ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ....ΒΟΗΘΕΙΑ

MELA

Member
Κοριτσια γεια σας, αποφασισα να πω εδω τον πονο μου γιατι ολοι με βγαζουν τρελλη......

Εδω και εναμιση μηνα εχω τρομακτικη τριχοπτωση. Παντα εχω τετοια εποχη αλλα τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει, τα μαλλια φευγουν σχεδον τουφες. Δεν ημουν ποτε αφανα αλλα ειχα μακρια και αρκετα πυκνα μαλλια που ομως τωρα βλεπω να αραιωνουν μερα με τη μερα. Τρεμω το λουσιμο, δεν πιανω τα μαλλια μου κοτσο και ολη τη μερα καθε φορα που τραβαω απαλα τα μαλλια μου μου μενουν τριχες στο χερι..........ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Οταν τα σηκωνω ψηλα βλεπω καποια κενα που παλια υπηρχαν να εχουν μεγαλωσει. Η χωριστρα μου ειναι αισθητα πιο πλατια.

Υπολογιζω οτι εχουν χασει 30% του ογκου τους. Εκανα σιδηρο και φεριτινη και εχω 118 και 20 αντιστοιχα. Εχω επισης υποθυροειδισμο που ειναι υπο ελεγχο. Η ενδοκρινολογος μου μου ειπε οτι οι εξετασεις μου ειναι καλες και τα μαλλια δεν πεφτουν απο ελλειψη σιδηρου αλλα δεν ξερω........

Οταν ειδα τις πρωτες τουφες να πεφτουν πηρα epicrin αλλα δεν εκανε ΤΙΠΟΤΑ. Πηγα σε δερματολογο και μου εδωσε Biomineral plus και Biotrin σαμπουαν αλλα δε βλεπω φως

Να κανω τριχοδιαγραμμα? Τριχοσκοπηση? Αν ναι που ? Ποσο κοστιζει?

Ειμαι απελπισμενη και ελπιζω εδω να βρω την ακρη, καθε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη.....

Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

καλημέρα φίλη Mela,

επειδή είχα πολύ κοντινό άτομο με παρόμοια συμπτώματα (τα μαλλια φευγουν σχεδον τουφες... καθε φορα που τραβαω απαλα τα μαλλια μου μου μενουν τριχες στο χερι..) συζήτησε με τη γιατρό σου για πιο ενδελεχή εξέταση θυρεοειδούς. Επίσης βεβαίωσε τη δοσολογία ότι δεν είσαι ούτε υπο / ούτε υπερ.
Απέφυγε οτιδήποτε σου προκαλεί έντονο στρεσάρισμα - έντονη στεναχώρια. Η αισιόδοξη και πιο θετική στάση / οπτική απέναντι στη ζωή βοηθάει γενικά και ίσως να είναι και η λύση σε αυτό που σε απασχολεί. Στο άτομο που κάνω αναφορά αρχικά τελικά το ζήτημα ήταν καθαρά ψυχολογικό…:smiley:
 

MELA

Member
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Κι εγω πιστευω οτι ισως ειναι εν μερει ψυχολογικο. Ωστοσο λεω να κανω και ενα τριχοδιαγραμμα για να μου φυγει η ιδεα. Μηπως ξερεις κανενα καλο γιατρο να μου συστησεις ?

Ευχαριστω και παλι
 

Sillia

New Member
Λοιπόν το ίδιο ακριβώς είχα περάσει και εγώ τον Ιούνιο μετά απο έντονο ψυχολογικό στρες (αποτυχία εξωσωματικής - η ιστορία μου είναι και στο forum-), επισκεύτηκα 3 δερματολόγους, η 2 εκ των τριων μου μίλησαν για ανδρογενής αλωπεκία και μου δώσαν minoxidil!!ΤΡΙΧΕΣ η διάγνωση τους για να μην πω τίποτα χειρότερο!!!Ο 3 δερματολόγος μου είπε στρες και άγχος και αυτό έχει διαταράξει την ισορροπία της τρίχας και γι' αυτό πέφτει, μου έδωσε την θεραπεία (αν σε ενδιαφέρει σου την λέω) μου είπε να χαλαρώσω!!Ένα θα σου πω έναν μήνα μετά τα μαλλιά μου σταμάτησαν να πέφτουν και έγιναν πιο δυνατά, δύο μήνες μετά έχουν ήδη βγει καινούριες φύτρες!!Να σου αναφέρω δε ότι έκανα όλες τις εξετάσεις, ορμόνες, θυρεοειδή, σίδηρο κλπ και ήταν όλες πολύ καλές!!
 

