Αδύναμα Μαλλιά και Βιταμίνες

tol

Well-Known Member
Φιλε @tol ποια η διαφορά ανάμεσα στο proscar και στο propecia?

Φιλε μου, το propecia ειναι δισκία που περιεχουν την ενδεδειγμενη ημερησια δοση φιναστεριδης του 1 mg. Επομενως, δε χρειαζονται τεμαχισμο, αλλά λαμβανονται ακεραια.

Απο την αλλη το proscar ειναι δισκία των 5 mg και γι' αυτο πρεπει να τεμαχιζονται σε 5 κομματια.

Στην ουσια προκειται για χαπακια που περιεχουν ακριβως την ιδια δραστικη ουσια, τη φιναστεριδη.

Αναμφιβολα το propecia εχει το πλεονεκτημα της απολυτα σταθερης καθημερινα δοσης. Με το proscar παντοτε θα υπαρχει μια μικρη ανομοιομορφια στις δοσεις, αφου ειναι σχεδον αδυνατη η απολυτα ισομερης κοπη των χαπιων. Παρολα αυτα, ακομη και αν δεν κοβονται τα κομματια τέλεια, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο αν το ενα κομματι ειναι ελαχιστα μικροτερο ή μεγαλυτερο απο το αλλο.

Τελος η μοναδικη ουσιωδης διαφορα που υπαρχει ειναι η τεραστια διαφορα στην τιμη.

Τα 28 χαπακια propecia στοιχιζουν 40 ευρω, ενω τα 28 κομματια proscar 3 ευρω.

Ελπιζω να σου ελυσα τις αποριες, φιλε μου. Καλο βραδυ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Κοίτα για σένα που σε πάει 6 μήνες δεν είναι διάφορα σίγουρα.
Εδω εχεις δικιο, φιλε Γιαννη.
Αυτο που εγραψα αφορουσε την περιπτωση μου.

Αν καποιος βαζει μεγαλη ποσοτητα και η συσκευασια των 50 gr του αρκει π.χ. μονο για ενα μηνα, τοτε σιγουρα σε βαθος εξαμηνου η διαφορα ειναι αξιοσημειωτη (περιπου 100 ευρω).
 

manch84

New Member
Καλησπέρα στο forum,

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο και συζητήσεις, αποφάσισα να μην πάρω την φιναστερίδη. Επειδή ήδη παίρνω χάπια για το στομάχι μου, ο γιατρός μου, μου πρότεινε σε αυτήν την φάση που είμαι να μην επιβαρύνω επιπλέον το στομάχι μου.
Οπότε θα ξεκινήσω την εναλλακτική θεραπεία της μινοξιδίλης.

Μπορείτε να μου δώσετε τις συμβουλές σας;

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Αthens2021

Active Member
Το αυθεντικο τοππικ που θεωρω οτι ειναι το καλυτερο σε ποιοτητα ινων (εκτος ισως απο ενα nanothick που εχει καταργηθει) μπορειτε να το παρετε απο ebay.co.uk σε προσφορες μεχρι και 15ευρω τα 28gr. Προσωπικα δεν το εχω παρει ποτε απο ελλαδα..η υπερτιμηση ειναι εγκληματικη.
 

Medde

Active Member
Το αυθεντικο τοππικ που θεωρω οτι ειναι το καλυτερο σε ποιοτητα ινων (εκτος ισως απο ενα nanothick που εχει καταργηθει) μπορειτε να το παρετε απο ebay.co.uk σε προσφορες μεχρι και 15ευρω τα 28gr. Προσωπικα δεν το εχω παρει ποτε απο ελλαδα..η υπερτιμηση ειναι εγκληματικη.
Υπαρχουν δασμοι όταν παραγγέλνεις απο ebay uk?
 

Αthens2021

Active Member
Υπαρχουν δασμοι όταν παραγγέλνεις απο ebay uk?

Αν εννοεις τελωνειο..οχι δε τα ειχαν σταματησει ποτε ..ομως δεν ξερω αν αλλαξε η πολιτικη τωρα με την αποχωρηση της Μ. Βρετανιας (!).. Μεχρι δεκεμβρη που παρηγγειλα δεν περναγαν τελωνειο..(ειδικα αν επιλεξεις royal post και οχι καποιο κουριερ)
 
Μπλουζα