Σκεψεις για μεταμοσχευση

andy.k

Active member
@danceworld_2001 .Μετα την συντομη συζητηση που καναμε χθες στον γεωργιου για ελληνικα σφαγεια θα βαλω μεσα και τον βεκρη και την dhi και εξηγω. Ο καγκουρας, laser κλπ που ανεφερες ειναι πραγματι σφαγεια επιπεδου champions league. Ο βεκρης και η dhi δεν ειναι επιπεδου champions league αλλα uefa. Ο βεκρης με εξαιρεση τον δημητρη40 απο σαλονικα τις δοτριες περιοχες τις εχει ξεκανει. Η δοτρια για μενα ειναι το σημαντικοτερο καθως εαν υπαρχει ασχημο αποτελεσμα και η δοτρια σου ειναι καλη μπορεις να το πατσισεις σε αλλη μμ. Εαν στην εχει αφησει σε κακη κατασταση σε μια μελλοντικη μμ τι θα κανει.Βεβαια ο Βεκρης εχει καποια καλα αποτελεσματα(andy, dimitris50423) αλλα απο την δοτρια ειδαμε σε αυτες τις περιπτωσεις πηρε πολλα πολυτριχα απο ορισμενο χωρο της δοτριας και δεν τα πηρε με βαση πλανου.Σου λεει για αυριο εχει ο θεος.
Η Dhi απο οτι εχω δει εδω στο forum δεν ξεκανει τις δοτριες αλλα για να πιασεις πυκνοτητα 40/cm πρεπει να κανεις ταμα.
Αυτο δεν μπορω να χωνεψω απο dhi.Την θυμαμαι απο 17 χρονων την διαφημιση το αποτελεσμα μετραει.Περασανε 20 χρονια.Δεν γινεται η κυπρος με 600.000 κοσμο να εχει 2 κλινικες που σε μια συνεδρια μπορουν να πετυχουν μεγαλες πυκνοτητες και η dhi να θελει τουλαχιστον 2 συνεδριες.Βεβαια και οι κλινικες στην κυπρο εχουν κανει τις πατατες του αλλα και παλι ειναι πολυ μπροστα.Η dhi εχει μεινει στασιμη. Εγω θελω να βελτιωθουν ο βεκρης και η dhi γιατι δεν εχουμε την ορεξη να τρεχουμε στην κυπρο και στο εξωτερικο γενικα.
Εαν ο Βεκρης βελτιωσει τα θεματα του την dhi την βλεπω να κοντραρεται με την bergmann και τον μαγκουρα

