Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Επειδή υπάρχει και ανάλογη έρευνα σχετικά με το GLA και έχω διαβάσει ότι η εταιρία που κάνει το Revivogen αναφέρει ότι το βάρος το δίνει σε αυτό το οξύ, ορίστε μία φυσική, οικονομική και άριστη πηγή του. Μάλιστα, σε μία λοσιόν που έχω κάνει και την δοκιμάζω και αποτελείται μόνο από βότανα και λοιπα, το συγκεκριμένο έλαιο έχει την τιμητική του :)

eveningprimrose.jpg

Tι είναι
Το έλαιο νυχτολούλουδου είναι μια πηγή πλούσια σε γ-λινολενικό οξύ (GLA), ένα πολυακόρεστο λιπαρό οξύ που μέσα στον οργανισμό μετατρέπεται σε μια ουσία γνωστή ως προσταγλανδίνη. Οι προσταγλανδίνες είναι ένα από τα ισχυρότερα φυσικά αντιφλεγμονώδη. Ακόμη, βελτιώνουν τη ροή του αίματος στα τριχοειδή αγγεία και μειώνουν την πηκτικότητα του αίματος, περιορίζοντας τον κίνδυνο εμφάνισης θρόμβων και θρομβώσεων.
Το λινολεϊκό οξύ είναι πολύ σύνηθες στα φυτικά έλαια, στους σπόρους και τους ξηρούς καρπούς· σε βέλτιστες συνθήκες μετατρέπεται σε προσταγλανδίνες. Δυστυχώς, διάφορες καταστάσεις μπορεί να παρέμβουν στη διαδικασία, γι� αυτό και το γ-λινολενικό οξύ έχει τόσο μεγάλη ζήτηση και χρήση ως φυσικό ενισχυτικό. Το έλαιο βορατσίνας και το έλαιο ριβήσιου είναι εξίσου καλές πηγές GLA, οι περισσότερες έρευνες όμως επικεντρώνονται στο έλαιο νυχτολούλουδου.

Τι κάνει
Χρησιμεύει σε ένα ευρύ φάσμα φλεγμονωδών καταστάσεων, όπως έκζεμα, αρθρίτιδα, τενοντίτιδα και ογκίδια στο στήθος που συνδέονται με την περίοδο. Από την άποψη της ζωτικότητας, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του ελαίου είναι η ανακούφιση του προεμμηνορυσιακού συνδρόμου (PMS). Δεν υπάρχει τίποτα πιο κουραστικό από αυτήν την άθλια κατάσταση που συχνά στερεί σε μεγάλο αριθμό γυναικών δύο εβδομάδες από τη φυσιολογική ζωή τους κάθε μήνα. Τα οφέλη του GLA ενισχύονται σημαντικά με την προσθήκη βιταμίνης B6, ψευδαργύρου, μαγνησίου και βιταμίνης C. Καλό είναι λοιπόν να συνδυάζετε τις κάψουλες του ελαίου με αυτά τα θρεπτικά συστατικά.

Πώς χρησιμοποιείται
Για σοβαρό PMS, πάρτε 1 γραμ., τρεις φορές την ημέρα, κατά τις δέκα μέρες που προηγούνται της επόμενης περιόδου. Το PMS ανταποκρίνεται καλύτερα όταν λαμβάνεται ταυτόχρονα με ένα ημερήσιο συμπλήρωμα βιταμίνης B6, ψευδαργύρου, μαγνησίου και βιταμίνης C καθόλη τη διάρκεια του μήνα.

Προφυλάξεις
Δεν έχουν αναφερθεί ανεπιθύμητες ενέργειες ή αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα. Είναι ασφαλές και συνιστάται στην κύηση και τη γαλουχία. Σε μικρότερες δόσεις είναι κατάλληλο για παιδιά άνω των 12 ετών, ιδίως για τη θεραπεία του εκζέματος.


Δοσολογία
Ως 3 γραμ. την ημέρα.

Το παραπάνω άρθρο για το έλαιο, είναι από εδώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

Τπτ Παναγιώτη.
Πάντως, επειδή το έχω το συγκεκριμένο έλαιο, να αναφέρω ότι είναι υπερβολικά λαδερό και δεν διαλύεται εύκολα στο οινόπνευμα (για τοπική χρήση αναφέρομαι).
 

Ntia

New Member
Απ: Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

Άκη είναι γεγονός, έχω διαβάσει πολλά καλά γι' αυτό το έλαιο, ειδικά για τα γυναικολογικά ζητήματα!

Τα καταστήματα με είδη ομοιοπαθητικής είναι ότι καλύτερο για να το βρει κανείς σε διάφορες παραλλαγές και εκεί ξέρουν και διάφορα "tips" για να τη λήψη του...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

Μάλιστα, σε μία λοσιόν που έχω κάνει και την δοκιμάζω και αποτελείται μόνο από βότανα και λοιπα, το συγκεκριμένο έλαιο έχει την τιμητική του :)

θα την αναφέρεις κάποια στιγμή και σε εμάς τους "περίεργους"? :D
 

Άκης

Administrator
Απ: Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

GOMI είπε:
Μάλιστα, σε μία λοσιόν που έχω κάνει και την δοκιμάζω και αποτελείται μόνο από βότανα και λοιπα, το συγκεκριμένο έλαιο έχει την τιμητική του :)

θα την αναφέρεις κάποια στιγμή και σε εμάς τους "περίεργους"? :D
Asap my friend...Αν δεν έχει αποτέλεσμα τι να την βάλω?

Ntia είπε:
Άκη είναι γεγονός, έχω διαβάσει πολλά καλά γι' αυτό το έλαιο, ειδικά για τα γυναικολογικά ζητήματα!

Τα καταστήματα με είδη ομοιοπαθητικής είναι ότι καλύτερο για να το βρει κανείς σε διάφορες παραλλαγές και εκεί ξέρουν και διάφορα "tips" για να τη λήψη του...
Από το στόμα εννοείς; Ή τοπικά;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

Asap my friend...Αν δεν έχει αποτέλεσμα τι να την βάλω?

Καλά ναι, αναφερόμουν σε εμένα που προς το παρόν δεν βάζω ακόμα κάτι αλλο εκτος απο minox...
Anyway...ότι νομίζεις...
 

hairfull

Member
Απ: Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

Λένε ότι το Borage oil έχει πολλαπλάσιο GLA από το primose oil
έχω πάρει και βάζω στο μαλλί
 

johnygiats

New Member
Απ: Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

Διαβάζοντας για το Revivogen βρεθηκα στο thread για το Ελαιο νυχτολουλουδου. Τελικα Ακη η χρηση του στη λοσιον σου ειχε καποια θετικη επίδραση? Μπορεί να αντικαστησει εστω και κατα ενα μικρο μερος το revivongen?
 

johnygiats

New Member
Απ: Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

Aκη σχετικά με το έλαιο νυχτολούλουδου εχουμε κάτι? Δεν έλαβα απάντηση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Έλαιο νυχτολούλουδου-Evening primrose oil

To revivogen σαν λοσιόν έχει και αυτό και άλλα μέσα. Το νυχτολούλουδο είναι "σκέτο" GLA.
Ωστόσο είναι καλό για homemade κατασκευές, τώρα που το δολάριο παίρνει την ανιούσα, το Revivogen είναι απαγορευμένο έστω και για δοκιμή (τουλάχιστον για εμέ).
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα