Mεταμόσχευση vs minoxidil

tropheus

Well-Known Member
Διαβάστε παρακαλώ με προσοχή ... Νομίζω αξίζει

Το χρονικό μιας μεταμόσχευσης :

Τα μεταμοσχευμένα μαλλάκια αφού μέσα σε 6 με 8 εβδομάδες μετά την επέμβαση πέσουν αρχίζουν να αναπτύσσονται (φυτρώνουν) σχεδόν όλα μαζί. Υπάρχει δηλαδή ένας σχετικός συγχρονισμός σε αντίθεση με τα φυσικά (προγενέστερα) μαλλάκια όπου καθένα από αυτά έχει τον δικό του ανεξάρτητο κύκλο.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα στους μήνες από 4 μέχρι 7 μετά τη μεταμόσχευση να εμφανίζεται μια απότομη αύξηση της τριχοφυΐας και η περιοχή που δέχτηκε τα μοσχεύματα να είναι πιο πυκνή από ποτέ. Αυτό δίνει μια πρώτη πολύ καλή εντύπωση για το αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης αλλά δεν είναι η αληθινή εικόνα. Αυτός ο συγχρονισμός (σε μικρότερο όμως βαθμό) μπορεί να συνεχίσει να υφίσταται και κατά τη φυσιολογική πτώση των μεταμοσχευμένων μαλλιών όταν ολοκληρώσουν οι τριχούλες τον κύκλο τους οπότε η εικόνα της μεταμοσχευμένης περιοχής χαλάει αρκετά.
Από εκεί και πέρα όμως η διάρκεια του κύκλου κάθε τρίχας αρχίζει να ποικίλει σημαντικά (χάνεται ο συγχρονισμός) οπότε πλέον μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα για το αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης…

Το χρονικό της minoxidil :

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τη minoxidil. Κατά την έναρξη της χρήσης της είναι σύνηθες το φαινόμενο του shedding. Μετά από λίγους μήνες χρήσης τα μαλλάκια αρχίζουν να βγαίνουν μαζικά με ένα σχετικό συγχρονισμό και σε συνδυασμό με το ότι η διάμετρος της τρίχας είναι μεγαλύτερη δίνει ένα καλό οπτικό αποτέλεσμα σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση. Όπως όμως και στην περίπτωση της μεταμόσχευσης, το φαινόμενο του συγχρονισμού χάνεται οπότε μετά από κάποιους μήνες η πραγματική εικόνα έρχεται να απογοητεύσει τους ενθουσιώδης χρήστες της minoxidil …
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Billy_tramp είπε:
δηλαδή μετά το 12μηνο το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο?

To οπτικό αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης σίγουρα θα είναι χειρότερο όταν τα μεταμοσχευμένα μαλλάκια προχωρούν στον κύκλο τους. Το πότε θα συμβεί αυτό ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Πάντως ο πρώτος κύκλος ζωής των μεταμοσχευμένων τριχών φαίνεται να είναι μικρότερος από ότι τα προγενέστερα μαλλάκια.

Πολλές φορές βλέπω αποτελέσματα στα forum μετά από 12 μήνες όπου τα μαλλάκια όπως λέμε έχουν ωριμάσει. Θα ήταν πολύ πιο ακριβής η εικόνα αν βλέπαμε αποτελέσματα 24 μήνου + .
 

weznem

Well-Known Member
περιμενω την τεκμηρίωση σου λοιπον για ποιον λογο επειτα απο 3χρονια χρησης ειμαι ακομα καλυτερα απο οτι πριν ξεκινησω και πως εξηγεις την επανεκφυση που εχω στους κροταφους ακομα και τωρα... χνουδια μεν δενυπηρχαν δε οποτε δεν διατηρει μονο την αναγεννη φαση για αρκετο καιρο αλλιως δεν θα χα μαλλια σε σηεια που δεν ειχα... σου εχω θεσει ξανα το ερωτημα και το αποφευγεις σαν το διαολο το λιβανι να απαντησεις..
οποτε να ξεκινησουμε ντουντα 2 χαπακια την μερα προτεινεις? το θεωρεις ευφυή κινηση αυτο φανταζομαι ε??
 

