Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα δεν θέλουμε να φτάσουμε στον θύλακα. Εκεί μόνο ζημιά θα κάνουμε. Το 99% των παραγόντων για την ανάπτυξη των μαλλιών βρίσκεται στη pappilary dermis η οποία συρρικνώνεται έναντι της reticular dermis όσο μεγαλώνουμε. Ένα σωστό ρολλάρισμα με πλήρη διείσδυση 1,5mm είναι υπεραρκετή. Το αποτέλεσμα από κει και πέρα αφορά καθαρά γονιδιακούς παράγοντες ή/και τα κατάλληλα τοπικά στο σωστό timing.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παίδες,χωρίς καμία διάθεση να υποτιμήσω αυτό που κάνετε ή να σας στεναχωρέσω, θεωρώ πως όλα αυτά που ψάχνετε δεν έχουν νόημα ... Ψάχνετε τρελές λεπτομέρειες, αγνοώντας πάρα πολλές άλλες κρίσιμες. Λεπτομέρειες που δεν ξέρουν ούτε οι γιατροί ούτε οι βιολόγοι γιατί δεν έχουν αποκρυπτογραφηθεί ακόμα πάρα πολλοί ανοσολογικοί μηχανισμοί.

Μην προσπαθείτε να ερμηνεύσετε το πρόβλημα σαν κοινή λογική ψάχνοντας μια απλή λύση...Εάν ήταν έτσι, τότε κάποιος θα κονομούσε ήδη και θα είχαμε λύσει όλοι το πρόβλημά μας.Δεν είναι έτσι δυστυχώς. Όταν εν έτει 2016, οι μεγάλοι παίκτες της κλωνοποίησης τριχοθυλακίων δεν συμφωνούν εάν υπάρχουν πράγματι "νεκροί" θύλακες ή απλά ανενεργοί, εμένα αυτό μου λέει πολλά για το σκοτάδι που επικρατεί.

Δέχομαι το trial and error, που στην τελική και οι φαρμακευτικές κάνουν αλλά θεωρώ πραγματικά δίχως νόημα αναζήτηση τόσο εξεζητημένων λεπτομερειών που ούτε ειδήμονες δεν μπορούν στην τελική να αξιοποιήσουν...

Δεν θα διαφωνήσω πουθενά, αλλά ξέρω από προσωπική εμπειρία, πως αν δεν ψαχνόμουν μόνος μου, θα ήμουν καθαρό 6άρι από τα 22 μου και είμαι πλέον 41 χρονών. Τονίζω όμως πάντα, πως πλέον το κάνω σαν χόμπι.
Για όλα τα παραπάνω πάντως, σου συνιστώ αν δεν έχεις δει την ταινία Lorenzo's oil, να την αναζητήσεις, αν και παλιά (1992), είναι και θα είναι πάντα επίκαιρη σε ότι αφορά την ιατρική.
 

sadel

Active Member
Οκ, το ειχα σκεφτει καπως αλλιως. Για ατομα που εχουν π.χ. κροουν τελειως φαλακρο, αν τραυματιζαν τον θυλακα (σε περιπτωση που υπαρχει ακομα) ισως ο οργανισμος στην φαση της επουλωσης να διορθωνε τη δυσλειτουργια. Το λεω αυτο γιατι πιστευω οτι η δυσλειτουργια οφειλεται στον θυλακα και οχι στο περιβαλλον του. Αν παλι δεν υπαρχει καθολου θυλακας σε φαλακρη περιοχη, τοτε ισως ο οργανισμος στην φαση της επουλωσης να δημιουργουσε νεο θυλακα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οκ, το ειχα σκεφτει καπως αλλιως. Για ατομα που εχουν π.χ. κροουν τελειως φαλακρο, αν τραυματιζαν τον θυλακα (σε περιπτωση που υπαρχει ακομα) ισως ο οργανισμος στην φαση της επουλωσης να διορθωνε τη δυσλειτουργια. Το λεω αυτο γιατι πιστευω οτι η δυσλειτουργια οφειλεται στον θυλακα και οχι στο περιβαλλον του. Αν παλι δεν υπαρχει καθολου θυλακας σε φαλακρη περιοχη, τοτε ισως ο οργανισμος στην φαση της επουλωσης να δημιουργουσε νεο θυλακα.

