Τελικά έκλεισα και Λορέντζο!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Στο Ισπανικο φορουμ εχω δει αρκετα του Φρειτας που πασχουν σε φυσικοτητα.Ο Jose νομιζω ειναι μπροστα σε φυσικοτητα. Σε πυκνοτητα ομως ειναι πιο τουμπανιάρης.
 

Thanos92

Active Member
Στο Ισπανικο φορουμ εχω δει αρκετα του Φρειτας που πασχουν σε φυσικοτητα.Ο Jose νομιζω ειναι μπροστα σε φυσικοτητα. Σε πυκνοτητα ομως ειναι πιο τουμπανιάρης.
μπορεις να μου στείλεις λινκ με περιστατικά του Φρειτας που πασχουν σε φυσικοτητα ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γενικά σε αυτά τα norwood που είπα Nw2-nw5 μου αρέσουν καλύτερα τα αποτελέσματα του Freitas από άποψη φυσικότητας, πυκνότητας και hairline design. Αν ήταν μεγαλύτερο norwood θα επέλεγα lorenzo που αναλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις και κάνει καλό πλάνο.
Για το hairline design δεν θα πω κάτι, είναι υποκειμενικό, εξάλλου το ανέφερα και εγω. Το NW δεν είναι όμως διαχωρισμός. Δηλαδή ένα NW5V το κάνει καλύτερα ο Freitas? Το θέμα όνως είναι άλλο. Από τον Freitas βλέπεις μόνο αυτά που θέλει να δείξει (όπως φυσικά κάνουν όλες τις κλινικές). Η διαφορά με τον Λορένζο είναι ότι πρώτον έχει την μεγαλύτερη συλλογή επίσημων βίντεο στο internet (εκατοντάδες, για όλες τις περιπτώσεις) ενώ οι άλλοι μερικές δεκάδες. Το σημαντικότερο όμως είιναι ότι πλέον έχουμε άποψη με πολλά περιστατικά (όλων των NW) από δικά μας μέλη, οπότε ξέρουμε πραγματικά τι συμβαίνει και όχι τι παρουσιάζεται. Μην ξεχνάμε (και το έχουμε δει και στο φόρουμ) ότι πολλές φορές τα πραγματικά από τα επίσημα δείχνουν μια αλλη εικόνα.
 

TopBoy

Member
Για το hairline design δεν θα πω κάτι, είναι υποκειμενικό, εξάλλου το ανέφερα και εγω. Το NW δεν είναι όμως διαχωρισμός. Δηλαδή ένα NW5V το κάνει καλύτερα ο Freitas? Το θέμα όνως είναι άλλο. Από τον Freitas βλέπεις μόνο αυτά που θέλει να δείξει (όπως φυσικά κάνουν όλες τις κλινικές). Η διαφορά με τον Λορένζο είναι ότι πρώτον έχει την μεγαλύτερη συλλογή επίσημων βίντεο στο internet (εκατοντάδες, για όλες τις περιπτώσεις) ενώ οι άλλοι μερικές δεκάδες. Το σημαντικότερο όμως είιναι ότι πλέον έχουμε άποψη με πολλά περιστατικά (όλων των NW) από δικά μας μέλη, οπότε ξέρουμε πραγματικά τι συμβαίνει και όχι τι παρουσιάζεται. Μην ξεχνάμε (και το έχουμε δει και στο φόρουμ) ότι πολλές φορές τα πραγματικά από τα επίσημα δείχνουν μια αλλη εικόνα.
Το ότι τα πραγματικά από τα επίσημα των κλινικών διαφέρουν αρκετά και τις περισσότερες φορές δείχνουν μια αλλη εικόνα ναι ειναι γεγονός και γι'αυτό θα πρέπει να βασίζεται κάποιος περισσότερο στα περιστατικά που παρουσιάζονται από μέλη. Ωστόσο έχει και ο Freitas ανεξάρτητα περιστατικά από ασθενείς του απλά όχι εδώ, αλλά σε ξένα φόρουμ που μπορεί να δει κάποιος. Όπως έχουν και οι υπόλοιποι γνωστοί γιατροί του εξωτερικού στα ξένα φόρουμ, ενώ μπορει να μην έχουν εδώ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστό αλλά σε μας υπάρχει ένα τόσο ευρύ (σε αριθμό και NW) και πραγματικά ανεξάρτητο δείγμα με τόση ανάλυση που δεν νομίζω να υπάρχει για άλλο γιατρό παγκόσμια. Για μένα παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο. Ειδικά όταν ξέρω και τα παιχνίδια που παίζονται στα ξένα φόρουμ με κλινικές και πολλές φορές με θάψιμο «κακών» ανεξάρτητων περιστατικών.
 

JimKan1

Well-Known Member
Το ότι τα πραγματικά από τα επίσημα των κλινικών διαφέρουν αρκετά και τις περισσότερες φορές δείχνουν μια αλλη εικόνα ναι ειναι γεγονός και γι'αυτό θα πρέπει να βασίζεται κάποιος περισσότερο στα περιστατικά που παρουσιάζονται από μέλη. Ωστόσο έχει και ο Freitas ανεξάρτητα περιστατικά από ασθενείς του απλά όχι εδώ, αλλά σε ξένα φόρουμ που μπορεί να δει κάποιος. Όπως έχουν και οι υπόλοιποι γνωστοί γιατροί του εξωτερικού στα ξένα φόρουμ, ενώ μπορει να μην έχουν εδώ.
Γενικα καποιες "ανεξαρτητες" παρουσιασεις στα ξενα φορουμ δεν ειναι και τοσο "ανεξαρτητες"
 

Harris_G

Well-Known Member
Για το hairline design δεν θα πω κάτι, είναι υποκειμενικό, εξάλλου το ανέφερα και εγω. Το NW δεν είναι όμως διαχωρισμός. Δηλαδή ένα NW5V το κάνει καλύτερα ο Freitas? Το θέμα όνως είναι άλλο. Από τον Freitas βλέπεις μόνο αυτά που θέλει να δείξει (όπως φυσικά κάνουν όλες τις κλινικές). Η διαφορά με τον Λορένζο είναι ότι πρώτον έχει την μεγαλύτερη συλλογή επίσημων βίντεο στο internet (εκατοντάδες, για όλες τις περιπτώσεις) ενώ οι άλλοι μερικές δεκάδες. Το σημαντικότερο όμως είιναι ότι πλέον έχουμε άποψη με πολλά περιστατικά (όλων των NW) από δικά μας μέλη, οπότε ξέρουμε πραγματικά τι συμβαίνει και όχι τι παρουσιάζεται. Μην ξεχνάμε (και το έχουμε δει και στο φόρουμ) ότι πολλές φορές τα πραγματικά από τα επίσημα δείχνουν μια αλλη εικόνα.
Απλα τα "πολύ καλα" τους ειναι πιο καλα απο τα αντιστοιχα "πολύ καλα" του Λορενς και ειναι αυτα που κρατανε τις εντυπωσεις.
 

bobby

Well-Known Member
Ας πάει ο φίλος Φρειτας να παρουσιάσει και εδώ να δούμε και ένα ανεξάρτητο του Φρειτας στο φορουμ. Σίγουρα είναι πολύ καλός γιατρος ο Φρειτας και κάνει τρομερές hairline, απλά δεν πιστεύω ότι αναλαμβάνει δύσκολα περιστατικά. Στα εύκολα και μέτριας δυσκολίας (δηλαδή μικρά εώς μέτρια προβλήματα ή/και πολύ καλές δότριες και απαραίτητα φαρμακευτική αγωγή που συνήθως είναι ντούτα) κάνει θαύματα. Αυτό που έγινε λινκ πάνω δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο γιατί ο τυπος είχε δότρια τέρας (πάνω από 10k)……βέβαια του έκανε καταπληκτική δουλειά. Θα το αναλάμβανε όμως με δότρια 7-8k; Δεν το νομίζω…..
Ο φίλος έχει diffuse pattern NW5 και όχι τόσο δυνατή δότρια όπως φαίνεται από τις φωτο, εφόσον όμως τον αναλαμβάνει ο Φρειτας τουμπεκί και τα σκυλιά δεμένα, αυτός ξερει καλύτερα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όλοι οι γιατροί μπορεί να πετύχουν κάποια τρομερά αποτελέσματα. Οι παράμετροι είναι πολλοί. Επίσης μπορεί να έχουν και τρομερές αποτυχίες αν κάτι δεν το κάνουν καλά. Παραδείγματα πολλά. Ο μόνος τρόπος για να το καταλάβεις είναι αυτό που γίνεται σε αυτό εδώ το φόρουμ με τον Λορενζο. Σωρεία πολλών διαφορετικών περιστατικών πραγματικά ανεξάρτητων με ονοματεπώνυμο και πλήρη ανάλυση των περιπτώσεων σε βάθος. Αν συμβεί το ίδιο ή και παρόμοιο σε μικρότερη κλίμακα με κάποιον άλλο ξένο γιατρό (πραγματικά το εύχομαι) τότε ναι θα μπορούμε να κάνουμε πραγματικές συγκρίσεις και όχι εικασίες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

