Hater_of_baldness, fue, 3000 grafts, 15-16/12/2016

hater_of_baldness

Active Member
23 μερες μετά την επέμβαση

Δεν έχω να πω πολλά όπως είναι αναμενόμενο στις 3.5 εβδομάδες μετά την επέμβαση.

  • Πήγματα: έχουν καθαρίσει πλέον
  • Shedding: έχει ξεκινήσει και βρίσκω σε κάθε λούσιμο 10-20 τριχακια στα χέρια μου
  • Δότρια: δε φαίνεται σχεδόν τίποτα ήδη, και παρά το γεγονός ότι έχουν παρθεί πάνω από 5000 grafts συνολικά. Ίσως με κοντύτερα μαλλιά, ένα έμπειρο μάτι να διακρίνει τις FUE scars (ήδη όταν με ξύρισα με τη 0 σκάλα, το scaring της DHI ήταν ορατό - ευτυχώς σε αποδεκτό σημείο κατά την κρίση μου). Εδώ να πω ότι η ομάδα της HDC με πληροφόρησε ότι οι τρύπες που μου έγιναν στη δότρια κατά την 1η ΜΜ ήταν παραπάνω από τα grafts που τελικά μπήκαν, με αποτέλεσμα να έχω χάσει έναν αριθμό διαθεσίμων grafts σε περίπτωση μελλοντικής ΜΜ. Η ζωή συνεχίζεται όμως! :)
  • Λούσιμο: συνεχίζω 2 φορές την ημέρα με τα σαμπουάν της κλινικής μέχρι αυτά να τελειώσουν (2-3 μέρες ακόμα). Ακόμα και μέχρι σήμερα, λουζομαι πολύ προσεχτικά με σχετικά χαμηλή πίεση νερού, και απαλές κινήσεις με τα χέρια, όπως μου είπαν και από την κλινική. Έτσι κι αλλιώς το κεφάλι μου έχει καθαρίσει και δε χρειάστηκε ούτε καν μασάζ στο λούσιμο (μόνο το γνωστό "ταπ-ταπ"). Όταν τελειώσουν τα σαμπουάν της HDC, θα πάρω κάποιο mild shampoo - αν έχετε κάποιο να προτείνετε, σας ακούω!
  • Θεραπείες: προς το παρόν παίρνω μόνο συμπληρώματα (Ω3, πολυβιταμινη, βιοτινη). Όταν συμπληρώσω 1 μήνα μετά τη ΜΜ, θα ξεκινήσω μινοξιδιλη 2%, όπως μου πρότειναν από την κλινική και παρά το γεγονός ότι 3 χρόνια έβαζα αφρό 5%. Σε 6 μήνες θα επιστρέψω στο 5%. Σχετικά με Propecia, με τρώει για να είμαι ειλικρινής καθώς θεωρώ όχι μόνο θα βοηθήσει το crown αλλά και θα καθυστερήσει σημαντικά/ολοκληρωτικά πιθανή μελλοντική ΜΜ. Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα...
Σχετικά με Propecia (θα ρωτήσω και την κλινική φυσικά), γνωρίζει κανείς αν είναι ΟΚ να ξεκινήσω μετά τη ΜΜ; θεωρείτε υπάρχει ρίσκο να βλάψει τη ΜΜ μου; any thoughts?
 

Συνημμένα

  • IMG_2195.JPG
    IMG_2195.JPG
    557.9 KB · Προβολές: 945
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

chrisk100

Member
@hater_of_baldness Απο οτι ξερω η φινα δεν επηρεαζει την ΜΜ. Οπως λες ρωτα την κλινικη αλλα και να ενημερωθεις για τις παρενεργειες. Εξαρταται πως θα αντιδρασει ο οργανισμος σου και εαν ειναι οκ θα σου κλεισει το crown αλλα και θα σου σταματησει την τριχοπτωση.
 

piros75

Well-Known Member
Hater, πιστεύω ότι με τόσα γκραφτς θα έχεις ένα σούπερ αποτέλεσμα απλά έχω μια ερώτηση:το μπροστινό προυπάρχον τριγωνάκι στην χερλαιν γιατί δεν το πειράξατε; Ποια ήταν η σκέψη πίσω από αυτό. Θεωρούν ότι θα δέσει με τα υπόλοιπα;
 

hater_of_baldness

Active Member
Hater, πιστεύω ότι με τόσα γκραφτς θα έχεις ένα σούπερ αποτέλεσμα απλά έχω μια ερώτηση:το μπροστινό προυπάρχον τριγωνάκι στην χερλαιν γιατί δεν το πειράξατε; Ποια ήταν η σκέψη πίσω από αυτό. Θεωρούν ότι θα δέσει με τα υπόλοιπα;

Μακάρι! :)

Βασικά ήταν προτροπή του dr. Μάρα να ξαναφτιάξουμε τη hairline που ουσιαστικά δεν υπήρχε παρά τα 2200grafts της 1ης ΜΜ σε Α-Β ζώνη και να κινηθούμε συντηρητικά ώστε:
-να πετύχουμε μέγιστη πυκνότητα
-να εξοικονομήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα grafts για το μέλλον καθώς είμαι ακόμα 33 ετών
Σε περίπτωση που πηγαίναμε πιο χαμηλά τη hairline θα χρειαζόμασταν περισσότερα grafts, τα οποία αποφασίσαμε να τα κρατήσουμε για το μέλλον (ζώνη β/γ).

Πάντως ελπίζω κι εγώ να δέσει καλά το τριγωνάκι με τη hairline. Έχω δει online αντίστοιχα περιστατικά και το αποτέλεσμα ήταν όμορφο. Επίσης ήδη τώρα που βρίσκομαι στις 29 ημέρες μετά την επέμβαση δε βλέπω κάτι άσχημο στο πώς δένουν. Μένει φυσικά να δούμε το αποτέλεσμα σε 6 μήνες.
 

hater_of_baldness

Active Member
Καλησπέρα σε όλους!! Αύριο κλείνω 8 εβδομάδες μετά την επέμβαση και δεν έχω να αναφέρω κάτι το ιδιαίτερο. Έχω χάσει σίγουρα το 95% των μεταμοσχευμένων και σιγά σιγά από τον άλλο μήνα περιμένω φύτρωση! Δεν έχει νόημα να βάλω φωτογραφίες τώρα, όποτε υπομονή μέχρι το Μάρτιο! :)

Από θεραπείες πιστά Regaine 2% πρωί βράδυ, ω3, βιοτινη, πολυβιταμινη και λουζομαι με Apivita κατά της τριχόπτωσης και Johnson Baby Shampoo εναλλάξ.

Αυτά τα λίγα προς το παρόν!!
 

hater_of_baldness

Active Member
IMG_3875.JPG

4.5 σχεδόν μήνες μετά την επέμβαση κάτω από φυσικό φως και χωρίς φλας.

Βλέπω εδώ και 1 μήνα σημαντική βελτίωση, αλλά ακόμα ελπίζω να βελτιωθεί η εικόνα (κάποια κενά και ποιότητα τρίχας όπως φαίνεται στη φωτογραφία). Τα κουρευω με τη μηχανή μέχρι να ολοκληρωθεί η φύτρωση.

Συνεχίζω μινοξιδιλη 2%, Ω3, πολυβιταμίνες και βιοτίνη.

Αυτά, επόμενη και αναλυτικότερη ενημέρωση στο εξάμηνο!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καλα παει hater. Εβαλες μπολικα μοσχευματα και ακομη εχεις μπροστα σου μηνες φυτρωσης.
Για propecia που σκεφτοσουν ξεκινησες;
Συνολικα εχεις εξαγει 5200 μοσχευματα μεχρι τωρα σωστα; και απο τις 2 μμ. Ποσα υπολογισαν οτι εχεις ακομα;
 

hater_of_baldness

Active Member
Καλα παει hater. Εβαλες μπολικα μοσχευματα και ακομη εχεις μπροστα σου μηνες φυτρωσης.
Για propecia που σκεφτοσουν ξεκινησες;
Συνολικα εχεις εξαγει 5200 μοσχευματα μεχρι τωρα σωστα; και απο τις 2 μμ. Ποσα υπολογισαν οτι εχεις ακομα;

Hello Δημήτρη! Σωστά, δυστυχώς έχω ήδη χρησιμοποίησει 5200 μοσχεύματα και σύμφωνα με το γιατρό έχω άλλη μια καλή μεταμόσχευση ακόμα (δηλαδή 3000). Αυτό σημαίνει ότι ξεχνάω το να φτιάξω το crown σωστά, και θα τα κρατήσω ώστε όταν χρειαστεί να βάλω σε ζώνη Β και όσο πίσω πάει (ελπίζω και πιστεύω ότι με ζώνη Α είμαι ΟΚ). Επίσης μου είπε και ο γιατρός ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω και από μούσια μοσχεύματα σε περίπτωση που χρειαστεί... Θα δείξει πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωση και αποφασίζω ανάλογα. Σε γενικές γραμμές, προτεραιότητα μου είναι ζώνες Α,Β και από εκεί και πέρα (όσο και αν το επιτρέπει η δότρια) συμμάζεμα του crown. Θεωρώ έχω ρεαλιστικές προσδοκίες. :)

Φίνα δεν ξεκίνησα, ξέρω ότι πιθανώς να με βοηθούσε πολύ, αλλά δε θα μπω στο τριπάκι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
Για να χάθηκα θα είχα τους λόγους μου (δουλειά, υγεία, προσωπική απόφαση).

Γρήγορο update 2 χρόνια μετά την επέμβαση (θα βάλω και φωτογραφίες κάποια στιγμή).

- ικανοποιητικό το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές, παίρνοντας υπόψη την περιοχή που καλύψαμε
- δυστυχώς έχω τρομερή υποχώρηση σε ζώνη Β και στο crown για διάφορους λόγους (έχω σταματήσει μονοξιδιλη, στρες)
- σε κανένα χρόνο από τώρα σκοπεύω να ξαναπετάξω για Κύπρο για να γεμίσουμε κάποια κενά στην Α και να full-άρουμε τα πίσω (το crown δε νομίζω να μπορέσω να το καλύψω, αλλά η Β αν γεμίσει θα αλλάξει 100% το κεφάλι μου).

Φωτογραφίες σύντομα. Καλές γιορτές σε όλους!!

Βαγγέλης
 

hater_of_baldness

Active Member
Καλησπέρα σε όλους! Μετά από 1.5+ χρόνο αποχής από το site για προσωπικούς λόγους, πιστεύω είναι καιρός να μοιραστώ τα αποτελέσματα μου καθώς και το πώς σκέφτομαι να πορευτώ στο μέλλον. :)

Σύντομο ιστορικό
Είμαι περίπου 35 ετών πλέον, η τριχόπτωση ξεκίνησε από τα 16 και έχω ήδη κάνει 2 επεμβάσεις. Από θεραπείες, μόνο regaine για 3 χρόνια, το οποίο σταμάτησα πριν από 6 μήνες μαχαίρι.

Εικόνα πριν την επέμβαση
Οπως φαίνεται και στις 2 (κακές) φωτογραφίες, η εικόνα μου ήταν πολύ κακή, με τη ζώνη Α να αδειάζει επικίνδυνα.
4D036C0B-2235-4198-9015-A8E825450FC9.jpeg 2EE92985-8840-4025-88CE-283E48DE3C7D.jpeg

1η επέμβαση - Δεκέμβριος 2013 @ DHI
Βάλαμε περίπου 2200 τριχοθυλάκια μπροστά. Τα αποτελέσματα μέτρια προς συμπαθητικά, πάντα σε συνδυασμό με regain. Οι παρακάτω φωτογραφίες τραβήχτηκαν 3 χρόνια μετά την επέμβαση στη DHI και μερικές ώρες πριν την επόμενη επέμβαση.
7E573AC9-BF20-4FFD-850A-F5CB7893043C.jpeg 401191CA-F4BF-4F56-9450-A832CCF5AB09.jpeg 549DE8C7-2CD4-4DD3-99B2-6DD858B80BBB.jpeg DCAE16F3-8041-4F53-9F49-C82D58AD3180.jpeg