Φιλος, σχετικα με τη dhi, τις πυκνοτητες που πετυχαινουν εκει και τις συγκρισεις τιμων ακομα και με 2 συνεδριες απαντησε ο αερατος κατατοπιστικοτατα. Το θεμα που εχω εγω με τη dhi ειναι οτι πανε να σε κανουν πελατη. Για.εμενα μονο αυτο. Σε οτι αφορα το Βεκρη κ τον τροπο που διαχειριζονται εκει τη δοτρια, εχω να πω το εξης. Σε οτι αφορα εμενα η το Δημητρη που μετα τη μμ ειχαμε τετραγωνο, δεν ειναι μικρη η επιφανεια απ οπου μας πηραν τα μοσχευματα. Απλα την τετραγωνοποιησανε μαλακωδως. θα μπορουσαν στα πλαινα του τετραγωνου, να σβησουν λιγο για 200-300 gts προς τα αυτια κ θα ηταν η εικονα που βλεπουμε παντου. Προφανως αυτο εκαναν στο Δημητρη40, αυτο τους ειχα ζητησει κ εγω κ ΚΑΚΩΣ ΔΕ το κανανε. Ασυνεννοησια δλδ...Μεγαλο χρεωμα αυτο. Το μεγαλυτερο αρνητικο της κλινικης. ΟΜΩΣ παρολο που δεν επικροτω αυτη τη διαχειριση δοτριας θα κανω μια παρατηρηση. Σε εμενα πχ εβγαλαν περιπου 450 -4τριχα, 150 -5 τριχα 25- 6τριχα και 2 -7τριχα. Δλδ αν ανοιγανε το ευρος προς τ αυτια κ παλι θα ειχα αν οχι ολα, μεγαλο ποσοστο αυτων των πολυτριχων. Εκτιμω δλδ οτι ο δικος μου λογος 2,96 που πολλες φορες εχει αναφερθει, ως κακη διαχειρηση δοτριας, ισως να ηταν επισης πολυ μεγαλος(2,5-2,6) ακομα κ στο lorenzo πχ να πηγαινα. Γτ σε αλλους δεν εχω δει σχεδον καθολου 5-6-7 τριχα. Μπορει δλδ απλα να ειμαι τυχερος σε αυτο το θεμα εγω. Επισης λεμε( μου το ειχαν πει κ στην hdc) ,πως θελουμε σχεδον 1cm βαθος hairline μονοτριχα, για να δειχνει φυσικο. Ε εγω ειχα συνολο 170 μονοτριχα, ουτε για 2 περατζαδες στη hairline δε φτανανε κ βγηκε σχετικα φυσικο αποτελεσμα. Το τι θα κανω αν χρειαστω για το vertex πολυτριχα στο μελλον? Εκτιμω οτι αλλα 1000-1500 πολυτριχα απο πισω μπορω να παρω, μαζι με πιο λιγοτριχα απο τα πλαινα κ εχει ο θεος...εχουμε κ μουσια αν απαιτηθει, σα μαλλια τα χρεωνουν και στο vertex μια χαρα μπαινουν, δινουν καλυψη φουλ. Το να αφηνει κανεις δοτρια με κενα ειναι tragic δε το συζητω. Ομως το να λεμε οτι καποιος περνει την καλη δοτρια κ δεν αφηνει για μετα, εχει 2 παραμετρους. Μπορει να περνει οτι καλυτερο μπορει για να δωσει καλο αποτελεσμα, αλλα απο ποτε ενα καλο αποτελεσμα ειναι κακο για τον πελατη? Εκτος αν θεωρουμε οτι οσοι κανανε στο Βεκρη θα τα βρουν μπαστουνια σε ενδεχομενη επομενη/ες μμ. Εγω προσωπικα ΔΕ πιστευω οτι μου πηραν ολα τα πολυτριχα που εχω γιατι, ουτε νομιζω οτι οι απειρη κατα τ αλλα νοσηλευτρια εχει ΤΟΣΗ πειρα πια να ξεζουμιζει τη δοτρια καποιου, και επισης σε εμενα η δοτρια δε παρουσιαζει εμφανη αραιωση. Ποσταρω κ μια φωτο που εχω ηδη στο νημα μου με μαλλι 1-1,5 cm για του λογου το αληθες.Εμενα προσωπικα με ενοχλει που στην κυπρο πχ κρατανε καβατζα τα πολυτριχα για το crown σε ατομα που μπορει να μην εχουν κανενα προβλημα εκει κ κατα 99% δε θα κανουν ποτε μπιφτεκι, κ χρεωνουν 1000 gts μονοτριχα εμπρος γτ κ καλα"ετσι πρεπει για να δειχνει φυσικο". Ενω θα μπορουσαν να βαλουν κ καποια πολυτριχα μαζι κ να δειξει πυκνοτερο η να βαλουν λιγοτερα gts συνολικα κ να χρεωσουν λιγοτερα...οκ ισως να ειμαι της μετριοτητας εγω πανω στο θεμα μμ και να το βλεπω ετσι, δε ξερω...θα μπορουσε κ ο Β να σου βαλει μονα μπροστα κ να σε ξαναφερει του χρονου για πυκνωση με αλλα τοσα μονα οπως κανει η dhi, εφοσον δε μπορει να δουλεψει εξαρχης μεγαλες πυκνοτητες. Αλλα δε παει να σε κανει πελατη.Εμενα με 30-35 το πολυ gts/cm μου εδωσε 80?-85 τριχες/cm2 μπροστα κατι που αν εβαζα λογο 1,5 θα ηθελα 55+ gts/cm2. 2πλο κοστος δλδ κ ισως κ μεγαλυτερο ρισκο επιβιωσης...Οk μια αλλη προσεγγιση αναφερω χωρις να σημαινει οτι ειμαι απολυτα συμφωνος με ολο αυτο...
 

Συνημμένα

  • downloadfile.jpeg
    downloadfile.jpeg
    44.8 KB · Προβολές: 37

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
συμφωνω σε αρκετά από αυτά που λες..εγώ σαν (υποστηρικτής) της dhi,όπως έχω πει και άλλες φορές,αλλά στις μ@λ@κιες που κάνουν τις αναφέρω και τις υπερτονιζω κιόλας,θα σου πω πως δεν κάνεις έρευνα σωστή όσον αφορά τις πυκνότητες..καί ξαναλεω.πυκνότητα παίρνεις και από dhi..δες τον raphael2012, dim74 ,παιδιά που ήξεραν πόσα ακριβώς grafts χρειάζονταν για ένα πολύ καλό αποτέλεσμα,τα ζήτησαν,τα πλήρωσαν και τα εβαλαν..αρα τσ περι 40 μοσχευματα που λες εισαι λαθος..σε μια επεμβαση δεν ξεπερνανε τα 40 grafts,οχι οτι αν πας παλι δεν σου κανουν πύκνωση,μην μπερδευεσαι..και αυτό που κάνουν δεν είναι απαραίτητα κακό..δουλεύουν πιο σίγουρα έτσι και με μικρότερες απώλειες μοσχευμάτων κάθε φορά..γιατί οι μεγάλες πυκνότητες με την μία,έχουν και κινδύνους να ξέρεις.. ο raphael2012 έβαλε σε α+ μισή β ζωνη 3500 grafts..πρέπει να πέρασε τα 55grafts στο σύνολο 2 επεμβασεων..2500 grafts η πρωτη,1000 η δευτερη..

ο dim74 έχει βάλει 5500 grafts + άλλη μία τώρα τελευταία με 1000 grafts ακόμα στην α ζώνη. ο no94 κοντά 6500 grafts.