Εγώ πάλι το βλέπω από εντελώς αντίθετη άποψη. Όλα τα "σήματα" για τους κύκλους της τρίχας (αναγενή, τελογενή κλπ) δίνονται από συνεργασία του δέρματος με την επιδερμίδα μέσω συγκεκριμένων κυττάρων. Το κολλαγόνο και συγκεκριμένα οι θηλώδες ινοβλάστες είναι κατά την προσωπική μου άποψη το κλειδί για έκτοπη τριχοφυία. Στην έρευνα που πόσταρες 2 σελίδες πίσω, αναφέρει με πολύ ενδιαφέρον τρόπο πως για να δημιουργηθεί νέος θύλακας από το μηδέν μέσω τραυματισμού, χρειάζεται το wnt pathway να μπλοκαριστεί για όσο διαρκεί η επούλωση της πληγής. Το ίδιο μονοπάτι είναι απαραίτητο για την ανάπτυξή του από κει και πέρα, αλλά είναι εμπόδιο για την δημιουργία του που είναι αποκλειστικό προνόμιο των θηλώδη ινοβλάστων.

Επίσης αναφέρει πως για όσο διαρκή η κύηση, η πρωτείνη Dkk1, που είναι ο ισχυρότερος blocker των wnt, είναι στο ζενίθ ώστε να δίνει χώρο στην δημιουργία των θυλάκων. Μετά την γέννηση, μειώνεται δίνοντας πλέον χώρο στις wnt να αναλάβουν την συνέχεια της τριχοφυίας.


Για όσο οι πρωτείνες wnt είναι ενεργές, με τον τραυματισμό το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι αύξηση της διαμέτρου της τρίχας, αλλά και ενδυνάμωση ακόμα και των vellus hair κάτι που επίσης αναφέρει η έρευνα και που επίσης αυτό ακριβώς συνέβη και σε μένα στις φότο της πρώτη σελίδας. Αλλά νέος θύλακας από το πουθενά, φαίνεται αδύνατο, ενώ αν το παρακάνουμε, οι ίδιες πρωτείνες είναι υπεύθυνες για ουλώδη ιστό.

Εν ολίγοις θέλω να καταλήξω σε κάτι που έχω ξανα αναφέρει, πως όσο σημαντικό είναι το χώμα για τα φυτά, άλλο τόσο είναι το περιβάλλον για τον θύλακα.
 

dk1984

Member
Σκέφτομαι αρκετά πράγματα, αλλά δεν μπορώ να βρω τα τοπικά που θέλω και ένα που βρήκα, είναι απλησίαστο οικονομικά. Άλλη προσέγγιση έχει το να δυναμώνεις το μαλλί και να αυξάνεις το πάχος του και εντελώς διαφορετική το να επιδιώξεις νεο - τριχογέννεση.
Το cg θυμάμαι κάτι δεν μου είχε κάτσει καλά με το κολλαγόνο και το είχαμε συζητήσει τότε στο θέμα του, αλλά δεν θυμάμαι και πολλά...Για αντιφλεγμονώδη μια χαρά ήταν
ναι το cg ελεγε οτι αυξανει το κολλαγονο γυρω απο το τριχοθυλακιο κτλ ποια ουσια βρηκες η οποια ειναι ακριβη εγω ψηνομαι να αγορασουμε για δοκιμη εκτος και αν μιλας για τιμη απλησιαστη...αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι αφοτου σταματησα τα vpa η τριχα παλι αδυνατησε περνει λιγο τα πανω της μετα το ρολλερ αλλα καμια σχεση με οταν το χρησιμοποιουσα
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
θεωρώ πραγματικά δίχως νόημα αναζήτηση τόσο εξεζητημένων λεπτομερειών που ούτε ειδήμονες δεν μπορούν στην τελική να αξιοποιήσουν...

Εδω ειναι και ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα νοοτροποιας που εχουμε σημερα και το λιγοτερο κακο που προκαλει αυτη ειναι η στασιμότητα στην τριχοπτωση. Παντα περιμενουμε τους μεσσιες για τα παντα. Απο πρωθυπουργούς που θα μας σωσουν απο την κριση μεχρι το μαγικο χαπακι που θα μας κανει νεους με μαλλια.

Αν ο αινσταιν περιμενε τους...ειδημονες της εποχης(αυτος ΔΕΝ ηταν Ο ειδημων, αλλα ηταν περισσοτερο gomi, LostUser η Vag παρα καποιος σπουδαιος), σημερα θα σκεφτομασταν την βαρυτητα συμφωνα με τον νευτωνα...
Οι τριχες ειναι τριχες...μπροστα σε αυτες τις ανακαλυψεις απο ''οχι ειδημονες''.

Ποιος σου ειπε οτι εισαι ανικανος να βρεις την λυση? Γιατι εγω πιστευω οτι δεν εισαι. Και το εννοω.