2η επέμβαση - Δεκέμβριος 2016 @ HDC
Βάλαμε λίγο λιγότερα από 3000 μοσχεύματα, φτιάχνοντας την πρώτη γραμμή με τα μισά, και με τα υπόλοιπα γεμίζοντας την ζώνη Α την οποία είχαμε δουλέψει και στην DHI.
C20A31FA-CA4B-4BD9-8EC5-7F651E16E834.jpeg 833555F0-6A5F-4169-B792-6A265400E3E0.jpeg 118ACCF8-4E3D-48B2-BEF7-46E6686316FD.jpeg

Συνέχεια στο επόμενο post μου... ;)
 

hater_of_baldness

Active Member
Συνέχεια από το προηγούμενο post (ώστε να μπορέσω να ανεβάσω τις φωτογραφίες)...

Έτσι λοιπόν, μετά από 2 χρόνια σας παρουσιάζει το αποτέλεσμα της επέμβασης μου στην HDC. Τα σχόλια μου:
- σίγουρα βελτιώθηκε η εικόνα μου σημαντικά αν και περίμενα σαφώς καλύτερη πυκνότητα μπροστά
- πιστεύω δεν πέτυχα μέγιστη φύτρωση και επισης έχω την εντύπωση ότι υπέστη κάποιο shockloss (ειδικά στην αριστερή πλευρά της hairline όπου είναι ξεκάθαρο ότι πάσχει σε σχέση με την άλλη πλευρά). Δεν είμαι σίγουρος, εκτός αν έπεσαν όλα τα μαμά μαλλιά και έμειναν μόνο τα μεταμοσχευμένα
- το γεγονός ότι έκοψα το regain πριν από περίπου 9 μήνες σίγουρα μου έχει στοιχίσει κυρίως σε ζώνη Β και φυσικά crown
- σαν επόμενο βήμα, θέλω να δω τι μπορώ να κάνω με περίπου 2500 τριχοθυλακια (πιστεύω η δότρια μου μπορεί να τα δώσει). Ιδανικά θα ήθελα να φορτώσω ζώνη Β και με λίγα να γεμίσω κάποια κενά της Α. Το crown δε με παίρνει να το πειραξω, ίσως στο μέλλον με beard grafts.

Το αποτέλεσμα της επέμβασης μου στην HDC μετά από 2 χρόνια (φωτογραφίες με βρεγμένο μαλλί, κάτω από φυσικό φως)
4D210A90-4FFF-4C1C-BA7D-36252F858116.jpeg 2BD9A88E-FB64-45E0-BF3D-E1BF8B1A3270.jpeg F627B148-63C0-46FA-BE30-AEDC13F25EEA.jpeg C622ED7D-D164-4DAD-9D3C-BCA7686E9566.jpeg A0C3C0F1-C8DF-4AD9-9342-8477242AA434.jpeg

Συνεχίζεται στο επόμενο post - φωτογραφίες με στεγνό μαλλί...
 
Τελευταία επεξεργασία:

hater_of_baldness

Active Member
Το αποτέλεσμα της επέμβασης μου στην HDC μετά από 2 χρόνια (φωτογραφίες με στεγνό μαλλί, κάτω από φυσικό φως)
CCCFE559-30D2-401A-A79A-DB0B5DB44D2B.jpeg FFA9767B-1219-45F3-95FC-37DB025737C8.jpeg 7E55C13A-A323-4922-AC85-929A614B264E.jpeg 1A48A8D5-1044-4EF6-AF91-3D989751DC3F.jpeg B49FC25B-D33A-4FA5-906D-ADA0378786E3.jpeg 9D4250B5-7537-4241-827A-DDF860141C0C.jpeg 8887B264-1137-4C86-8C4D-BB5B69F78166.jpeg 313220E2-9F29-46CD-9904-74D4950ECD93.jpeg 8190EF8E-768D-4116-BFAB-EF5B7C65A409.jpeg 665C4CD8-8954-49B0-A4A3-7C0EB5E9F512.jpeg


Περιμένω τις απόψεις σας παρακαλώ!! :)
 

tasos33

Well-Known Member
ως προς την συνολική αποτίμηση της κατάστασης θα έλεγα πως μετά από 5000+ graft to αποτέλεσμα ειναι ήδη φτωχό στις φωτογραφίες δωματίου και πιστεύω σε συνθήκες καλύτερου φωτισμόυ θα είναι φτωχότερο.

Οσον αφορά την δευτερη μμ, αν δεν μου έλεγες που είχες πάει θα υπέθετα πως είχς; ξαναπάει πάλι στην dhi, πλήρης απουσία
hairline ειδικά στην φωτογραφία που σε δείχνει από μπροστα, κακός σχεδιασμός και αραιό αποτέλεσμα.

Προσωπικά θα ξεκινουσα απο διόρθωση hairline και μετα θα διόρθωνα τα υπόλοιπα.

Η δότρια δείχνει σε καλή κατάσταση , πιστεύω πως η φύτρωση δεν έπιασε υψηλά ποσοστά
στην δευτερη μμ.
 

hater_of_baldness

Active Member
ως προς την συνολική αποτίμηση της κατάστασης θα έλεγα πως μετά από 5000+ graft to αποτέλεσμα ειναι ήδη φτωχό στις φωτογραφίες δωματίου και πιστεύω σε συνθήκες καλύτερου φωτισμόυ θα είναι φτωχότερο.

Οσον αφορά την δευτερη μμ, αν δεν μου έλεγες που είχες πάει θα υπέθετα πως είχς; ξαναπάει πάλι στην dhi, πλήρης απουσία
hairline ειδικά στην φωτογραφία που σε δείχνει από μπροστα, κακός σχεδιασμός και αραιό αποτέλεσμα.

Προσωπικά θα ξεκινουσα απο διόρθωση hairline και μετα θα διόρθωνα τα υπόλοιπα.

Η δότρια δείχνει σε καλή κατάσταση , πιστεύω πως η φύτρωση δεν έπιασε υψηλά ποσοστά
στην δευτερη μμ.

Thanks Τάσο για τα σχόλια. Κι εγώ πιστεύω δεν είχα καλή φυτρωση, ειδικά βλέποντας τις φωτογραφίες αμέσως μετά την επέμβαση. Μου κάνει εντύπωση για να είμαι ειλικρινής, μιας και από την κλινική περίμενα καλύτερα αποτελέσματα. Εκτός, όπως γράφω πάνω αν έχασα όλα τα μαμά μαλλιά.

Σχετικά με τις φωτογραφίες, κάθομαι μπροστά στο παράθυρο με φυσικό φως, οπότε θεωρώ ότι δείχνουν το αποτέλεσμα αντικειμενικά και αυστηρά (υπό άλλες συνθήκες δείχνει καλύτερο).
 

leas

Well-Known Member
Μπραβο σου που επεστρεψες να ενημερωσεις ειναι σημαντικο για το feedback του φορουμ..
Θα περιμενα μετα και τα υπαρχοντα μεταμοσχευμενα μαλλια απο την πρωτη συνεδρια με την dhi τα περιπου 3000 της hdc θα σε ειχαν κομπλε μπροστα.Νομιζω πως μια ενισχυση της hairline πρεπει σιγουρα να γινει και απο εκει και περα να δουλευτει η περιοχη οσο παει προς τα πισω.Πιστευω αν θες χωρις φαρμακα να πορευθεις πρεπει να επωφεληθεις και την στριπ.
 

koumparos

Well-Known Member
Κρίμα αδερφέ ύστερα από τόσα μοσχευματα και ταλαιπωρία να έχεις τέτοια εικόνα.Δεν πήγε καλά η μμ στην Κύπρο.Συμφωνω με Τάσο.Hairline ανύπαρκτη πυκνότητα μέτρια.
 
  • Like
Reactions: tol

kardinalios

Well-Known Member
Εμένα προσωπικά μου φαίνεται απίστευτο μετά από τόση ταλαιπωρία που έχει τραβήξει ο φίλος , τόσα χρήματα που έχει δώσει και με 5+ χιλιαδες μοσχεύματα να μην έχει καν μια hairline σωστή . Δηλαδή που πήγαν τόσα μαλλιά ;
Εγώ προσωπικά θα δημιουργούσα σοβαρό θέμα ειδικά στην δεύτερη κλινική που έκανα μμ , τουλάχιστον για μια επιδιόρθωση .
 
Μπλουζα