Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

fasda

Active Member
επισης οπως λεει και ο γκομι το δερμα ειναι πολυ σημαντικο ,νομιζω πως παιζει πρωταγωνιστικο ρολο γιατι ,αμα πιασετε την κορυφη του κεφαλιου σας(εκει που χτυπα η κλασικη καραφλα) πχ το δικο μου ειναι σκληρο και πολυ (παρα πολυ) δυσκολο να διπλωση εχω ακουμπισει του αδερφου μου και ηταν μαλακο και ευκολο να διπλωση (ο αδερφος μου ειναι 16) το ιδιο της μανας μου,
επισης ο 2γιανγκ εχει αναφερει πως στα πρωτα 2-3 ρολλερ δεν μπορουσε να ματωση οσο και να πιεζε με το ρολλερ μετα ανεφερε οτι μετα απο 4-5 ρολλερ το αιμα κυλουσε σαν ποταμι και η κορυφη του κεφαλιου του αρχισε να γινεται ελαστικη και τοτε ειδε μαζικο ρεγκροουθ.
Οποτε η λογικη θα ειναι να φερουμε το δερμα μας την ελαστικοτητα του και μετα να αρχισουμε να το ποτιζουμε το ερωτημα ειναι πως?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lmg007

New Member
Παιδια παρακολουθω ενα θεμα που προεκυψε προσφατα στο γνωστο PHG για εναν τυπο ο οποιος συνεχιζε να βαζει Lithium Chloride για 3-4 μερες μετα το wounding και ειδε εντυπωσιακα αποτελεσματα χρησιμοποιωντας μονο αυτα τα δυο.Βρηκε αλλους δυο συμπαρστατες που εστειλαν φωτο και εδειξαν την προοδο τους με την ιδια ακριβως τακτικη.Χρησιμοποιει κανενας σας μετα απο wounding το lithium chloride?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν νομίζω ότι το έχει χρησιμοποιήσει κανείς εδώ. Δεν είμαι μέλος εκεί και δεν το έχω δει, παρακολούθα το αν θες και ενημέρωνε πως πάει.
Το LiCl σε κάποιους προκάλεσε περισσότερη αραίωση και το μέγα αρνητικό ότι δεν επανέφεραν ότι έχασαν από αυτό. Θέλει προσοχή καθώς αυξάνει κατά πολύ τις wnt σε σημείο που φλερτάρει με ουλώδη ιστό (scar tissue) και bone formation.

Αν τυχόν αναφέρουν περιεκτικότητες, από που το προμηθεύτηκαν (πολύ σημαντικό ο βαθμός καθαρότητας) και τι περιλαμβάνει το διάλυμα τους καθώς και είδος τραυματισμού, γράψε εδώ αν θες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από το τελευταίο και πρόσφατο report της follica, δείχνει να καταλήγει σε dermabrasion ως πιο αποτελεσματική και πιο ασφαλή μέθοδο εστιάζοντας καθαρά και μόνο στο ανώτερο στρώμα, δηλαδή την επιδερμίδα.

The invention relates to methods of treating baldness, treating alopecia, promoting hair growth, and/or promoting hair follicle development and/or activation or stimulation on an area of the skin of a subject (for example, a human) by subjecting said area of the skin to integumental perturbation

https://patentscope.wipo.int/search...ACCESS=screen&TOK=7Hy6PaweVF5nsJ5eFyflsLh0jLs

https://patentscope.wipo.int/search...&office=&prevFilter=&sortOption=&queryString=

https://patentscope.wipo.int/search...&office=&prevFilter=&sortOption=&queryString=

Από ένα search που έκανα σε ότι έχει κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής, φαίνεται στην πατέντα της να περιλαμβάνει και την μινοξιδίλη, ενδεχομένως για αρχικά στάδια, ίσως 1-2 μήνες, ίσως και παραπάνω, ώστε να βοηθήσει στη νεοτριχογέννεση.
Η συντήρηση του αποτελέσματος από κει και πέρα, ενδεχομένως να περιλαμβάνει πατενταρισμένες μεθόδους του Fgf-9 καθώς και αντίστοιχη πατέντα ώστε οι θύλακες να έχουν κάποιου είδους ανοσίας στην DHT ή έστω μεγαλύτερη αντοχή. Διάβασα αναφορές για τοπικό οιστρογόνο, σε αρχικό στάδιο πάλι, αλλά δεν είναι κάτι σίγουρο.

