Ang, Direct FUE, 2.064g, 28/03/2023

ang91

New Member
Καλησπέρα σας, είμαι ο Άγγελος και είμαι 32 ετών. Απο τα 25 περίπου άρχισα να έχω αράιωση στη περιοχή του crown και τα τελευτάια 3 χρόνια η αραίωση έγινε έντονη (όπως θα δείτε απο τις φώτο).

Παρακολουθώ το φορουμ τα τελευταία χρόνια, κυρίως κοιτώντας μεταμοσχεύσεις άλλων μελών και τα σχόλια των εμπειρότερων απο κάτω με σκοπό να καταφέρω να αποφασίσω ποια κλινική να επιλέξω για τη δικιά μου ΜΜ.

Δημιουργώ αυτό το θέμα γιατι θεώρησα σκόπιμο σαν ενα ελάχιστο ευχαριστώ στο φόρουμ για όλες αυτές τις πληροφορίες που μας παρέχει να συνεισφέρω με τη δική μου περίπτωση στον εμπλουτισμό των περιστατικών ΜΜ, και ειδικότερα απο μια κλινική που δεν έχει πολλά περιστατικά στο φόρουμ.

Ιστορικό:

Τα τελευταία 4 περίπου χρόνια εκανα χρήση μινοξιδίλης 5%, οπου μετά τη διετία η επίδραση της σταμάτησε και η τριχόπτωση άρχισε εκ νέου.
Το 2022 το καλοκαίρι έκανα 4 συνεδρίες PRP (στη κλινική ΕΟΝΙΑΝ), με θεαματικά αποτελέσματα τους πρώτους 3 μήνες αλλά επαναφορά γρήγορα στη προηγούμενη πραγματικότητα.

Τον Φεβ του 23 πήρα επιτέλους την απόφαση να προχωρήσω σε ΜΜ. Διάβασα εκ νέου πολλές περιπτώσεις στο φόρουμ και το μάτι μου πήγε σε κάποια περιστατικά της κλινικής SENECA. Μετά απο πολύ ενθαρυντικά σχόλια που διάβαζα όσον αφορά και τη κλινική αλλα και τον ιατρό κ. Γούναρη αποφάσισα να κλείσω ενα διαγνωστικό ραντεβού.

Η συνάντηση ήταν άμεση. Αρχικά βγάλαμε τις απαράιτητες φωτογραφίες και στη συνέχεια με υποδέχτηκε ο general manager της κλινικής κ. Στάθης όπου μου έκανε έναν λεπτομερέστατο έλεγχο της δότριας και της λήπτριας περιοχής παρέχοντας μου έναν φάκελο με δίαφορα στοιχεία όπως το πάχος της τρίχας μου, την πυκνότητα της και μία αρχική εκτίμηση των απαράιτητων grafts. Δωρεάν όλα αυτά.

Στη συνέχεια μιας και προσωπικά είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος απο τα μέχρι τώρα δεδομένα πιάσαμε το κομμάτι της τιμής. Μου εξήγησε ότι οι περιπτώσεις χωρίζονται σε session με τη δική μου περίπτωση να είναι το MEGA SESSION, και αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν άλλες 1 ή 2 μεγαλύτερες κατηγορίες. Η αρχική τιμή ήταν 3200ε αλλά σε περίπτωση που είσαι ευέλικτος χρονικά (όχι ΠΣΚ και ΠΡΙΝ απο μεγάλες εορτές πχ Πάσχα) η τιμή πέφτει στα 2700ε (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση).

Επέλεξα να κάνω την ΜΜ με τον κύριο Γούναρη αφού για αυτόν είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ (χωρίς να θέλω να μειώσω τους άλλους ιατρούς).