horhitto4

Member
weznem είπε:
περιμενω την τεκμηρίωση σου λοιπον για ποιον λογο επειτα απο 3χρονια χρησης ειμαι ακομα καλυτερα απο οτι πριν ξεκινησω και πως εξηγεις την επανεκφυση που εχω στους κροταφους ακομα και τωρα... χνουδια μεν δενυπηρχαν δε οποτε δεν διατηρει μονο την αναγεννη φαση για αρκετο καιρο αλλιως δεν θα χα μαλλια σε σηεια που δεν ειχα... σου εχω θεσει ξανα το ερωτημα και το αποφευγεις σαν το διαολο το λιβανι να απαντησεις..
οποτε να ξεκινησουμε ντουντα 2 χαπακια την μερα προτεινεις? το θεωρεις ευφυή κινηση αυτο φανταζομαι ε??

τι ασχολεισαι ρε wenzem μιλας με τυπο που διακυνδυνευει την υγεια του στα 40+ για το μαλι...λες και θα γινει μπραντ πιτ τωρα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παιδιά μην επιτηθεστε στον tropheus.
Καταλαβαίνω τις ενστάσεις αλλα οταν εμείς παίζαμε με playmobil και trans formers 20 χρονια πριν ο tropheus έψαχνε και εκανε θεραπείες για το μαλλι.
Εχει δοκιμάσει πολλα και εχει μεγάλη εμπειρεια στον τομέα αυτόν.
Εγω προσωπικά στο μονο που διαφωνώ με τον trophea ειναι ότι εχει μεγάλη ανοχή στα φάρμακα και κάποιες θεραπείες που θα είχαν αποτέλεσμα σε άλλους στον ίδιο ειναι νεράκια
 

horhitto4

Member
kapa είπε:
Παιδιά μην επιτηθεστε στον tropheus.
Καταλαβαίνω τις ενστάσεις αλλα οταν εμείς παίζαμε με playmobil και trans formers 20 χρονια πριν ο tropheus έψαχνε και εκανε θεραπείες για το μαλλι.
Εχει δοκιμάσει πολλα και εχει μεγάλη εμπειρεια στον τομέα αυτόν.
Εγω προσωπικά στο μονο που διαφωνώ με τον trophea ειναι ότι εχει μεγάλη ανοχή στα φάρμακα και κάποιες θεραπείες που θα είχαν αποτέλεσμα σε άλλους στον ίδιο ειναι νεράκια
αυτο δε σημαινει οτι θα απαξια απεναντι στις θεραπειες που κανουν οι αλλοι ενθαρυνοντας να παρουν παιδια τα φαρμακια που παιρνουν αλλοι....εγω παιρνω 6 χρονια μινοξ και οταν την εκοψα φετος το καλοκαιρι εγεινε της ποπης...μετα τη ξαναπηρα και ηρθα στα ισια μου,,,ασχετα που δεν ειμαι ικανοποιημενος πληρως απο αυτην...αλλο να το λες αυτο αλλο να την μηδενιζεις εξ ολοκληρου λεγοντας δε κανεις τπτ αστο 0 η μινοξ ...να τα κραταει για τη παρτη του αυτα...κανενα σεβασμο σε τετοιους τυπους
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
horhitto4 είπε:
αυτο δε σημαινει οτι θα απαξια απεναντι στις θεραπειες που κανουν οι αλλοι ενθαρυνοντας να παρουν παιδια τα φαρμακια που παιρνουν αλλοι....εγω παιρνω 6 χρονια μινοξ και οταν την εκοψα φετος το καλοκαιρι εγεινε της ποπης...μετα τη ξαναπηρα και ηρθα στα ισια μου,,,ασχετα που δεν ειμαι ικανοποιημενος πληρως απο αυτην...αλλο να το λες αυτο αλλο να την μηδενιζεις εξ ολοκληρου λεγοντας δε κανεις τπτ αστο 0 η μινοξ ...να τα κραταει για τη παρτη του αυτα...κανενα σεβασμο σε τετοιους τυπους

