Μεταμόσχευση?

Desp

New Member
Έχω Χρόνια αραίωση μπροστά απλά το τελευταίο χρόνο επιδεινώθηκε ΠΟΛΎ!!είμαι γενικά αγχώδης Τύπος σίγουρα παίζει ρόλο κ αυτό Αλλά το τελευταίο καιρο είναι η μόνη μου σκέψη δε μπορώ ν ηρεμησω !Έχουν μείνει λίγα μαλλιά γενικά στο κεφάλι.. . Κ η αραίωση μπροστά φουλ!!!Το τοπικ δε με επηρέαζει κάπου? μην επιδεινώθει η κατασταση κ να ρωτήσω κάτι έχω 3 μήνες που περνώ κορτιζόνη με cystiphane με κορτιζόνη.. Όπως Μου χει πει η μια δερματολόγος.στη κλινική μου είπαν regaine .να ξεκινήσω το regaine?Και κάτι ακόμα στη κλινική που πήγα μου είπαν Εκτός από τη μεταμόσχευση θα πρέπει να κάνω κ κάτι μεσοθεραπειες πριν.τις θεωρείτε απαραίτητες?κ Σας ευχαριστώ όλους όσους απαντήσατε.piros75 την νοιώθω απόλυτα αυτή τη κοπέλα που περιγράφεις.. Αυτή η μεταφορά μαλλιά είναι μόνιμη.ποτε δε σε έχω κάνει χωρίστρα στη μέση του κεφαλιού ποτέ όμως!! Μαράζι το χω χαχα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Το toppik σαν χρονια χρηστες πολλοι μας εδω μεσα δεν επηρεαζει.
Καλο κουραγιο δεσποινα.
Ριξε ενα ματι στις μεταμοσχευσεις να μαθεις καποια πραματα αφιερωσε χρονο για διαβασμα.
 

gelisva198

Member
Δέσποινα με ολη την κατανόηση στο πρόβλημα σου, δοκιμασε αρχικα να χρησιμοποιησεις τοπικ για να είσαι εντάξει στην καθημερινοτητα σου και περίμενε λίγο να το σκεφτείς πιό ήρεμα.
Αν δεν μπορεις να μαζεψεις τα λεφτά για εξω που σου λενε, θεωρώ απο προσωπική εμπειρία πως η κλινικη που πήγες μπορει να σου πιασει πολυ καλη φυτρωση.
φιλε tsek φωτο απο το αποτελεσμα σου εχεις..γιατι ψαχνω και δεν βλεπω κατι..επειδη ειπες για φυτρωση..sorry για τη σποντα
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δεσποινα εφοσον η αραιωση σου ειναι ΑΑ. αυτο που σε ενδιαφερει σε μια πιθανη μεταμοσχευση ειναι να φυτρωσουν σε μεγαλο ποσοστο τα μοσχευματα που θα μεταφερθουν και να μην επηρρεαστουν τα υπολοιπα μαλλια.
Στη hairline εχεις καποιο μαλλι οποτε η φυσικοτητα θα ειναι καλη.
Αν το κανεις τελικα κανε μια παρουσιαση γιατι δεν εχουμε δει στο φορουμ μμ σε γυναικα και θα ειχε ενδιαφερον. Καλη επιτυχια σε οτι κανεις.
 

Tsek

Well-Known Member
Δέσποινα το τοπικ δεν επηρεάζει. Επισης η κορτιζόνη ειναι για λιγο διάστημα αν κανει κατι. Δεν μπορείς να την εχεις εφ ορου ζωης. Θα έλεγα να ξεκινησεις regain η axelan που είναι πιο οικονομικο και τοπικ μεχρι να παρεις την απόφασή σου.
Οι μεσοθεραπείες αν εννοείς prp η κατι λέιζερ που λένε δεν κάνουν τιποτα, μην ασχοληθείς καθόλου
 

Joan87

Active Member
Δεσποινα καλησπερα και απο εμενα. Να σε ρωτησω...
Εχεις σκεφτει αρχικα να αγορασεις ενα τουπε;;; οσο θα μαζευεις λεφτα για μ..ειναι πολυ καλη λυση. Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα στην θεση σου...
Ειδα οτι σου προτειναν και τουρκια για μεταμοσχευση. Εαν αξιζει οντως τον κοπο, πηγαινεις σχετικα ευκολα. Δεν χρειαζεσαι πολλα λεφτα οπως πχ για να πας καναδα, που αν θυμαμαι καλα, εκει υπαρχει μια πολυ καλη κλινικη..
 

