Hater_of_baldness, fue, 3000 grafts, 15-16/12/2016

hater_of_baldness

Active Member
Παιδιά ευχαριστώ για τα σχόλια. Οπτικά κι εγώ ήλπιζα για κάτι καλύτερο, αλλά δυστυχώς δε με ευνοεί ούτε το πάχος/ποιότητα της τρίχας, ούτε τα χρώματα μου. Σίγουρα για 5Κ μοσχεύματα πάντως, δε θα μπορούσα να είμαι ικανοποιημένος, παρά τις ρεαλιστικές (θέλω να πιστεύω) προσδοκίες μου.

Θα συναντηθώ το Φεβρουάριο με τον εκπρόσωπο της κλινικής ο οποίος για ακόμα μια φορά ανταποκρίθηκε αμέσως όταν τον ενημέρωσα για το αποτέλεσμα και θα με δει από κοντά ώστε να μου πει την άποψη του και να συζητήσουμε ενδεχόμενα επόμενα βήματα.

Καλές γιορτές!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
ειναι βεβαια πιθανο οι 2 μεταμοσχευσεις να ηταν πληρως επιτυχημενες αλλα για ακομη μια φορα εδω να βλεπουμε μια κατασταση οπου η ανδρογενετικη αλωπεκια προχωρά κανονικα διχως τα φαρμακα ( το ρεγκειν δεν ειναι ικανο να σταματησει την ανδρογενετικη αλωπεκια , παρεχει μονο ενα growth offset για 1-2 5 χρονια οταν χρησιμοποιειται ως μονοθεραπεια) Η ανδρογενετικη αλωπεκια πολυ πιθανο , εκτος απο μαμα μαλλι που εφαγε να εφαγε και μοσχευματα που βγηκαν απο περιοχες που δεν ηταν και τοσο ασφαλειας. Βασικα αν στο μελλον προοριζεσαι για nw 6 , τιποτα δεν ειναι ασφαλες διχως φαρμακα. Εχουν ξεκινησει και εμφανιζονται σιγα σιγα στο φορουμ περιστατικα που καναν πριν χρονια μεταμοσχευση και πλεον χειροτερεψε η εικονα πολυ απλα επειδη δεν πηραν τα καταλληλα φαρμακα . Οχι 5000 αλλα και 15000 γραφτ να βαλεις , αν ειναι προγραμματισμενα να πεσουν , θα πεσουν οπου και να τα βαλεις .

Ο εκπροσωπος της κλινικης λογικα θα σου πει κατι αντιστοιχο , πως δυστυχως η ανδρογενετικη αλωπεκια προχωρά , ειναι απροβλεπτη , σου κανει ζημια κτλ κτλ .
Μοσχευματα που σιγουρα δε θα χτυπησει η ΑΑ ειναι απο τα γενια .
 

hater_of_baldness

Active Member
ειναι βεβαια πιθανο οι 2 μεταμοσχευσεις να ηταν πληρως επιτυχημενες αλλα για ακομη μια φορα εδω να βλεπουμε μια κατασταση οπου η ανδρογενετικη αλωπεκια προχωρά κανονικα διχως τα φαρμακα ( το ρεγκειν δεν ειναι ικανο να σταματησει την ανδρογενετικη αλωπεκια , παρεχει μονο ενα growth offset για 1-2 5 χρονια οταν χρησιμοποιειται ως μονοθεραπεια) Η ανδρογενετικη αλωπεκια πολυ πιθανο , εκτος απο μαμα μαλλι που εφαγε να εφαγε και μοσχευματα που βγηκαν απο περιοχες που δεν ηταν και τοσο ασφαλειας. Βασικα αν στο μελλον προοριζεσαι για nw 6 , τιποτα δεν ειναι ασφαλες διχως φαρμακα. Εχουν ξεκινησει και εμφανιζονται σιγα σιγα στο φορουμ περιστατικα που καναν πριν χρονια μεταμοσχευση και πλεον χειροτερεψε η εικονα πολυ απλα επειδη δεν πηραν τα καταλληλα φαρμακα . Οχι 5000 αλλα και 15000 γραφτ να βαλεις , αν ειναι προγραμματισμενα να πεσουν , θα πεσουν οπου και να τα βαλεις .