Αυτο δούλεψε καλύτερα σε αυτόν αυτο υποστηρίζει.
Ειναι λογικό απο την στιγμή που ξεκίνησε μινοξιδιλη και σε έναν χρόνο έχασε τα αποτέλεσμα τα της,η μινοξιδιλη δυστυχώς εχει μια πτωτική πορεια σε κάποιους θα ειναι απότομη,δεν θα κρατήσει ούτε χρόνο εννοω,σε κάποιους θα κρατήσει κάποια χρονια,πρέπει να έχουμε σεβασμό,δεκτές οι γνώμες.
 

horhitto4

Member
kapa είπε:
horhitto4 είπε:
αυτο δε σημαινει οτι θα απαξια απεναντι στις θεραπειες που κανουν οι αλλοι ενθαρυνοντας να παρουν παιδια τα φαρμακια που παιρνουν αλλοι....εγω παιρνω 6 χρονια μινοξ και οταν την εκοψα φετος το καλοκαιρι εγεινε της ποπης...μετα τη ξαναπηρα και ηρθα στα ισια μου,,,ασχετα που δεν ειμαι ικανοποιημενος πληρως απο αυτην...αλλο να το λες αυτο αλλο να την μηδενιζεις εξ ολοκληρου λεγοντας δε κανεις τπτ αστο 0 η μινοξ ...να τα κραταει για τη παρτη του αυτα...κανενα σεβασμο σε τετοιους τυπους

Αυτο δούλεψε καλύτερα σε αυτόν αυτο υποστηρίζει.
Ειναι λογικό απο την στιγμή που ξεκίνησε μινοξιδιλη και σε έναν χρόνο έχασε τα αποτέλεσμα τα της,η μινοξιδιλη δυστυχώς εχει μια πτωτική πορεια σε κάποιους θα ειναι απότομη,δεν θα κρατήσει ούτε χρόνο εννοω σε κάποιους θα κρατήσει κάποια χρονια,πρέπει να έχουμε σεβασμό,δεκτές οι γνώμες.
θα πρεπει να περνει υποψη οτι αυτο συνεβει σε αυτον και οχι σε ολους και οχι να γενικευει και να εκμηδενιζει θα επαναλαβω...νομιζω εγεινα σαφης...εχει διαφορα να λες την αποψη σου απο το να κατακερματιζεις την αποψη του αλλου με μηδενικα επιχειρηματα...
 

tropheus

Well-Known Member
weznem είπε:
περιμενω την τεκμηρίωση σου λοιπον για ποιον λογο επειτα απο 3χρονια χρησης ειμαι ακομα καλυτερα απο οτι πριν ξεκινησω

Φίλε weznem βλέποντας κάποιος το ιστορικό σου μέσα από τις φωτογραφίες σου είναι φανερό ότι πέρασες μέσα από μια μεγάλη περίοδο έντονης τριχόπτωσης η οποία τελευταία σταθεροποιήθηκε. Συνήθως η σταθεροποίηση μετά από μια έντονη φάση συνεχούς τριχόπτωσης δίνει ένα rebound στα μαλλάκια και σε συνδυασμό με το ότι η mixox αύξησε τη διαμέτρο της τρίχας σου βελτίωσε την εικόνα σου.

weznem είπε:
...και πως εξηγεις την επανεκφυση που εχω στους κροταφους ακομα και τωρα... χνουδια μεν δενυπηρχαν δε οποτε δεν διατηρει μονο την αναγεννη φαση για αρκετο καιρο αλλιως δεν θα χα μαλλια σε σηεια που δεν ειχα... σου εχω θεσει ξανα το ερωτημα και το αποφευγεις σαν το διαολο το λιβανι να απαντησεις..

Το χνούδι από τη minox ΠΟΤΕ δε γίνεται terminal. Δυστυχώς.

weznem είπε:
οποτε να ξεκινησουμε ντουντα 2 χαπακια την μερα προτεινεις? το θεωρεις ευφυή κινηση αυτο φανταζομαι ε??

Προφανώς δεν έχεις δει καμία από τις δεκάδες φορές που έχω εκφράσει την κάθετη αντίθεσή μου στο να πάρει κάποιος duta για τα μαλλάκια.

kapa είπε:
....
Εγω προσωπικά στο μονο που διαφωνώ με τον trophea ειναι ότι εχει μεγάλη ανοχή στα φάρμακα και κάποιες θεραπείες που θα είχαν αποτέλεσμα σε άλλους στον ίδιο ειναι νεράκια

Δεκτό kapa ;)
 

weznem

Well-Known Member
δεχομαι οτι δεν εχω ακουσει την γνωμη σου για την ντουντα οποτε ειμαι φαουλ,συγνωμη γι αυτο.. αν και λαθος μου που το ανεφερα, ο καθενας κανει οτι θελει προσωπικα διχως να χρειαζεται την γνωμη αλλων..
οπως λεει ο καπα σεβομαι σεβομαι οτι εχεις δοκιμασει πολλα κτλ..αλλο πρπει να προσπαθουμε να ειμαστε αμεροληπτοι απεναντι σε καποιον φαρμακο.λοσιον κτλ.. π.χ μπορει να επαιρνα φινα και να μην μου εκανε τιποτα δεν μπορω να πω ειναι άχρηστη η φινα εκτος και αν πληθαίνουν τετοια κρουσματα,τοτε τίθεται ερωτημα σαφως...
δεχομαι οτι μπορει εγω να ειμαι η εξαιρεση του κανονα της μινοξιδιλης,δεν εχω την εικονα πολλων απο αυτους που την κατηγορουν, ειναι η αληθεια, αλλα δεν μου αρεσει ο μηδενισμος,αυτο μονο.. αν δεν εκανε τιποτα θα την λεγαμε φιδελαιο,δεν ειναι ομω,ς καποιοι ακομα και αν ειναι λιγοι τους βοηθαει αρκετα..
ναι εχεις δικιο, και το ξερω οτι δεν θα γινουν τριχες τα χνουδια στην πλειονότητά τους περα ελαχιστων εξαιρεσεων,δεν μπορει πλεον να τα βαλει με τα γονιδια μόνη της το βλεπω..φωναζει οτι θελει κατι που να περιορισει την δυτ,ακομα και σε μενα που απο οτι φαινεται εχω μια αργη εξελιξη α/α, επειτα την χρηση μινοξιδιλης,διοτι δεν εχω βαλει τιποτα αλλο στην διαρκεια της εξελιξης μου..σε μακρά χρήση.. σορρυ αν ημουν καπως αποτομος πριν..βλακεια μου..

καππα αντιλαμβανομαι τι λες και εχεις ενα δικιο απλα αυτο που θελω να πω,ειναι οτι μπορει να εχεις μια εμπειρια μεγαλη οπως ο τροφεας αλλα απο την οπτικη που κρινεις τα πραγματα να αδικεις τον εαυτο σου..διοτι εχεις μια λανθασμένη αντιληψη στα δεδομενα....