Η ΜΜ έγινε στις 28 Μαρ 23, με υποδέχτηκε ο κ. Γούναρης στις 9 πμ, συζητήσαμε κάποια διαδικαστικά και ξεκίνησε η διαδικασία.
Αρχικά οι 2 νοσηλεύτριες που ήταν μαζί με τον ιατρό με κούρεψαν με έλουσαν και μου έδωσαν ρούχα για να αλλάξω, όπως και μου διέθεσαν ένα χώρο για να έχω κάποια ιδιωτικότητα στα διαλείμματα που κάναμε.
Η επέμβαση ξεκίνησε περί της 10 πμ με την εξαγωγή των μοσχευμάτων. Θα ήθελα να τονίσω εδώ ότι ο ιατρός ήταν ευγενέστατος και αισθάνθηκα μια σιγουριά απο τη πρώτη στιγμή. Μου εξηγούσε το παραμικρό που γινόταν και φυσικά όταν δινόταν η ευκαιρία έσπαγε τον πάγο για να χαλαρώσω λίγο.
Καθ όλη τη διάρκεια της επέβασης δεν με ακούμπησε κανείς άλλος πέρα απο αυτόν (το αναφέρω γιατί είχα διαβάσει κάποιες διαφορετικές μεταχειρίσεις απο άλλες κλινικές εδώ στο φόρουμ).
Κάναμε 2 διαλείμματα για τουαλέτα, μέχρι το μεγάλο διάλειμμα (~30') στη 1 μμ περίπου για φαγητό.
Συνεχίσαμε μέχρι της 5 περίπου, όπου ολοκληρώθηκε η διαδικασία.
Μου έδωσαν μία τσάντα με τα απαραίτητα φάρμακα για τις πρώτες 3 μέρες και γενικότερες οδηγίες.
Ο ιατρός κάθησε και μου εξήγησε αναλυτικά τις οδηγίες αυτές πριν τελειώσει (επιτέλους) η μεταμόσχευση.
Μου συνέστησε επίσης τη χρήση μινοξιδίλης 15 μέρες μετά τη ΜΜ για διάστημα 6 μηνών ώστε να βοηθήσει τη λήπτρια περιοχή, όπως επίσης και τη χρήση βιταμινών.
Οι εντυπώσεις μου από την κλινική, τον χώρο αλλά και τον επαγγελματισμό ήταν άψογες, μένει τώρα να δούμε και το αποτέλεσμα.
Θα συνεχίσω την παρουσίαση της περίπτωσης μου για να βοηθήσω και άλλους υποψήφιους.
Παραθέτω κάτω φωτογραφίες πριν από 3 χρόνια , πριν απο τη μεταμόσχευση, μετά την μεταμόσχευση και τα μοσχεύματα μου.

Τα συνολικά grafts ήταν 2064, οι τρίχες 5565 με λόγω 2,69.

Για οτιδήποτε μου έχει διαφύγει ή θέλετε να ρωτήσετε πολύ ευχαρίστως.


Καλοκαίρι του 2020:

IMG_20200624_155908.jpg
IMG_20200624_160103.jpg


Προεγχειρητικές:

BEFORE 2.JPG-blur.jpg
BEFORE 3.JPG-blur.jpg


BEFORE 5.JPG.JPG
BEFORE 6.JPG.JPG


Προεγχειρητικές μετρήσεις:

2023-03-29_13-29-53-021.jpg





Μετά την ΜΜ:

AFTER 3.JPG.JPG
AFTER 4.JPG.JPG


Μοσχεύματα:

2023-03-28_13-17-24-116.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cancelme

New Member
Συναγωνιστή και συνομήλικε καλή φύτρωση!

Είναι καλό που βλέπουμε περιστατικά από Seneca γιατί είναι μια σχετικά οικονομική επιλογή, οπότε είναι σημαντικό να δούμε και τις δυνατότητες τους.

Επειδή οδεύω πρός το crown σου κι εγώ (πέρα από τα χάλια που έχει η hairline μου), κάποιες ερωτήσεις:

1) Μινοξιδίλη έβαζες 1 ή 2 φορές την ημέρα?

2) PRP τι αποτελέσματα σου έδωσε? Φύτρωση/Πύκνωση? Επανέλαβες μετά τις 4 συνεδρίες τα επαναληπτικά που προτείνουν ανά 6μηνο?