Οι ειδήμονες του σημερα οσον αφορα τα μαλλια, περιμενουν να ανακαλυψουν την νεα ''συνδρομητική υπηρεσια'' παρα καποια λυση. Νομιζω οτι τους δινουμε τεραστια αξια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ναι το cg ελεγε οτι αυξανει το κολλαγονο γυρω απο το τριχοθυλακιο κτλ ποια ουσια βρηκες η οποια ειναι ακριβη εγω ψηνομαι να αγορασουμε για δοκιμη εκτος και αν μιλας για τιμη απλησιαστη...αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι αφοτου σταματησα τα vpa η τριχα παλι αδυνατησε περνει λιγο τα πανω της μετα το ρολλερ αλλα καμια σχεση με οταν το χρησιμοποιουσα

H ουσία είναι Recombinant Human Dkk-1 protein, περίπου στα 280 ευρώ. Αλλα το θέμα είναι πως αν εφαρμοστεί σε περιοχή που υπάρχουν ήδη μαλλιά, μπορεί να τα ψάχνουμε.
Aυτό φυσικά αφορά νέους θύλακες ως προσέγγιση και ακόμα παραμένει ακριβό και πολύ επίφοβο. Ίσως δοκιμάσω καθημερινό ρολλερ για διατήρηση αλλά ακόμα ψάχνω τα κατάλληλα τοπικά. Εκεί που βρίσκω έρευνα να αναφέρει μια ουσία ως θετική γι αυτό που θέλω, αμέσως βρίσκω άλλη μια που αναφέρει τα αντίθετα...Μπάχαλο.
 

dk1984

Member
H ουσία είναι Recombinant Human Dkk-1 protein, περίπου στα 280 ευρώ. Αλλα το θέμα είναι πως αν εφαρμοστεί σε περιοχή που υπάρχουν ήδη μαλλιά, μπορεί να τα ψάχνουμε.
Aυτό φυσικά αφορά νέους θύλακες ως προσέγγιση και ακόμα παραμένει ακριβό και πολύ επίφοβο. Ίσως δοκιμάσω καθημερινό ρολλερ για διατήρηση αλλά ακόμα ψάχνω τα κατάλληλα τοπικά. Εκεί που βρίσκω έρευνα να αναφέρει μια ουσία ως θετική γι αυτό που θέλω, αμέσως βρίσκω άλλη μια που αναφέρει τα αντίθετα...Μπάχαλο.

ναι καταλαβαινω οτι η μια ερευνα αναιρει την αλλη.. η τιμη ειναι ενταξει αλλα λιγο που το εριξα μια ματια σαν ουσια ναι θελει πολυ προσοχη ...
Εκτος απο το vpa υπαρχει κατι αντιστοιχο που να κανει την ιδια δουλεια ? Ή μονο η ολευρωπεινη κατα καποιο τροπο μπορει να το αντικαταστησει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάτι άλλο που να δουλεύει τόσο καλά συνδυαστικά όπως το vpa...
 

lmg007

New Member
Παιδια ισως δεν εψαξα καλα,μπορει καποιος να μου εξηγησει τι sides ειχε απο το vpa ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού

tasos33

Well-Known Member
εγω παντως απο το cg 210 για το 5μηνο που το εβαζα εχασα πολυ μαλλι και αρκετο απο αυτο δεν επανηλθε
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συνάδερφος σήμερα το πρωί στο γραφείο την ώρα του καφέ ανέφερε πως από το πουθενά, έχει αρχίσει να βγάζει τρίχες....στ αυτιά...Μετά τον καθιερωμένο χαβαλέ που έγινε, από περιέργεια έψαξα λίγο να δω που μπορεί να οφείλεται μιας και είναι σύνηθες φαινόμενο.

Να μην πολύλογω, το ένα έφερε το άλλο και κατέληξα σε κάτι που λέγεται notch signaling το οποίο πάει χέρι με χέρι με το wnt pathway και εκτός των άλλων ενεργοποιείται και με τον τραυματισμό.
Επίσης μπορεί να οδηγήσει σε ectopic hair follicles.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22448289
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25328289
και εδώ πολύ αναλυτικά
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK45997/

Επίσης κάτι που κάνει ακόμα πιο μοναδικό το vpa
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18520232

Προς το παρόν σε απλή και ακίνδυνη μορφή κάτι που να μπορεί να ενεργοποιήσει το συγκεκριμένο notch1 signaling είναι το φυλλικό οξύ. (folate)
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01635581.2015.1011285?journalCode=hnuc20

Εύκολο και οικονομικό να το βρει κάποιος και όσο το ψάχνω δείχνει να κάνει και άλλα καλούδια
http://dmm.biologists.org/content/2/9-10/419.5

ΥΓ. Πολλά πράγματα τα βάζω στο παρόν νήμα ώστε να τα έχω και προσωπικά μαζεμένα ώστε από Σεπτέμβρη να δοκιμάσω πειραματικά και μια άλλη προσέγγιση με τον τραυματισμό. Δεν αποτελούν πρόταση για θεραπεία, αλλά διατίθενται προς συζήτηση.
 

vag25

Well-Known Member
Μιλας για φυλλικο οξυ τοπικα ή Oral?

Δεν ξερω πολλα για το φυλλικο, αυτο που ξερω σιγουρα οτι εμεις που εχουμε στιγμα το χρειαζομαστε σε χαπακι. Δεν το παιρνω ομως. Ουσιαστικα βοηθαει στην αιματωση και το οξυγονο στο αιμα.

Ειχα ανοιξει ενα νημα καποτε.
http://www.hairlossgr.com/threads/Φ...γμα-Μεσογειακής-Αναιμία-ςκαι-τριχόπτωση.8297/
 
Συγνωμη εκ των προτερων για το παρακατω (σχετικα) ακυρο επι του θεματος. Σκεφτομαι να αρχισω τοπικα καστορελαιο και εχω 2-3 απορειες. Μπορω να το αραιωνω με οινοπνευμα ? Αν ναι περιπου τι αναλογια? Επισης μπορω να χρησιμοποιω ρολλερ αρχικα για απορροφηση του καστορελαιου? Αξιζει η προσθηκη καποιου αιθεριου ελαιου (πχ μεντα ) ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μιλας για φυλλικο οξυ τοπικα ή Oral?

Δεν ξερω πολλα για το φυλλικο, αυτο που ξερω σιγουρα οτι εμεις που εχουμε στιγμα το χρειαζομαστε σε χαπακι. Δεν το παιρνω ομως. Ουσιαστικα βοηθαει στην αιματωση και το οξυγονο στο αιμα.

Ειχα ανοιξει ενα νημα καποτε.
http://www.hairlossgr.com/threads/Φυλλικό-οξύ-folic-acid-Στίγμα-Μεσογειακής-Αναιμία-ςκαι-τριχόπτωση.8297/

τοπικά, αλλά έχει και αυτό (όπως όλα) και τα αντίστοιχα αρνητικά του...Θέλω να ανοίξω ένα νέο θέμα που αφορά γενικότερα το δέρμα, αλλά δεν βρίσκω χρόνο..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συγνωμη εκ των προτερων για το παρακατω (σχετικα) ακυρο επι του θεματος. Σκεφτομαι να αρχισω τοπικα καστορελαιο και εχω 2-3 απορειες. Μπορω να το αραιωνω με οινοπνευμα ? Αν ναι περιπου τι αναλογια? Επισης μπορω να χρησιμοποιω ρολλερ αρχικα για απορροφηση του καστορελαιου? Αξιζει η προσθηκη καποιου αιθεριου ελαιου (πχ μεντα ) ?

Ναι, μπορείς να βάζει καθαρό οινόπνευμα, με 20% αναλογία, αλλά δεν είναι το ίδιο με dmso. Για απορρόφηση μην πας πάνω από 0,5
 

mimis giova

Active Member
τοπικά, αλλά έχει και αυτό (όπως όλα) και τα αντίστοιχα αρνητικά του...Θέλω να ανοίξω ένα νέο θέμα που αφορά γενικότερα το δέρμα, αλλά δεν βρίσκω χρόνο..
Παντως ενας μπαρμπερης...μ εδωσε αυτο...βκεποντας 2 φολες απο γυροειδη..εντελως στην τυχη..μυριζει εντονα..ειναι σκουροχρωμο κ δεν ξερω αν εχει κατι αλλο μεσα..αν το βαλεις πανω σ..κανει ψιλοεγκαυμα..το εχω ακομα..πριν 7 χρονια μ το εδωσε.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
http://www.pharcos.com/en/products/deltacrin-wnt-enen/

Aqua, Propylene Glycol, Trehalose, Panthenol, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Methyl Vanillate, Wheat Amino Acids, Soy Amino Acids, Arginine HCl, Serine, Threonine, Niacinamide, Faex Extract, Aesculus Hippocastanum Extract, Ammonium Glycyrrhizate, Zinc Gluconate, Caffeine, Biotin, Manganese PCA, Disodium EDTA, Sodium Hydroxymetylglycinate, Lactic Acid, Parfum.

Βασική δραστική ουσία Methyl Vanillate. Με μπερδεύει λίγο το πως συμπεριφέρεται στο θέμα adipogenesis...
Anyway, μπορεί να φανεί χρήσιμο, οπότε στα υπόψη...
 
Μπλουζα