ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

MAKRYMALLHS

New Member
Καλησπερα και συγχαρητηρια για το φορουμ. Εδω διαβασα πρωτη φορα για τις τεστοστερονη και DHT τοσο αναλυτικα σχολια. μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ηξερα καν οτι συνδεονται με την τριχοπτωση και ας εχω επισκεφθει στα 33 μου χρονια καμια δεκαρια δερματολογους. θελω να κανω εξετασεις για να τις μετρησω αλλα με τα εργαστηρια που μιλησα δεν τις ηξεραν ακριβως οπως αναφερονται εδω.μου ειπαν για ολικη τεστοστερονη και ελευθερη.να υποθεσω οτι η ελευθερη ειναι η DHT η οχι ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Γεια σου MAKRYMALLHS.
Η DHT παράγεται από την τεστοστερόνη, όταν η τελευταία ενωθεί με το ένζυμο 5α-αναγωγάση.
Οπότε παύει να είναι τεστοστερόνη και είναι διυδροτεστοστερόνη, η οποία είναι ως και 3εις φορές ποιο ισχυρή από την τεστοστερόνη
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

οι εξετάσεις(απλώς διευκρινιστικές):
-FSH=>ΘΗΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ
-LH=>ΩΧΡΙΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ
-Ε2=> ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ
-ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ
-ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
-Δ4=> ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΕΔΙΟΝΗ
-DHEA-S=> ΔΙΥΔΡΟ-ΕΠΙ-ΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ ΘΕΙΚΗ
-DHEA=>ΔΙΥΔΡΟ-ΕΠΙ-ΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

γηράσκω αεί διδασκόμενος

μην μασας σε λιγους μηνες θα εχεις παρει γραμμη τι γινετε

ξεκινα το διαβασμα Μα στα 33 θα μου πεις

οκ εγω οσο διαβασα για αυτα δεν διαβασα στο σχολειο
αν διαβαζα τοσο εκει τωρα θα ημουν λεκτορας :p :p :p :muahaha: :muahaha:
 

MAKRYMALLHS

New Member
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

καλημερα παιδια,
εχεις δικιο παναγιωτη σιγα σιγα θα μπω και εγω στο πνευμα.
εχω καποιες αποριες οι οποιες ισως απαντωνται καπου στο φορουμ αλλα με πιανει πονοκεφαλος απο το πολυ διαβασμα
και μπερδευομαι και καπου
ποιες ακριβως ορμονες πρεπει να μετρησω και να παρακολουθω κατα τη διαρκεια τις θεραπειας ?

Ακη,βλεπω οι τιμες στο drugstore ειναι οι μισες απο Ελλαδα,σε ποσες μερες περιπου ερχεται η παραγγελια απο αμερικα?

Για το site mallia.gr τι γνωμη εχετε?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

οι εξετάσεις δεν σου δείχνουν αν πάει καλά η θεραπεία σου-είναι απλά διευκρινιστικές της κατάστασής σου(τις έγραψα παραπάνω ::))

αν βέβαια πάρεις φιναστερίδη(proscar),τότε κάνει και ηπατικό βιοχημικό έλεγχο=>sgot,sgpt,γ-gt για να ελέγχεις ανά 2μηνο την κατάσταση του ήπατος

το www.mallia.grhttp:// έχει πολύ ακριβά προϊόντα (τα περισσότερα) σε σχέση με παραγγελία μέσω internet απ'έξω
 

MAKRYMALLHS

New Member
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

ναι καταλαβα σπυρο,αλλα αυτη η διυδροξιτεστοστερονη ή DHT για την οποια τοσος λογος γινεται ειναι καποια απο τις παραπανω?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

-Δ4=> ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΕΔΙΟΝΗ
-DHEA-S=> ΔΙΥΔΡΟ-ΕΠΙ-ΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ ΘΕΙΚΗ
-DHEA=>ΔΙΥΔΡΟ-ΕΠΙ-ΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ
είναι δεσμευμένες/μετρήσιμες μορφές της dht
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα