2η ΜΜ HDC - 3500g- Dr Μάρας .29-30/04/2024

Καλή επιτυχία φίλε! Παρατήρησα στα στατιστικά διαφορά (σημαντική) μεταξύ των punched και των Total to place. Σύνολο και για τις δυο μέρες και τους δυο extractors 610…..Αυτά τι είναι; Transected, για πέταμα; Τι; Δεν τα έχει υπολογίσει (και χρεώσει προφανώς) αλλά ενώ σου έχει κάνει 4100 punches έχει τοποθετήσει 3490….Αν μπορείς μάθε τι παίζει.
Τα 4100 punches από οτι φαινεται ειναι οι οπές που έκαναν στη δότρια με το punch, οπότε ένα ποσοστό από αυτά δεν βγηκε αλλά τραυματίστηκαν τα συγκεκριμένα μοσχεύματα με το punch,,...και τελικά κατάφεραν να τοποθετήσουν τα 3490 grafts από τα συνολικά 4100 punches. Οπότε έχουμε 610/4100 =14.88% transection...Ειναι καλό νούμερο το 14.88% transection ; ή θα έπρεπε να ηταν πιο κάτω;

Καλή επιτυχία εύχομαι @Larioso1976
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Larioso1976

Member
Τα 4100 punches από οτι φαινεται ειναι οι οπές που έκαναν στη δότρια με το punch, οπότε ένα ποσοστό από αυτά δεν βγηκε αλλά τραυματίστηκαν τα συγκεκριμένα μοσχεύματα με το punch,,...και τελικά κατάφεραν να τοποθετήσουν τα 3490 grafts από τα συνολικά 4100 punches. Οπότε έχουμε 610/4100 =14.88% transection...Ειναι καλό νούμερο το 14.88% transection ; ή θα έπρεπε να ηταν πιο κάτω;

Καλή επιτυχία εύχομαι @Larioso1976
Σ ευχαριστώ πολύ!!
Ενδιαφέρον η ερώτηση σου.
 

Larioso1976

Member
Η δοτρια τρεις μέρες μετά τη μμ
 

Συνημμένα

  • img_20240503_093148_optimized.jpg
    img_20240503_093148_optimized.jpg
    286.9 KB · Προβολές: 75
  • img_20240503_093027_optimized.jpg
    img_20240503_093027_optimized.jpg
    428.8 KB · Προβολές: 77

Larioso1976

Member
5η μέρα έχω καθαρίσει από τα κακαδάκια αλλά υπάρχει κοκκικαδα στη ληπτρια .
Στη δοτρια έχω φαγούρα .
 

Συνημμένα

  • IMG_20240504_111942.jpg
    IMG_20240504_111942.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 55

Chris34

Well-Known Member
Τα 4100 punches από οτι φαινεται ειναι οι οπές που έκαναν στη δότρια με το punch, οπότε ένα ποσοστό από αυτά δεν βγηκε αλλά τραυματίστηκαν τα συγκεκριμένα μοσχεύματα με το punch,,...και τελικά κατάφεραν να τοποθετήσουν τα 3490 grafts από τα συνολικά 4100 punches. Οπότε έχουμε 610/4100 =14.88% transection...Ειναι καλό νούμερο το 14.88% transection ; ή θα έπρεπε να ηταν πιο κάτω;

Καλή επιτυχία εύχομαι @Larioso1976
Δεν είναι καλό νούμερο αν ισχύει αυτό.
Και δυστυχώς ελάχιστοι θα το παρατηρήσουν.
Βασικά άτομα εκτός φόρουμ αποκλείεται να το καταλάβουν ότι κάποια τριχοθυλακια καταστράφηκαν.
 

Larioso1976

Member
Δεν είναι καλό νούμερο αν ισχύει αυτό.
Και δυστυχώς ελάχιστοι θα το παρατηρήσουν.
Βασικά άτομα εκτός φόρουμ αποκλείεται να το καταλάβουν ότι κάποια τριχοθυλακια καταστράφηκαν.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν είναι όντως καθόλου καλό για μένα γιατί η δοτρια μου ήταν ήδη περιορισμένη και ίσως στο μέλλον που σκέφτομαι για το crown να μην έχω μοσχεύματα.
Θα θελα να ξέρω σε περίπτωση που πέρασε ο γιατρός με το punch αλλά δεν το έβγαλε το graft για κάποιο λόγο ο βοηθός - τεχνικός που κάνει την εξαγωγή ...το graft καταστρέφεται ή σώζεται?
Το λέω επειδή μου ανέφεραν στην κλινική ότι τα κατεστραμμένα μοσχεύματατα καταγράφονται (περίπου 100) και δε χρεώνονται.
 
Αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν είναι όντως καθόλου καλό για μένα γιατί η δοτρια μου ήταν ήδη περιορισμένη και ίσως στο μέλλον που σκέφτομαι για το crown να μην έχω μοσχεύματα.
Θα θελα να ξέρω σε περίπτωση που πέρασε ο γιατρός με το punch αλλά δεν το έβγαλε το graft για κάποιο λόγο ο βοηθός - τεχνικός που κάνει την εξαγωγή ...το graft καταστρέφεται ή σώζεται?
Το λέω επειδή μου ανέφεραν στην κλινική ότι τα κατεστραμμένα μοσχεύματατα καταγράφονται (περίπου 100) και δε χρεώνονται.
Πως ειναι μονο 100 τα κατεστραμμένα μοσχεύματα; Αφού έκαναν punch 4100 μοσχεύματα, εκαναν extract και έβγαλαν τελικά 3768 και τοποθέτησαν 3490 σύμφωνα με τα στατιστικά.
Άρα Σίγουρα έβγαλαν 3768-3490=278 grafts που δεν τοποθετήθηκαν πάνω σου..άρα από οτι μας λένε τα στατιστικά δεν ειναι 100 τα σίγουρα "κατεστραμμένα" αλλά 278 grafts που ειναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτά που εβγαλαν και αυτά που τοποθέτησαν τελικά.

Και επίσης εκτός από τα 278 που έβγαλαν και δεν τοποθέτησαν, χτυπήσαν και αλλα 332 μοσχεύματα (610-278=332) στη δότρια που δεν ξέρουμε γιατι δεν κατάφεραν να τα βγάλουν παρόλο που τα χτύπησε ο γιατρός με το punch και έχουν υποστεί τραυματισμό με το Punch οπότε δεν ξέρεις αν θα επιβιώσουν ή οχι στη δότρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Larioso1976

Member
Πως ειναι μονο 100 τα κατεστραμμένα μοσχεύματα; Αφού έκαναν punch 4100 μοσχεύματα, εκαναν extract και έβγαλαν τελικά 3768 και τοποθέτησαν 3490 σύμφωνα με τα στατιστικά.
Άρα Σίγουρα έβγαλαν 3768-3490=278 grafts που δεν τοποθετήθηκαν πάνω σου..άρα δεν ειναι 100 τα σίγουρα "κατεστραμμένα" αλλά 278 grafts που ειναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτά που εβγαλαν και αυτά που τοποθέτησαν τελικά.

Και επίσης εκτός από τα 278 που έβγαλαν και δεν τοποθέτησαν, χτυπήσαν και αλλα 332 μοσχεύματα (610-278=332) στη δότρια που δεν ξέρουμε γιατι δεν κατάφεραν να τα τραβήξουν παρόλο που τα χτύπησε ο γιατρός με το punch και έχουν υποστεί τραυματισμό με το Punch οπότε δεν ξέρεις αν θα επιβιώσουν ή οχι στη δότρια.
Έχεις δίκιο 278 είμαι τα κατεστραμμένα.
Τα υπόλοιπα όντως δεν κατάφεραν να τα βγάλουν οι τεχνικοί και από ότι μου είπαν δεν πιέζουν ένα graft να βγει μετά από τα punch για τον απλό λόγο είναι προτιμότερο να μείνει και να επιβιώσει παρά να το βγάλουν και να μην είναι βιώσιμο. Σίγουρα καποια από αυτά θα που "χτυπήθηκαν" ίσως έχουν καταστραφεί και ας μην έχουν βγει αλλά σε οποιαδήποτε περίπτωση το ποσοστό ελαχιστοποιείται σε μεγάλο βαθμό όταν μένει στην "περιοχή"του και για τον ίδιο οργανισμό θα είναι πιο εύκολο να το σώσει . Από κει και πέρα πιστεύω ότι είναι κάτι που συμβαίνει στις μεταμοσχεύσεις απλά δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος ενημέρωσης.
Η συγκεκριμένη κλινική προς τιμή της και για αυτά με ενημέρωσε αλλά και για τα 278 κατεστραμμένα τα οποία πρώτα εννοείται περνάνε από έλεγχο και μετά απορρίπτονται χωρίς να χρεώνονται.

Όλοι θέλουμε το καλύτερο από τους καλύτερους αλλά τα δεδομένα τα δικα μου στη δοτρια δεν ήταν τα καλύτερα μετά από κακοδουλεμένη εξαγωγή μοσχευμάτων από την προηγουμένη μμ και πιστεύω δεν είναι το ίδιο όπως μια παρθένα περιοχή οπότε ίσως απλά δεν ήμουν και εγώ ο καλύτερος...
Δεν μπορώ να φανταστώ απο την προηγούμενη μμ πόσα μοσχευμάτα μπορεί να είχαν καταστρέψει ή να τα χτύπησαν και να τα άφησαν μιας και ποτέ δεν είχα παροιμία ενημέρωση.
Αυτό που πρέπει όμως να επισημάνω είναι ότι η δοτρια μου δείχνει πολύ καλύτερα από πριν τη 2η μμ μιας και η διαχείριση εδωσε τη δυνατότερη ομογενοποίηση οπότε αν και αραίωτερη φενεται πιο υγιης.
Αύριο θα βγάλω φωτό να ανεβάσω .
 

Priftis

New Member
Καλή επιτυχία και καλή φύτρωση εύχομαι!

Έχω μια ερώτηση, το transection με το όποιο ποσοστό του, είναι αναπόφευκτο σε μια μεταμόσχευση; Πριν ένα χρόνο περίπου είχα επισκεφθεί έναν χειρούργο που υποστήριζε πως είχε μηδενικό ποσοστό. Αυτό γιατί έκανε ενέσεις με φυσικό ορό σε σημεία της δότριας, ώστε τα τριχοθυλάκια να βγαίνουν κάθετα χωρίς ζημιά. Το έχετε ξανακούσει αυτό;
 
Μπλουζα