Τέσπα, η κλασσική μέθοδος του ρολλερ, δείχνει από τα όσα ισχυρίζονται να μην έχει τόσο νόημα, αφού όλες οι πληροφορίες λαμβάνονται από την επιδερμίδα και μόνο από επιφανειακές πληγές, με μεγαλύτερο χρόνο αποκατάστασης και συγκεκριμένης επιφάνειας - διαμέτρου.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δηλαδη ειναι σα να λενε γκομι οτι το dermaroller δε κανει δουλεια;

Για κάποιους λόγους το έχουν απορρίψει, είτε λόγω φτωχών αποτελεσμάτων, είτε/και, λόγω περισσότερων παρενεργειών. (scar formation)

Η follica όπως είναι λογικό ακόμα κρατάει τα περισσότερα πράγματα εκτός δημοσιότητας, αλλά από τα όσα διαρρέουν φαίνεται πως το πρωτοκολλό τους δεν περιλαμβάνει τραυματισμό στη συχνότητα που κάνουμε εμείς (εβδομαδιαία) αλλά και σε άλλα φορουμ.

Απ όσα έχω καταλάβει (μπορεί να κάνω και λάθος) φαίνεται πως κάνουν δερμοαπόξεση εφαρμόζοντας αμέσως κάποιο τοπικό (ίσως και lithioderm) ώστε να αυξήσουν τις wnt (ίσως και κάποιον egfr blocker, αλλά δεν αναφέρουν κάτι νεώτερο) ώστε όπως αναφέρουν να κατευθύνουν την διαδικασία επούλωσης προς το σχηματισμό θυλάκων και στη συνέχεια το πάνε με μινοξιδίλη και κάποια δική τους πατέντα για τους ινοβλάστες (fgf9) αφήνοντας αρκετό διάστημα ώστε να αρχίσουν να εμφανίζονται νεα μαλλιά.

Αυτός είναι ένας πλήρης κύκλος σε ότι αφορά τον τραυματισμό. Για τα τοπικά δεν αναφέρουν για πόσο εφαρμόζονται. Από κει και πέρα, υπάρχουν εικασίες για το αν κάποιος πχ θέλει να πάρει ακόμα περισσότερα, να επαναλάβει το πρωτόκολλο, που σίγουρα πιστεύω θα είναι μετά το 3μηνο με ιδανικό να φαίνεται το 6μηνο.

Μια μεγάλη διαφορά της δερμοαποξεσης, είναι ο αρκετά μεγαλύτερος χρόνος επούλωσης, σε αντίθεση πχ με το ρολλερ που αρχίσει σχεδόν άμεσα.

Δεν ξέρω αν με τα υπάρχοντα στοιχεία μπουν σε άλλα φόρουμ στον πειρασμό να δοκιμάσουν, αλλά εφόσον μιλάνε για σύντομα διαθέσιμη θεραπεία, (μέσα στο 2018) με ανακοίνωση των αποτελεσμάτων τους μέσα στο 2017, πιστεύω ότι είναι καλύτερα κάποιος να περιμένει.
 

dk1984

Member
το lithioderm ειναι το gel και ποια η διαφορα LiCl ειναι μικροτερη περιεκτικοτητα .? θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει με ρολλερ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gomi το επίπεδο των wnt μας ενδιαφέρει μόνο την ημέρα του τραυματισμού ή και στη φάση της επούλωσης;

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούν κάτι τόσο δυνατό ώστε να καταστέλλει την Dkk-1 για αρκετό διάστημα, διαφορετικά πιστεύω καθόλη τη διάρκεια επούλωσης πρέπει να υπάρχει κάποιος wnt agonist.
Eν τω μεταξύ, στις φότο από την τραυματισμένη περιοχή, φαίνεται οι πληγές να δημιουργούν scab (γνωστό σε εμάς ως κάκαδο) και είδα πως έχει διαφορετικό μηχανισμό επούλωσης και αυξητικών παραγόντων από μια πληγή που κλείνει με την δυνατότητα να αναπνέει. (η οποία φυσικά κλείνει και γρηγορότερα)
Bέβαια όσο περισσότερο παραμένει κλειστή η πληγή, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχει να αφήσει σημάδι, οπότε πρέπει κάποιος να ξέρει τι κάνει και γιατί το κάνει. (ίσως γι αυτό κάπου ανέφεραν τη χρήση Hydrogel )
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
το lithioderm ειναι το gel και ποια η διαφορα LiCl ειναι μικροτερη περιεκτικοτητα .? θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει με ρολλερ
Εφόσον την όλη δουλειά την κάνουν τα ιόντα λιθίου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πολλοί χρησιμοποιούν χλωριούχο λίθιο.
Το lithium gluconate που υπάρχει στο lithioderm είναι πιο ασφαλές για το δέρμα. Η περιεκτικότητά του 8% πιστεύω πως είναι μεγαλύτερη από αντίστοιχες έρευνες με LiCl.
 

nine

Active Member
σκεφτομαι να αλλαξω το derma roller με dermapen
παιρνουμε μονο ηλεκτρικο derma pen;
στο roller θελαμε 192 ποσες βελωνες θελουμε εδω και μεγεθος;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
αν δεν εχεις προβλημα πες μας για το σκεφτεσαι?δεν δουλεψε πανω σου το ρολλερ?

