Ήπιο καθαριστικό προσώπου για λιπαρό & ξηρό (;) δέρμα χωρίς SLS/κλπ βαριά χημικά.

thatcher

Active Member
Προσπαθώ να βρω τι είναι πιο κατάλληλο για τη φροντίδα του δέρματός του προσώπου μου καθώς το τελευταίο διάστημα έχω δοκιμάσει ορισμένα σαπουνάκια με ποικίλα προς κακά αποτελέσματα.
Είμαι σε μια σύγχυση γιατί έχω πάντα λιπαρό πρόσωπο αλλά παράλληλα εδώ και 1.5 χρόνο είναι και ξηρό αρκετές μέρες μεσα στην εβδομάδα ανάλογα. Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα το CeraVe Foaming Gel Normal To Oily Cleanser, αλλά κάποιες φορές ένιωθα σαν να μου προκαλούσε κάτι σαν κοκκινιλα στις μαγουλες ή ελαφρύ τράβηγμα. Επίσης αρκετές φορές αν έχει τελειώσει το cerave χρησιμοποιούσα μια ποσότητα μεγέθους μπιζελιού από Head & Shoulders ( αυτό που λούζομαι κιόλας/ για λιπαρό δέρμα αυτό με το λεμόνι απ εξω ) και call it a day που λένε. Ψιλοδουλευε καθώς από δοκιμές που είχα κάνει ήταν το μοναδικό πράγμα που κρατούσε ας πούμε λίγο περισσότερο το δέρμα μου καθαρό πριν αρχίσει και λαδισει. Στο 40λ λίγο να περάσεις ελαφρώς το δάχτυλο σου από το Τ σημείο του προσώπου το καταλαβαίνεις.
Επειδή δεν ήθελα όμως να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το σαμπουάν που λουζομαι και επί της ευκαιρίας που τελείωσε το Cerave (Foaming Normal.to_Oily) δοκίμασα για 1 εβδομάδα και το παρακάτω καθώς θα έλεγα με έπεισαν οι κριτικές που διάβασα στο skroutz: Medisei Panthenol Extra Mild Cleanser. Στην αρχή φαινόταν να δουλεύει αλλά τις τελευταίες μέρες μου προκάλεσε ερυθρότητα, ξηρότητα (έσκασε το δέρμα στις μαγουλες και στο μέτωπο) και το πρόσωπο μου έγινε περισσότερο λιπαρό έχω την εντύπωση.

Μήπως είχα κάνει λάθος επιλογή εξ αρχής στο είδος; Διάβασα ότι κάποιοι προτείνουν αλλαγή σε Cerave Hydrating που δεν κάνει αφρό, άλλοι το CeraVe Hydrating Cream To Foam Cleanser For Normal To Dry Skin. Θεωρώ ότι ίσως προκάλεσε θέμα το Medisei καθώς δεν είναι fragrance/parfum free.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Τι καθαριστικό θα προτείνατε;

( Ακμή είχα μέχρι τα 24, πλέον σπάνια εμφανίζεται κάποιο σημαδι )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stradlin

Member
Από σαπούνι μπορείς να δοκιμάσεις το Eubos. Αν το θες χωρίς άρωμα παίρνεις το μπλε, αν θες άρωμα το κόκκινο.
 

giannis1991

Well-Known Member
Κάτι τέτοιο έχω και εγώ και θα ήθελα να ακουσω γνώμες... Θέλω ένα καθαριστικό πολυ ήπιο γιατί οποίο έχω χρησιμοποιήσει μου ξηραινει πολυ το δέρμα αλλά ταυτόχρονα αν το αφήσω για λίγο διάστημα απλυτο λιπαρωνει κάπως...
 

