναι αξιόλογες. Αλλά θέλει ψάξιμο για να βρεις την κατάλληλη και αξιόπιστη έρευνα.
Γενικά το διατροφικό κομμάτι παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο, αλλά ακόμα μεγαλύτερο το γενετικό υπόβαθρο.
Εγώ, προσωπικά δεν είχα το κουράγιο που έχετε οι περισσότεροι από σας να το ψάξω ενδελεχώς ώστε να βρώ φαρμακευτική λύση. Πλέον έχω γίνει οπαδός των φυσικών μεθόδων, πχ βότανα ή φυσικές ουσίες (όχι αποκλειστικα για την τριχόπτωση μόνο) αλλά και εδώ πάλι δεν το έχω ψάξει αρκετά. Συνεχίζω με μινοξ καθαρά για ψυχολογικούς λόγους γιατί δεν έχω σοβαρές παρενέργειες και γιατί ίσως είναι η πρώτη γραμμή άμυνας που εφαρμόζει κάποιος στη μάχη κατά της τριχόπτωσης. Είχα δοκιμάσει και το Procerin όπου όντως είχα παρατηρήσει θετικά αποτελέσματα σε σύντομο σχετικά διάστημα, αλλά επειδη εμφάνισα κάποια πεπτικά συμπτώματα και κάποια ψυχολογικού τύπου συμπτώματα κυρίως γενικότερης διάθεσης και όχι τόσο σεξουαλικής (αν και γι αυτό ίσως φταίει η προκατάληψή μου για τις παρενέργειες των DHT blockers). Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ένα φάρμακο χωρίς παρενέργειες.
Προς το παρόν εξετάζω τη μεταμόσχευση και τη σημασία των βλαστικών κυττάρων που μεταφέρονται μαζί με τα μεταμοσχευμένα τριχοθυλακια σε μια άλλη περιοχή και τους αυξητικούς παράγοντες αλλά και τους παράγοντες διαφοροποίησης που αυτά τα κύτταρα εκκρίνουν στα γειτονικά ατροφικά τριχοθυλάκια. Δυστυχώς κινούμαι και εγώ στο σκοτάδι και η βοήθεια που παίρνω από το φόρουμ είναι πολύ ουσιώδης ώστε να πάρω τα κατάλληλα ερεθίσματα.

