Έκθεση στον ήλιο μετά από μεταμόσχευση και χρήση φιναστεριδης .

Καλησπέρα , πριν από 2 εβδομάδες έκανα τη δεύτερη μεταμόσχευση μαλλιών μου στην Τουρκία . Παρόλα αυτά 7-8 μέρες μετά τη μεταμόσχευση εκτέθηκα στον ήλιο χωρίς καπέλο για 2-3 λεπτά σε μεσημεριανή ώρα κιόλας . Επίσης έμεινα σε σχετικά σκιερό μέρος για περίπου μια ώρα γύρω στις 6μιση με 7μιση το απόγευμα . Υπάρχει περίπτωση να επηρέασα αρνητικά το αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης μου ; Επίσης σκοπεύω να αρχίσω φιναστεριδη και ήθελα να μάθω αν ξέρετε κάποιο φαρμακείο στη Θεσσαλονίκη που να φτιάχνει γιατί δεν θέλω να παρω το proscar.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Μόνο αν πάθεις έγκαυμα κινδυνεύουν τα γκραφτ. Με 5-10 λεπτά σε απευθείας έκθεση χωρίς καπέλο δεν παθαίνεις κάτι.
Με καπέλο, όλη μέρα κάθεσαι χωρίς θέμα.
 
Με προβληματίζει κυρίως ότι καθόμουν και σε σχετικά σκιερό μέρος από τις 6:30 μέχρι τις 7:30 το απόγευμα και μετά ένιωθα μια αίσθηση καψίματος στο κεφάλι η οποία όμως υποχώρησε πολύ γρήγορα
 

dlazaros

Well-Known Member
Με προβληματίζει κυρίως ότι καθόμουν και σε σχετικά σκιερό μέρος από τις 6:30 μέχρι τις 7:30 το απόγευμα και μετά ένιωθα μια αίσθηση καψίματος στο κεφάλι η οποία όμως υποχώρησε πολύ γρήγορα
Σκέψου οτι έκανες χιλιάδες τρύπες στο κεφάλι και αυτές πρέπει να επουλώθούν. Ο ήλιος δεν κάνει κακό στην επούλωση αλλά πονάει το οτι ενεργοποίησες την μελανίνη σου στο κεφάλι που πλέον δεν έχει τρίχες να το καλύψουν με σκιά. Όποισδήποτε έχει ξυρίσει το κεφάλι και μετά έκατσε στον ήλιο ή μπήκε στην θάλασσα θυμάται οτι η αίσθηση είναι όπως η πρώτη φορά ξύρισμα και μετά άφτερ σέηβ...
 
Σκέψου οτι έκανες χιλιάδες τρύπες στο κεφάλι και αυτές πρέπει να επουλώθούν. Ο ήλιος δεν κάνει κακό στην επούλωση αλλά πονάει το οτι ενεργοποίησες την μελανίνη σου στο κεφάλι που πλέον δεν έχει τρίχες να το καλύψουν με σκιά. Όποισδήποτε έχει ξυρίσει το κεφάλι και μετά έκατσε στον ήλιο ή μπήκε στην θάλασσα θυμάται οτι η αίσθηση είναι όπως η πρώτη φορά ξύρισμα και μετά άφτερ σέηβ...
Το θέμα είναι αν αυτό θα επηρεάσει αρνητικά τα καινούργια τριχοθυλακια και το τελικό αποτέλεσμα
 

montecristo

Well-Known Member
Έπαθες κάποιο έγκαυμα ; αν ναι τότε θα επηρέαζε...αλλιώς όχι. Σε ποια κλινική έκανες την επέμβαση;
 
Έπαθες κάποιο έγκαυμα ; αν ναι τότε θα επηρέαζε...αλλιώς όχι. Σε ποια κλινική έκανες την επέμβαση;
Οχι δεν έπαθα έγκαυμα απλώς ένιωσα ένα παροδικό ελαφρύ κάψιμο στο σκαλπ. Η κλινική λέγεται hair of Istanbul
 

montecristo

Well-Known Member
Οχι δεν έπαθα έγκαυμα απλώς ένιωσα ένα παροδικό ελαφρύ κάψιμο στο σκαλπ. Η κλινική λέγεται hair of Istanbul
Από ότι βλέπω είχες ξανακάνει επέμβαση πάλι στην ίδια κλινική. Βάλε καμία φωτογραφία αν θέλεις να δούμε το αποτέλεσμα.
 
Αυτά είναι 1 πόντο μέσα στο δέρμα. Οι τρίχες θα πέσουν, οι ρίζες δεν θα πάθουν κάτι.
Όποτε να μην ανησυχώ
Σκέψου οτι έκανες χιλιάδες τρύπες στο κεφάλι και αυτές πρέπει να επουλώθούν. Ο ήλιος δεν κάνει κακό στην επούλωση αλλά πονάει το οτι ενεργοποίησες την μελανίνη σου στο κεφάλι που πλέον δεν έχει τρίχες να το καλύψουν με σκιά. Όποισδήποτε έχει ξυρίσει το κεφάλι και μετά έκατσε στον ήλιο ή μπήκε στην θάλασσα θυμάται οτι η αίσθηση είναι όπως η πρώτη φορά ξύρισμα και μετά άφτερ σέηβ...
Από ότι βλέπω είχες ξανακάνει επέμβαση πάλι στην ίδια κλινική. Βάλε καμία φωτογραφία αν θέλεις να δούμε το αποτέλεσμα.
Θα βάλω μόλις ολοκληρωθεί η φυτρώση σε μερικούς μήνες από τώρα δηλαδή
 
Είδα ένα βίντεο από τον Matt dominance στο γιουτιουμπ στο οποίο εξηγούσε ότι για να επηρεαστούν τα μεταμοσχευμένα τριχοθυλακια από τον ήλιο θα πρέπει να υπάρχει έγκαυμα τουλάχιστον 2ου βαθμού . Βέβαια δεν διευκρίνισε αν αυτά τα τριχοθυλακια είναι φρέσκα και με τα σκαμπς να έχουν κάνει την εμφάνιση τους οπως στη δίκη μου περίπτωση . Μου κάνει εντύπωση αυτό διότι απ την κλινική μου είπαν ότι δεν κάνει καθόλου να εκτίθεμαι στον ήλιο άντε το πολύ για 5-10 λεπτά αν είναι απόλυτη ανάγκη . Για να πάθεις έγκαυμα ακόμα και με τραυματισμένο κεφαλι απ τη μεταμόσχευση φαντάζομαι χρειάζεται πολύ παραπάνω ώρα από 5-10 λεπτά έκθεσης σε δυνατό ήλιο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα