The curious case of Oreo

vlafo

Well-Known Member
Ναι και εκεί θα χρειαστείς τους κροτάφους μόνο(σε περίπτωση που δεν έχεις χάσει πολύ έδαφος).
Αυτονόητα αυτά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα υπάρχουν πολλοί που είναι V type. Αυτοί θα έχουν χάσει και το crown.
 

vlafo

Well-Known Member
Όχι απαραίτητα αλλά το τονίζουμε για να μπορούμε να πούμε πως σε οποιοδήποτε ηλικία αν ξεκινήσει η αα και προνοήσεις μπορεί να τη γλυτώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
Αν ξεκινήσεις φίνα στα 20+ (όπως έχω κάνει με τους γιούς μου) και δεν πάσχεις από επιθετική ΑΑ πιθανότατα θα χρειαστείς μόνο τους κροτάφους.
Μοντ δίνεις πάτημα.Τι λένε οι γιοί ;πως τους είδες;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από την προηγούμενη φωτό όπως βλέπεις δεν προκύπτει ΑΑ, αν όμως τον δεις με μικροσκόπιο, ή με άλλες λήψεις με κοντό μαλλί (όπως συνήθως το έχει) το αντιλαμβάνεσαι (αν είσαι έμπειρος). Είναι περίπτωση V, πρόβλημα στο crown.

Κοιτά τι αποκαλύπτει το ίδιο κεφάλι από 2 διαφορετικές φωτό, σε ήλιο και σκιά.

67A8FC37-C17D-47D9-9F85-71A7EDF29324.jpeg
 

vlafo

Well-Known Member
Eντάξει τώρα έτσι όπως ζουμάρεται η φώτο δεν είναι αντιπροσωπευτική γιατί βλέπεις τη διαφορά αλλά δεν ξέρεις αν είναι αραίωση(άλλο αν το γνωρίζεις εσύ).
Ακόμα και σε μαμά κεφάλι αν εστιάσεις τόσο κοντά φαίνεται δέρμα.
Οι αντιπροσωπευτικές φώτο πρέπει να έχουν μια απόσταση 20 εκ τουλάχιστον να καταλάβεις ακριβώς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Από την προηγούμενη φωτό όπως βλέπεις δεν προκύπτει ΑΑ, αν όμως τον δεις με μικροσκόπιο, ή με άλλες λήψεις με κοντό μαλλί (όπως συνήθως το έχει) το αντιλαμβάνεσαι (αν είσαι έμπειρος). Είναι περίπτωση V, πρόβλημα στο crown.

Κοιτά τι αποκαλύπτει το ίδιο κεφάλι από 2 διαφορετικές φωτό, σε ήλιο και σκιά.

Προβολή συνημμένου 51933
Με πρόλαβες.Θα σου έλεγα ότι μάλλον πλάκα κάνεις για τον μικρό γιο σου.Αρα αφού δεν έιναι επιθετική Αα καλά του πες για τρία mg.Βασικα 3*1,25 κοντά στα 3,7 θα βγει.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Κοντα μαλλιά, βρεγμένα, σε ήλιο δε γλιτώνει κανείς.. όλη η αλήθεια και το προδιαγεγραμμένο πάττερν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στα 20cm είναι η φωτό και το πρόβλημα είναι εμφανές γιατί βλέπεις ότι είναι εντοπισμένο middle και crown μόνο. Στο middle με τον ίδιο ήλιο παντού μόνο στο κέντρο του φαίνεται, δεξιά και αριστερά τίποτα. Άρα καταλαβαίνεις ότι κάτι παίζει. Βέβαια μιλάμε για αρχικά στάδια. Στην μπροστινή περιοχή με τον ίδιο ήλιο δεν φαίνεται τίποτα. Το κακό είναι ότι έχει μεγάλο crown και άρα μικρή safe zone αν το χάσει αφού εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα του.
 

Kostas97

Well-Known Member
Μιας και ειμαστε στη συζητηση, αισιως και ο ιδιος χωρις να καταλαβω πως περασαν τα χρονια ειμαι στη τριετια++ θεραπειων. Ειμαι σχεδον ενα χρονο σε φινα χαπι και μεσα σε αυτα τα τρια χρονια αυτο που εχω παρατηρησει ειναι μια σταθεροτητα με πιθανες μεταβολες μονο στη hairline(η οποια κανει τα κλασσικα πανω κατω δεν ειναι δηλαδη ευθεια) και ισως ελαχιστες στου κροταφους.