oreo

Well-Known Member
Προσπαθώ να βρω τι είναι πιο κατάλληλο για τη φροντίδα του δέρματός του προσώπου μου καθώς το τελευταίο διάστημα έχω δοκιμάσει ορισμένα σαπουνάκια με ποικίλα προς κακά αποτελέσματα.
Είμαι σε μια σύγχυση γιατί έχω πάντα λιπαρό πρόσωπο αλλά παράλληλα εδώ και 1.5 χρόνο είναι και ξηρό αρκετές μέρες μεσα στην εβδομάδα ανάλογα. Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα το CeraVe Foaming Gel Normal To Oily Cleanser, αλλά κάποιες φορές ένιωθα σαν να μου προκαλούσε κάτι σαν κοκκινιλα στις μαγουλες ή ελαφρύ τράβηγμα. Επίσης αρκετές φορές αν έχει τελειώσει το cerave χρησιμοποιούσα μια ποσότητα μεγέθους μπιζελιού από Head & Shoulders ( αυτό που λούζομαι κιόλας/ για λιπαρό δέρμα αυτό με το λεμόνι απ εξω ) και call it a day που λένε. Ψιλοδουλευε καθώς από δοκιμές που είχα κάνει ήταν το μοναδικό πράγμα που κρατούσε ας πούμε λίγο περισσότερο το δέρμα μου καθαρό πριν αρχίσει και λαδισει. Στο 40λ λίγο να περάσεις ελαφρώς το δάχτυλο σου από το Τ σημείο του προσώπου το καταλαβαίνεις.
Επειδή δεν ήθελα όμως να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το σαμπουάν που λουζομαι και επί της ευκαιρίας που τελείωσε το Cerave (Foaming Normal.to_Oily) δοκίμασα για 1 εβδομάδα και το παρακάτω καθώς θα έλεγα με έπεισαν οι κριτικές που διάβασα στο skroutz: Medisei Panthenol Extra Mild Cleanser. Στην αρχή φαινόταν να δουλεύει αλλά τις τελευταίες μέρες μου προκάλεσε ερυθρότητα, ξηρότητα (έσκασε το δέρμα στις μαγουλες και στο μέτωπο) και το πρόσωπο μου έγινε περισσότερο λιπαρό έχω την εντύπωση.

Μήπως είχα κάνει λάθος επιλογή εξ αρχής στο είδος; Διάβασα ότι κάποιοι προτείνουν αλλαγή σε Cerave Hydrating που δεν κάνει αφρό, άλλοι το CeraVe Hydrating Cream To Foam Cleanser For Normal To Dry Skin. Θεωρώ ότι ίσως προκάλεσε θέμα το Medisei καθώς δεν είναι fragrance/parfum free.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Τι καθαριστικό θα προτείνατε;

( Ακμή είχα μέχρι τα 24, πλέον σπάνια εμφανίζεται κάποιο σημαδι )
Νομίζω ο @pagouras και ο @Georgie μπορούν να κατατοπίσουν
 

pagouras

Well-Known Member
Θα παρεις ενα απο αυτα τα 2 προιοντα ειναι εξαιρετικα.
Ceansing cream soap ή Cleanser wash της julliette armand , αν θυμαμαι καλα ειναι κοντα στα 16 euro,
 

Georgie

Well-Known Member
Εγώ προτείνω το Cerave το Gel καθαρισμού . Κοντά στα 11-12 ευρώ τα 450ml αλλά το έχεις δοκιμάσει , οπότε δοκίμασε αυτό που σου προτείνει ο @pagouras και πες μας εντυπώσεις
 

tol

Well-Known Member
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Τι καθαριστικό θα προτείνατε;


Θέλω ένα καθαριστικό πολυ ήπιο γιατί οποίο έχω χρησιμοποιήσει μου ξηραινει πολυ το δέρμα αλλά ταυτόχρονα αν το αφήσω για λίγο διάστημα απλυτο λιπαρωνει κάπως...


Φιλοι μου, προσωπικα, μετα απο χρονια απειρων δοκιμων με δηθεν ηπια καθαριστικα, εχω να προτεινω το κορυφαιο...αυτο που, τουλαχιστον, στη δικη επιδερμιδα δεν αφηνει ποτέ κανενα καταλοιπο, δεν νιωθω κανενα απολυτως τραβηγμα, γιατι ειναι πραγματικο πολυ απαλο και ουδετερο.



Εγω χρησιμοποιω το υγρο. Υπαρχει και ο αφρος που δεν τον εχω χρησιμοποιησει.


Εχουν πολυ καλες κριτικες, οπως θα δειτε.
 

Georgie

Well-Known Member
Λοιπόν δώσε ένα go στη Dr.Jart+ Ceramidin cream .
Κορεατική, ακριβή αλλά είναι πολύ hype στο market , έχει τρομερές κριτικές, θα τη τσεκαρω σύντομα και εγώ . Είναι ότι πρέπει για combination skin .
 

obi one

Active Member
Φιλοι μου, προσωπικα, μετα απο χρονια απειρων δοκιμων με δηθεν ηπια καθαριστικα, εχω να προτεινω το κορυφαιο...αυτο που, τουλαχιστον, στη δικη επιδερμιδα δεν αφηνει ποτέ κανενα καταλοιπο, δεν νιωθω κανενα απολυτως τραβηγμα, γιατι ειναι πραγματικο πολυ απαλο και ουδετερο.



Εγω χρησιμοποιω το υγρο. Υπαρχει και ο αφρος που δεν τον εχω χρησιμοποιησει.


Εχουν πολυ καλες κριτικες, οπως θα δειτε.
Καλησπέρα κ καλό μηνα σε όλους !
Mόλις προμηθεύτηκα το παρακάτω σαμπουάν κάτόπιν σχετικής υπόδειξης φίλου δερματολόγου για καθημερινή χρήση. Θα σας μεταφέρω εντυπώσεις όταν θα καταλάβω αν κ σε ποιό βαθμό πραγματοποιεί αυτά που υπόσχεται...
1643730798160.png
 
  • Like
Reactions: tol

Flag17

Well-Known Member
Καλησπέρα κ καλό μηνα σε όλους !
Mόλις προμηθεύτηκα το παρακάτω σαμπουάν κάτόπιν σχετικής υπόδειξης φίλου δερματολόγου για καθημερινή χρήση. Θα σας μεταφέρω εντυπώσεις όταν θα καταλάβω αν κ σε ποιό βαθμό πραγματοποιεί αυτά που υπόσχεται...
Προβολή συνημμένου 45354
Το χρησιμοποιούσα για κάτι μήνες φίλε το συγκεκριμένο αλλα στην ξηροδερμια δεν έδινε και πολλά ουτε στο μαλλί προφανώς και εχω επιστρέψει σε fungoral.
 

thatcher

Active Member
Τους τελευταίους 3 μήνες παρατηρώ ότι έχει γίνει λιπαρό το δέρμα μου πάλι δηλαδή πλένεις το πρόσωπο σου και σε 20λ βλέπεις να έχει λαδισει, χρησιμοποιούσα πάλι το CeraVe Foaming Gel Normal To Oily Cleanser, ψιλοΟΚ ήταν δεν μου προκάλεσε ξηρότητα στις αρχές αλλά παρατήρησα ότι δεν κάνει δουλειά. Γενικά πρέπει να βρψ κάτι πολύ ήπιο γιατί από ότι έχω καταλάβει έχω και λιπαρό και κάποιες φορές ξηρό δέρμα παράλληλα. Ίσως πράσινο σαπούνι είναι η λύση σκέτο αλλά η μπάρες σαπουνιών διαβάζω δεν είναι καλό να χρησιμοποιούνται.

Ίσως δοκιμάσω κι αυτό που φαίνεται πιο "φυσικό"

 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
@thatcher μήπως να κοιτάξεις άμα οι ορμόνες που σου καταστρέφουν τα μαλλιά σου προκαλούν και ακμη ή λιπαρό δέρμα? Όταν ξεκίνησα φίνα το πρώτο πράγμα που πρόσεξα ήταν ότι σταμάτησε η σμηγματορροϊκή δερματίτιδα και το πρόσωπο δεν γυαλίζει πλέον. Με την ντούτα ακόμα περισσότερο (κάποιο γιατροί την δίνουν και για θεραπεία ακμής). Δεν ξέρω εάν παίρνεις θεραπεία αλλά αξίζει να το κοιτάξεις συνολικά.
 

thatcher

Active Member
@thatcher μήπως να κοιτάξεις άμα οι ορμόνες που σου καταστρέφουν τα μαλλιά σου προκαλούν και ακμη ή λιπαρό δέρμα? Όταν ξεκίνησα φίνα το πρώτο πράγμα που πρόσεξα ήταν ότι σταμάτησε η σμηγματορροϊκή δερματίτιδα και το πρόσωπο δεν γυαλίζει πλέον. Με την ντούτα ακόμα περισσότερο (κάποιο γιατροί την δίνουν και για θεραπεία ακμής). Δεν ξέρω εάν παίρνεις θεραπεία αλλά αξίζει να το κοιτάξεις συνολικά.
Όταν ξεκίνησα Σεπ. 2018 μετά από 3.μηνες ξεκίνησε να μειώνεται η λιπαρότητα. Από τον Δεκέμβριο φέτος του 21 και μετά ξεκίνησε πάλι λιπαρότητα.
Πλέον χρησιμοποιώ ξανά ντουτα 1 φορά τη βδομάδα και 1.2 φίνα τις άλλες 6 ημέρες.
 
Μπλουζα