panoslydios είπε:
nisga είπε:
Καλησπέρα, είμαι σχετικά νέο μέλος, σπάνια κάνω post και γενικά διάβαζα κυρίως συζητήσεις περί μεταμόσχευσης. Είμαι 32, η αραίωση έχει ξεκινήσει περίπου από τα 18. Έχω δοκιμάσει μόνο μινοξιδίλη και ένα σκεύασμα τύπου φυσικού DHT blocker.
Δουλεύω στην έρευνα από το 2005 σε πειραματικούς ποντικούς, σε ανθρώπινες και «ποντικίσιες» κυτταροκαλλιέργειες ινοβλαστών, όπου έχω χρησιμοποιήσει στα πειράματά μου (δυστυχώς όχι για την τριχόπτωση, αλλά για καρκίνο) FGF9, FGF10, FGF1, FGF2 αλλά και dox. Δεν έχω τόσες δημοσιεύσεις όσες ο Cotsarelis αλλά θυμάμαι στο ξεκίνημά μου στην έρευνα, μια περίοδο όπου στο site του όταν είχε δημοσιεύσει κάποιες εργασίες του στο nature για κάποιους άλλους παράγοντες και μοριακά μονοπάτια (wnt, shh, vegf κα) που σχετίζονται με την τριχόπτωση και τότε ζητούσε εθελούσιες χρηματοδοτήσεις για να στηρίξουν την έρευνά του. Εννοείται πως το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα τότε ήταν να πάω να δουλέψω γι αυτόν . Είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι πολλά μέλη του συγκεκριμένου φόρουμ έχετε κάνει βιβλιογραφική έρευνα σχεδόν επιστημονική και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι έχετε πειραματιστεί ή σχεδιάζετε να πειραματιστείτε προσωπικά. Παραβλέπετε όμως κάποιες βασικές αρχές της επιστημονικής έρευνας στο πειραματικό κομμάτι, όπως ότι το δείγμα είναι μικρό (ένας δηλαδή), δεν υπάρχει αρνητικό control πχ placebo, το διαφορετικό και μοναδικό γενετικό υπόβαθρο του καθενός και φυσικά την έλλειψη αντικειμενικής παρακολούθησης. Ειδικά το τελευταίο είναι και το πιο επικίνδυνο δεδομένου ότι δεν μπορείτε πάντα να προλάβετε να παρατηρήσετε τυχόν παρενέργειες.
Και τώρα θα μπω στο θέμα του φόρουμ περί FGF9 και Doxycycline. Κανένας αυξητικός παράγοντας που δεν παράγεται από το σώμα μας σε φυσιολογικά επίπεδα δεν μπορεί να θεωρηθεί ακίνδυνος. Αν ήταν έτσι τότε θα παίρναμε όλοι ένα κατάλληλο κοκτέιλ από αυξητική ορμόνη, ινσουλίνη, τεστοστερόνη κα, και θα ήμασταν νέοι σχεδόν για πάντα! Δεν το λέω ειρωνικά, απλά τονίζω την επικινδυνότητα. Σας υπενθυμίζω ότι ακόμα και τα θετικά αποτελέσματα της μινοξιδίλης στην τριχόπτωση παρουσιάστηκαν ως παρενέργειες ενός φαρμάκου που είχε χρησιμοποιηθεί δια στόματος και η δραστική ουσία έφτασε μέχρι τα αγγεία του τριχωτού της κεφαλής. Επίσης συμβαίνει και το αντίθετο, γι αυτό και η τοπική χρήση μινοξιδίλης παρουσιάζει παρενέργειες σε άλλα όργανα πέραν του τριχωτού της κεφαλής. Φανταστείτε λοιπόν αν χρησιμοποιηθεί ένας αυξητικός παράγοντας τοπικά, θα μπορούσε κάλλιστα να περάσει στην κυκλοφορία του αίματος και με πιθανές επιπτώσεις σε άλλα όργανα. Υπενθυμίζω ότι τόσο ο FGF9 αλλά και τα υπόλοιπα σκευάσματα που περιέχουν παράγοντες όπως wnt, vegf σχετίζονται άμεσα με μοριακά μονοπάτια καρκινογένεσης. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα χορηγούσε κάποιος γιατρός ή επιστήμονας ένα αντιβιοτικό σε χρόνια εφαρμογή, έστω και τοπικά για τη θεραπεία της τριχόπτωσης.
Τέλος, δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν, η δουλειά που κάνετε στο φόρουμ είναι εντυπωσιακή και γι αυτό ήθελα να συμμετάσχω στη συζήτηση. Εννοείται, πως η επιστήμη προχώρησε και από ερευνητές που δοκίμασαν πάνω τους τα ευρήματά τους. Πολλοί όμως από αυτούς είχαν άσχημη εξέλιξη.

Να σαι καλα φιλε,,που περιγραφεις την εμπειρια σου και θα χαρουμε να μας πεις περισσοτερα .

Θα ηθελα να σε ρωτησω δυο πραγματα ,αν μπορουσες να μου απαντησεις?

-Ποιες ειναι οι συνθηκες κατω απο τις οποιες γινεται η ερευνα(δηλαδη τι κατασταση υπαρχει,απο που ερχεται η χρηματοδοτηση και οι εντολες για να γινει μια ερευνα στο συγκεκριμενο πεδιο).

-Γιατι μα γιατι δεν γινονται ερευνες σχετικα με διατροφικους παραγοντες που να δειχνουν αυξομειωση των συγκεκριμενων πρωτεινων αρα και συσχετισμο του τροπου που ζουμε με την τριχοπτωση.

Μου φαινεται πολυ μπακαλιστικη η νοοτροπια των ερευνων μιας και δεν οδηγουν στη γνωση της αιτιας που ειναι και η πραγματικη θεραπεια της τριχοπτωσης. Βλεπω εξισωσεις απο εδω και απο εκει που μονο μπερδεμα δημιουργησαν(αυξηση fgf, αυξηση pge2 μειωση pdg2 μεσω wnt και πολλες αλλες).Για μενα η τριχοπτωση στη δικη μου τη γενια ειναι ενα αποτελεσμα μη φυσικου τροπου ζωης ,μη εναρμονισης με τη φυση,που παντα εχει το τιμημα του.

Διαβασα εχεις χρησιμοποιησει μονο μινοξιδιλη.Τη σκεφτεσαι να κανεις στο μελλον?
 

