Αδύναμα Μαλλιά και Βιταμίνες

manch84

New Member
καλησπέρα και καλή χρονιά,

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει πως τα μαλλιά μου γίνονται ολοένα και περισσότερο αδύναμα.

Έτσι λοιπόν έκανα και εγώ την εγγραφή μου εδώ και ξεκίνησα να μαθαίνω για τα βασικά. Το θέμα είναι ότι όσο πιο πολλές γνώμες διάβαζα τόσο πιο πολύ μπερδευόμουν.

Για αυτόν τον λόγο ανοίγω νέο θέμα ώστε να πάρω τις απαντήσεις που θέλω.

Προς το παρόν δεν έχω σημαντική απώλεια στα μαλλιά μου, γι αυτό το λόγο θέλω να πάρω βιταμίνες για αρχή.

Από τις απόψεις που διάβασα εδώ έχω καταλήξει σε κάποιες, απλά θέλω να ακούσω και τις δικές σας γνώμες ώστε να πάρω την τελική μου απόφαση.

Σας ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manch84

New Member
καλησπέρα,

Ανεβάζω και μια φωτογραφία για να ακούσω τις γνώμες σας.

Ευχαριστώ πολύ
hairloss.jpg
 

Georgie

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε , τι ηλικια εχεις?
Ειναι σημαντικός παράγοντας η ηλικια για το στάδιο της αραίωσης .
Οι βιταμινες δε θα κανουν τιποτα. Εκτός και αν εχεις έλλειψη , πράγμα σπάνιο επειδή η Βιοτινη παράγεται απο τον οργανισμό.
Μινοξιδιλη, φιναστεριδη οι μόνες θεραπειες
Με τα θέματα τους, αλλα ειναι οι μοναδικές απ´οτι λενε.
 

Georgie

Well-Known Member
Ενταξει καλή η ηλικια για τη φαινομενικά σχετικά μικρή αραιωση που διακρίνω .
Αν και η φωτογραφία δεν ειναι κατατοπιστική .
 

tol

Well-Known Member
Ποια η γνώμη σας για την Richelet Hair Strength;
Φιλε μου, προσωπικη συμβουλη...

Οσο θα αναλωνεσαι ψαχνοντας να βρεις τις καταλληλες βιταμινες για την τριχοπτωση, τοσο "θα χανεις το τρενο" και τον καιρο σου. Και, φυσικα, καποια στιγμη η κατασταση θα γινει μη αναστρεψιμη.

Η αλωπεκια ειναι "υπουλος" εχθρος. Σε πεντε χρονια απο τωρα (πραγμα που το απευχομαι) μπορει να ανεβεις 2 βαθμιδες στην κλιμακα nw.

Μην εφησυχαζεις, μην αδρανεις και μην ψαχνεις σε ημιμετρα τη λυση.

Μια και μοναδικη θεραπεια υπαρχει...ολα τα άλλα ειναι "τριχες". Η χρηση φιναστεριδης ειναι η μοναδικη λυση στο προβλημα σου.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια.
 

manch84

New Member
Φιλε tol σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Οπότε πρέπει να παω σε δερματολόγο για να μου κανει την συνταγογραφηση. σωστά?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Φιλε tol σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Οπότε πρέπει να παω σε δερματολόγο για να μου κανει την συνταγογραφηση. σωστά?

Οχι, φιλε μου. Δε χρειαζεται καμια συνταγογραφηση. Εξαλλου οικονομικα το ποσο ειναι μηδαμινο. Η θεραπεια δυο μηνων κοστιζει περιπου 7 ευρω. Πηγαινεις σε ενα οποιοδηποτε φαρμακειο, παιρνεις το κουτι proscar 5 mg με κοστος 6,20 ευρω. Περιεχει μεσα 14 χαπακια. Αυτα τα κοβεις σε 5 κομματια το καθενα. Λαμβανεις ενα κομματι καθημερινα...θα σε συμβουλευα σταθερη ωρα. Προσωπικα το παιρνω πριν το βραδινο υπνο.

Για αλλη μια φορα, φιλε μου, σου εκφραζω τις ευχες μου για βελτιωση της καταστασης και για την επιτευξη του προσδοκωμενου αποτελεσματος.
 

manch84

New Member
Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας.

Κάθε πότε επαναλαμβάνεις την θεραπεία?
 

tol

Well-Known Member
Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας.

Κάθε πότε επαναλαμβάνεις την θεραπεία?