Aeratos δεν ειναι λογικο να πηγαινει ο καθες ασχετος ομως στην Dhi και να ζηταει τον Παπανικολαου, αριθμο χ μοσχευματων και χ πυκνοτητα.. οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι ανιδεοι και δεν εχουν σχεση με το φορουμ.
 

geok

Member
Έχουν γραφτεί πολλά ενδιαφέροντα αλλά εγώ θα επιμείνω λίγο στο.θεμα Boukla.
Με ενοχλεί που τόσο καιρό δεν έχει βρεθεί λύση.
Φαντάζομαι εάν ήταν εκτός forum
Θα ήταν απίθανο να υπάρξει λύση.
Όντως 2 ευρώ το grafts είναι καλή τιμή.
Όμως & εμένα μου έχουν δώσει τιμή 2,25 από hd* άλλα δεν ήθελαν να το πω πάρα έξω.
Η κρίση στην Ελλάδα & οι οποίες επιλογές θα ρίξουν τις τιμές στην Κύπρο ακόμα περισσότερο.
 

aeratos28

Just aeratos
έτσι όπως το λες ρε flosk τότε να μην ψάχνεται κανένας και να πηγαίνει απλά όπου βρίσκει και να του κάνουν οι κλινικές ότι γουσταρουν..αυτο που λες γινεται απο τους περισσοτερους..δεν εχουν ιδεα,πανε ακουνε 3000-4000 τριχες,2000€ και τους φαίνονται και πολλά και τα λεφτά αλλά και οι τριχες,νομίζουν ότι θα γίνουν μαλλιαδες,τύποι που ούτε τι norwood είναι δεν ξέρουν,μπορεί να είναι 4αρια και μόλις ακούνε τις τρίχες λένε ουαου..οι κλινικές βεβαίως θα τους πουν ότι θα βελτιωθουν,λεφτά θέλουν,έστω και τα 2000€ και μόλις τρώνε την ξενερα γιατί ήθελαν τελικά χ3 τα μοσχεύματα που εβαλαν,μετα ψαχνονται οπως επρεπε απο την αρχη,μπαίνουν εδώ,κραζουν φουλ γιατί τους φταίει η ελλαδα,και όχι οι ίδιοι που είναι ντενεκεδες και εν τελη κανουν αυτο που επρεπε απο την αρχη,ψάχνουν σοβαρά,καταλαβαίνουν τι grafts χρειάζονται,τι τιμές παιζουν προχωρούν και περνούν ανάλογα αποτελέσματα...πιστεύεις δηλαδή εσύ ότι κάποιος όπως το λες ανιδεος εδω στην ελλαδα που εχει καραφλα και σκεφτεται απλα να βαλει μαλλια,γνωρίζει την ύπαρξη της hdc,mhrc στην κυπρο ας πούμε? ούτε καν σαν ιδέα δεν το έχει ακούσει..η hdc η η mhrc φταίει?όχι φίλε ,ο ίδιος που δεν ενημερώνεται για το πρόβλημα του και για τις καλύτερες λυσεις
Aeratos δεν ειναι λογικο να πηγαινει ο καθες ασχετος ομως στην Dhi και να ζηταει τον Παπανικολαου, αριθμο χ μοσχευματων και χ πυκνοτητα.. οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι ανιδεοι και δεν εχουν σχεση με το φορουμ.
 

Adriano

Well-Known Member
@ andriano: για μια ακόμη φορά συμφωνώ 1000% μαζί σου. Από μεριάς μου θα πιέζω και θα επικοινωνώ τα παράπονα και τις απαιτήσεις του φόρουμ και ας ελπίσουμε να δούμε λογικότερες τιμές, από όλους. Η τάση πάντως για Ελλάδα δείχνει συμπίεση τιμών από την Κύπρο.

Επέτρεψέ μου να αμφισβητώ σθεναρά και την τάση αυτή. Όταν δω στο hdc.gr τιμή για FUE 2euro/graft και κάτω τότε θα αρχίσω να τους βλέπω με καλό μάτι. Προς το παρών οι ξαφνικές τιμές 2euro και κάτω, διαφημιστικό κολπάκι είναι. Για να τσιμπήσουν πολλοί από εδώ. Και ξεκάθαρο μάλιστα.

Εμένα όσο περνάει από το χέρι μου αυτό το πράγμα θα το φωνάζω. Διορθωθείτε αγαπητοί doctors.

Εύχομαι πραγματικά να μην πηγαίνει κανένας. Μέχρι να στρώσουν.

YΓ. Πιο γραφικός πεθαίνω. Αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
 

andy.k

Active member
Παμε ολοι ινδια στη facevalue. 0,65€/gt και <1€/gt για body hair...και εχουν βαλει λεει κ 100+/gts (πειραματικα λεει...)...παμε να προσκυνησουμε τα ιερα γελαδια...
 