Θεωρω πως ειμαι τυχερος και αν κατι θα αλλαζα, θα ηταν να μπω στο χαπι ενα χρονο νωριτερα και να απεφευγα το τοπικο.

Ο βασικοτερος στοχος με βαση το που ξεκινησα ηταν να μην αντιλαμβανεται κανεις οτι πασχω απο ΑΓΑ(με γυμνο ματι). Αυτο μεχρι και σημερα παραμενει και χαρακτηριστικα τα φιλαρακια μου με λενε τυχερο που ενω ο πατερας ειναι καραφλος εγω πηρα απο τη μανα(που να ηξεραν :D).

Σημερα αν δεν ειχα παρει τις αγωγες και με βαση φωτογραφιες του πατερα μου, θεωρω θα ειχα σοβαροτατο θεμα.
Συνεχιζουμε δυνατα λοιπον τη μαχη. :D

Υ.Γ.: πιο τυχερος αισθανομαι που ανακαλυψα το φορουμ μιας και εγινε τελειως τυχαια. Θεωρω πως αν και ειχα καποια γνωση θεραπειων αν δεν ησασταν και εσεις θα καθυστερουσα περισσοτερο στις αποφασεις.

Κατι που παρελειψα να αναφερω ειναι οτι συνολικα στο κεφαλι με το χαπι, το μαλλι εγινε ακομα πιο πυκνο σε σχεση με το πως ηταν. Θεωρω ειναι πυκνοτερο απο τα τελευταια 5 6 χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Η χερλαιν, οι κροτάφοι και τα 2-3 cm πίσω από τη χερλαιν άμα είναι γενετικά να πέσουν θα πέσουν.
Η φίνα ή και η ντούτα ίσως τα κρατήσουν αρκετά χρόνια, αλλά κάποια φάση οι συγκεκριμένες περιοχές καταρρέουν ότι και να κάνεις, απλά με τα φάρμακα θα αργήσουν όσο το δυνατό περισσότερο. Nothing can completely stop a receding hairline.
Φυσικά το κέρδος σε όλες τις υπόλοιπες περιοχές είναι πολύ μεγάλο και μακροπρόθεσμο με τη χρήση φίνας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

seeker

Verified MM member
Η χερλαιν, οι κροτάφοι και τα 2-3 cm πίσω από τη χερλαιν άμα είναι γενετικά να πέσουν θα πέσουν.
Η φίνα ή και η ντούτα ίσως τα κρατήσουν αρκετά χρόνια, αλλά κάποια φάση οι συγκεκριμένες περιοχές καταρρέουν ότι και να κάνεις, απλά με τα φάρμακα θα αργήσουν όσο το δυνατό περισσότερο.
Φυσικά το κέρδος σε όλες τις υπόλοιπες περιοχές είναι πολύ μεγάλο και μακροπρόθεσμο με τη χρήση φίνας.
Nα πω εδω και τη σχετικη πατατα μου.

Ειναι γνωστο οτι φινα/μινοξ οτι δουλευουν πιο καλα για crown και mid.

Μικροτερος εβλεπα οτι χανω μονο/κυριως μπροστα και σκεφτομουν μην παιρνεις τιποτα, αστα να πεσουν και σε 10 χρονια θα εχει ανεβει επιπεδο η μεταμοσχευση και θα πας να τα φτιαξεις. Σκεφτομουν επισης οτι καλυτερα να πεσουν τα μπροστα μια ωρα αρχυτερα και να τα φτιαξω νεος στα 33-34 που τα μαλλια εχουν σημασια παρα να κραταω και να διαιωνιζω μια μισοκαραφλη κατασταση μεχρι τα 40-45 που οι μισοι ειναι καραφλοι ετσι κι αλλιως.

Τελικα ετσι και εκανα ακριβως, εφτιαξα τα μπροστα στα 34 οταν ειχαν πια πεσει σε μεγαλο βαθμο και ηταν ευφορο το εδαφος.

Αν συνεχιζα ομως τα τελευταια 10 χρονια φινα/μινοξ που επαιρνα στα 21-22, πιθανοτατα θα ειχαν χαθει σχεδον τα ιδια μπροστα αλλα θα ειχα κρατησει crown/mid, ενω τωρα θα πρεπει να ξαναπαω και για τα πισω...
 
Μπλουζα