Πως κόβω τη μονοξιδιλη???

bebini

New Member
Θερμη παρακληση παιδια τα φωτα σας. Γυναικα, μαμα, με τελογενη τριχορροια λογω κοβιντ η οποια επαψε πλεον. Εχασα τα μισα μαλλια μου. Ειμαι 9 μηνες σε μινοξιδιλη , μιγμα με κορτιζονη . Δε φυτρωνουν αλλα μαλλια. Ουτε τριχα. Αλλαξα πολλουςδερματολογους , ολοι πλασαρουν μιγματα κορτιζονη με μινοξ κ πανακριβα βρωμερα σαμπουαν . Στην αρχη μου λεγαν δεν εχεις Ανδρογενη αλωπεκια θα την κοψουμε σε λιγο καιρο κ τωρα λενε τρομολαγνεια οτι θα τη βαζω για παντα αλλιως "θα μου πεσουν ολα"....

Προφανως θελουν πελατακια κ επισκεψεις καθε λιγο ..κ τριχοριζογραμματα για να πληρωνω.... εχω μαυρους κυκλους πλεον κ λοιπες παρενεργειες. Θελω καθοδηγηση να την κοψω γιατι αρκετα με την κοροιδια.... εξαλλου δε βλεπω να κανει κατι!!!!

Θυρεοειδης βιταμινες ορμονεςκλπκλπ ολα κομπλε. Παιρνω κ βιταμινες.
Παρακαλω θερμααααα τα φώτα σας. Πώς την κόβω???? την ξεκιναω 3 φορες τη βδομαδα πλεον αντι καθε βραδυ ? Κ για ποσο καιρο??? Κ μετα πως το παω???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flag17

Well-Known Member
Καλησπέρα σε 9 μήνες είναι λογικό να μην έχεις δει μεγάλη αλλαγή με μινοξιδιλη. Απλά είναι πιθανό να σου κάνει κάποια συντήρηση και αν την σταματήσεις να χάσεις ένα μέρος από τα μαλλιά που έχεις αυτή την στιγμή. Μπορεί δλδ να απέτρεψε να χάσεις περισσότερο έδαφος. Όπως και να την σταματήσεις ότι σου έχει προσφέρει θα το χάσεις. Να φανταστώ παίρνεις την 2% 2 φορές την ημέρα?
 

bebini

New Member
Καλησπέρα σε 9 μήνες είναι λογικό να μην έχεις δει μεγάλη αλλαγή με μινοξιδιλη. Απλά είναι πιθανό να σου κάνει κάποια συντήρηση και αν την σταματήσεις να χάσεις ένα μέρος από τα μαλλιά που έχεις αυτή την στιγμή. Μπορεί δλδ να απέτρεψε να χάσεις περισσότερο έδαφος. Όπως και να την σταματήσεις ότι σου έχει προσφέρει θα το χάσεις. Να φανταστώ παίρνεις την 2% 2 φορές την ημέρα?
Καλησπερα !!!! 4% 1 φορα τη μερα σε μιγμα με κορτιζονη. Ε καπου οπα θεωρω απαραδεκτο να σου λεει για παντα. Δεν εχω ΑΓΑ!!!! Εχω αρχισει κ παρενεργειες.
Δε νομιζω να μου προσφερε τιποτα ειλικρινα. Σταματησαν μονα τους να πεφτουν επειδη ηταν να σταματησουν. Με 1 μηνα μινοξιδιλη πεφτουν πιο πολυ ...εμενα στον 1 μηνα χρησης σταματησαν να πεφτουν γιατι ειχαν προηγηθει μηηηηνες πτωσης κ ηταν η ωρα τους να στανατησουν λογω telogen effluvium...

Πως την κοβω σταδιακα??? Παω 3 φορες τη βδομαδα??? Κ για ποσο??
 

Flag17

Well-Known Member
Καλησπερα !!!! 4% 1 φορα τη μερα σε μιγμα με κορτιζονη. Ε καπου οπα θεωρω απαραδεκτο να σου λεει για παντα. Δεν εχω ΑΓΑ!!!! Εχω αρχισει κ παρενεργειες.
Δε νομιζω να μου προσφερε τιποτα ειλικρινα. Σταματησαν μονα τους να πεφτουν επειδη ηταν να σταματησουν. Με 1 μηνα μινοξιδιλη πεφτουν πιο πολυ ...εμενα στον 1 μηνα χρησης σταματησαν να πεφτουν γιατι ειχαν προηγηθει μηηηηνες πτωσης κ ηταν η ωρα τους να στανατησουν λογω telogen effluvium...