spass

Active Member
dance χαρηκα πολυ κι εγω που σε γνωρισα και το αποτελεσμα σου ειναι πραγματικα πολυ καλο. δεν ανεφερα οτι ο χρονος της συναντησης ηταν ανεπαρκης ισα-ισα περιπου 1 ωρα ηταν με αρκετα ευχαριστο κλιμα.οπως επισης μου εδωσες την εντυπωση οτι οι γνωσεις σου στο τομεα των μ/μ ειναι αρκετες.αυτο που ειπα ειναι οτι μιλησα αρκετα περισσοτερο με εσενα απ οτι με τον γιατρο και ομολογουμενως μου ηταν ευχαριστη η συνομιλια μαζι σου και με καλυψες σε πολλα,απλα θα ηθελα να συμμετεχει περισσοτερο ο γιατρος σαν ο πλεον ειδικος επι του θεματος στην συζητηση,μπορει να φταιω και εγω βεβαια σε αυτο κανοντας μη ευστοχες ερωτησεις τι να πω ισως να μην εχει νοημα τελικα καν να το συζηταμε αυτο πλεον, ευχαριστω για το χρονο και των δυο σας με βοηθησες να εμπλουτισω τις γνωσεις μου στο θεμα των μ/μ οπως φυσικα και ολα τα μελη του φορουμ που με εχουν βοηθησει παρα πολυ στο να μπορω να εχω μια αποψη
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φιλος, σχετικα με τη dhi, τις πυκνοτητες που πετυχαινουν εκει και τις συγκρισεις τιμων ακομα και με 2 συνεδριες απαντησε ο αερατος κατατοπιστικοτατα. Το θεμα που εχω εγω με τη dhi ειναι οτι πανε να σε κανουν πελατη. Για.εμενα μονο αυτο. Σε οτι αφορα το Βεκρη κ τον τροπο που διαχειριζονται εκει τη δοτρια, εχω να πω το εξης. Σε οτι αφορα εμενα η το Δημητρη που μετα τη μμ ειχαμε τετραγωνο, δεν ειναι μικρη η επιφανεια απ οπου μας πηραν τα μοσχευματα. Απλα την τετραγωνοποιησανε μαλακωδως. θα μπορουσαν στα πλαινα του τετραγωνου, να σβησουν λιγο για 200-300 gts προς τα αυτια κ θα ηταν η εικονα που βλεπουμε παντου. Προφανως αυτο εκαναν στο Δημητρη40, αυτο τους ειχα ζητησει κ εγω κ ΚΑΚΩΣ ΔΕ το κανανε. Ασυνεννοησια δλδ...Μεγαλο χρεωμα αυτο. Το μεγαλυτερο αρνητικο της κλινικης. ΟΜΩΣ παρολο που δεν επικροτω αυτη τη διαχειριση δοτριας θα κανω μια παρατηρηση. Σε εμενα πχ εβγαλαν περιπου 450 -4τριχα, 150 -5 τριχα 25- 6τριχα και 2 -7τριχα. Δλδ αν ανοιγανε το ευρος προς τ αυτια κ παλι θα ειχα αν οχι ολα, μεγαλο ποσοστο αυτων των πολυτριχων. Εκτιμω δλδ οτι ο δικος μου λογος 2,96 που πολλες φορες εχει αναφερθει, ως κακη διαχειρηση δοτριας, ισως να ηταν επισης πολυ μεγαλος(2,5-2,6) ακομα κ στο lorenzo πχ να πηγαινα. Γτ σε αλλους δεν εχω δει σχεδον καθολου 5-6-7 τριχα. Μπορει δλδ απλα να ειμαι τυχερος σε αυτο το θεμα εγω. Επισης λεμε( μου το ειχαν πει κ στην hdc) ,πως θελουμε σχεδον 1cm βαθος hairline μονοτριχα, για να δειχνει φυσικο. Ε εγω ειχα συνολο 170 μονοτριχα, ουτε για 2 περατζαδες στη hairline δε φτανανε κ βγηκε σχετικα φυσικο αποτελεσμα. Το τι θα κανω αν χρειαστω για το vertex πολυτριχα στο μελλον? Εκτιμω οτι αλλα 1000-1500 πολυτριχα απο πισω μπορω να παρω, μαζι με πιο λιγοτριχα απο τα πλαινα κ εχει ο θεος...εχουμε κ μουσια αν απαιτηθει, σα μαλλια τα χρεωνουν και στο vertex μια χαρα μπαινουν, δινουν καλυψη φουλ. Το να αφηνει κανεις δοτρια με κενα ειναι tragic δε το συζητω. Ομως το να λεμε οτι καποιος περνει την καλη δοτρια κ δεν αφηνει για μετα, εχει 2 παραμετρους. Μπορει να περνει οτι καλυτερο μπορει για να δωσει καλο αποτελεσμα, αλλα απο ποτε ενα καλο αποτελεσμα ειναι κακο για τον πελατη? Εκτος αν θεωρουμε οτι οσοι κανανε στο Βεκρη θα τα βρουν μπαστουνια σε ενδεχομενη επομενη/ες μμ. Εγω προσωπικα ΔΕ πιστευω οτι μου πηραν ολα τα πολυτριχα που εχω γιατι, ουτε νομιζω οτι οι απειρη κατα τ αλλα νοσηλευτρια εχει ΤΟΣΗ πειρα πια να ξεζουμιζει τη δοτρια καποιου, και επισης σε εμενα η δοτρια δε παρουσιαζει εμφανη αραιωση. Ποσταρω κ μια φωτο που εχω ηδη στο νημα μου με μαλλι 1-1,5 cm για του λογου το αληθες.Εμενα προσωπικα με ενοχλει που στην κυπρο πχ κρατανε καβατζα τα πολυτριχα για το crown σε ατομα που μπορει να μην εχουν κανενα προβλημα εκει κ κατα 99% δε θα κανουν ποτε μπιφτεκι, κ χρεωνουν 1000 gts μονοτριχα εμπρος γτ κ καλα"ετσι πρεπει για να δειχνει φυσικο". Ενω θα μπορουσαν να βαλουν κ καποια πολυτριχα μαζι κ να δειξει πυκνοτερο η να βαλουν λιγοτερα gts συνολικα κ να χρεωσουν λιγοτερα...οκ ισως να ειμαι της μετριοτητας εγω πανω στο θεμα μμ και να το βλεπω ετσι, δε ξερω...θα μπορουσε κ ο Β να σου βαλει μονα μπροστα κ να σε ξαναφερει του χρονου για πυκνωση με αλλα τοσα μονα οπως κανει η dhi, εφοσον δε μπορει να δουλεψει εξαρχης μεγαλες πυκνοτητες. Αλλα δε παει να σε κανει πελατη.Εμενα με 30-35 το πολυ gts/cm μου εδωσε 80?-85 τριχες/cm2 μπροστα κατι που αν εβαζα λογο 1,5 θα ηθελα 55+ gts/cm2. 2πλο κοστος δλδ κ ισως κ μεγαλυτερο ρισκο επιβιωσης...Οk μια αλλη προσεγγιση αναφερω χωρις να σημαινει οτι ειμαι απολυτα συμφωνος με ολο αυτο...