flora

New Member
Sillia είπε:
Λοιπόν το ίδιο ακριβώς είχα περάσει και εγώ τον Ιούνιο μετά απο έντονο ψυχολογικό στρες (αποτυχία εξωσωματικής - η ιστορία μου είναι και στο forum-), επισκεύτηκα 3 δερματολόγους, η 2 εκ των τριων μου μίλησαν για ανδρογενής αλωπεκία και μου δώσαν minoxidil!!ΤΡΙΧΕΣ η διάγνωση τους για να μην πω τίποτα χειρότερο!!!Ο 3 δερματολόγος μου είπε στρες και άγχος και αυτό έχει διαταράξει την ισορροπία της τρίχας και γι' αυτό πέφτει, μου έδωσε την θεραπεία (αν σε ενδιαφέρει σου την λέω) μου είπε να χαλαρώσω!!Ένα θα σου πω έναν μήνα μετά τα μαλλιά μου σταμάτησαν να πέφτουν και έγιναν πιο δυνατά, δύο μήνες μετά έχουν ήδη βγει καινούριες φύτρες!!Να σου αναφέρω δε ότι έκανα όλες τις εξετάσεις, ορμόνες, θυρεοειδή, σίδηρο κλπ και ήταν όλες πολύ καλές!!


Θα μπορουσα να μαθω σε παρακαλω ποια ειναι αυτη η θεραπεια?? γιατι εχω πολυ αγχος και στρες και φοβαμαι οτι η τριχοπτωση που εχω ευθυνεται απο αυτο! ευχαριστω!
 

Sillia

New Member
Καλημέρα σας,
Λοιπόν η θεραπεία είναι η εξής : λοσιόν την οποία φτιάχνει ο φαρμακοποιός και περιέχει 1 μέρος mey anti hair lotion και 2 μέρη butavate, την βάζουμε 20-30 σταγόνες κάθε βράδυ σε όλο το κεφάλι, βιταμίνες hairgen της Boderm μια κάθε μεσημέρι προ φαγητού και σαμπουάν oliprox της Boderm για 3 φορές την εβδομάδα.
Αυτά ελπίζω να σας βοήθησα.
 

MELA

Member
κοριτσια εκανα τριχοριζογραμμα και εχω ποσταρει τα αποτελεσματα. λετε να μην παρω αυτα που μου προτειναν? σιλλια μπορεισ να μου πεισ το δερματολογο σου? ευχαριστω
 

go on

New Member
Sillia είπε:
Λοιπόν το ίδιο ακριβώς είχα περάσει και εγώ τον Ιούνιο μετά απο έντονο ψυχολογικό στρες (αποτυχία εξωσωματικής - η ιστορία μου είναι και στο forum-), επισκεύτηκα 3 δερματολόγους, η 2 εκ των τριων μου μίλησαν για ανδρογενής αλωπεκία και μου δώσαν minoxidil!!ΤΡΙΧΕΣ η διάγνωση τους για να μην πω τίποτα χειρότερο!!!Ο 3 δερματολόγος μου είπε στρες και άγχος και αυτό έχει διαταράξει την ισορροπία της τρίχας και γι' αυτό πέφτει, μου έδωσε την θεραπεία (αν σε ενδιαφέρει σου την λέω) μου είπε να χαλαρώσω!!Ένα θα σου πω έναν μήνα μετά τα μαλλιά μου σταμάτησαν να πέφτουν και έγιναν πιο δυνατά, δύο μήνες μετά έχουν ήδη βγει καινούριες φύτρες!!Να σου αναφέρω δε ότι έκανα όλες τις εξετάσεις, ορμόνες, θυρεοειδή, σίδηρο κλπ και ήταν όλες πολύ καλές!!

