Αιθεριο ελαιο δενδρολιβανου βοηθεια στην εφαρμογη

ermis

New Member
γεια σας
αγορασα Αιθεριο έλαιο Δενδρολιβανου (δεν ειναι διαλυμενο) πωσ θα εβαζα 2-3 σταγονες αλλα στι οδηγιες γραφει

Τα εθερια ελαια δεν πρεπει ποτε να χρησιμοποιουνται αδιαλυτα στο δερμαΧρησιμοποιηειται τα παντα σε διαλυμεη μορφη, αναμειγμενη με την καταλληλη βαση απο φυτικο λαδι ή μεσα στο νερο τησ μπανιερασ για παραδειγμα

ξερει κανεισ πωσ να το χρησιμοποιησω σωστα?

εχω και δαφνελαιο αλλ αυτο ειναι διαλυμενο σε λαδι πρεπει
απο αυτο εβαζα πολυ περισσοτερο απο 2-3 σταγονεσ σαν να μου προκαλουσε λιγη ζαλη/πονοκεφαλο δεν ειμαι και απολυτα σιγουροσ

ευχαριστω πολυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Komis

Active Member
Τα εθαιρια ελαια μπορει να σου καψουν το δερμα αν τα εφαρμοσεις απευθειας.
Συνηθως χρησιμοποιουνε μερικες σταγονες σε συνδιασμο με φυτικα ελαια.
Νομιζω για απευθειας χρηση στο δερμα,ειναι προτιμοτερο να αγορασεις φυτικα ελαια.
 

ermis

New Member
Στι οδηγιες για περιποιηση επιδερμιδασ λεει να το διαλυσω φυτικα ελαια APIVITA Naturals Oils ( αμυγδαλο, καλεντουλα,χαμομηλι, δαφνελαιο. η ποσοτητα εξαρταται απο τη βαση που θα χρησιμοποιησω )

οτι μου ειπε και ο Κομισ

αρα το δαφνελαιο που εχω και ειναι διαλυμενο ειναι φυτικα ελαιο ?

ευχαριστω
 

Komis

Active Member
Το δαφνελαιο ειναι φυτικο ελαιο.Μπορεις να το τοποθετησεις εκει το δεντρολιβανο.
Ψαξε και στο google σχετικα με τα ελαια.Τα εχει αναλυτικα..
 

ermis

New Member
ποση ποσότητα ξέρεις?
το δαφνέλαιο που εχω δεν ειναι απο την ιδια μαρκα με το δενδρολίβανο θα υπάρξει προβλημα?
 

Theofanis35

New Member
Καλησπέρα παιδιά ειμαι καινούριος στην παρέα σας. Υπέροχο το site με άπειρες πληροφορίες. 2 πραγματάκια να πω απο την προσωπική μου εμπειρία. Με τον δενδρολοβανο έχω ασχοληθεί αρκετά με βάμματα, αιθέρια έλαια , εκχύματα και εκχυλίσματα, ακομη και σαπουνι έφτιαξα με δεντρολίβανο. Σημαντική διάφορα εγω προσωπικά δεν ειδα. Η τριχόπτωση συνεχίστηκε κανονικά. Δε ξέρω ίσως να μην έπιασε σε μένα. Το μόνο που έκανα και ειδα μείωση στην τριχόπτωση ειναι το εξής. Έφτιαξα μάσκα μαλλιών με 50% καστορελαιο , 20% ελαιολαδο με Δάφνη εκχυλισμένη σε αυτο , 20% αμυγδαλέλαιο και 10% λάδι Καρύδας. Επίσης στη συνολική ποσότητα των ελαίων έβαλα 5% αιθεριο ελαιο tea tree. Δηλαδη αν παράδειγμα τα συνολικά έλαια βάσης ήταν 100 γραμμάρια έβαλα 5 γραμμάρια tea tree. 105 γραμμάρια συνολική ποσότητα μάσκας. Το εφαρμόζω στο κεφάλι μου, το δένω με ένα πανί να μην τρέχουν τα λάδια και το αφήνω για κανένα τρίωρο ή καμια φορα κοιμάμαι όλο το βράδυ με αυτο. Μετα λούζομαι με σπιτικό σαπουνι που φτιάχνω εγω με tea tree και καστορελαιο ελαιολαδο και λάδι Καρύδας. Οταν τα ξεβγάλω με νερο μετα τα ξεβγάζω ξανα και με ενα μέρος μηλόξυδο 3 μέρη νερό. Αφήνω το ξύδι να κάτσει στο κεφάλι
Μου για ενα λεπτό και μετα ξεπλένω με μπόλικο νερο οχι ζεστό. Χλιαρό ή κρύο κατα προτίμηση. Εκει που πρώτα έχανα 25-40 τρίχες στο λούσιμο, να μην πω παραπάνω , τώρα χάνω 3-4 το πολυ. Μπορεί βέβαια να συμβαίνει και για τον λόγο οτι άρχισα την ίδια περίοδο να τρώω πολυ ψάρι. Σολομό για την ακρίβεια που ειναι πλούσιο σε Ω3 λιπαρά οξέα. Επίσης να πω λούζω το κεφάλι κάθε τρεις μέρες. Οταν το έλουσα κάθε μέρα το μαλλί λάδωνε την επόμενη μέρα. Τώρα που το έχω συνηθίσει κάθε τρεις μέρες δεν λαδώνει καθόλου. Ούτε καν την τελευταία μέρα.
Αυτα για μένα. Φαλάκρα δεν έχω ακομη αλλα έχω αραιώσει τελευταία αρκετά. Προσπαθώ να το αντιμετωπίσω μόνο με φυσικούς τρόπους όσο μπορώ.