Andy πολυ ωραια τα ειπες. Ο λογος τριχων βγαινει τυχαια αναλογα με το κεφαλι του καθενος. Εσυ εβγαλες μεγαλο λογο γιατι τα τριχοθυλακια σου στη δοτρια πισω εχουν μεσο ορο περισσοτερες τριχες απο καποιον αλλο που θα εχει χαμηλοτερο λογο τριχων. Τα μοσχευματα εξαγονται τυχαια και δεν διαλεγονται για να φτιαξουμε υψηλο λογο. Αν η εξαγωγη απλωθει και στα πλαινα ο λογος θα ειναι πιο χαμηλος αλλα εγω πχ που εκανα μια συνεδρια και ειχα αυτη την αδεια περιοχη μπροστα για πιο λογο να θελω να μου παρουν απο πλαινα ωστε στο τελος να εχω λιγοτερες τριχες στη ληπτρια; πηγα για 1 συνεδρια για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Αυτο ειχα ζητησει. Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα θελα μοσχευματα απο τα πλαινα. Γιατι θα ειχα λιγοτερο πυκνο αποτελεσμα και επισης θα αραιωναν τα πλαινα μου κ θα τα εβλεπα καθε μερα στον καθρεφτη.
Επισης ειχα τη μεγαλυτερη αραιωση μαλλιων στην οικογενεια μου και σε παππουδες θειους οποτε δεν πιστευω οτι θα προχωρησει πολυ και το crown ειναι κλειστο ευτυχως
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Andy πολυ ωραια τα ειπες. Ο λογος τριχων βγαινει τυχαια αναλογα με το κεφαλι του καθενος. Εσυ εβγαλες μεγαλο λογο γιατι τα τριχοθυλακια σου στη δοτρια πισω εχουν μεσο ορο περισσοτερες τριχες απο καποιον αλλο που θα εχει χαμηλοτερο λογο τριχων. Τα μοσχευματα εξαγονται τυχαια και δεν διαλεγονται για να φτιαξουμε υψηλο λογο. Αν η εξαγωγη απλωθει και στα πλαινα ο λογος θα ειναι πιο χαμηλος αλλα εγω πχ που εκανα μια συνεδρια και ειχα αυτη την αδεια περιοχη μπροστα για πιο λογο να θελω να μου παρουν απο πλαινα ωστε στο τελος να εχω λιγοτερες τριχες στη ληπτρια; πηγα για 1 συνεδρια για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Αυτο ειχα ζητησει. Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα θελα μοσχευματα απο τα πλαινα. Γιατι θα ειχα λιγοτερο πυκνο αποτελεσμα και επισης θα αραιωναν τα πλαινα μου κ θα τα εβλεπα καθε μερα στον καθρεφτη.
Επισης ειχα τη μεγαλυτερη αραιωση μαλλιων στην οικογενεια μου και σε παππουδες θειους οποτε δεν πιστευω οτι θα προχωρησει πολυ και το crown ειναι κλειστο ευτυχως

Καποιος πολυ προνοητικος και υπερμαχος της αντιθετης αποψης θα σε ρωταγε " και ΑΝ ανοιξει κ το crown?"... Και τοτε εσυ θα ελεγες "θα δουμε" η "θα βαλω οτι εχω" η θα βαλω απο μουσια κ σωμα". Τοτε λοιπον θα βγεις εσυ φαουλ εν μερει γτ ο αλλος θα εχει προνοησει να βαλει μαλλια σωστα πολυτριχα απο πισω, ουτε απο πλαι καθολου, ουτε μουσια κλπ. Την πιθανοτητα ωστοσο αν παρει καποιος πολλα μονοτριχα απο το πλαι(που ειναι ηδη αραιη περιοχη) να φαινονται βομβαρδισμενα τα πλαινα την εχουμε αναλυσει? Αυτο που κανει ο Βεκρης αν δε κανεις δευτερη, να μη πω τριτη μμ ΔΕ δημιουργει θεμα(ισως να δημιουργει θεμα σε καποιους το μοτορι, αλλα οχι ο μεγαλος λογος τριχων), εκτος αν καποιος εχει ιδιαιτερα κακη δοτρια. Φυσικα κι εγω η εσυ αν παρουμε αλλα 2500-3000 μονο απο την ιδια περιοχη(το ιδιο τετραγωνο) πιθανοτατα θα εχουμε θεμα. Γι αυτο κ προφανως κ δε θα παρουμε μονο απο εκει. Αλλα οχι οτι το τετραγωνο απο το οποιο εβγαλαν σε εμενα η το Δημητρη δεν εχει να δωσει ακομα κ αλλα grafts. Μη τρελαθουμε κιολας. Δε μας πηραν κ ολα τα πολυτριχα της κεφαλης.
 

