Dhi vs hdc

dimid

New Member
Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και ευχομαι σε ολους υγεια για το καινουριο ετος.Επειδη ειμαι εκτος θα ανεβασω καινουριες φωτο με το νεο χρονο γιατι το προβλημα νομιζω ειναι μεγαλυτερο απ' οτι φαινεται.Ευχαριστω τον cvial για την συμβουλη και θα τη λαβω σοβαρα υπ' οψιν μιας και εχουμε περιπου ιδια ποιοτητα τριχας απο οτι καταλαβαινω. Ερωτημα που παραμενει:1 συνεδρια hdc η 2 dhi?Ευχαριστω και καλη χρονια σε ολους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχεις πιο κατσαρή τρίχα από εμένα άρα ακόμα πιο δύσκολη στην εξαγωγή. Καλή χρονιά και αναμένουμε φωτο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dim10

Active Member
Τελικα ποια ειναι η σωστη επιλογη με βαση τα αποτελεσματα και τις παρουσιασεις;

Θετικα D*I:

•Εξειδικευμένοι γιατροι στην διαρκεια της μμ
•Σωστη διαχειρηση/ μετρηση δοτριας
•αισθηση επαγγελματικης προσέγγισης και γενικοτερης αντιμέτωπης
•Μειωμενος κινδυνος shock loss λογω μικρων συνεδριων

Αρνητικα:
•Αδυναμες hairline
•1500 grafts max ως επι τω πλείστων
•Πυκνότητες

Θετικα A*C:

•Πυκνοτητες
•Δυνατες hairline
•Sessions μονοημερα ως επι τω πλειστων 2500 grafts και πανω

Αρνητικά:

•Παραθυρα στην δοτρια και (κατα μερικά μελη) κακη διαχειρηση της
•Καμια μετρηση δοτριας και αξιολογηση της
•Αισθηση Προχειροτητας γενικα στο θεμα μμ απο το προσωπικο
•Μεταμοσχευση απο νοσηλευτριες και οχι απο γιατρο.

Δεν υποστηριζω καποια απ τις δυο , σε περιπτωση που αυτο σκεφτει καποιος, γιατι εχω διαβασει καμποσα περι στημενων κλπ, απλα αναρρωτιεμαι τελικα τι πρεπει να προσεξουμε και να επιλεξουμε;

Η μια κλινικη δινει δυνατες πυκνοτητες value for money , η αλλη πιο αδυναμες αλλα πιο safe???
Και αν ολα ειναι θεμα δικων μας απαιτησεων;
Πχ παει κάποιος A*C και ζηταει εξαγωγη απ ολο το ευρος της δοτριας και προσοχη αυτης οπως και προσοχη για shock loss , οχι παραθυρα, και κερδιζει ετσι πυκνοτητες και value for money?

Η πηγαινει D*I που ξερει οτι η εξαγωγη γινεται απ ολο το ευρος, κινουμενοι παντα safe με συνεδριες μαξ 1500grafts αλλα εχει χαμηλες πυκνοτητες και αδυναμες hairline, ζηταει ομως επισταμενα hairline και πυκνοτητα με περισσοτερα grafts αντι να ξαναπληρωνει μια δευτερη στο μελλον?

Εντελει προς τα που γερνει η ζυγαρια και κατα ποσο θα βρει ο καθενας ανταποκριση στις απαιτησεις του και με τι ρισκο;
 

Dim10

Active Member
Μιλαω για περιπτωσεις εκτος Κυπρου , για οικονομικους λογους περισσοτερο, με βαση Παρουσιάσεις παιδιων απο το φορουμ.
 

koumparos

Well-Known Member
Τα πραγματα θα ηταν απλα εαν ηταν λιγο ποιο σοβαροι στην ADC.Και αντε εγω σου λεω κανονιζεις να σου παρουν μοσχευματα απο ολλο το ευρος της δοτριας. Απο μαρτυριες παιδιων εδω μεσα δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα γινει αυτο.Οτι θα τηρηθει οτι εχει συμφωνηθει.Επισης εαν πας για μεγαλο norwood κλαφτα χαραλαμπε.Ποιος θα σου φτιαξει πλανο μακροπροθεσμο??Για μελοντικες μμ??Τουλαχιστον εαν ο επικεφαλης της κλινικης ασχολιοταν με consultations μονο και δημιουργιας πλανου θα ηταν καλυτερα.Αλλα εχουν αλλη φιλοσοφια,βραχυπροθεσμη και δεν τους νοιαζει το μελον.Για d.. δεν αναφερομαι καθολου.Αμφιβαλεις εαν θα κανουν τα αυτονοητα.Τα πανε περιφημα στο θεμα δοτριας αλλα οταν δεν μπορουν να φτιαξουν μια hairline της προκοπης τι να πεις μετα??
Πυκνοτητες για κλαματα.Γιαυτο σου λεω μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!
 

