αγορά από aliexpress

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Νομίζω πως αν είναι πάνω από 20-25€ το δέμα Στράτο πλέον περνάει τελωνείο.εχουν αλλάξει πολλά με τα τελωνεία και είναι μπέρδεμα πολύ φίλε.προσεξε μην το πληρώσεις διπλό και τριπλό το ρολόι.
 

Stratos

Well-Known Member
Νομίζω πως αν είναι πάνω από 20-25€ το δέμα Στράτο πλέον περνάει τελωνείο.εχουν αλλάξει πολλά με τα τελωνεία και είναι μπέρδεμα πολύ φίλε.προσεξε μην το πληρώσεις διπλό και τριπλό το ρολόι.
έχω βρει ένα ρολόι 33 ευρω και εδώ Ελλάδα έχει 79. τι λές να κάνω?
 

aeratos28

Just aeratos
Σιγουρέψε ρε αδερφέ ότι δεν έχει τελωνείο και πάρτο από εκεί.σχεδον 50€ διαφορά έχει..αλλά πως να σιγουρευτείς έτσι όπως τα έχουν κάνει.αλλοι πληρώνουν τελωνεία άλλοι όχι.οτι να ναι..επίσης να ξέρεις γίνεται χαμός με μεταφορικές ,έχω παραγγελία από 27 Νοέμβρη και δεν έχει έρθει ακόμα.φαντασου αυτά απέξω πόσο θα κάνουν.αν δεν βιάζεσαι και έχεις υπομονή και είναι σίγουρο ότι δεν θα πληρώσεις τελωνείο πάρτο απέξω.
 

Stratos

Well-Known Member
Σιγουρέψε ρε αδερφέ ότι δεν έχει τελωνείο και πάρτο από εκεί.σχεδον 50€ διαφορά έχει..αλλά πως να σιγουρευτείς έτσι όπως τα έχουν κάνει.αλλοι πληρώνουν τελωνεία άλλοι όχι.οτι να ναι..επίσης να ξέρεις γίνεται χαμός με μεταφορικές ,έχω παραγγελία από 27 Νοέμβρη και δεν έχει έρθει ακόμα.φαντασου αυτά απέξω πόσο θα κάνουν.αν δεν βιάζεσαι και έχεις υπομονή και είναι σίγουρο ότι δεν θα πληρώσεις τελωνείο πάρτο απέξω.
θα το πάρω από εδώ γιατί θα έρθει το Πάσχα μάλλον..
 

Stratos

Well-Known Member
από Κίνα γράφει ότι έρχεται, με τα μεταφορικά έχει 35 ευρώ.
οπότε περνάει τελωνείο, δεν ξέρω και πότε θα φτάσει.
με το τελωνείο πόσο να πάει?
 

Georgie

Well-Known Member
Έχω διαβάσει οτι τα περισσότερα δε πληρώνουν τελωνείο , μονο αν σου κάτσει .
Εχω παραγγείλει και εγω κατι απο Ali express και ειναι αξίας 70€
Μεσα στην εβδομάδα μάλλον θα το εχω επειδή απ´οτι τσέκαρα ειναι στο στάδιο last mile courier .
Θα ενημερώσω αν με ειδοποιήσουν για πληρωμή τελωνείου και ΦΠΑ
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Παιδιά έχω εξηγεί ακριβώς το συμβαίνει στα τελωνεία στο σχετικό νήμα ....το άλι εξπρές είναι σάιτ που το χρησιμοποιώ και εγώ για μένα αλλά ανέκαθεν έκανε 20-40 μέρες η παραγγελία που τώρα στην πανδημία έγιναν 40-80 μέρες ....έπαιρνα και παιρνω ....όσο αφορά τα τελωνεία είναι 22€ το όριο και το αν περάσει έλεγχο είναι θέμα τύχης και θέμα μεταφορικης και μέσω πιας χώρας θα έρθει από Κινα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
ok, thanks, πότε το παράγγειλες?
Πριν απο ακριβώς 10 μερες .
Μου ήρθε ειδοποίηση πριν απο 5 μερες οτι εχει φτάσει στη χωρα μου .
Όμως δεν ειναι έτσι .
Ολλανδία ηταν και έφυγε εχθές το πρωι για Ιρλανδία .
Λογικά απελευθερώνονται απο το τελωνείο αμέσως .
Αν οχι θα με ειδοποιήσει το ταχυδρομείο για περαιτέρω χρέωση που ειναι το ΦΠΑ 21% της αξίας συν περίπου 8-10 € το τέλος του τελωνείου .
 

Tommy h

Member
Μπορείς να ζητήσεις από τον πωλητή να γράψει μικρότερη τιμη στο δέμα (declare price) το έχω ρωτήσει σε 2 διαφορετικούς πωλητές για ένα pagani και ένα benyar ρολόι και μου απάντησαν ότι γίνεται αντί για 30 € π.χ να γραψει 18€.
 

Georgie

Well-Known Member
Μπορείς να ζητήσεις από τον πωλητή να γράψει μικρότερη τιμη στο δέμα (declare price) το έχω ρωτήσει σε 2 διαφορετικούς πωλητές για ένα pagani και ένα benyar ρολόι και μου απάντησαν ότι γίνεται αντί για 30 € π.χ να γραψει 18€.
Pagani designs περιμένω και εγω :)
Ικανοποιημένος ?
 

Tommy h

Member
Δεν το έχω παραγγείλει ( μου αρεσε το pd 1661) από reviews και video στο youtube pagani είναι από τα καλύτερα που μπορείς να πάρεις από aliexpress για την ώρα πήρα ένα pladen που είναι replica pattek Philip nautilus το οποίο κάνει 25 ευρώ, πάνω από το όριο των 22€ του είπα να μειώσει την τιμή στο δεμα και περιμένω.
 

Georgie

Well-Known Member
Λοιπόν σημερα το παρέλαβα απο τον ταχυδρόμο .
Ουτε tax ουτε τελωνείο .
Ήρθε μέσω Ολλανδιας αφού εκει εχει η Ali express κέντρο .
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Λοιπόν σημερα το παρέλαβα απο τον ταχυδρόμο .
Ουτε tax ουτε τελωνείο .
Ήρθε μέσω Ολλανδιας αφού εκει εχει η Ali express κέντρο .
απο γερμανια βελγιο τσαμπα...απο ολλανδια απαραιτητη προυποθεση το βαρος....μαλλον δεν ηταν βαρυ αυτο που πηρες
 
Μπλουζα