dimitris50423

Well-Known Member
1ον οπως ειπες και σε εμενα πισω η δοτρια ειναι σε πολυ καλη κατασταση και ακομη κ απο εκει που πηραν μπορει να δωσει αν χρειαστει μερικα.
Για τα πλαινα που λες εγω το ειχα ξαναπει στο νημα μου δε θα ενιωθα καλα να τα βλεπω στον καθρεφτη αραιωμενα και δεν εχουν κ καμια φοβερη πυκνοτητα.
Για εμενα το πιο σημαντικο ειναι στη μμ τα μοσχευματα που μεταφερονται να φυτρωνουν αν γινεται ολα. Τοτε εχεις πολλες πιθανοτητες να καλυψεις οποιο προβλημα προκυψει αργοτερα. Αν χανονται μοσχευματα η δοτρια τελειωνει. Εγω καλυψα την αδεια περιοχη μπροστα με 2300 δε θα εχω αλλα τοσα τουλαχιστον πισω και πλαινα; νομιζω εχω επιλογες.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Επισης στη δικη μου περιπτωση πιστευω ηταν ακομη πιο αναγκαιο να μπουν οσο γινεται περισσοτερα πολυτριχα. Τι να μου εκαναν τα μονοτριχα των πλαινων; αραιη διαδηλωση θα εκαναν. Θα ειχα καβα πολυτριχα για το crown ομως αν ανοιξει χαχα. Δεν κοροιδευω πλακα κανω σε αλλες περιπτωσεις μπορει να εχει βαση αυτο κρατωντας πολυτριχα απο πισω αν ειναι πιθανο να προχωρησει πολυ η αραιωση καποιου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλησπέρα και παλι, δεν γίνεσαι γραφικός. Εγώ απο όσο γνωρίζω δεν ειναι διαφημιστικό τρίκ γιατί δεν το ανακοίνωσε πουθενά ούτε το πρόβαλε. Ενα μέλος του φόρουμ που έκανε ραντεβού το έγραψε δημόσια και δεν του το ζήτησε κανείς να το γράψει. Μπορείτε να ρωτήσετε τον ίδιο τον spass. Και άλλα άτομα του φόρουμ σε εφάμιλλα grafts πήραν την ίδια τιμή και δεν έγραψαν τίποτα. Νομιζω ειναι μια τιμή που για Ελλάδα και το φόρουμ μας θα παγειωθεί. Μακάρι να ακολουθήσει και η άλλη κλινική κύπρου και μελλοντικά να τις ρίξουν περισσότερο.

Επέτρεψέ μου να αμφισβητώ σθεναρά και την τάση αυτή. Όταν δω στο hdc.gr τιμή για FUE 2euro/graft και κάτω τότε θα αρχίσω να τους βλέπω με καλό μάτι. Προς το παρών οι ξαφνικές τιμές 2euro και κάτω, διαφημιστικό κολπάκι είναι. Για να τσιμπήσουν πολλοί από εδώ. Και ξεκάθαρο μάλιστα.

Εμένα όσο περνάει από το χέρι μου αυτό το πράγμα θα το φωνάζω. Διορθωθείτε αγαπητοί doctors.

Εύχομαι πραγματικά να μην πηγαίνει κανένας. Μέχρι να στρώσουν.

YΓ. Πιο γραφικός πεθαίνω. Αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Και εγώ χάρηκα που σε γνώρισα. Οτι και να αποφασίσεις εύχομαι καλή επιτυχία. Είσαι δύσκολο περιστατικό που θες αρκετά μοσχεύματα και ορίζοντα 2 μμ αλλά υπάρχει σίγουρα σωτηρία. Εχεις άριστη δότρια και ψηλά τις γέφυρες και χάνεις αργά. Νομίζω σε μια καλή κλινική του εξωτερικού, που μόνο εκει μπορούν να πετύχουν σε 1 συνεδρία κορυφαία πυκνότητα, σωστή διαχείριση της δότριας και άριστη φυσικότητα, και πάντα σε συνάρτηση με τα λεφτά που διαθέτεις, θα πάρεις ενα καλό αποτέλεσμα. Δεν σου αποκλείω την Ελλάδα, ούτε θέλω να θάψω τις εδώ κλινικές που τον τελευταίο καιρό σημείωσαν τεράστια άλματα προόδου. Θα ειναι σίγουρα μια επιλογή σου. Εσύ όμως θα αποφασίσεις αν θες το μέτριο ή το καλό ή το κάλλιστο.

dance χαρηκα πολυ κι εγω που σε γνωρισα και το αποτελεσμα σου ειναι πραγματικα πολυ καλο. δεν ανεφερα οτι ο χρονος της συναντησης ηταν ανεπαρκης ισα-ισα περιπου 1 ωρα ηταν με αρκετα ευχαριστο κλιμα.οπως επισης μου εδωσες την εντυπωση οτι οι γνωσεις σου στο τομεα των μ/μ ειναι αρκετες.αυτο που ειπα ειναι οτι μιλησα αρκετα περισσοτερο με εσενα απ οτι με τον γιατρο και ομολογουμενως μου ηταν ευχαριστη η συνομιλια μαζι σου και με καλυψες σε πολλα,απλα θα ηθελα να συμμετεχει περισσοτερο ο γιατρος σαν ο πλεον ειδικος επι του θεματος στην συζητηση,μπορει να φταιω και εγω βεβαια σε αυτο κανοντας μη ευστοχες ερωτησεις τι να πω ισως να μην εχει νοημα τελικα καν να το συζηταμε αυτο πλεον, ευχαριστω για το χρονο και των δυο σας με βοηθησες να εμπλουτισω τις γνωσεις μου στο θεμα των μ/μ οπως φυσικα και ολα τα μελη του φορουμ που με εχουν βοηθησει παρα πολυ στο να μπορω να εχω μια αποψη
 