Dim10

Active Member
Δεν εχεις αδικο , ισως μια καλη επιλογη ειναι consultation στην D*I και εφοσον ξερεις που κινείσαι ισως η επιλογη σου και οι απαιτησεις να ειναι οι αναλογες.
Επαναλαμβανω ,μιλαμε παντα για Ελλαδα , ειτε για οικονομικους λογους ειτε για αλλους διαφορετικους για τον καθεναν.
Προφανως και εξωτερικο τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα και πιο επαγγελματικα.
Θελει ψυχραιμια και πολυ σκεψη,πραγμα το οποιο καλως η κακως λειπει σε τετοιες ψυχολογικες κυριως καταστασεις
 

koumparos

Well-Known Member
Πρωτα κοιτας το γενεολογικο σου δεντρο.Το ξεψαχνιζεις να δεις με ποιον συγγενη μοιαζεις στο patern της αραιωσης.Να εχεις μια εικονα που θα φτασεις μελοντικα.Αν και παλι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αλλα θα εχεις μια εικονα σχετικα με την αραιωση στην οικογενεια σου.Αν δεις οτι πας για μεγαλο norwood καλυτερα ξεχνα ελλαδα.Εαν πας το πολυ μεχρι 4 οκ υποπρουποθεσεις ισως να επιλεξεις ελλαδα αλλα και παλι θελει πλανο και δεν ξερω ποιος θα στο κανει εδω.Προσεξε διοτι η διαχειριση δοτριας ειναι σημαντικη.Παραδειγμα στην adc στην πρωτη μμ ξηλωνουν ολλο το φιλετο που εχει τα καλυτερα μοσχευματα,παιρνεις πυκνοτητα και καλη hairline αλλα εαν μελοντικα κατεβει το κραουν προς τα μπροστα κλαφτα χαραλαμπε.Οκ θα βρουν διτριχα απο τα πλαγια αλλα εκει πας για μεγαλυτερη συνεδρια,ξηλωμα δοτριας διοτι τα καλα τριτριχα η τετρατριχα τα εχουν παρει στην πρωτη.Και αμα το κραουν συνεχισει να κατεβαινει μελοντικα,εκει τι κανουμε κουμπαρε??Ολλα αυτα εφοσων εχεις δοτρια πανω απο 6000 γιατι εαν εχεις μετρια δοτρια και η τριχοπτωση συνεχιζεται και δεν γινει σωστη διαχειριση στα μοσχευματα θα μπλεξεις ασχημα.Διαβασε προσεχτικα το νημα του cvial και τι αναλυση εχει πεσει.Οχι τυχαια αλλα ηταν κρισιμο το πλανο του λορετζο αλλα και η τελευταια αποφαση του cvial να ριξει τα τελευταια μοσχευματα α β ζωνη.Δεν πηγε στο λορετζο μονο για το αποτελεσμα αλλα γνωριζε απο πριν οτι εχει θεμα δοτριας και δεν ηθελε να παρει κανενα ρισκο.
Σπαταλησε μια περιουσια αλλα σε τετοιες περιπτωσεις με δοτρια σαν του cvial οι τσιγκουνιες πληρωνονται και μετα μας φταινε οι μμ και οι ψευτικες φωτο και τα λαμογια οι γιατροι και οχι το κεφαλι μας το αδειο που "γκομενα θελω" τωρα την θελω!!!!!
 