Joan87

Active Member
Οσο για τα prp, διαβαζω εδω και χρονια διαφορα μελη να ισχυριζονται πως δεν κανουν τπτ, χωρις καν να εχουν δοκιμασει οι περισσοτεροι απο αυτους. Τουλαχιστον αυτο ειχα καταλαβει.(δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα). Μπορει και να εχουν δικιο. θα ηθελα ομως να πω πως σιγουρα παιζει σημαντικο ρολο και το τι απαιτησεις εχει ο καθενας. Οποτε μηπως να μην ειμαστε απολυτοι ως προς τα αποτελεσματα αυτου;;
Οταν αυτο δεν επιδεινωνει την κατασταση και εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να το δοκιμασεις, γτ να μην το κανεις;; σιγουρα δεν θα κανει θαυματα....αλλα δεν μπορει να μην κανει και απολυτως μα απολυτως τπτ. Ετσι πιστευω. Ισως απλα να μην δινει τα επιθυμητα αποτελεσματα.
την αποψη μου λεω...δεν θελω να επηρεασω κανεναν.
Εξαλλου στην περιπτωση της δεσποινας η λυση ειναι μονοδρομος.
Απλα κουβεντα να γινεται..
Ας μας πει καποιος που εχει κανει prp..
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Αν έχεις να δίνεις 150-200€ κάθε μήνα για prp μπορείς να το κάνεις..στον χρόνο πάνω,που θα έχεις δώσει 2000-2500€ και θα είσαι στα ίδια επίπεδα με τώρα,μπορούμε να το ξανασυζητήσουμε..θα συνεχίσεις και άλλο ένα χρόνο μήπως δεις κάτι παραπάνω,θα σου φύγουν αλλά 2000€ και μετά θα πεις αν τα είχα κρατήσει και έβαζα και λίγα ακόμα θα είχα κάνει μεταμόσχευση και θα είχα τα μαλλιά που πρέπει..((λόγια αρκετών που την έχουν πατήσει με θεραπείες prp και αλλού παρόμοιου είδους))..έτσι επιβιώνουν οι διαφορές κλινικές εδώ Ελλάδα τύπου bergman kord και άλλες.
 

Desp

New Member
Καλησπέρα joan δε το γνώριζα το τουπέ που λες αλλά το έψαξα στο ίντερνετ Μου φαίνεται πολύ ξένο σαν περούκα.. .μπορω ν πω πως κάπως καλύπτεται η κατάσταση ακόμα.. θα πάρω μάλλον το τοπικ καλύτερο Μου φαίνεται.ετσι το σκέφτομαι κ Κ γω για τα prp λεφτά δε περισσεύουν για δοκιμές καλώς ή κακώς γι'αυτό ρωτάω. Αυτό έχω ακούσει κ γω πάντως ότι δε προσφέρουν κατι
 

turnfiji123

Active Member
Δεσποινα καλησπερα και απο εμενα. Να σε ρωτησω...
Εχεις σκεφτει αρχικα να αγορασεις ενα τουπε;;; οσο θα μαζευεις λεφτα για μ..ειναι πολυ καλη λυση. Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα στην θεση σου...
Ειδα οτι σου προτειναν και τουρκια για μεταμοσχευση. Εαν αξιζει οντως τον κοπο, πηγαινεις σχετικα ευκολα. Δεν χρειαζεσαι πολλα λεφτα οπως πχ για να πας καναδα, που αν θυμαμαι καλα, εκει υπαρχει μια πολυ καλη κλινικη..

Τα τουπέ εκτός του ότι είναι τραγικής ποιότητας και κάνουν μπαμ σε κάποιον που ξέρει, είναι θάνατος για το μαλλί. Το υλικό της βάσης και η εξαιρετική υπό αλλεργική κόλλα με την οποία θα σε πασαλείψουν μια φορά το μήνα μπορεί να δημιουργήσει θυλακιτιδα που είναι χειρότερο από ΣΔ. Περιττό να πω ότι έτσι και σε πάρουν χαμπάρι ότι φοράς θα γίνεις κύριο θέμα συζήτησης και στίγματος. Μιλώ εκ πείρας. Με μια λέξη: μακριά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Περιττό να πω ότι έτσι και σε πάρουν χαμπάρι ότι φοράς θα γίνεις κύριο θέμα συζήτησης και στίγματος. Μιλώ εκ πείρας

Αυτο ισχυει μονο για τους αντρες. Κανεις δεν τολμαει να σχολιασει μια γυναικα επειδη φοραει περουκα. Ισα ισα ειναι πιο κοινωνικα αποδεκτο απο το να εχει φαλακρα.

Αλλα. Συμφωνω οτι μπορει να καταστρεψει τα ηδη υπαρχοντα μαλλια...
 

turnfiji123

Active Member
Αυτο ισχυει μονο για τους αντρες. Κανεις δεν τολμαει να σχολιασει μια γυναικα επειδη φοραει περουκα. Ισα ισα ειναι πιο κοινωνικα αποδεκτο απο το να εχει φαλακρα.

Αλλα. Συμφωνω οτι μπορει να καταστρεψει τα ηδη υπαρχοντα μαλλια...