3) Ποιό το μελλοντικό πλάνο των γιατρών για την περίπτωση σου σε επίπεδο φαρμακευτικής αγωγής?
Δεν βλέπω να αναφέρεις κάτι για μινοξιδίλη (έστω για ένα 6μηνο να βοηθήσει την φύτρωση ) αλλά ούτε και για φιναστερίδη ώστε να θωρακίσεις το κεφάλι σου από την ενδεχόμενη επέκταση της ΑΓΑ.
Επίδης γνωρίζω οτι στην Seneca προωθούν αρκετά και τα PRP τους.

Εύχομαι ολόψυχα καλή φύτρωση και να αφήσεις πίσω σου τον νταλκά της καράφλας που όλοι εδώ έχουμε.
 

ang91

New Member
Σήμερα στις 29 Μαρ 23 πήγα για την αφαίρεση της γάζας και το πρώτο λούσιμο απο την νοσηλεύτρια. (Θα ανεβάσω φώτο της δότριας πλέον χωρίς γάζα). Επίσης σου προσφέρουν πακέτα με τα απαραίτητα σαμπουαν λοτιον, βιταμίνες. Εγω αγόρασα το τρίμηνο πακέτο το οποίο περιείχε 2 σαμπουαν για το πρώτο δίμηνο (δότρια και λήπτρια) ενα σαμπουαν για μετά το δίμηνο, μία καταπραυντική λοσιόν για τις πρώτες 10 μέρες, μια ενισχυτική λοσιόν για μετά το πρώτο δίμηνο και βιταμίνες για μετά τις 10 μέρες, στην τιμή των 65ε.

- Δότρια

viber_image_2023-03-29_14-47-42-232.jpg
viber_image_2023-03-29_14-47-43-275.jpg
viber_image_2023-03-29_14-47-43-020.jpg
viber_image_2023-03-29_14-47-43-195.jpg



Και απο τη λήπτρια:

viber_image_2023-03-29_14-47-43-370.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

ang91

New Member
Συναγωνιστή και συνομήλικε καλή φύτρωση!

Είναι καλό που βλέπουμε περιστατικά από Seneca γιατί είναι μια σχετικά οικονομική επιλογή, οπότε είναι σημαντικό να δούμε και τις δυνατότητες τους.

Επειδή οδεύω πρός το crown σου κι εγώ (πέρα από τα χάλια που έχει η hairline μου), κάποιες ερωτήσεις:

1) Μινοξιδίλη έβαζες 1 ή 2 φορές την ημέρα?

2) PRP τι αποτελέσματα σου έδωσε? Φύτρωση/Πύκνωση? Επανέλαβες μετά τις 4 συνεδρίες τα επαναληπτικά που προτείνουν ανά 6μηνο?

3) Ποιό το μελλοντικό πλάνο των γιατρών για την περίπτωση σου σε επίπεδο φαρμακευτικής αγωγής?
Δεν βλέπω να αναφέρεις κάτι για μινοξιδίλη (έστω για ένα 6μηνο να βοηθήσει την φύτρωση ) αλλά ούτε και για φιναστερίδη ώστε να θωρακίσεις το κεφάλι σου από την ενδεχόμενη επέκταση της ΑΓΑ.
Επίδης γνωρίζω οτι στην Seneca προωθούν αρκετά και τα PRP τους.

Εύχομαι ολόψυχα καλή φύτρωση και να αφήσεις πίσω σου τον νταλκά της καράφλας που όλοι εδώ έχουμε.
Σ ευχαριστώ πολύ,
1) Μινοξιδίλη έβαζα 2 φορές την ημέρα. Στην αρχή αφρό και μετά σε υγρή μορφή.
2) Το ΡRP σταμάτησε εντελώς την τριχόπτωση, έλουζα τα μαλλιά μου και δεν έβλεπα ούτε τρίχα στα χέρια μου. Αυτό κράτησε για 2 μήνες όμως.
3) Εκτός απο τα πρώτες τρεις μέρες που παίρνεις κάποια χάπια (αντιφλεγμονώδη κλπ) λόγω της επέμβασης, μου συνέστησε ο ιατρός να ξεκινήσω σε 15 μέρες μετά τη ΜΜ μινοξιδίλη σε foam για 6 μήνες. Δεν μου ανέφεραν καθόλου τη λέξη PRP στις συναντήσεις μας.
 

montecristo

Well-Known Member
Καλή φύτρωση φίλε. Έκανες καλή επιλογή κλινικής και ο Dr Γούναρης φαινεται έμπειρος γιατρός. Η τιμή που σου έκαναν καλή και αυτή. Εύχομαι να πάρεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς.
 

Panoschania

Active Member
Σ ευχαριστώ πολύ,
1) Μινοξιδίλη έβαζα 2 φορές την ημέρα. Στην αρχή αφρό και μετά σε υγρή μορφή.
2) Το ΡRP σταμάτησε εντελώς την τριχόπτωση, έλουζα τα μαλλιά μου και δεν έβλεπα ούτε τρίχα στα χέρια μου. Αυτό κράτησε για 2 μήνες όμως.
3) Εκτός απο τα πρώτες τρεις μέρες που παίρνεις κάποια χάπια (αντιφλεγμονώδη κλπ) λόγω της επέμβασης, μου συνέστησε ο ιατρός να ξεκινήσω σε 15 μέρες μετά τη ΜΜ μινοξιδίλη σε foam για 6 μήνες. Δεν μου ανέφεραν καθόλου τη λέξη PRP στις συναντήσεις μας.
Όταν θα κόψεις την μινοξιδίλη όμως θα χαθούν και τα μαλλιά που βγήκαν ως '' μάσκα'' βιταμίνες δεν σου έδωσαν;
 

ang91

New Member
Όταν θα κόψεις την μινοξιδίλη όμως θα χαθούν και τα μαλλιά που βγήκαν ως '' μάσκα'' βιταμίνες δεν σου έδωσαν;
Μου έδωσαν και βιταμίνες να ξεκινήσω 10 μέρες μέτα τη ΜΜ. Ήταν στο πακέτο με τα προιόντα τους, όπως ανέφερα και πιο πάνω.
 

nick90

Well-Known Member
Καλη φυτρωση φίλε. Ο λόγος στο 2.69 είναι καλός για την περιοχή και η τοποθέτηση φαίνεται καλη. Κρατα μας ενήμερους με την εξέλιξη σου ανα μήνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
Καλή επιτυχία να έχεις. Φαίνεται καθαρή δουλειά...Στα θετικά ότι ο γιατρός κάνει και όλη την επέμβαση μόνος του και η προσιτή τιμή στα 2700€.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chris34

Active Member
Καλή φυτρωση φίλε. Καλός ο αριθμός των μοσχευματων για αυτή την περιοχή. Θα σε καλύψει καλά όταν ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα.
Είσαι τυχερός που οι μπροστινές ζώνες δεν έχουν χτυπηθεί από την ΑΑ.
Με τα χρόνια ίσως ανοίξει και άλλο το crown χωρίς σοβαρή θεραπεία (φίνα). Σωστή στιγμή να κάνεις την πρώτη σου νομίζω.
 

ang91

New Member
Καλή φυτρωση φίλε. Καλός ο αριθμός των μοσχευματων για αυτή την περιοχή. Θα σε καλύψει καλά όταν ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα.
Είσαι τυχερός που οι μπροστινές ζώνες δεν έχουν χτυπηθεί από την ΑΑ.
Με τα χρόνια ίσως ανοίξει και άλλο το crown χωρίς σοβαρή θεραπεία (φίνα). Σωστή στιγμή να κάνεις την πρώτη σου νομίζω.
Σ ευχαριστώ πολύ. Σε λίγα χρόνια βλέπουμε την πως θα εξελιχθεί η ΑΑ και πράττουμε αναλόγως. Όσον αφορά την εξέλιξη της ΜΜ εδώ θα είμαστε να το διαπιστώσουμε όλοι μαζί.
 