Ο εκπροσωπος της κλινικης λογικα θα σου πει κατι αντιστοιχο , πως δυστυχως η ανδρογενετικη αλωπεκια προχωρά , ειναι απροβλεπτη , σου κανει ζημια κτλ κτλ .
Μοσχευματα που σιγουρα δε θα χτυπησει η ΑΑ ειναι απο τα γενια .

Η ερώτηση είναι: η ΑΑ χτυπάει περιοχές της κεφαλής ή τριχοθυλάκια;

Αν χτυπάει περιοχές, τότε ενδεχομένως και θεωρητικά ο,τι τρίχα και να βάλω στη ζώνη Α, αυτή θα πέσει γιατί «φυτεύεται» σε περιοχή επιρρεπή σε ΑΑ. Πάντως δεν έχω δει τέτοιες περιπτώσεις τόσα χρόνια που διαβάζω για ΜΜ και πιστεύω ότι μέσα σε 2 χρόνια να έπεσαν όλα αυτά τα μαλλιά που έβαλα από 2 μεταμοσχεύσεις, είναι δύσκολο.

Αν η ΑΑ χτυπάει τριχοθυλάκια συγκεκριμένα, τότε πώς εξηγείται το ότι δεν έχω αραιώσει στη δότρια (τουλάχιστον με γυμνό μάτι δε φαίνεται κάτι); Θέλω να πω ότι έχουν πέσει καποια από τα τριχοθυλακια που μεταφέρθηκαν (από τη δότρια) μπροστά, ενώ αυτά που δε μεταφέρθηκαν έχουν μείνει ακλόνητα.

Σίγουρα η συζήτηση έχει ενδιαφέρον, αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτό που φαίνεται από την ιστορία των ΜΜ είναι ότι τα μαλλιά της δότριας αντέχουν πολλά χρόνια (ίσως και για πάντα) στο σημείο όπου μεταμοσχεύονται.
 

karampalikis

Active Member
Κάποια τριχοθυλάκια είναι ευαίσθητα στην DHT οπότε σταματούν να βγάζουν τρίχες, αυτά είναι συνήθως στο πάνω μέρος του κεφαλιού.
Στο πίσω μέρος του κεφαλιού οι θύλακες δεν επηρεάζονται (συνήθως) από την DHT. Οι θύλακες που μεταφέρονται από το πίσω μέρος του κεφαλιού στο πάνω μέρος εξακολουθούν να διατηρούν την συγκεκριμένη ιδιότητα γι' αυτό και έχουν αποτέλεσμα οι μμ.
Αν όμως κάποιοι θύλακες που βρίσκονται στο πίσω μέρος του κεφαλιού είναι ευαίσθητοι στην DHT και μεταφερθούν στο πάνω μέρος τότε αυτοί οι θύλακες κάποια στιγμή θα σταματήσουν να βγάζουν τρίχες. Αυτό ίσως έγινε (σε κάποιον βαθμό) και σε εσένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει αραιωση στη δοτρια χωρις να φαινεται . Να σου θυμισω πως πρεπει να χασουμε περιπου το 50% απο το μαλλι μας πριν αρχισει να μας φαινεται πως ειναι αραιο . Η αα χτυπαει τους θυλακες . Αυτο που λεω ειναι πως πιθανο ειναι να εχεις θυλακες μεταμοσχευμενους οι οποιοι θα εχαναν τριχα ειτε εμεναν στη δοτρια ειτε τους εβαζες οπου ηθελες εσυ . Συγνωμη αν σε στεναχωρω . Γνωμη μου ειναι πως τα τελευταια χρονια εκανες μεγαλο λαθος που δε χρησιμοποιησες φιναστεριδη οταν επρεπε. Θα ειχες περισσοτερο μαλλι τωρα . Ειναι ενα θεμα που τελευταια εχει συζητηθει πολυ στο φορουμ. Φαρμακα , μελλοντικος σχεδιασμος μεταμοσχευσεων κτλ
 