Δεν εννοούσα εμάς. Οι γυναίκες δεν έχουν κανένα ενδοιασμό όταν πρόκειται για το ίδιο φύλο.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Μου φαίνεται.ετσι το σκέφτομαι κ Κ γω για τα prp λεφτά δε περισσεύουν για δοκιμές καλώς ή κακώς γι'αυτό ρωτάω. Αυτό έχω ακούσει κ γω πάντως ότι δε προσφέρουν κατι

Με το prp αξιζει να πειραματιστει καποιος αν εχει πολλα λεφτα και σε βαθος χρονου, τουλαχιστον 1+ χρονο για να βγαλεις συμπερασμα και με συχνη χρηση. Εγω εχω κανει Prp στο παρελθον για ενα τριμηνο και εδινα 300 ευρω την μια συνεδρια. Φυσικα το σταματησα για οικονομικους λογους αλλα και επειδη δεν ειχε μειωσει την τριχοπτωση. Συν οτι δεν ειναι μια ευχαριστη διαδικασια να σου τρυπανε το κεφαλι με βελονες.

Στο ειπα και πριν και δεν ξερω αν το προσεξες, θεωρω οτι ιδιαιτερα για τη γυναικεια τριχοπτωση, χρειαζεται η συμβολη ενος ενδοκρινολογου, αφου εχετε διαφορα ορμονικα σκαμπανεβασματα απο φυσικου σας.
 

Tsek

Well-Known Member
Όταν έκανα την επεμβαση στην κλινικη μου ειπαν πως οσοι φορανε περουκα το δερμα τους ειναι πολυ πιο ευαισθητο και εχουν προβλημα μετα στην επέμβαση. Προτιμησε το τοπικ.
 

ItsAllGone

Active Member
Η prp ειναι μαλλον απατη αλλα πρεπει να σταματησεις καπως την τριχοπτωση πριν την μεταμοσχευση, δεν εχει νοημα αν χανεις συνεχεια μαλλια να μπεις σε μεταμοσχευσεις.
 

Joan87

Active Member
Νομιζα πως υπαρχουν και καλης ποιοτητας τουπε, οπως και περουκες που δεν δημιουργουν περαιτερω προβληματα.
Ειχα δει καποτε μια κοπελα στο youtube που ανεβαζε συχνα βιντεο για τα τουπε που φοραγε και δεν φαινοταν τπτ απολυτως.Η συγκεκριμενη μαλιστα ειχε μεγαλο προβλημα...αλλα σχετικα καλη hair line.
Δεν γνωριζα περι θυλακιτηδας κτλ παρα μονο οτι αν δεν ειναι καλης ποιοτητας το τουπε η η περουκα δεν αναπνεει το τριχωτο της κεφαλης και κατι τετοια.
Που θα μπορουσε η δεσποινα και η καθε δεσποινα δηλαδη να απευθυνθει αν θελει να δοκιμασει κατι τετοιο χωρις να επειδινωθει η κατασταση;; η ειναι δεδομενο οτι θα επειδινωθει οτι και αν τοποθετηθει;
Παντως στην δουλεια που ειμαι εχω 2 πελατισσες που φορανε περουκα (και αργησα να το καταλαβω) καθως και μια που απο το υψος των αυτιων και μπροστα δεν εχει καθολου μα καθολου μαλλι. Επισης μια παλια μου φιλη ειχε χασει το μαλλι της λογω χημειοθεραπειων και φοραγε περουκα για ενα διαστημα. Δεν φαινοταν κατι ασχημο.
Ειτε εχεις αραιωση ειτε περουκα,μια μεριδα ανθρωπων θα σχολιασει αν το καταλαβει γτ ο κοσμος ειναι και λιγο κακος.
Το θεμα ειναι πως την περουκα δεν την αντιλαμβανονται ολοι, ενω την αραιωση ναι.
300 ευρω η επισκεψη για prp ειναι οντως πολλα πλεον για την τσεπη μας.. :eek:o_O
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
To να φορεσει περουκα με τοσα αρκετα μαμα μαλλακια που εχει ακομη ειναι ακυρο εκτος αν θελει να καταστρεψει και τα υπολοιπα.Αλλο εαν την φοραει παροδικα εαν θελει να βγει εξω κανα 2-3 ωρες αλλα και παλι μια θα εμφανιζεται με μαλλι και μια χωρις?
Η δε κοπελα που εκανε χημειοθεραπειες ειναι πιο λογικο γιατι νομιζω οτι το μαλλι πεφτει σχεδον ολο και γινεται σαν ατροφικο.
 

Joan87

Active Member
Αν ειναι να τα καταστρεψει τοτε σιγουρα δεν υπαρχει λογος να φορεσει. Η κοπελα με τις χημειοθεραπειες, ειχε χασει μαλλι σε ολο το κεφαλι. Πλεον δεν εχει ξαναβγει τοσο πλουσιο οσο ητανε πριν.
Μιας που αναφερατε το τοπικ παντως, δεν νομιζω να της δωσει φυσικο αποτελεσμα..αλλα σιγουρα θα βοηθησει στην καλυψη.
Ααα ... τοπικ εβαζε και ο κακος του παραπεντε...το ειχατε προσεξει;
Φαινοταν σε κατι επεισοδια...
Οι πανακριβες full lace wigs που κοστιζουν 2000€-3000€.. κανουν επισης ζημια;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα