Αναζήτηση κλινικής

azax

New Member
Καλησπέρα σας.Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Είμαι νέος στο φόρουμ.Διάβασα αρκετά νήματα για να πάρω μία ιδέα από κόσμο που έχει υποβληθεί σε μμ.Πριν ανακαλύψω το φόρουμ ειχα κατασταλάξει σε ποιό γιατρό θα απευθυνόμουν.Η απόφαση μου αυτη είχε να κάνει με τα απότελεσματα που έβλεπα τα οποία ήταν αρκετά ικανοποιητικά και φυσικά(τουλάχιστον στις φωτογραφίες της εταιρίας).Επειτα όμως από περιστατικά που είδα(και μιλάω για τομές) από ορισμένους σχολιαστές έπαθα μια πλακίτσα η αλήθεια είναι.
Θεωρώ οτι μια επιτυχημένη μμ κρίνεται από τη φυσικότητα του απότελεσματος.Σε βίντεο στο youtube παρακολούθησα ένα τύπο (με αρκετές μμ στο ιστορικό του) όπου μιλούσε για το ρόλο που παίζουν τα στερεομικροσκόπια στη φυσικότητα του αποτελέσματος.Αυτό που δεν έχω κατάλαβει όμως είναι αν τα χρησιμοποιουν και ποιοι στη μέθοδο FUE(και μιλάω φυσικά για Ελλάδα).Αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.Ευχαρηστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Αν εννοείς στερεομικροσκόπια για κοπή των μοσχευμάτων (δηλαδή ένα τρίτριχο να το κόψουν σε ένα δίτριχο και ένα μονότριχο) τότε μην το κάνεις. Γενικά όταν βάζει νυστέρι στα μοσχεύματα που έχεις βγάλει, αυξάνεις πολύ την θνησιμότητα (εξαιρείται η FUT στριπ λόγω του ότι αναγκαστικά θα βάλεις στερεοσκόπιο και νυστέρι για να χωρίσεις τα μοσχεύματα, αλλά εκεί έχεις πολλά περιθώρια για μια ασφαλή κοπή, όμως έχεις άλλα θέματα, τομές κλπ). Σε FUE όμως δεν θα ήθελα να βάλλουν νυστέρι ακόμα και αν χρειάζομαι περισσότερα μονότριχα για την χερλαιν και δεν κατάφεραν να μου βγάλουν.... Πολλές κλινικές που χρεώνουν με το μόσχευμα χρησιμοποιούν στερεοσκόπια για κοπή πολύτριχων μοσχευμάτων και για λόγους κέρδους, αφού από ένα μόσχευμα που θα κόστιζε χ ευρώ, βγάζουν 2 ή και 3 ή και 4 * χ ευρώ.
 
Μπλουζα