Φυσικα, φιλε μου, η θεραπεια δεν ειναι επαναλαμβανομενη. Ειναι διαρκης. Χωρις συνεχιζομενη θεραπεια τιποτα δεν μπορει να αναχαιτισει την τριχοπτωση. Βιταμινες, σαμπουαν, λοσιον ειναι χασιμο χρονου και χρηματων.

Η επιστημη εχει αποφανθει. Ο μονος τροπος αντιμετωπισης της αλωπεκιας ειναι η φιναστεριδη και η μεταμοσχευση.

Ακομη, ομως, και η δευτερη λυση της μεταμοσχευσης, για να εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα, πρεπει να συνδυαστει με τη ληψη φιναστεριδης. Η θεραπεια θα ενισχυσει τη δοτρια, θα βοηθησει, ωστε τα υπαρχοντα μαλλια να δυναμωσουν και σε συνδυασμο με μια επιτυχημενη μεταμοσχευση θα επαναφερει το νεανικο χαμογελο στα χειλη σου.

Καλημερα!
 
  • Like
Reactions: spi

Harris_G

Well-Known Member
@tol Τη μινοξ γιατι τη βγαζεις απ'εξω; ΟΚ, δεν ειναι φινα αλλα δουλευει αρκετα καλα. Να συμπληρωσω οτι κατι θα σου δωσουν οι βιταμινες και ενα καλο σαμπουαν αλλα δεν αλλαζουν την κατασταση απο μονα τους. Συνεπικουρικα ομως κατι δινουν.Ακομα και να μη κανουν κατι, δεν υπαρχει λογος να τα αποφευγουμε. Και καλο στο κεφαλι μας κανουμε με ενα σαμπουαν φαρμακειου αντι φθηνιαρικου απο σουπερμαρκετ και καλο στον οργανισμο μας με τις βιταμινες.
 
  • Like
Reactions: spi

tol

Well-Known Member
Τη μινοξ γιατι τη βγαζεις απ'εξω; ΟΚ, δεν ειναι φινα αλλα δουλευει αρκετα καλα

Φιλε Harri, τη μινοξιδιλη τη βγαζω απ' εξω των μακροπροθεσμων θεραπειων. Ναι...μπορει να δωσει βραχυπροθεσμα οφελη, αλλά μετα απο δυο-τρια χρονια χανει την επιδραση της.

κατι θα σου δωσουν οι βιταμινες και ενα καλο σαμπουαν

Οσον αφορα στις βιταμινες, φιλε Harri, ως "επαγγελματιας" του bodybuilding, δεν αμφισβητω οτι ειναι χρησιμες ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΥΓΕΙΑ του ανθρωπινου οργανισμου. Λαμβανω καθημερινα πολυβιταμινη. Δε θεωρω, ομως, οτι μπορει να αποτελεσουν θεραπεια της αλωπεκιας.

Τελος, οσον αφορα στα σαμπουαν, μαλλον, πενιχρα τα αποτελεσματα τους. Χαρακτηριστικο παραδειγμα...εδω και ενα χρονο, απο εκει που ελουζα τα μαλλια μου καθε τρεις-τεσσερις ημερες, τα λουζω ΜΙΑ ΦΟΡΑ την εβδομαδα. Και ομως, τα μαλλια μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Νιωθω οτι δεν ταλαιπωρουνται με το καθημερινο λουσιμο και ειναι υγιη και γερα.

Αυτα, φιλε μου...καλημερα και καλη συνεχεια.
 

Harris_G

Well-Known Member
Φιλε Harri, τη μινοξιδιλη τη βγαζω απ' εξω των μακροπροθεσμων θεραπειων. Ναι...μπορει να δωσει βραχυπροθεσμα οφελη, αλλά μετα απο δυο-τρια χρονια χανει την επιδραση της.



Οσον αφορα στις βιταμινες, φιλε Harri, ως "επαγγελματιας" του bodybuilding, δεν αμφισβητω οτι ειναι χρησιμες ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΥΓΕΙΑ του ανθρωπινου οργανισμου. Λαμβανω καθημερινα πολυβιταμινη. Δε θεωρω, ομως, οτι μπορει να αποτελεσουν θεραπεια της αλωπεκιας.

Τελος, οσον αφορα στα σαμπουαν, μαλλον, πενιχρα τα αποτελεσματα τους. Χαρακτηριστικο παραδειγμα...εδω και ενα χρονο, απο εκει που ελουζα τα μαλλια μου καθε τρεις-τεσσερις ημερες, τα λουζω ΜΙΑ ΦΟΡΑ την εβδομαδα. Και ομως, τα μαλλια μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Νιωθω οτι δεν ταλαιπωρουνται με το καθημερινο λουσιμο και ειναι υγιη και γερα.