TopBoy

Member
Γενικα καποιες "ανεξαρτητες" παρουσιασεις στα ξενα φορουμ δεν ειναι και τοσο "ανεξαρτητες"
Μια χαρά ανεξάρτητα είναι στα ξένα φόρουμ. Ο καθένας παρουσιάζει ότι θέλει και ανεβάζει ότι φωτογραφιες θέλει. Και υπάρχουν και όχι τόσο καλά περιστατικά που δεν βλέπω να διαγραφούν αλλά τα αφήνουν εκεί.
Οποτε μια χαρά συμπέρασμα βγάζεις από περιστατικά Μελών στα ξένα φόρουμ για ξένους γιατρούς ειτε για τον Freitas ειτε για τον couto ειτε για τον bisanga, Pekiner κτλπ
 

TopBoy

Member
Ας πάει ο φίλος Φρειτας να παρουσιάσει και εδώ να δούμε και ένα ανεξάρτητο του Φρειτας στο φορουμ. Σίγουρα είναι πολύ καλός γιατρος ο Φρειτας και κάνει τρομερές hairline, απλά δεν πιστεύω ότι αναλαμβάνει δύσκολα περιστατικά. Στα εύκολα και μέτριας δυσκολίας (δηλαδή μικρά εώς μέτρια προβλήματα ή/και πολύ καλές δότριες και απαραίτητα φαρμακευτική αγωγή που συνήθως είναι ντούτα) κάνει θαύματα. Αυτό που έγινε λινκ πάνω δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο γιατί ο τυπος είχε δότρια τέρας (πάνω από 10k)……βέβαια του έκανε καταπληκτική δουλειά. Θα το αναλάμβανε όμως με δότρια 7-8k; Δεν το νομίζω…..
Ο φίλος έχει diffuse pattern NW5 και όχι τόσο δυνατή δότρια όπως φαίνεται από τις φωτο, εφόσον όμως τον αναλαμβάνει ο Φρειτας τουμπεκί και τα σκυλιά δεμένα, αυτός ξερει καλύτερα.
τι εννοείς δεν νομίζεις αν θα τον αναλάμβανε με δότρια 7-8κ ο Freitas ; αφού 6500 grafts ΄του έβαλε και τα 200 bht, δεν έκανε καμια σπατάλη δηλαδη σε grafts...
Επίσης δεν αναφέρει πουθενά για απόθεμα δότριας που ειχε..
Αναλαμβάνει περιστατικά εφόσον βγαινουν τα κουκιά. Και ο lorenzo το ιδιο κάνει. Δεν αναλαμβάνει αυτούς που δεν βγαινουν τα νούμερα και απορρίπτει αυτούς που δεν θα πάρουν φαρμακευτική αγωγή και θα εξελιχθεί το norwood τους.
 

bobby

Well-Known Member
Το ότι δεν βάζει μετρήσεις δεν είναι στα υπέρ του. Οπτικά πάντως η δότρια του φαίνεται τούμπανο. Δες την δικιά μου που είναι 8200 και δες και αυτόν και εύκολα θα καταλάβεις ότι έχει άνετα 10k+. Το ότι έβαλε και 200 BHT είναι ακατανόητο για εμένα και δεν το εξηγεί κάπου. Δηλαδή 200 του λείπανε από αυτή την δότρια; Αλλά κουβέντα κάνουμε, χωρίς μετρήσεις όλα είναι εικασίες. Σε κάθε περίπτωση πάντως το αποτέλεσμα είναι τρομερό, αλλά δύσκολο δεν είναι κατά τη άποψη μου.
 

TopBoy

Member
Το ότι δεν βάζει μετρήσεις δεν είναι στα υπέρ του. Οπτικά πάντως η δότρια του φαίνεται τούμπανο. Δες την δικιά μου που είναι 8200 και δες και αυτόν και εύκολα θα καταλάβεις ότι έχει άνετα 10k+. Το ότι έβαλε και 200 BHT είναι ακατανόητο για εμένα και δεν το εξηγεί κάπου. Δηλαδή 200 του λείπανε από αυτή την δότρια; Αλλά κουβέντα κάνουμε, χωρίς μετρήσεις όλα είναι εικασίες. Σε κάθε περίπτωση πάντως το αποτέλεσμα είναι τρομερό, αλλά δύσκολο δεν είναι κατά τη άποψη μου.
χωρίς μετρήσεις δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για το τι έχει η δότρια του να δώσει. Η ένσταση μου ειναι οτι είπες οτι με δότρια 7-8κ δεν θα τον αναλάμβανε, ενώ δεν χρησιμοποίησε καν 7000 grafts αλλά 6500, από τα οποία 200 από τα γένια. Οπότε μια χαρά θα τον αναλάμβανε ειτε με μεγάλη είτε με πιο μικρή δότρια αναλόγως αν βγαινουν τα νούμερα. Αυτό ειναι και το λογικό εξάλλου. Τώρα αν ειναι ευκολο ή οχι το περιστατικό, ενα κλασσικό norwood 5 ειναι. Οπότε αν ειναι αυτό εύκολο ειναι ολα τα Norwood 5 ειναι ευκολα με τον ίδιο βαθμό αραίωσης.
 