hater_of_baldness

Active Member
υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει αραιωση στη δοτρια χωρις να φαινεται . Να σου θυμισω πως πρεπει να χασουμε περιπου το 50% απο το μαλλι μας πριν αρχισει να μας φαινεται πως ειναι αραιο . Η αα χτυπαει τους θυλακες . Αυτο που λεω ειναι πως πιθανο ειναι να εχεις θυλακες μεταμοσχευμενους οι οποιοι θα εχαναν τριχα ειτε εμεναν στη δοτρια ειτε τους εβαζες οπου ηθελες εσυ . Συγνωμη αν σε στεναχωρω . Γνωμη μου ειναι πως τα τελευταια χρονια εκανες μεγαλο λαθος που δε χρησιμοποιησες φιναστεριδη οταν επρεπε. Θα ειχες περισσοτερο μαλλι τωρα . Ειναι ενα θεμα που τελευταια εχει συζητηθει πολυ στο φορουμ. Φαρμακα , μελλοντικος σχεδιασμος μεταμοσχευσεων κτλ

Makes sense!

Και δε με στεναχωρείς καθόλου - το είχα ζυγίσει το θέμα με τη φίνα και είχα αποφασίσει να μην προχωρήσω. Και όχι, δεν το μετάνιωσα σε καμία περίπτωση, παρά το γεγονός ότι ξέρω ότι σήμερα πιθανώς να είχα 100% καλύτερη εικόνα στα μαλλιά μου λόγω φίνας. Τα μαλλιά για μένα δεν είναι το παν, αλλά εφόσον μπορούσα (και μπορώ) να το διορθώσω έστω και λίγο γι’αυτο ασχολούμαι.

Το θέμα είναι να δω πως προχωρώ από εδώ και πέρα. Θα δω και με την κλινική τι επιλογές έχω οπότε θα αποφασίσω.

ΥΓ: Βαθιά στο μυαλό μου ένα scenario με buzz cut look (μετά από έξυπνη τοποθέτηση μοσχευμάτων από μαλλιά/μούσια και ίσως SMP) πάντως υπάρχει! :)
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Βαγγο καλησπερα και χρονια πολλα!! Θυμαμαι οταν εκανες την πρωτη καναμε ταυτοχρονα, Γεωργιου εγω dhi εσυ. Και στην δευτερη το εψηνες για Μιχαλη αλλα τελικα δεν θυμαμαι που σκαλωσες και πηγες hdc. Σιγουρα βελτιωθηκες. Στην πρωτη ηταν εντελως λαθος επιλογη λογω των γνωστων περιορισμων Ελλαδος σε πυκνοτητες. Στην δευτερη θα περιμενα αρκετα παραπανω. Ποιες ειναι οι σκεψεις σου τωρα; Την φυτρωση σε τι ποσοστα την εκτιμας; Πυκνωσες υφισταμενες περιοχες στην δευτερη μμ που δουλευτηκαν στην πρωτη μμ; Μπορει σε αυτο να οφειλεται η οποια μειωμενη φυτρωση παρα σε απωλεια μεταμοσχευμενων θυλακων που επηρεαστηκαν σε επιπεδο και δοτριας απο την ΑΑ.
 

Flosk

Well-Known Member
Εγω παλι βλεπω πολυ υψηλη φυτρωση ρε μαν αλλα οι τριχες σου ειναι σαν χνουδια.. ακομα και στις ριζες δεν φαινεται χοντρη η τριχα οπως συνηθως.
Δεν ξερω αν εισαι η πανσπανια περιπτωση ομως που θα επρεπε να βαλεις μπροστα απο γενια που ειναι πιο χοντρα και οχι απο δοτρια. Δεν ξερω.. μπορει να κανω και λαθος. Ο Cvial ενδεχομενως να μας διαφωτιζε εδω για μια ακομη φορα!
 

hater_of_baldness

Active Member
Βαγγο καλησπερα και χρονια πολλα!! Θυμαμαι οταν εκανες την πρωτη καναμε ταυτοχρονα, Γεωργιου εγω dhi εσυ. Και στην δευτερη το εψηνες για Μιχαλη αλλα τελικα δεν θυμαμαι που σκαλωσες και πηγες hdc. Σιγουρα βελτιωθηκες. Στην πρωτη ηταν εντελως λαθος επιλογη λογω των γνωστων περιορισμων Ελλαδος σε πυκνοτητες. Στην δευτερη θα περιμενα αρκετα παραπανω. Ποιες ειναι οι σκεψεις σου τωρα; Την φυτρωση σε τι ποσοστα την εκτιμας; Πυκνωσες υφισταμενες περιοχες στην δευτερη μμ που δουλευτηκαν στην πρωτη μμ; Μπορει σε αυτο να οφειλεται η οποια μειωμενη φυτρωση παρα σε απωλεια μεταμοσχευμενων θυλακων που επηρεαστηκαν σε επιπεδο και δοτριας απο την ΑΑ.

Γεια σου συνονόματε και χρόνια πολλά! Σωστά θυμάσαι!

Όσον αφορά τη φυτρωση, υπολογίζω μ.ο. 70% με βάση το το βλέπω τώρα και το έβλεπα μετά την τοποθέτηση - σε κάποια σημεία (γραμμή στους κροτάφους πχ) έπιασε πάνω από 95%, σε άλλα (γραμμή μπροστά αριστερά και πίσω στην ίδια πλευρά) κυμάνθηκε πολύ χαμηλότερα.

Τώρα για το μέλλον:
1-θα συναντηθώ με τον εκπρόσωπο της κλινικής να με δει από κοντά και να εκτιμήσει κατάσταση και επόμενα βήματα
2-σίγουρα στο μυαλό μου έχω ότι θέλω να έχω ικανοποιητική κάλυψη σε ζώνη Α & Β, όπως το αρχικό πλάνο μου δηλαδή, αλλά ξέρω ότι πλέον είναι δύσκολο. Ο γιατρός στην HDC είχε εκτιμήσει πριν από 2 χρόνια ότι έχω απόθεμα δοτριας για 1 ακόμα επέμβαση (2.5-3.0Κ μοσχεύματα) αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Οπότε προτεραιότητα μου είναι να μαζέψω λίγο την Α ζώνη με 300τρχ και να ρίξω τα υπόλοιπα ζωνη Β όσο πίσω πάει, αφήνοντας το crown στη μοίρα του (ή σε beard grafts στο μέλλον).

Εσύ τι μου προτείνεις;
 

hater_of_baldness

Active Member
Εγω παλι βλεπω πολυ υψηλη φυτρωση ρε μαν αλλα οι τριχες σου ειναι σαν χνουδια.. ακομα και στις ριζες δεν φαινεται χοντρη η τριχα οπως συνηθως.
Δεν ξερω αν εισαι η πανσπανια περιπτωση ομως που θα επρεπε να βαλεις μπροστα απο γενια που ειναι πιο χοντρα και οχι απο δοτρια. Δεν ξερω.. μπορει να κανω και λαθος. Ο Cvial ενδεχομενως να μας διαφωτιζε εδω για μια ακομη φορα!

Spot on. Η τρίχα μου είναι λεπτή όντως (δεν έχω στοιχεία για το πόσο λεπτή δυστυχώς).

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως κοιτώντας τις φωτογραφίες του πρώτου και του τέταρτου μήνα (σελίδες 1 & 2 του thread αυτού) είναι ότι οι τρίχες φαίνονται πιο χοντρές. Μήπως φταίει το ότι ήταν κοντά τα μαλλιά; Δεν ξέρω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Αν ήταν υψηλή ή όχι η φυτρωση , θα το κρίναμε αν βλέπαμε φωτογραφίες 6μηνου και 8μηνου.
Αν τότε όλα ήταν καλώς, δυστυχώς πεσανε μεταμοσχευμενα που θα πέφτανε έτσι κι αλλιώς.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Και πάλι χρόνια πολλά συνονόματε και ευχές για καλή χρονιά με υγεία και βελτίωση του προβλήματος σου!!

Αυτό που προτείνω ειναι σίγουρα το 1, δηλαδή να δεις τον εκπρόσωπο να σου πει τι έγινε κατά την άποψη του.