andy.k

Active member
Καλή επιτυχία να έχεις. Φαίνεται πολύ καλή δουλειά. Θα πάρεις αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα πιστεύω. Μια παρατήρηση-γνωμη από προσωπική εμπειρία. Αν δεν ξεκινήσεις φιναστεριδη, και με δεδομένη την εξέλιξη της αα στο crown τα τελευταία 3 χρόνια, μάλλον θα χρειαστεί να ξαναεπεμβεις σύντομα. Σκέψου το.
 

piros75

Well-Known Member
Καθαρή φαίνεται η δότρια αλλά είναι νωρίς να μιλήσουμε για την ολική επούλωσή της, αυτό όμως που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι ο σχεδιασμός στην τοποθέτηση!!! φοβερός στρόβιλος, τρομερή λεπτομέρεια στη φορά και αυτό σημαίνει σίγουρα φυσικό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω πόσο πυκνό θα είναι στο τέλος, αλλά σίγουρα θα είναι πολύ φυσικό. Ελπίζω ο υψηλός λόγος να σε βοηθήσει στην πυκνότητα γιατί η κορυφή λόγω και του περισσότερου φωτός που δεχεται φαίνεται πάντα πιο αραιή. Για να ξαναγυρίσω όμως στην τοποθέτηση, πραγματικά έχει γίνει εξαιρετική δουλειά και μπράβο τους.
 

bobby

Well-Known Member
Καλή επιτυχία φίλε!

Όντως ο σχεδιασμός είναι πολύ καλός.

Η Seneca τελευταία έχει δώσει πολύ καλά αποτελέσματα. Αποτελεί για εμένα πλέον μια σοβαρή επιλογή για Ελλάδα και με λογικό κόστος.
 

ang91

New Member
Καθαρή φαίνεται η δότρια αλλά είναι νωρίς να μιλήσουμε για την ολική επούλωσή της, αυτό όμως που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι ο σχεδιασμός στην τοποθέτηση!!! φοβερός στρόβιλος, τρομερή λεπτομέρεια στη φορά και αυτό σημαίνει σίγουρα φυσικό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω πόσο πυκνό θα είναι στο τέλος, αλλά σίγουρα θα είναι πολύ φυσικό. Ελπίζω ο υψηλός λόγος να σε βοηθήσει στην πυκνότητα γιατί η κορυφή λόγω και του περισσότερου φωτός που δεχεται φαίνεται πάντα πιο αραιή. Για να ξαναγυρίσω όμως στην τοποθέτηση, πραγματικά έχει γίνει εξαιρετική δουλειά και μπράβο τους.
Η αλήθεια είναι ότι συνεχώς ο ιατρός ανέφερε πρώτον το πόσο σημαντικό είναι να παρατηρείς τα grafts που αφαιρείς για να προλάβεις τυχόν αλλαγή της φοράς της τρίχας με αποτέλεσμα τον τραυματισμό τους και δεύτερον η τοποθέτηση τους να γίνει σε αρμονία με τις υπάρχοντες τρίχες για να μη φαίνονται ξένες.
Η τοποθέτηση ξεκίνησε από την κορυφή για να μπορέσει να έχει καθαρό πεδίο ώστε να πετύχει αυτή τη φυσικότητα.
Τέλος μου έκανε εντύπωση ότι ζητούσε από τις νοσηλεύτριες να του γεμίζουν το μηχάνημα τοποθέτησης με grafts με συγκεκριμένο αριθμών τριχών όταν δημιουργούσε την κορυφή. Στην αρχή ήθελε δίπλα μετά τριπλά και μετά πάλι δίπλα.
 

aeratos28

Just aeratos
Τι είναι αυτό που σου έκανε εντύπωση σε αυτό που ακουγες?
Τέλος μου έκανε εντύπωση ότι ζητούσε από τις νοσηλεύτριες να του γεμίζουν το μηχάνημα τοποθέτησης με grafts με συγκεκριμένο αριθμών τριχών όταν δημιουργούσε την κορυφή. Στην αρχή ήθελε δίπλα μετά τριπλά και μετά πάλι δίπλα.
 
Μπλουζα