Για αλλαγη. Ναι δεν θα ελεγα οτι δουλεψε εκανα τραυματισμο με roller κοκκινισμα απλο κανα 5λεπτο με 0.5 - 0.75 και εριχνα καποια λαδια. Ειχα ξεκινησει την θεραπεια του roller μονο στους κροταφους αλλα στην πορεια κατι προεκυψε και εχασα εδαφος παντου (διαχυτη).
Βγηκαν καποια τριχακια αυτα της ΑΓΑ που ειναι αδυναμα αχρωμα αλλα δεν νομιζω να μεγαλωσουν. Μονο στους κροταφους κανω.

Απο dermapen τι αγοραζουμε;
 

pithikas

Well-Known Member
Ok εγώ έχω ξεκινήσει μια νέα ταλιμπανιά με ρόλερ, μινοξιδίλη, υδροκορτιζόνη parttime και κάτι που δοκιμάζω πάνω στο ρόλερ τη στιγμή που τρυπάω αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δώσει και είναι κάτι που δεν το έχει δοκιμάσει κάνεις απ'όσο έχω δει και στα έξω φόρουμ και μου κάνει εντύπωση.
Θα επανέρθω μόνο αν έχω αποτελέσματα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ok εγώ έχω ξεκινήσει μια νέα ταλιμπανιά με ρόλερ, μινοξιδίλη, υδροκορτιζόνη parttime και κάτι που δοκιμάζω πάνω στο ρόλερ τη στιγμή που τρυπάω αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δώσει και είναι κάτι που δεν το έχει δοκιμάσει κάνεις απ'όσο έχω δει και στα έξω φόρουμ και μου κάνει εντύπωση.
Θα επανέρθω μόνο αν έχω αποτελέσματα.

Την μινοξιδίλη την είχες διακόψει και την άρχισες ξανά τώρα? Κοίτα που μας βάζουν στον πειρασμό να ξαναμπλέξουμε...
Επίσης, είχαμε ένα πολύ ισχυρό egfr blocker μπροστά στα μάτια μας, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο κατά πόσο είναι ασφαλές να εφαρμόζεται σε τραυματισμένο δέρμα....Lidocaine
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
σκεφτομαι να αλλαξω το derma roller με dermapen
παιρνουμε μονο ηλεκτρικο derma pen;
στο roller θελαμε 192 ποσες βελωνες θελουμε εδω και μεγεθος;

Εξαρτάται τι θες να πετύχεις. Άλλη η έρευνα που έγινε με ρολλερ (ή dermapen) και άλλο ότι επιδιώκει η follica που σαφώς μιλάμε για πιο αξιόπιστη και πολύ πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση.
Υπάρχει βέβαια και η επιλογή ηλεκτρικού microdermabrasion (γύρω στα 50 ευρώ το είδα να παίζει) αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να εφαρμοστεί, παρά μόνο αν είναι ξυρισμένο το κεφάλι..
 

crossfire

Well-Known Member
Την μινοξιδίλη την είχες διακόψει και την άρχισες ξανά τώρα? Κοίτα που μας βάζουν στον πειρασμό να ξαναμπλέξουμε...

Εγώ φίλε μου GOMI την ξανάρχισα μέτα από 3 χρονια ξανά παρόλο που έλεγα τα χειρότερα και είχα ανοίξει ολόκληρο νήμα για τις παρενέργειες της.


Υπάρχει βέβαια και η επιλογή ηλεκτρικού microdermabrasion (γύρω στα 50 ευρώ το είδα να παίζει) αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να εφαρμοστεί, παρά μόνο αν είναι ξυρισμένο το κεφάλι..

Microdermabrasion έχω,αλλα θέλει όντως ξυρισμένο κεφάλι γιατι πρέπει να το ακουμπάς στο δέρμα και να το "τριβείς".....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βαλε κανα λινγ ρε gomi..εγω ειμαι καραφλας..να μπω σε δοκιμη..γιατι δεν το βρισκω πουθενα.

Λινκ για microdermabrasion εννοείς?
Ένα πχ φθηνό φαίνεται αυτό (δεν ξέρω αν περιλαμβάνει τα κατάλληλα specs, δεν το έχω ψάξει πολύ)
-http://www.ebay.com/itm/Diamond-Microdermabrasion-Dermabrasion-Peeling-Machine-Facial-Skin-Care-Set-Sale-/262590377313?hash=item3d239b2d61:g:1uMAAOSw65FXvBxR
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@crossfire πόσο καιρό την έχεις που την άρχισε ξανά? Βλέπεις τίποτα θετικό?

Το micro που το χρησιμοποιείς?
 
Μπλουζα