weznem

Well-Known Member
nisga είπε:
Καλησπέρα, είμαι σχετικά νέο μέλος, σπάνια κάνω post και γενικά διάβαζα κυρίως συζητήσεις περί μεταμόσχευσης. Είμαι 32, η αραίωση έχει ξεκινήσει περίπου από τα 18. Έχω δοκιμάσει μόνο μινοξιδίλη και ένα σκεύασμα τύπου φυσικού DHT blocker.
Δουλεύω στην έρευνα από το 2005 σε πειραματικούς ποντικούς, σε ανθρώπινες και «ποντικίσιες» κυτταροκαλλιέργειες ινοβλαστών, όπου έχω χρησιμοποιήσει στα πειράματά μου (δυστυχώς όχι για την τριχόπτωση, αλλά για καρκίνο) FGF9, FGF10, FGF1, FGF2 αλλά και dox. Δεν έχω τόσες δημοσιεύσεις όσες ο Cotsarelis αλλά θυμάμαι στο ξεκίνημά μου στην έρευνα, μια περίοδο όπου στο site του όταν είχε δημοσιεύσει κάποιες εργασίες του στο nature για κάποιους άλλους παράγοντες και μοριακά μονοπάτια (wnt, shh, vegf κα) που σχετίζονται με την τριχόπτωση και τότε ζητούσε εθελούσιες χρηματοδοτήσεις για να στηρίξουν την έρευνά του. Εννοείται πως το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα τότε ήταν να πάω να δουλέψω γι αυτόν . Είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι πολλά μέλη του συγκεκριμένου φόρουμ έχετε κάνει βιβλιογραφική έρευνα σχεδόν επιστημονική και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι έχετε πειραματιστεί ή σχεδιάζετε να πειραματιστείτε προσωπικά. Παραβλέπετε όμως κάποιες βασικές αρχές της επιστημονικής έρευνας στο πειραματικό κομμάτι, όπως ότι το δείγμα είναι μικρό (ένας δηλαδή), δεν υπάρχει αρνητικό control πχ placebo, το διαφορετικό και μοναδικό γενετικό υπόβαθρο του καθενός και φυσικά την έλλειψη αντικειμενικής παρακολούθησης. Ειδικά το τελευταίο είναι και το πιο επικίνδυνο δεδομένου ότι δεν μπορείτε πάντα να προλάβετε να παρατηρήσετε τυχόν παρενέργειες.
Και τώρα θα μπω στο θέμα του φόρουμ περί FGF9 και Doxycycline. Κανένας αυξητικός παράγοντας που δεν παράγεται από το σώμα μας σε φυσιολογικά επίπεδα δεν μπορεί να θεωρηθεί ακίνδυνος. Αν ήταν έτσι τότε θα παίρναμε όλοι ένα κατάλληλο κοκτέιλ από αυξητική ορμόνη, ινσουλίνη, τεστοστερόνη κα, και θα ήμασταν νέοι σχεδόν για πάντα! Δεν το λέω ειρωνικά, απλά τονίζω την επικινδυνότητα. Σας υπενθυμίζω ότι ακόμα και τα θετικά αποτελέσματα της μινοξιδίλης στην τριχόπτωση παρουσιάστηκαν ως παρενέργειες ενός φαρμάκου που είχε χρησιμοποιηθεί δια στόματος και η δραστική ουσία έφτασε μέχρι τα αγγεία του τριχωτού της κεφαλής. Επίσης συμβαίνει και το αντίθετο, γι αυτό και η τοπική χρήση μινοξιδίλης παρουσιάζει παρενέργειες σε άλλα όργανα πέραν του τριχωτού της κεφαλής. Φανταστείτε λοιπόν αν χρησιμοποιηθεί ένας αυξητικός παράγοντας τοπικά, θα μπορούσε κάλλιστα να περάσει στην κυκλοφορία του αίματος και με πιθανές επιπτώσεις σε άλλα όργανα. Υπενθυμίζω ότι τόσο ο FGF9 αλλά και τα υπόλοιπα σκευάσματα που περιέχουν παράγοντες όπως wnt, vegf σχετίζονται άμεσα με μοριακά μονοπάτια καρκινογένεσης. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα χορηγούσε κάποιος γιατρός ή επιστήμονας ένα αντιβιοτικό σε χρόνια εφαρμογή, έστω και τοπικά για τη θεραπεία της τριχόπτωσης.
Τέλος, δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν, η δουλειά που κάνετε στο φόρουμ είναι εντυπωσιακή και γι αυτό ήθελα να συμμετάσχω στη συζήτηση. Εννοείται, πως η επιστήμη προχώρησε και από ερευνητές που δοκίμασαν πάνω τους τα ευρήματά τους. Πολλοί όμως από αυτούς είχαν άσχημη εξέλιξη.

σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο που μας διεθεσες..οποτε μπορεις να μας πεικατι που θεωρεις οτι ισως βοηθησει..θα χαρουμε να το διαβασουμε.. ευχομαι να εχεις επιτυχιες με τις ερευνες σου δφιλε μου.. σε οποιον τομεα και αν ειδικεύονται..
να σαι καλα.. καλησπερες παιδια!! :blush:
 
Μπλουζα