Καλησπέρα
Είμαι καινούργια στο φορουμ,αντιμετωπίζω κι εγω τριχόπτωση λόγω χρόνιου άγχους..θα μπορούσες να μου πεις την θεραπεία σου και ο,τι άλλο σε συμβούλεψε ο ιατρό σου??
Ευχαριστώ πολύ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Sillia είπε:
Καλημέρα σας,
Λοιπόν η θεραπεία είναι η εξής : λοσιόν την οποία φτιάχνει ο φαρμακοποιός και περιέχει 1 μέρος mey anti hair lotion και 2 μέρη butavate, την βάζουμε 20-30 σταγόνες κάθε βράδυ σε όλο το κεφάλι, βιταμίνες hairgen της Boderm μια κάθε μεσημέρι προ φαγητού και σαμπουάν oliprox της Boderm για 3 φορές την εβδομάδα.
Αυτά ελπίζω να σας βοήθησα.
E ναι για αυτό και δεν πέφτει τρίχα και δυνάμωσε έτσι το μαλλί :D Σου έβαλε butavate=κορτιζόνη, αυτό κάνει όλη την δουλειά. 20 μέρες με 1 μηνα max ξέρω ότι κάνει καλό να βάζεις, για μεγάλα διαστήματα και δεν κάνει καλό γιατί λεπταίνει το δέρμα της κεφαλής.
 

go on

New Member
Bouklas είπε:
Sillia είπε:
Καλημέρα σας,
Λοιπόν η θεραπεία είναι η εξής : λοσιόν την οποία φτιάχνει ο φαρμακοποιός και περιέχει 1 μέρος mey anti hair lotion και 2 μέρη butavate, την βάζουμε 20-30 σταγόνες κάθε βράδυ σε όλο το κεφάλι, βιταμίνες hairgen της Boderm μια κάθε μεσημέρι προ φαγητού και σαμπουάν oliprox της Boderm για 3 φορές την εβδομάδα.
Αυτά ελπίζω να σας βοήθησα.
E ναι για αυτό και δεν πέφτει τρίχα και δυνάμωσε έτσι το μαλλί :D Σου έβαλε butavate=κορτιζόνη, αυτό κάνει όλη την δουλειά. 20 μέρες με 1 μηνα max ξέρω ότι κάνει καλό να βάζεις, για μεγάλα διαστήματα και δεν κάνει καλό γιατί λεπταίνει το δέρμα της κεφαλής.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

Pandora_1982

New Member
Γεια σας κι απο μενα. Βρίσκομαι κ γω σε παρόμοια φάση. Εντονοτατο στρες σε σημειο που μου προκληθηκε σοβαρο πρόβλημα στο στομαχι.. κι ετσι το θέμα της τριχόπτωσης έμεινε πίσω. Ομως τα μαλλιά εξακολουθουν και πέφτουν σωρηδόν... τριχες στο μαξιλαρι, στη βουρτσα, στο νιπτηρα συνεχεια παντού.. Εχω θεμα με το θυροειδη, το παρακολουθώ. Μου σύστησε μια δερματολογος μινοξιδινη 2% και καψουλες με κυστινη και ψευδαργυρο. Εχει περασει ενας μηνας δεν βλεπω την παραμικρη βελτίωση. Πτώση πτώση πτώση.... Φταίω, ομως. Το πρόβλημα το ειχα εντοπισει τουλαχιστον εναμιση χρονο, αλλα αναλωνομουν αναμεσα σε ηπιες λοσιον, φυτικα σκευάσματα για να μην μπλεξω με τη μινοξιδινη... Η αραιωση ειναι εμφανης στη κορυφη του κεφαλιου. Με εχει ριξει πολύ ψυχολογικα. Σκεφτομαι να κάνω τριχοσκόπηση αλλά ειναι λιγο απαγορευτικό το κόστος.. Υπάρχει καποιος/α που να εχει κάνει και με παρακολούθηση-θεραπεία να έχει βοηθηθεί;
 

GoGo1

New Member
Τριχοριζογραμμα μπορείς να κάνεις στο Συγγρού με 15ευρω. Απλά πρέπει πρώτα να πας στα πρωινά ραντεβού να στο γράψουν.
 
Μπλουζα