aeratos28

Just aeratos
δηλαδή με λίγα λόγια andy.k και dimitris50423 λέτε πως είναι σωστός ο τρόπος εξαγωγής του βεκρη?γιατί αυτό καταλαβαινω
 

dimitris50423

Well-Known Member
Επισης στη δικη μου περιπτωση πιστευω ηταν ακομη πιο αναγκαιο να μπουν οσο γινεται περισσοτερα πολυτριχα. Τι να μου εκαναν τα μονοτριχα των πλαινων; αραιη διαδηλωση θα εκαναν. Θα ειχα καβα πολυτριχα για το crown ομως αν ανοιξει χαχα. Δεν κοροιδευω πλακα κανω σε αλλες περιπτωσεις μπορει να εχει βαση αυτο κρατωντας πολυτριχα απο πισω αν ειναι πιθανο να προχωρησει πολυ η αραιωση καποιου.

aerate στη δικη μου περιπτωση οπως εξηγησα ναι ετσι θεωρω οτι επρεπε να γινει η εξαγωγη. με μοσχευματα απο το πισω μερος της δοτριας ωστε να εχει πολυτριχα μεσα που θα δωσουν καλυψη. επισης η δοτρια μου πισω δεν ηταν αδυναμη αντιθετως.
δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις ομως οπως εγραψα στην τελευταια προταση μου πανω. εγω δεν εχω προδιαθεση να προχωρησει η μμ μου και ισως να μην ξανακανω και ποτε. για μενα ηθελα το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. μετα απο χρονια αν αραιωσω εχω να διορθωσω η ισως και να μη με απασχολει οσο τωρα.
εχω γραψει και για τα πλαινα μου πιο πανω τα οποια δεν ειναι και οτι καλυτερο.
 

naruto

Well-Known Member
Δημητρη το σωστο για την περιπτωση σου θα ηταν να επαιρνε περισσοτερα μοσχευματα.Περιπου 3000 με λογο γυρω στο 2,2 τριχες ανα graft,που ειναι πανω κατω ο μεσος ορος.Ετσι και θα καλυπτες ολη την επιφανεια με ικανοποιητικη πυκνοτητα,και θα ειχες καβα πολυτριχα για ενδεχομενη αραιωση στο crown(οπου εκει παιζουν μπαλα κυριως τα πολυτριχα),μιας κ ποτε δεν ξερεις απο ποιον εχεις παρει το κωλογονιδιο το οποιο παει μεχρι κ 7 γενειες πισω.Και δεν θα κινδυνευες να φαινετε το ''τετραγωνο'' πισω,που μπορει σε σενα να μην φαινετε αλλα δεν ολοι το ιδιο τυχεροι.Εσυ ευτυχως ειαι τυχερος σε αυτο.
Αυτο θα ηταν το ενδεδειγμενο πλανο για καποιον με τη δικη σου αραιωση.Βεβαια περισσοτερα grafts=περισσοτερα λεφτα.
Επισης διαφωνω για τα πλαινα που λες.Το να εχεις καποιος αραια πλαινα ειναι συνηθισμενο.Το να εχει αραια πισω ομως ειναι εξαιρετικα σπανιο.Ουτε οι παππουδες δεν εχουν αραιωμενα τα πισω
 

dimitris50423

Well-Known Member
naruto ευχαριστω για το σχολιο σου. νομιζω οτι εχει λογικη αυτο που λες. σιγουρα θα ηταν καλυτερα περισσοτερα μοσχευματα στην περιπτωση μου. αυτο ομως θα σημαινε και 2η συνεδρια κατι που μου προτειναν απο την κλινικη αλλα δεν μπορουσα να το κανω εγω εκεινη την περιοδο. ο λογος τριχων μου ηταν 2,3 οχι και τελειος αν δεις και το λογο του andy
νομιζω οτι η δοτρια μου εχει δυνατοτητες για τουλαχιστον αλλη μια γεματη επεμβαση οποτε χρειαστει χωρις να μοιαζει μετα κατεστραμενη παιρνοντας και απο πλαινα και απο πισω μοσχευματα.
οποιον εχω δει απο κοντα απο το φορουμ του δειχνω και δοτρια και τα πλαινα μου και οντως ισχυουν και τα δυο. δεν εχουν προβλημα τα πλαινα τωρα αλλα αν παρω μοσχευματα θα φαινονται αραια. παρ ολα αυτα αν ξανακανω ποτε εννοειτε οτι θα παρω και απο εκει. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Φίλοι μου, προσωπικά, αν και ειμαι ήδη 47 χρονων και το θέμα μαλλιών εξακολουθεί να με απασχολεί, θεωρώ ότι ο τρόπος σκέψης του Δημήτρη είναι, μάλλον, ο σωστός. Ποιος από εσάς τους νεότερους δεν σκέφτεται το παρόν και ποιος δε θέλει στην ηλικία 25-40 να έχει μαλλιά και να μη νιώθει μειονεκτικά έναντι των συνομηλίκων του; Ποιος ενδιαφέρεται περισσότερο για την κατάσταση των μαλλιών του μετά τα 50 και όχι για την κατάσταση των μαλλιών στο παρόν και το άμεσο μέλλον; Ποιος θα ήταν ευχαριστημένος αν περνούσαν τα νεανικά του χρόνια με ένα μέτριο και συντηρητικό αποτέλεσμα, μόνο και μόνο, για να έχει "καβα" μοσχευμάτων για μετά από 10 χρονια;

Άρα, ταπεινή μου άποψη είναι, αν μπορείς να πετύχεις άμεσα ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, να το επιχειρήσεις, να το χαρείς και, όταν φθασεις σε μεγάλη ηλικία, να επαναπροσδιορίσεις την κατάσταση και να ενεργήσεις ανάλογα.