bobby

Well-Known Member
Πάω πάσο αλλά αν δεν βαριέσαι βρες 10 ανάλογα περιστατικά του Φρειτας (nw5) γατί μου φαίνεται είναι πολύ δύσκολο να βρεις…. Εμένα εκεί είναι η ένσταση μου, ότι ο Φρειτας ειναι «σιγουράντζας» και δύσκολα περιστατικά αναλαμβάνει από σπάνια έως καθόλου. Το αν το κάνει λόγω ικανότητας ή περίπτωσης αποτυχίας και χάλασμα στατιστικών ποσώς με ενδιαφέρει, από αυτά που έχω δει όμως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό κάνει…. και ένα περιστατικό στα 100 που μπορεί να αναλαμβάνει δεν μου αλλάζει την άποψη. Μέχρι NW3-4 με καλά χαρακτηριστικά είναι ίσως η καλύτερη επιλογή, αλλά για δύσκολα δεν είναι….και ο φίλος δεν είναι εύκολη περίπτωση, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη… μετοχές δεν έχω ούτε στον Λορεντζο ούτε στον Φρειτας….
 

TopBoy

Member
Πάω πάσο αλλά αν δεν βαριέσαι βρες 10 ανάλογα περιστατικά του Φρειτας (nw5) γατί μου φαίνεται είναι πολύ δύσκολο να βρεις…. Εμένα εκεί είναι η ένσταση μου, ότι ο Φρειτας ειναι «σιγουράντζας» και δύσκολα περιστατικά αναλαμβάνει από σπάνια έως καθόλου. Το αν το κάνει λόγω ικανότητας ή περίπτωσης αποτυχίας και χάλασμα στατιστικών ποσώς με ενδιαφέρει, από αυτά που έχω δει όμως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό κάνει…. και ένα περιστατικό στα 100 που μπορεί να αναλαμβάνει δεν μου αλλάζει την άποψη. Μέχρι NW3-4 με καλά χαρακτηριστικά είναι ίσως η καλύτερη επιλογή, αλλά για δύσκολα δεν είναι….και ο φίλος δεν είναι εύκολη περίπτωση, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη… μετοχές δεν έχω ούτε στον Λορεντζο ούτε στον Φρειτας….
Πιστεύω αφού ανέλαβε και αυτόν ως norwood 5 μπορεί να το κάνει σε αλλους, εξάλλου δεν του έβαλε και πολλά grafts.Πάντως δεν χρειαζεται ολοι οι γιατροί να αναλαμβάνουν μέχρι norwood 7. Αλλες κλινικές μποροί να το κάνουν αλλες να ειναι πολύ καλές σε πιο μικρά norwood.
Δεν συμφωνώ σε αυτό που λες οτι αναλαμβάνει μονο εύκολα περιστατικά. Αναλαμβάνει ολα τα περιστατικά μέχρι norwood 5 αρκεί να μπορεί να τα καλύψει με τη δότρια. Και στον φιλο εδώ που λες οτι δεν ειναι ευκολο περιστατικό μια χαρά τον αναλαμβάνει, αν αναλάμβανε μονο ευκολες περιπτώσεις όπως λες θα τον ειχε απορρίψει.
 

Kostas97

Well-Known Member
Προσωπικα δε θα εβρισκα λογο για κατι αλλο οταν απο το φορουμ εχω ηδη πληροφορια για καποιον τοπ και μπορω να εχω την πραγματικη εικονα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα ουδείς αμφιβάλλει ότι ο Freitas είναι πολύ καλός γιατρός. Απλά αυτό που λέμε και φυσικά ισχύει για όλους (και για τον Λορένζο) είναι ότι για να μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους «απόλυτες» κρίσεις/υποδείξεις πρέπει να έχεις και τις ανάλογες εμπειρίες/αποδείξεις.
 

bobby

Well-Known Member
Για τον Λορεντζο έχουμε δείγμα n>30 άρα σύμφωνα με το central limit theorem η «μέση τιμή» του «δείγματος» δηλαδή στην περίπτωση μας η επιτυχία η όχι των ανεξάρτητων περιστατικών είναι ίδια με του πληθυσμού (ανεξάρτητα και μη). Εν προκειμένω στην περίπτωση μας έχουμε μια sampling distribution of the mean και ο «μέσος» μας δείχνει 95% φυτρωση και συνεπώς επιτυχία η οποία ταυτίζεται με αυτή του πληθυσμού αφού το δείγμα είναι n>30. Και αυτό έρχεται να υποστηρίξει και μαθηματικά αυτό που λέει και ο αγαπητός @CVIAL.
 
Μπλουζα