Althis, fue, 4500 grafts, 24-25/03/2016

aeratos28

Just aeratos
το εφαγες το παλληκάρι makis25..χαχαχαχα:p althis,περιτο να σχολιασω για τις φωτό..ξέρεις τι θέλω να πω αλλά δεν μιλάω λόγο αναφοράς σου ότι θα ανεβάσεις καλύτερες.!:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikegad

Well-Known Member
ισως βέβαια το μεγαλο πρόβλημα εδω να ειναι το shock loss
Ρε συ makis είδες τις φώτο στην αρχή.
Άδειος ήταν πίσω...για ποιο shock loss μιλάς;Μη λέμε και ότι θέλουμε
Εκεί ήταν που είχε και το μεγάλο πρόβλημα
Κατά την άποψη μου τα grafts που μπήκαν πίσω ήταν ελάχιστα για να καλύψουν τόση μεγάλη περιοχή
 

makis25

Well-Known Member
mike ρε συ εχει λεπτες τριχες παντου μπρος πισω και πισω φυσικα εχεις δικιο για τα λιγα που μπηκαν . Ομως παντου χτυπηθηκαν και απ τη ΑΓΑ και απ τα μοσχευματα και γνωμη μου πως πολλες μαμα τριχες δε τα καταφεραν . Τωρα θα ηταν πραγματικα υπεροχο να βαλουν usb μικροκαμερα και να μετρησουν 4-5 σημεια στη κλινικη να δουμε τι φυτρωσε και τι εμεινε απο μαμα . Τα χτυπημενα απο ΑΓΑ θα κανουν μπαμ απ τη διαμετρο της τριχας . Να του πουν του παιδιου να οριστε π.χ 70-80-90 % φυτρωσαν .
 

makis25

Well-Known Member
βασικα 4500 μοσχευματα σε μια επιφανεια 300+ cm2 με ποσοστο 85% να μεγαλωνουν ειναι καμια 11-12 θυλακες ανα εκατοστο .
 

alhtis

New Member
Για τη λεπτη τριχα μαλλον εχεις δικιο, παλιοτερα ηταν αρκετα πιο χοντρες αλλα μια σωςτη κλινικη πρεπει να υπολογιζει αυτους τους παραγοντες θελω να πιστευω. Παντως κατα τη πωληση μου υποσχεθηκαν 90% φυτρωση και αμφιβαλλω οτι ειναι τοσες αν και δεχομαι οτι πισω μπηκαν λιγες. Ειχα κανει υη παρατηρηση στη κλινικη οτι περιμενα περισσοτερες πισω αλλα φυσικα με καθησυχασαν. Αρα τι προτεινετε, να τους ζητησω να μετρησουν καποιες περιοχες και να μου πουν ποσοστο φυτρωσης; Δε ξερω κατα ποςο θα παρω ειλικρινη απαντηςη. Για ΑΓΑ δεν ειμαι σιγουρος οτι παιζει τοσο πολυ (maybe im wrong) γιατι οπως αναφερθηκε πισω δεν ειχα πολλες εξαρχης και πηρα και φινα για το shock loss το τελευταιο 6μηνο.
 

aeratos28

Just aeratos
τα έχεις κάνει μουτι φίλε althis..το shockloss συμβαίνει αμέσως ,την ώρα της επέμβασης (τραυματισμός υγιών προυπαρχοντων τριχοθυλακιων κατά την τοποθετηση των νέων με κάθε τρυπημα που γίνεται..αν δεν προσέξει λίγο ο γιατρός,εγινε η ζημιά) και τα ορατά αποτελέσματα του κάνουν την εμφάνισή τους συνήθως από το 2ο μήνα και μετά..ΑΝ κάνει κάτι ή φιναστερίδη θα πρέπει να την χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον 6 μήνες ΠΡΙΝ την επέμβαση και για όλη τη διάρκεια της φύτρωσης μετά..το ότι πήρες φιναστεριδη 6 μήνες μετά όπως καταλαβαίνεις είναι εντελώς άκυρο και δεν σου προσφέρει τίποτα για το θέμα που λες
 

aeratos28

Just aeratos
makis25 ή επιφάνεια που δούλεψαν δεν ξεπερνάει τα 200 τετρ.εκατοστα σε καμία περίπτωση..και δεν ήταν άδειος εντελώς και παντού..ειδικά μπροστά είχε κάποια μαλλιά,τα χτένιζε και χωριστρα..αραιή μεν αλλά υπήρχε.
βασικα 4500 μοσχευματα σε μια επιφανεια 300+ cm2 με ποσοστο 85% να μεγαλωνουν ειναι καμια 11-12 θυλακες ανα εκατοστο .
 