Και εγώ πήγα συντηρητικά με 2 1/2 επεμβάσεις (η μισή ήταν 400 grafts πριν 20 χρονια), αλλά, αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, θα έκανα μια όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επέμβαση και θα χαιρόμουν τα μαλλιά μου σε νεανική ηλικία. Κανεις δε μπορεί με βεβαιότητα να προβλέψει το μέλλον. Σε μένα π.χ. η τριχόπτωση εξελίχθηκε πολύ αργά και διατήρησα πολλά μαλλιά σε γ και δ ζώνη. Δε θα ήταν λοιπόν καλύτερα να είχα κάνει μια επέμβαση με πολλά grafts (ακόμα και πολυτριχα) στην α και β ζώνη και να τα χαιρόμουν πολύ περισσότερα χρόνια;
 

aeratos28

Just aeratos
καλά τα λες tol,αλλά σκεψου και το άλλο.να πας να κάνεις μεγάλη συνέδρια,με πολλα grafts για να γίνεις κουκλος και να μην πάει καθόλου καλά..πολλά τα παραδείγματα που υπάρχουν..εκεί τι κάνεις?κατεστραμμένη δοτρια,μηδέν αποτέλεσμα και το κυριότερο δεν μπορείς να διορθώσεις την ζημιά..με αποτέλεσμα τα καλύτερα σου χρόνια να τα περάσεις στο σπίτι με κατεστραμμένη ψυχολογία ..να βλέπουμε και την άλλη πλευρά σε αυτό που λες γιατί καλά είναι όλα αυτά,αλλά με την προϋπόθεση να πάει καλα η επέμβαση.αν δεν πάει όμως??
Φίλοι μου, προσωπικά, αν και ειμαι ήδη 47 χρονων και το θέμα μαλλιών εξακολουθεί να με απασχολεί, θεωρώ ότι ο τρόπος σκέψης του Δημήτρη είναι, μάλλον, ο σωστός. Ποιος από εσάς τους νεότερους δεν σκέφτεται το παρόν και ποιος δε θέλει στην ηλικία 25-40 να έχει μαλλιά και να μη νιώθει μειονεκτικά έναντι των συνομηλίκων του; Ποιος ενδιαφέρεται περισσότερο για την κατάσταση των μαλλιών του μετά τα 50 και όχι για την κατάσταση των μαλλιών στο παρόν και το άμεσο μέλλον; Ποιος θα ήταν ευχαριστημένος αν περνούσαν τα νεανικά του χρόνια με ένα μέτριο και συντηρητικό αποτέλεσμα, μόνο και μόνο, για να έχει "καβα" μοσχευμάτων για μετά από 10 χρονια;

Άρα, ταπεινή μου άποψη είναι, αν μπορείς να πετύχεις άμεσα ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, να το επιχειρήσεις, να το χαρείς και, όταν φθασεις σε μεγάλη ηλικία, να επαναπροσδιορίσεις την κατάσταση και να ενεργήσεις ανάλογα.

Και εγώ πήγα συντηρητικά με 2 1/2 επεμβάσεις (η μισή ήταν 400 grafts πριν 20 χρονια), αλλά, αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, θα έκανα μια όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επέμβαση και θα χαιρόμουν τα μαλλιά μου σε νεανική ηλικία. Κανεις δε μπορεί με βεβαιότητα να προβλέψει το μέλλον. Σε μένα π.χ. η τριχόπτωση εξελίχθηκε πολύ αργά και διατήρησα πολλά μαλλιά σε γ και δ ζώνη. Δε θα ήταν λοιπόν καλύτερα να είχα κάνει μια επέμβαση με πολλά grafts (ακόμα και πολυτριχα) στην α και β ζώνη και να τα χαιρόμουν πολύ περισσότερα χρόνια;
 

tol

Well-Known Member
Δε διαφωνώ αερατε με αυτά που λες, όμως, ακόμη και μικρή συνεδρια να έχεις κάνει, αν δεν πάει καλά, πάλι κατεστραμμένη ψυχολογία θα έχεις. Έτσι δεν είναι;
Και, αν μου απαντήσεις: " τουλάχιστον θα έχω σε καλή κατάσταση τη δοτρια" θα σου πω ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ψυχικές αντοχές να υποβάλλονται σε συνεχόμενες ψυχοφθόρες επεμβάσεις, μέχρι κάποτε να πετύχουν, αν το πετύχουν, ένα καλό αποτέλεσμα.
Τέλος θεωρώ ότι συγκρινοντας δυο αποτυχημένες επεμβάσεις (μια λίγων grafts και μια πολλών), μάλλον το αποτέλεσμα θα είναι πιο υποφερτό στη δεύτερη περίπτωση.
 
Μπλουζα