Όσον αφορά τα αιθέρια έλαια ο γενικός κανόνας για εφαρμογή στο δέρμα ειναι τα διαλύουμε σε έλαια βάσης όπως ελαιολαδο καστορελαιο λάδι Καρύδας αμυγδαλελαιο κλπ σε αναλογία μέχρι 3%. Κάποια που ειναι δυνατά όπως το γαρύφαλλο κ η κανέλα 1% κάποια που δεν ειναι δυνατά μέχρι 5% το πολυ. Και κάτι ακομη για τον δενδρολιβανο. Θέλει προσοχή ειδικά σε άτομα με καρδιακά προβλήματα κ αρτηριακή πίεση. Ο δενδρολιβανος ανεβάζει την πίεση. Οταν και αιθεριο ελαιο μου φέρνει πονοκέφαλο.
 

ermis

New Member
Αυτο το επαθα και εγω απο δαφνελαο και απο δενδρολιβανο Αλλα μπορει να φταιω και εγω διοτι εβαλα παρα πανω απο οτι επρεπε χωρις κανω καποια λεπτα μασαζ στα μαλλια
Οταν και αιθεριο ελαιο μου φέρνει πονοκέφαλο.

Ρωτησα Βοτανολογο και εμαθα οτι το διαλυεις 30 σταγονες Δενδρολιβανο σε ενα φλιντζανι [ του καφε - το μικρο ] ελαιολαδο. Για 1-2 ωρες μετα ξεβγαλμα.Οχι καθε μερα, Μια με μια
 

nikosmallios

New Member
Για απευθειας χρηση στο δερμα μονο φυσικα ελαια... κοιτα μην εισαι αλεργικη σε καποια υλικα... εγω τα αιθερια ελαια τα προμιθευομαια παντα απο αυτο το κατστασημα και δεν εχω δει κανενα προβλημα https://www.stonestories.gr/. Το καταστημα αυτο φερνει τα καλιτερα προιοντα σχετικα με τα αιθερεια ελεια... θελει μεγαλη προσοχη απο που τα προμιθευεσαι...
 

graham

Member
Σκέφτομαι να δοκιμάσω αιθέριο έλαιο δενδρολίβανου αλλά φοβάμαι μην κάνω καμιά ζημιά.
Τελευταία χρησιμοποιώ απλό έλαιο avocado (το αφήνω από το προηγούμενο βράδυ και απορροφάται γρήγορα) το οποίο σαν απλό carrier oil ενδείκνυται για να διαλυθεί ένα αιθέριο έλαιο μέσα.

Διάβασα ότι διαλύεις 12 σταγόνες αιθέριου έλαιου σε 75 ml απλού λαδιού αναλογικά αλλά μου φαίνεται πολύ λίγο. Και πόση ώρα πρέπει να μείνει στο δέρμα; Κανείς έμπειρος;
 
Μπλουζα