alhtis

New Member
Οκ, και παλι παντως πισω δε μπορει να επαιξε τοςο ρολο πισω αφου ημουν αρκετα αδειος. Συνεχιζω να πιςτευω οτι δε μπηκαν οςα επρεπε, πιθανον επειδη η κοπελα δεν ηταν καν παρον ςτην αρχικη συζητηςη οπου ειχα πει συγκεκριμενα οτι θελω να φτιαξω κ το πιςω. Μαλλον δεν της μεταφερθηκα κανντο μηνυμα και πυτε κανντης εδειξαν φωτο απο προηγουμενως, πριν τη μμ. Μπροστα ειναι καλυτερη η κατασταση αλλα overall και περιμενα πιο πολλα για 4500 graft
 

aeratos28

Just aeratos
για 4500 grafts εννοείται ότι έπρεπε να περί ενός πολύ καλύτερο αποτέλεσμα..βασικά θα μπορούμε να σου πούμε και εμείς καλύτερα την γνώμη μας με τις φωτό τις επόμενες που θα βαλεις.
 

sadel

Active Member
Οντως μετριο το αποτελεσμα αλλα οπως ξαναειπα αυτο το κεφαλι ειναι σαν το δικο μου δυστυχως και θελει τουλαχιστον 6000 γκραφτς και επιδεξιο χερι. Πισω του εβαλε πολυ αραια. Εξου και η ελαχιστη διαφορα του πριν και μετα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Adriano

Well-Known Member
Ντάξει ρε παιδιά τι περιμένατε; Ο φίλος είχε τεράστιο πρόβλημα και έβαλε και λίγα grafts πίσω. Βοηθάει βέβαια και το κούρεμα στο να μην φαίνεται ωραίο το αποτέλεσμα.
 

alhtis

New Member
Ναι, τα χω αφησει πολυ καιρο για να μη τα τραβηξει κατα λαθος ο κουρεας αν και πλεον δε πρεπει να παιζει ρολο. Θα τα κουρεψω γουλι και ξανανεβαζω (jk) :)
 

tasos33

Well-Known Member
Ίσως στην περίπτωση του φίλου να φάνηκε σε όλο το μεγαλείο η ελλειψη της πολυπόθητης στρατηγικης απο την κλινική, στη προκειμένη θεωρώ πως το άπλωμα χιλιάδων grafts σε ολη την προβληματική επιφάνεια ήταν λαθος,δε μπορώ να καταλάβω τη νόημα έχει να τοποθετούνται σε ενα τετ.εκ το στο οποίο έχουν απομείνει 10 graft ,2 h 3 graft?δε είναι δυνατό δυο graft να αλλάξουν την κατασταση..


Για μένα θα έπρεπε να ξεκινήσει με 3000 περιπου graft σε hairline α και β ζώνη,γιατί είχε ηδη μαμα μαλλια εκεί ,και έπειτα να προχωρούσε σε δεύτερη,άλλωστε και 1000% φυτρωση να είχε με τα 4500 παλι κενά θα είχε αφού δεν έφταναν ούτε για αστείο...και σε στην δεύτερη μμ να έριχνε υα υπολοιπα πίσω..

θα πρέπει κάποια στιγμη να μετρήσουμε όλα τα περιστατικά ανεξαρτήτως κλινικής οπου οι μμ αφορούν εμφυτεύσεις άνω των 4000 ,graft ώστε να δουμε λίγο την στατιστική..
 

andy.k

Active member
Αναγκαστικα θα κανω μια συγκριση με το αποτελεσμα του laroiso...μεγαλες επιφανεις καλυψης κ στις 2 περιπτωσεις, αλλα ο laroiso πετυχε με 550 gts λιγοτερα(βεβαια τι λογο ειχε ο ενας κ τι λογο ο αλλος δε ξερουμε) αξιοπρεπη καλυψη. Althis οντως το κουρεμα που εχεις αυτη τη στιγμη δε κολακευει το αποτελεσμα. Ωστοσο εχεις κ ισια τριχα κατι που δεν ειναι και πολυ καλο, φαινεται κ λεπτη γενικα που επισης δεν ειναι καλο για το τελικο αποτελεσμα...Ε, αν τυχον ειχες κ χαμηλο λογο τριχων/gts, σε συνδιασμο με τη μεγαλη εκταση που δουλευτηκε, δε θα μπορουσες να περιμενεις πολλα πραγματα. Βεβαια οκ, 4500gts ειναι μεγαλο νουμερο, περιμενει κανεις να δει μεγαλη μεταμορφωση...Δεν ησουν ευκολη περιπτωση παντως, γτ και μαμα μαλλια υπηρχαν αρα μπορει να σε χτυπησε κ σοκ λος. Βεβαια αυτα οταν περνεις φαρμακα, η οταν σε χειριζεται top γιατρος, αποφευγονται ευκολοτερα, αλλα δεν εγινε τπτ απο τα 2 που προανεφερα. Παντως διαφορα με το πριν σιγουρα υπαρχει, μικρη ομως σε σχεση με τα grafts. Αρα η ειχες χαμηλη φυτρωση, η επαθες σοκ λος, η εχεις πολυ λεπτη τριχα κ ειχες κακο λογο οποτε οι συνολικες τριχες αππδειχτηκαν λιγες κ λεπτες για την εκταση του προβληματος. Για τα
2 πρωτα ευθυνεται η κλινικη, για το τριτο τα γονιδια σου.
 

takishair

New Member
Αναγκαστικα θα κανω μια συγκριση με το αποτελεσμα του laroiso...μεγαλες επιφανεις καλυψης κ στις 2 περιπτωσεις, αλλα ο laroiso πετυχε με 550 gts λιγοτερα αξιοπρεπη καλυψη.

Ο laroiso την ληπτρια που καλυψε αρχικα την ειχε εντελως αδεια. Σε απλα Ελληνικα ηταν το κρανιο του γυαλισμενο από μαλλια.
Ο Φιλος αλητης, στην ληπτρια που καλυψε αρχικα ειχε παρα πολλα δικα του μαλλια.

Οποτε μιλαμε για 2 περιπτώσεις που εχει αναλαβει η ιδια κλινικη, διαφορετικες περιπτώσεις μεταξυ τους (και οσον αφορα την αρχικη εικονα αλλα και τα grafts που τοποθετηθηκαν) με αποτελέσμα πμως αντιστροφως αναλογο.

Εξηγηστε μου εμενα τωρα πως είναι δυνατον το αποτέλεσμα του laroiso με 600 Grafts λιγοτερα να είναι εντυπωσιακα καλυτερο από το αποτέλεσμα του φιλου μας που στην ιδια ληπτρια ειχε περισσοτερα μαλλια αλλα και του τοποθετηθηκαν 600 grafts περισσοτερα.

Εάν το πρόβλημα ηταν μαθηματικο, θα οδηγουμασταν σε λυση αδυνατη.
Αλλα είναι προβλημα μεταμόσχευσης τριχων που μας αδηγει σε απαντηση "τριχες περιτυλιγμένες με πολλα ευρω" !!!

Στην θεση σου Αλητη θα επαιρνα το περιστατικο του laroisoκαι θα πηγαινα στην κλινικη για τις απαραίτητες συγκρισεις ζητώντας εξηγήσεις ή τα λεφτα μου πισω!!
 

aeratos28

Just aeratos
althis και όχι αλήτης καταρχήν..για να ξέρουμε φίλε τακη τι βλέπουμε και να μην μπερδευομαστε..καταρχήν εγώ πιστεύω οτι δεν πήγε καθόλου καλά από θέμα φυτρωση..+ ότι πολύ πιθανό να έχει πάθει shockloss και να έχασε τα μαλλιά που είχε πριν και τώρα δείχνει να έχει περίπου την ίδια εικόνα..ο laroiso ήταν ένα περιστατικό ευκολότερο από του althis..όπως ειπες,εντελως κενός ήταν.εβαλε τα grafts που έβαλε,ειχε φυτρωση καλή ,shockloss δεν γίνεται να είχε γιατί δεν υπήρχαν ειδικά μπροστά καθόλου μαλλιά και το αποτέλεσμα βγήκε καλό..άρα όπως λένε όλοι συνέχεια ,μην συγκρίνετε γιατί είναι εντελώς διαφορετικές περιπτωσεις αυτές οι 2..
 

aeratos28

Just aeratos
ωπ,τωρα είδα ότι έχει αλλάξει το ψευδόνυμο του σε alhtis..οπότε είχες δίκιο,δικο μου λάθος το althis
 

sadel

Active Member
thread name althis, user name alhtis. ενα απο τα δυο ειναι τυπογραφικο λαθος. επισης larioso και οχι laroiso.

αν δεν δινουν εγγυηση στο ποσοστο φυτρωσης, καλυτερα παιξε κανενα τυχερο παιχνιδι παρα το κεφαλι σου και μερικες χιλιαδες ευρω.
 

alhtis

New Member
Ρε παιδια, γραπτη εγγυηση για ποσοστο φυτρωσης δεν εχω, δε νομιζω οτι υπαρχουν πολλες κλινικες που δινουν κατι τετοιο. Τωρα προφορικα ηταν πολυ confident οτι πανε για 90% και ασφαλως θα τους το αμφισβητησω και θα ρωτησω τι ειναι διαθετειμενοι να κανουν. Τωρα απο εκει θα φανει κατα ποσο η κλινικη ειναι σοβαρη αν φερθει υπευθυνα η ειναι της αρπαχτης. Αν δεν φερθουν υπευθυνα πιστευετε μπορω να κανω κατι; Οσο για τις φωτο του larioso για να τους τις δειξω δε μπορω να τις δω στο thread του και κατι links μου βγαινει page not found, κανω κατι λαθος;
 
Μπλουζα