Dim10

Active Member
Πολυ σωστος. Εχεις δικιο, θέλει ερευνα αλλα και χρημα μαζι με υπομονη.
Οσο για το γενεαλογικό , προσωπικα ειναι δυσκολο να σου πω και πιστευω γενικα οτι δεν ειναι κανονας παντα ο πατερας.
Πχ ο πατερας μου στα 24 ηταν 4αρης στα 29 5αρης. Στα 30+ 6αρης .
Ο πατερας του μεχρι τα 88 ,εφτασε 3β και ηταν 3/3β απ τα 24.
Εγω στα 29 μου ειμαι 3αρης και παω προς 3β , χωρις μινοξ μεχρι στιγμής μονο σε οτι εχω καταληξει απο πιο εναλλακτικες, φυτικες μεθοδους και καλοβλεπω μμ.
Ειναι περιεργο το κληρονομικο πολυ και δυσκολο, δεν ειναι κανονας πιστευω. Ξερω κ αρκετες αλλες περιπτωσεις που ειτε γιος πατερας καμια σχεση ειτε το αναποδο και ου το καθεξής.
 

koumparos

Well-Known Member
Αν πηρες απο τον παππου σου εισαι αρχοντας και κανεις εδω ελλαδα και με λιγα χρηματα λυνεις το προβλημα σου.Αλλα εαν πηρες απο τον πατερα σου τι κανεις??Εδω θες πλανο σοβαρο αφου μετρησεις δοτρια πρωτα.Βλεπεις λοιπον το ρισκο και αυτος ειναι ο λογος που γκρινιαζουμε για τις πρακτικες των ελληνικων κλινικων που δε βλεπουν μακροπροθεσμα και ουτε καν λογος για κληρονομικοτητα και χαραξη πλανου με βαση το οικογενειακο ιστορικο.Σε αφηνουν στη μοιρα σου και αγιος ο θεος.
Στο χασον που εκανα consultation πριν καποια χρονια μου ζητησε φωτο απο συγγενεις και πληροφοριες για το οικογενειακο μου ιστορικο.Τεσπα εμενα η γνωμη μου ειναι να περιμενεις κανα 2 χρονακια να δεις που παει το πραμα.Αν σταθεροποιηθεις εκει μαλον πηρες απο τον παππου σου αρα τα πραγματα απλοποιουνται για σενα και μετα μπορεις να επιλεξεις ποιο safe ελλαδα.Εγω ετσι θα εκανα εαν ειχα μοναδικη επιλογη την ελλαδα.Θα πηγαινα βαση λογικης.Εαν υπαρχει λογικη στην αα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Να πω και εγω τη γνωμη μου σε αυτα που γραφετε μιας κ εχω κανει μμ στην ahc.
Εγω εχω δει οτι η δοτρια μου αξιοποιηθηκε στο μεγιστο βαθμο. Εβαλα 2300 grafts που ολοι θα ελεγαν οτι θελω περισσοτερα μοσχευματα. Με αυτα εχω μια πολυ ικανοποιητικη εικονα κρατωντας καβα την υπολοιπη δοτρια.
P70 εβαλε γυρω στα 2000 αν θυμαμαι καλα τα οποια δεν πηγαν χαμενα ουτε σε αυτη την περιπτωση.
Andy.k το ιδιο. Και αλλοι.
Πλανο μελλοντικο δεν υπαρχει οπως σωστα γραψατε αλλα αν εχεις υψηλη φυτρωση και διορθωνεις το προβλημα με το σωστο αριθμο μοσχευματων για εμενα στο μελλον εχεις επιλογες γιατι σου εχει μεινει δοτρια.
Για εμενα τα σημαντικοτερα στοιχεια σε μια μμ ειναι η φυτρωση η φυσικοτητα στη hairline και η αξιοποιηση των μοσχευματων που εξαγονται.
Αν καποιος εχει ιστορικο για να φτασει μεγαλο nw και εχει την τυχη να διαβαζει το φορουμ πρεπει να κανει πλανο μονος του για το μελλον. Ελαχιστες κλινικες θα του βγαλουν πλανο για το τι θα γινει μετα απο χρονια. Δεν πιστευω οτι γινεται ουτε σε Ελλαδα ουτε σε κυπρο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dim10