Αυτα, φιλε μου...καλημερα και καλη συνεχεια.
Αμα το πας σε σχεση μονο με την περιπτωση σου θα μιλησω και γω με βαση μονο τη δικη μου. Εχω κρατηθει στο ιδιο pattern (ειμαι 35) μονο με μινοξ και με κακο ιστορικο μαλιστα. Απο τοτε που ξεκινησα fungoral και βιταμινες τα μαλλια πηραν ξεκαθαρο boost . Αλλωστε η κετοκοναζολη εχει δειξει αποτελεσματα και μεσα απο μελετες. Το οτι δε συγκρινεται η φινα απολυτως δεκτον. Και γω οσονουπω την ξεκιναω. Απλα θεωρω λαθος το μηδενισμο των υπολοιπων. Οσο για τη συχνοτητα του λουσιματος αυτο εχει να κανει και με το ποσο λιπαρο ειναι το κεφαλι. Σε ενα λιπαρο δερμα το συχνο λουσιμο κανει καλο. Αυτο που σιγουρα δε βοηθαει ειναι η μεγαλη ποσοτητα του σαμπουαν. Θελει ελαχιστο.Εχω δει και τον Αναστασακη να το λεει σε βιντεο παλιοτερα.
 

Georgie

Well-Known Member
Το λιπαρό μαλλι θέλει καθημερινό λούσιμο, αλλά όχι δυνατό μασάζ .
Η ποσότητα του σαμπουάν δε παίζει ρόλο αν είναι μικρή η μεγάλη απλά το πολύ σαμπουάν δε δίνει κάποιο benefit αλλά δε κάνει ζημιά εκτός από τη τσέπη σου .
Αλλά εσύ είσαι large ! ;)
 

manly_Man

Well-Known Member
Τελος, οσον αφορα στα σαμπουαν, μαλλον, πενιχρα τα αποτελεσματα τους. Χαρακτηριστικο παραδειγμα...εδω και ενα χρονο, απο εκει που ελουζα τα μαλλια μου καθε τρεις-τεσσερις ημερες, τα λουζω ΜΙΑ ΦΟΡΑ την εβδομαδα. Και ομως, τα μαλλια μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Νιωθω οτι δεν ταλαιπωρουνται με το καθημερινο λουσιμο και ειναι υγιη και γερα.
tol δηλαδη εσυ που χρησιμοποίεις toppik δεν τα ξεπλενεις με σαμπουαν το βραδυ πριν κοιμηθεις; αλλα το αφηνεις μεχρι το επομενο λουσιμο; Εγω που χρησιμοποιω τοππικ τα πλενω το βραδυ πριν κοιμηθω, γιατι θεωρω οτι δεν πρεπει να αφηνω το τοππικ συνεχομενες μερες και γιατι εχω και λιπαρα μαλλια που ουτως ή αλλως θελουν συχνο λουσιμο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
tol δηλαδη εσυ που χρησιμοποίεις toppik δεν τα ξεπλενεις με σαμπουαν το βραδυ πριν κοιμηθεις; αλλα το αφηνεις μεχρι το επομενο λουσιμο; Εγω που χρησιμοποιω τοππικ τα πλενω το βραδυ πριν κοιμηθω, γιατι θεωρω οτι δεν πρεπει να αφηνω το τοππικ συνεχομενες μερες και γιατι εχω και λιπαρα μαλλια που ουτως ή αλλως θελουν συχνο λουσιμο...
Φιλε manly, καταρχας προσωπικα δεν εχω λιπαρο μαλλι...ποτέ δεν αντιμετωπισα προβλημα με τη λιπαροτητα...γι' αυτο και τα μαλλια μου μπορω να τα αφησω αλουστα για 10 μερες και να ειναι στην ιδια κατασταση.

Τωρα, οσον αφορα στο toppik, επειδη η ποσοτητα που βαζω ειναι μικρη, καθε βραδυ, πριν πεσω για υπνο, με απλο νερο και πολυ ελαφρο τριψιμο το αφαιρω τελειως. Ειναι αυτονοητο οτι για λογους υγιεινης δεν αφηνω τις μικροϊνες ολοκληρο το βραδυ στο μαλλι. Παντοτε τις αφαιρω με απλο νερο.
 
Μπλουζα