χοριτο αντιλαμβανομαι επισης τι θελεις να πεις απλα διαφωνω στο κανενα σεβασμο που λες,δεν εβρισε δεν ειπε κατι προσβλητικο,οποτε μπορουμε να εκφρασουμε τον αντιλογο,δινει τροφή για συζήτηση..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
καππα αντιλαμβανομαι τι λες και εχεις ενα δικιο απλα αυτο που θελω να πω,ειναι οτι μπορει να εχεις μια εμπειρια μεγαλη οπως ο τροφεας αλλα απο την οπτικη που κρινεις τα πραγματα να αδικεις τον εαυτο σου..διοτι εχεις μια λανθασμένη αντιληψη στα δεδομενα....
μπορει και να μην εχω δικιο,αλλα το θεμα ειναι να κρατησουμε σε χαμηλους τονους τον διαλογο,ναι μεν αντιπαραθεση αλλα με ομορφο τροπο,οχι επειδη ειναι κανονας του φορουμ αλλα επειδη ειναι ωραια η οικονα να διαβαζει καποιος μια φιλικη αντιπαραθεση απο οτι εναν καβγα.
 

tropheus

Well-Known Member
weznem είπε:
δεχομαι οτι δεν εχω ακουσει την γνωμη σου για την ντουντα οποτε ειμαι φαουλ,συγνωμη γι αυτο.. αν και λαθος μου που το ανεφερα, ο καθενας κανει οτι θελει προσωπικα διχως να χρειαζεται την γνωμη αλλων..
οπως λεει ο καπα σεβομαι σεβομαι οτι εχεις δοκιμασει πολλα κτλ..αλλο πρπει να προσπαθουμε να ειμαστε αμεροληπτοι απεναντι σε καποιον φαρμακο.λοσιον κτλ.. π.χ μπορει να επαιρνα φινα και να μην μου εκανε τιποτα δεν μπορω να πω ειναι άχρηστη η φινα εκτος και αν πληθαίνουν τετοια κρουσματα,τοτε τίθεται ερωτημα σαφως...
δεχομαι οτι μπορει εγω να ειμαι η εξαιρεση του κανονα της μινοξιδιλης,δεν εχω την εικονα πολλων απο αυτους που την κατηγορουν, ειναι η αληθεια, αλλα δεν μου αρεσει ο μηδενισμος,αυτο μονο.. αν δεν εκανε τιποτα θα την λεγαμε φιδελαιο,δεν ειναι ομω,ς καποιοι ακομα και αν ειναι λιγοι τους βοηθαει αρκετα..
ναι εχεις δικιο, και το ξερω οτι δεν θα γινουν τριχες τα χνουδια στην πλειονότητά τους περα ελαχιστων εξαιρεσεων,δεν μπορει πλεον να τα βαλει με τα γονιδια μόνη της το βλεπω..φωναζει οτι θελει κατι που να περιορισει την δυτ,ακομα και σε μενα που απο οτι φαινεται εχω μια αργη εξελιξη α/α, επειτα την χρηση μινοξιδιλης,διοτι δεν εχω βαλει τιποτα αλλο στην διαρκεια της εξελιξης μου..σε μακρά χρήση.. σορρυ αν ημουν καπως αποτομος πριν..βλακεια μου..

καππα αντιλαμβανομαι τι λες και εχεις ενα δικιο απλα αυτο που θελω να πω,ειναι οτι μπορει να εχεις μια εμπειρια μεγαλη οπως ο τροφεας αλλα απο την οπτικη που κρινεις τα πραγματα να αδικεις τον εαυτο σου..διοτι εχεις μια λανθασμένη αντιληψη στα δεδομενα....

χοριτο αντιλαμβανομαι επισης τι θελεις να πεις απλα διαφωνω στο κανενα σεβασμο που λες,δεν εβρισε δεν ειπε κατι προσβλητικο,οποτε μπορουμε να εκφρασουμε τον αντιλογο,δινει τροφή για συζήτηση..

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη πραγματικά. Είμαστε όλοι στην ίδια βάρκα.
Πάντως αν ψάξεις στο Διαδίκτυο θα βρεις πάρα πολλούς (ακόμα και γιατρούς που ασχολούνται μόνο με μαλλάκια) που υποστηρίζουν ότι η minox χάνει την αποτελεσματικότητα της με την πάροδο του χρόνου.

Δες εδώ τι αποτέλεσμα είχε η minox σε εμένα (πριν τις μεταμοσχεύσεις) ...
[attachment=4568]
 

Συνημμένα

  • 11-8-05 ... 19-11-05 ...  22-2-06.jpg
    11-8-05 ... 19-11-05 ... 22-2-06.jpg
    388.3 KB · Προβολές: 306

weznem

Well-Known Member
μπορει και να μην εχω δικιο,αλλα το θεμα ειναι να κρατησουμε σε χαμηλους τονους τον διαλογο,ναι μεν αντιπαραθεση αλλα με ομορφο τροπο,οχι επειδη ειναι κανονας του φορουμ αλλα επειδη ειναι ωραια η οικονα να διαβαζει καποιος μια φιλικη αντιπαραθεση απο οτι εναν καβγα.
[/quote]

καππα εχεις δικιο,απλα εκανα ενα λαθος μιλουσα γενικα δηλαδη το μπορει να εχεις δοκιμασει πολλα κτλ..που γραφω το εννοουσα οτι οποιος εχει δοκιμασει πολλα κτλ... δεν ενοουσα εσενα προσωπικα ..δεν το διατυπωσα σωστα..συγνωμη.. :-/
συμφωνω παντως κανουμε το λαθος να μην σκεφτομαστε οτι το διαβασουν και τριτοι το φορουμ οταν γραφουμε..


tropheus είπε:
weznem είπε:
Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη πραγματικά. Είμαστε όλοι στην ίδια βάρκα.
Πάντως αν ψάξεις στο Διαδίκτυο θα βρεις πάρα πολλούς (ακόμα και γιατρούς που ασχολούνται μόνο με μαλλάκια) που υποστηρίζουν ότι η minox χάνει την αποτελεσματικότητα της με την πάροδο του χρόνου.

Δες εδώ τι αποτέλεσμα είχε η minox σε εμένα (πριν τις μεταμοσχεύσεις) ...

δεν σου εδωσε τιποτα το ιδιαιτερο ειναι η αληθεια απο οτι βλεπω...περαν ισως απο καποια χνουδια που εγιναν τριχες..εγω ειχα δραματικη αλλαγη http://imageshack.us/photo/my-images/826/77998769.jpg/ στην αρχη.. μηδενιστηκε η α/α σχεδον ολολκηρωτικα http://imageshack.us/photo/my-images/802/75910315.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/706/18184032.jpg/ ... παρατηρω οτι εχουμε την ιδια hairline και κεφαλι στρογγυλευει πανω και αμα ανοιξοιν οι κροταφοι ειναι ασχημο.. μεχρι και τα φυτρακια μπροστα ειναι σχεδον ιδια με τα δικα μου..το εχει το σχημα του κεφαλιου μας ? τι να πω.. τωρα εχεις μαλλια στα κενα??
 

tropheus

Well-Known Member
weznem είπε:
δεν σου εδωσε τιποτα το ιδιαιτερο ειναι η αληθεια απο οτι βλεπω...περαν ισως απο καποια χνουδια που εγιναν τριχες..εγω ειχα δραματικη αλλαγη http://imageshack.us/photo/my-images/826/77998769.jpg/ στην αρχη.. μηδενιστηκε η α/α σχεδον ολολκηρωτικα http://imageshack.us/photo/my-images/802/75910315.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/706/18184032.jpg/ ... παρατηρω οτι εχουμε την ιδια hairline και κεφαλι στρογγυλευει πανω και αμα ανοιξοιν οι κροταφοι ειναι ασχημο.. μεχρι και τα φυτρακια μπροστα ειναι σχεδον ιδια με τα δικα μου..το εχει το σχημα του κεφαλιου μας ? τι να πω.. τωρα εχεις μαλλια στα κενα??