Active Member
@koumparos ακριβως οπως το λες ειναι. Απο οσο ξερω σοβαρα consultations στην Ελλαδα κάνουν μονο στην D*I σε συγκριση βεβαια με A*C. @dimitris50423 η κλινικη που επελεξες προφανως και σου εδωσε πολυ καλο αποτελεσμα, αδιαμφισβήτητα (και ας εισαι το τοπ για μενα οπως και για πολλους) αλλα απο θεμα εκτιμησης δοτριας νομιζω και εσυ θα το γνωριζεις οτι δεν κανουν καν.
@koumparos ας ελπισω να πηρα απο παππου απ το στομα σου και στου Θεου το αυτι.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Και η απαντηση ειναι κρινει ο καθενας απο μονος του ασχετα το τι του λεει ο καθενας.
Ρωτας εκει που σε ενδιαφερει και σκεφτεσαι να λυσεις το προβλημα μετρας τα θετικα κ αρνητικα και αποφασιζεις γιατι στο δικο σου κεφαλι θα γινει η μμ.
Ιδανικα θα ηταν να μπορεις να δεις κ ατομα που εκαναν μμ σε καθε κλινικη για να ξερεις τι να περιμενεις.

Dim ξερω οτι δεν γινεται μετρηση δοτριας.
Και οπως ειπε ο koumparos υπαρχουν επιλογες στο εξωτερικο που θα σου κανουν λεπτομερες πλανο. Το θεμα ειναι τι προτεραιοτητες εχει καποιος και ποσα χρηματα μπορει να διαθεσει σε συνδιασμο με το καλυτερο αποτελεσμα που μπορει να παρει

Μακαρι να αλλαζουν ολες οι κλινικες προς το καλυτερο για οφελος δικο μας. Πριν 10 χρονια τα πραγματα ηταν πολυ χειροτερα απο εδω που ειμαστε σημερα. Εγω αυτο φοβομουν αλλιως ισως και να το ειχα κανει 2-3 χρονια νωριτερα.
 

Dim10

Active Member
@dimitris50423 απλα με λιγα λογια αναρωτιέμαι τι ειναι εντέλει καλύτερο και τι ισχυει η τι μπορεις να παρεις. Κουβεντα να γινεται .
Η μια κλινική σου δινει βραχυπροθεσμο αποτελεσμα ικανοποίηση χαρα κλπ με τι κοστος ομως για το άμεσο μελλον;;
Η αλλη δε σου δινει ολα τα παραπανω ομως μακροπροθεσμα με τι σε αφηνει στο αμεσο μελλον;
Μιλαμε παντα για την δοτρια και την διαχειρηση της κ μετα για το αποτελεσμα.
 

koumparos

Well-Known Member
Ο δημητρης εχει δικιο ολλα ειναι θεμα προτεραιοτητων αλλα καλο ειναι καποιος πριν παει για μμ να εχει ολλα τα δεδομενα στα χερια του και υστερα απο μεγαλη μελετη να παρει σωστες αποφασεις.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ξαναλεω οτι εφοσον εχει καποιος την τυχη να διαβαζει το φορουμ και να ξερει τοσα πραγματα πριν τη μμ ειναι πολυ τυχερος. Το μεγαλυτερο ποσοστο των μμ πηγαινουν χωρις να γνωριζουν τιποτα. Σε αυτο το ποσοστο μαλλον ημουν και εγω γιατι εχω ξαναπει οτι ηξερα λιγα πραγματα πριν.
Για εμενα αν καποιος μπορει να παρει επαγγελματικη γνωμη απο καπου και πλανο και για το μελλον ειναι σημαντικο προσον.
Αν εγω δεν ηξερα που θα φτασω σε nw και ειχε σταθεροποιηθει η τριχοπτωση μου αλλα ειχα ιστορικο για 5αρης στα 30 μου θα εκανα παλι μμ αλλα οχι με πανω απο 2500 γκραφτς και δυνατες πυκνοτητες. Θα ελυνα το προβλημα αλλα θα ειχα και δοτρια για το χειροτερο ενδεχομενο.

Λιγοτερο δυνατη εικονα αλλα μενει δοτρια για αργοτερα.
Θα μπορουσα τωρα να παω να βαλω αλλα 1000 να μη φαινεται δερμα και αν ανοιξω μετα πισω να ψαχνω μοσχευματα.
Ο cvial καλα εκανε και πηγε για 2η μμ και πυκνωση γιατι το ειχε τερματισει και η ηλικια του του το επιτρεπει.
Διαχειρηση της δοτριας μπορει να κανει ο καθενας και για το κεφαλι του.
Σιγουρα η μετρηση απο επαγγελματια εχει τη δικη της αξια
 
Μπλουζα