Κατά το 2 που λες συμφωνώ με την στρατηγική, απλά πριν πάρεις αποφάσεις να κάνεις έναν νέο γύρο consultations και σε άλλες καλές κλινικές πχ Λορέντζο, Ερντογάν κτλ.

Γεια σου συνονόματε και χρόνια πολλά! Σωστά θυμάσαι!

Όσον αφορά τη φυτρωση, υπολογίζω μ.ο. 70% με βάση το το βλέπω τώρα και το έβλεπα μετά την τοποθέτηση - σε κάποια σημεία (γραμμή στους κροτάφους πχ) έπιασε πάνω από 95%, σε άλλα (γραμμή μπροστά αριστερά και πίσω στην ίδια πλευρά) κυμάνθηκε πολύ χαμηλότερα.

Τώρα για το μέλλον:
1-θα συναντηθώ με τον εκπρόσωπο της κλινικής να με δει από κοντά και να εκτιμήσει κατάσταση και επόμενα βήματα
2-σίγουρα στο μυαλό μου έχω ότι θέλω να έχω ικανοποιητική κάλυψη σε ζώνη Α & Β, όπως το αρχικό πλάνο μου δηλαδή, αλλά ξέρω ότι πλέον είναι δύσκολο. Ο γιατρός στην HDC είχε εκτιμήσει πριν από 2 χρόνια ότι έχω απόθεμα δοτριας για 1 ακόμα επέμβαση (2.5-3.0Κ μοσχεύματα) αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Οπότε προτεραιότητα μου είναι να μαζέψω λίγο την Α ζώνη με 300τρχ και να ρίξω τα υπόλοιπα ζωνη Β όσο πίσω πάει, αφήνοντας το crown στη μοίρα του (ή σε beard grafts στο μέλλον).

Εσύ τι μου προτείνεις;
 

hater_of_baldness

Active Member
Εγώ βλέπω ότι αυτά που έβαλε απο Dhi παρέμειναν ενώ όλα τα μπροστά της Hdc είναι εξαφανισμένα.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Της DHI όντως έχουν μείνει (κάνει μπαμ το τσουλούφι μπροστά), αλλά αυτή τη στιγμή η πλειοψηφία των μαλλιών που έχω είναι από την επέμβαση στην HDC.
 

naruto

Well-Known Member
Η εικονα δεν δικαιολογει 5000 grafts.Οποτε 2 πραγματα μπορει να συμβαινουν
-κακη φυτρωση.Στις φωτογραφιες του 5μηνου φαινοταν να πηγαινε πολυ καλα η φυτρωση ομως
-να χτυπησε η ΑΑ κ μεταμοσχευμενα μαλλια .Αλλα κ παλι σε τοσο μεγαλο βαθμο,σε μολις 2 χροννια μου φαινετε πολυ δυσκολο

Ενημερωσε μας για το τι θα σου πει ο εκπροσωπος
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Παιδιά εγω πιστευω οτι παρατηρώντας της φωτος οτι εχασε μαμα Μάλλι κ οι μμ ηταν οι νορμαλ για
Τις κλινικές που πηγε...εξαλλου νομιζω οτι μεσα σε δυο χρονια μονο μαμα μαλλια θα χανε τοσο γρηγορα....;
 
Τελευταία επεξεργασία:

hater_of_baldness

Active Member
Hater την hairline στην κατεβασαν στην Κυπρο;

Όχι. Πατήσαμε στην υπάρχουσα (ο,τι υπήρχε βασικά μιας και δεν είχα μαλλιά εκεί) hairline στα πλάγια και μπήκαμε περίπου έναν πόντο μέσα στην κορυφή (όπως δείχνω με το διακριτικό κίτρινο χρωμα στη φωτογραφία). Το μπροστά τσουλούφι είναι κυρίως μαλλιά της DHI και κάποια μαμά, τα οποία πίστευα θα έδεναν καλύτερα στο τελικό αποτέλεσμα.

Γιατί ρωτάς; :)
E6DD3B6C-B051-42D8-8CD8-81B39A5AEA48.jpeg
 
Μπλουζα