Ναι έχω δει τα αποτελέσματα σου. Πραγματικά πολύ καλά.
Να σου πω την αλήθεια ακόμα και με αυτό που μου είχε δώσει τότε ήμουν ευχαριστημένος. Απλά με την πάροδο του χρόνου τα αποτελέσματα χάθηκαν ...
Τώρα μετά τις μεταμοσχεύσεις δεν έχω καθόλου κενά. Φαντάσου ότι πλεον έχω βάλει 6500 grafts με FUE συνολικά μόνο κροτάφους - hairline. ...
 

anieros36

New Member
weznem είπε:
περιμενω την τεκμηρίωση σου λοιπον για ποιον λογο επειτα απο 3χρονια χρησης ειμαι ακομα καλυτερα απο οτι πριν ξεκινησω και πως εξηγεις την επανεκφυση που εχω στους κροταφους ακομα και τωρα... χνουδια μεν δενυπηρχαν δε οποτε δεν διατηρει μονο την αναγεννη φαση για αρκετο καιρο αλλιως δεν θα χα μαλλια σε σηεια που δεν ειχα... σου εχω θεσει ξανα το ερωτημα και το αποφευγεις σαν το διαολο το λιβανι να απαντησεις..
οποτε να ξεκινησουμε ντουντα 2 χαπακια την μερα προτεινεις? το θεωρεις ευφυή κινηση αυτο φανταζομαι ε??

όπα, όπα αδελφέ, μην γίνεσαι τόσο επιθετικός. εσύ σαν μέλος που ασχολείσαι κάθε μέρα με το forum σίγουρα έχεις καταλάβει ότι οι ουσίες δεν έχουν ίδια ανταπόκριση σε όλους. Αν ήταν έτσι, όλοι θα γινόμασταν σαν τον boukla και θα γελούσαμε όταν ακούγαμε για μεταμόσχευση. Δυστυχώς όμως ο φίλος είναι μια ευχάριστη εξαίρεση. Και εγώ δυο χρόνια παλεύω με μινοξιδίλες και ήπια αντιανδρογόνα αλλά είμαι χειρότερα. ο Καπα μυρίζει αντιαντρογόνο και πονάει και ούτω καθ εξής. ο trofeus χτυπά ντούτα και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Πάντως κατά γενική ομολογία η μινοξιδίλη δεν κάνει πολλά πράγματα, είναι παρηγοριά στον άρρωστο. Πρέπει να το παραδεχτούμε. Με τα εξωτερικά φάρμακα τα αποτελέσματα είναι από ανύπαρκτα εως ελάχιστα, με κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις, που όλοι είμαστε χαρούμενοι όταν τις βλέπουμε...
 

n094

Active Member
Παίδες, όντως ο Tropheus αναφέρει μια άποψη (την οποία υποστηρίζουν πολλοί, γιατροί και μη) και η οποία φαίνεται πως έχει μια αλήθεια πίσω από τον κύκλο των (χαμένων) μαλλιών και το πως αντιδρούν οι τρίχες, τόσο μετά την μμ όσο και κατά τη διάρκεια χρήσης θεραπειών. Το αν συμφωνούμε ή όχι δεν σχετίζεται με τον κόσμιο διάλογο που πρέπει να έχουμε (ειδικά με άτομα σαν τον Tropheus που έχουν προσφέρει απίστευτη ενέργεια, πληροφορία και χρήσιμες αναρτήσεις για σειρά ετών).
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
tropheus είπε:
Ναι έχω δει τα αποτελέσματα σου. Πραγματικά πολύ καλά.
Να σου πω την αλήθεια ακόμα και με αυτό που μου είχε δώσει τότε ήμουν ευχαριστημένος. Απλά με την πάροδο του χρόνου τα αποτελέσματα χάθηκαν ...
Τώρα μετά τις μεταμοσχεύσεις δεν έχω καθόλου κενά. Φαντάσου ότι πλεον έχω βάλει 6500 grafts με FUE συνολικά μόνο κροτάφους - hairline. ...
6500 grafts μονο μπροστα???Μου φαινεται υπερβολικα μεγαλος αριθμος μονο για μπροστα.Πισω γενικα η πυκνωση τι λεει?Προσφατα ειδα καποιον που ενω ειχε πυκνωσει αρκετα το μπροστα μερος του κεφαλιου ,πισω φαινοταν αρκετα αραιος απο την fue.
 

weznem

Well-Known Member
με 2 χαπακια ντουντα τη μερα δεν πρεπει να χεο χασει εδαφος νομιζω.. δηλαδ 12000 τριχεσ εβαλε?
 

tropheus

Well-Known Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
6500 grafts μονο μπροστα???Μου φαινεται υπερβολικα μεγαλος αριθμος μονο για μπροστα.Πισω γενικα η πυκνωση τι λεει?Προσφατα ειδα καποιον που ενω ειχε πυκνωσει αρκετα το μπροστα μερος του κεφαλιου ,πισω φαινοταν αρκετα αραιος απο την fue.

Και όμως δεν είναι υπερβολικός ο αριθμός των grafts. Φαντάσου ότι κατέβασα τη hairline 2,5 με 3 εκατοστά και τους κροτάφους περίπου 6 εκατοστά. Η πυκνότητα πλεον μπροστά είναι αρκετά καλή με δεδομένο τις δυνατότητες που υπάρχουν στην τεχνολογία των μεταμοσχεύσεων.

Τα μαλλάκια πίσω τα κόβω πολύ κοντά όπως τα έκοβα πάντα και δεν φαίνεται απολύτως καμία αραίωση.

Έχε πάντως στο μυαλό σου ότι το θέμα "πλήθος grafts ανά μεταμόσχευση" που κάνεις είναι ένα νούμερο που παίζει γύρω από πολλά θέματα.
Τι εννοώ με δεδομένο ότι βάζουμε στην άκρη ένα πολύ σημαντικό θέμα που είναι το οικονομικό :

- Το πόσο κοντά θα σου βάλουν το ένα τριχοθυλάκιο με το άλλο υπόκειται σε πολλούς περιορισμούς ειδικά στην ίδια συνεδρία (1 ή 2 ημερών).

- Σε μια FUE το πολύ σε μια μέρα να σου βάλουν 1500 grafts και πίστεψε με με μεγάλα ζόρια και από μέρος των ιατρών και από μέρους αντοχών δικών σου.

- Είναι από δύσκολο μέχρι αδύνατο να κάνεις μεταμόσχευση επι 3 συνεχόμενες μέρες με FUE βάζοντας πάνω από 3000 grafts συνολικά. Θα λιώσεις. Η κούραση που θα σου βγει μπορεί να οδηγήσει σε απόρριψη των μοσχευμάτων. Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν γιατροί που δε δέχονται να σου βάλουν με FUE πάνω από 1000 grafts την ημέρα. Θυμάμαι ο kesser που είχα μιλήσει πριν 2 χρόνια μαζί του μου είχε πει ότι " εγώ δε βάζω πάνω από 600 grafts με FUE σε μια μέρα ".

Με δεδομένο λοιπόν και το οικονομικό κόστος οι εταιρείες και οι γιατροί παίζουν με τις ισορροπίες ... Εγώ κατάφερα να βάλω 6500 grafts μετά από 3 μεταμοσχεύσεις συνολικά σε 6 ημέρες ...

Και κάτι τελευταίο που έχω πει αρκετές φορές : Η πυκνότητα που βλέπεις στις φωτογραφίες (ακόμα και σε αυτές που έχουν ανεβάσει οι χρήστες) δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα ...

weznem είπε:
με 2 χαπακια ντουντα τη μερα δεν πρεπει να χεο χασει εδαφος νομιζω.. δηλαδ 12000 τριχεσ εβαλε?

Ναι συνολικά έχω βάλει κοντά στις 12000 τριχούλες.
 
Μπλουζα