Πως την κοβω σταδιακα??? Παω 3 φορες τη βδομαδα??? Κ για ποσο??
Καλό θα ήταν να πας να σε δει ένας γιατρός ακόμα. Αν θεωρείς οτι δεν σου προσφέρει κάτι απλά σταματά την. Απλά σου ξαναλέω ότι σε περίπτωση που σου συντηρεί κάποια μαλλιά αυτά θα τα χάσεις. Αν οι παρενέργειες είναι το θέμα δοκίμασε και την 2% χωρίς κορτιζόνη να δεις αν συνεχίζουν. Πάντως την μινοξιδιλη την παντρεύεσαι δεν ήταν υπερβολικός ο γιατρός. Αν δεν μπορείς να έχεις μια τέτοια δέσμευση μην μπαίνεις σε τριπακια σταματα ξεκινά κλπ.
 

bebini

New Member
Καλό θα ήταν να πας να σε δει ένας γιατρός ακόμα. Αν θεωρείς οτι δεν σου προσφέρει κάτι απλά σταματά την. Απλά σου ξαναλέω ότι σε περίπτωση που σου συντηρεί κάποια μαλλιά αυτά θα τα χάσεις. Αν οι παρενέργειες είναι το θέμα δοκίμασε και την 2% χωρίς κορτιζόνη να δεις αν συνεχίζουν. Πάντως την μινοξιδιλη την παντρεύεσαι δεν ήταν υπερβολικός ο γιατρός. Αν δεν μπορείς να έχεις μια τέτοια δέσμευση μην μπαίνεις σε τριπακια σταματα ξεκινά κλπ.
Ναι θαπαω κ σε τεταρτο γιατρο καλα τα λες τι να κανω... δεμου προσεφερε κατι. Γιατι να συνεχισω τετοια δεσμευση...
Σπαει το κολλαγονο στο δερμα, κανει μαυρους κυκλους, ταχυκαρδιες, ξεραινει φρικτα το σκαλπ....ποιος ο λογος ανευ αποτελεσματος.....
 
Η μινοξιδίλη διεγείρει τη κυκλοφορία του αίματος, διαστέλει τα αγγεία και ως αποτέλεσμα επανενεργοποιούνται τα τριχοθυλάκια. Στην δική σου περίπτωση αν σε 9 μήνες δεν έχει ξαναβγει τίποτα, δεν μπορεί να σε βοηθήσει η μινοξιδίλη πλέον, δεν έχει νόημα να την παίρνεις, θέλεις κάτι πιο δυνατό.
 

bobby

Well-Known Member
Αφού και μόνη σου λες όλα αυτά τα αρνητικά που έχεις βιώσει, τι παραπάνω να σου πουν εδώ; Αφού ούτε από το αποτέλεσμα είσαι ευχαριστημένη και έχεις και παρενέργειες που σε χαλάνε, κόφτη. Τα φάρμακα εφόσον δεν έχουν την αποτέλεσμα ή έχουν παρενέργειες κόβονται άμεσα, δεν είναι ναρκωτικά για να έχεις σύνδρομο στέρησης και να το κάνεις σιγά σιγά.
 

bebini

New Member
Αφού και μόνη σου λες όλα αυτά τα αρνητικά που έχεις βιώσει, τι παραπάνω να σου πουν εδώ; Αφού ούτε από το αποτέλεσμα είσαι ευχαριστημένη και έχεις και παρενέργειες που σε χαλάνε, κόφτη. Τα φάρμακα εφόσον δεν έχουν την αποτέλεσμα ή έχουν παρενέργειες κόβονται άμεσα, δεν είναι ναρκωτικά για να έχεις σύνδρομο στέρησης και να το κάνεις σιγά σιγά.
Απλα δε ξερω αν την κοβω μαχαιρι η αν πρεπει σταδιακα.... γιαυτο ρωτησα. Και εφοσον δεν εχω ΑΓΑ ουτε ορμονικα δε θα παρω αλλα φαρμακα....δε θελω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα