Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Viel

New Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

καλησπερα σημερα ειναι να αποφασισω να θα κανω στην d** (ελλαδα) την μεταμοσχευση, μια ακουω καλα μια κακα τελικα το 2013 να παω η οχι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ..
 

Scrooge

Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Είμαι στα 40, nw 3v ( http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3889.html ), δεν έχω κάνει ποτέ καμία θεραπεία και σκέφτομαι εδώ και καιρό τη μμ, αλλά για να είμαι ειλικρινής με προβληματίζουν ορισμένα θέματα:
1) Πολύ υψηλό κόστος και δεν είναι εποχή για τέτοια. Πριν 1,5 χρόνο, η HDC μου είχε πει τιμή 3,75€/τθ για FUE άνω των 2.000 τθ. Ισχύουν ακόμη τέτοιες τιμές; Με βάση το nw μου, πόσα τθ θα χρειαστούν και ποιο το κόστος (κατά προτίμηση FUE);
2) Αν δεν κάνω λάθος, η μμ μπορεί να καταστρέψει κάποια από τα υπάρχοντα υγιή τριχοθυλάκια. Δεν λέει να πάω για μαλλί και να βγω κουρεμένος...
3) Μετά τη μμ, πρέπει να ακολουθήσεις κάποια μόνιμη θεραπεία αν δεν θέλεις σε δύο χρόνια να ξαναπάς για μμ. Όμως, προσωπικά δεν θα' παιρνα ποτέ fina και τη minox τη συζητάω.
4) Αν κάνω ποτέ μμ θα είναι στην Ελλάδα, λόγω χαμηλότερου κόστους και εγγύτητας. Όμως, δεν έχω δει και τα καλύτερα σχόλια για τις ελληνικές κλινικές στο forum, πλην του n094 και κανα δυο άλλων για τη dhi που με έκαναν να αναθαρρήσω κάπως... Στην Ελλάδα, ποιοι γιατροί είναι αξιόλογοι και αξίζει να τους επισκεφθεί όποιος σκέφτεται τη μμ ;
 

n094

Active Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Απαντήσεις:
1) δεν ξέρω για το κόστος της HDC, είμαι σίγουρος πάντως ότι και αυτοί θα έχουν ρίξει τις τιμές τους, δεν χάνεις τίποτα να του ρωτήσεις ξανά.
2) η μμ σπάνια μπορεί να καταστρέψει θύλακες, εκτός αν ο γιατρός δεν ξέρει πως να την κάνει (βάθος, απόσταση κλπ) ή εκτός αν πας να κάνεις μμ σε μια περιοχή που δεν έχεις πρόβλημα. Σπάνια, κάποια υγιή τριχοθυλάκια δίπλα από τα μμ μπορεί να υποστούν σοκ και να ρίξουν τις τρίχες τους, οι οποίες όμως θα επανέλθουν μετά από 1 περίπου μήνα (μαξ 2).
3) ΟΧΙ δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις κάποια θεραπεία μετά από μμ για να κρατήσεις τα μεταμοσχευμένα, όμως θα ήταν καλό για να κρατήσεις τα υπόλοιπα. Η χρήση μινοξ βοηθά το πρώτο διάστημα στην αιμάτωση και των μμ και γι' αυτό τη συνιστούν οι περισσότεροι.
4) Ανάβεις φωτιές πάλι!!! Εγώ προσωπικά δεν ξέρω να σου πω για την δουλειά άλλων στην Ελλάδα πέρα από την DHI στην οποία έχω κάνει και έχω δει αρκετά αποτελέσματα από κοντά. Γι' αυτήν λοιπόν μπορώ να σου πω ότι τα τελευταία 3 χρόνια που πηγαινοέρχομαι τακτικά στην κλινική δεν έχω δει κάτι στραβό, έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα και κάποια μέτρια. Τώρα κάποιοι αναφέρουν ότι ο Γκούρας κάνει επίσης καλή δουλειά, αλλά πρόσφατη ανάρτηση μέλους δεν θα έλεγα ότι με πείθει γι' αυτό.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Οι ερωτησεις του φιλου απο πανω ειναι μια προς μια.Το κοστος εχει πεσει αλλα οταν εισαι ανεργος κ τσαμπα να σου κανουν την μεταμοσχευση παλι προβλημα ειναι.φιναστεριδη ειναι επικινδυνη αλλα κανει δουλεια.Σιγουρα καποιοι θυλακες παθαινουν ζημια αλλα οταν εισαι (κωλος)και γυαλιζει η καραφλα αυτο ειναι λεπτομερεια.Η μεταμοσχευση μπορει να σου δωσει μια πυκνοτητα το πολυ 60-70%.Οι Ελληνικες κλινικες εχουν μια βελτιωση αλλα ακομα υστερουν σε σχεση με τις ξενες.Κυπρος ειναι καλη λυση αλλα οχι με τις τιμες αυτες που ειχαν μεχρι προχτες.Συμπερασμα.......αξιζει μια μεταμοσχευση αν γινει απο σωστα χερια,οχι ομως με πολυ μεγαλες προσδοκιες(αναλογα με το προβλημα του καθενος παντα)και με καποια θεραπεια οπως καποια dht blocker k μινοξιδιλη για να κρατησει το αποτελεσμα οσο γινεται και υπομονη για νεες θεραπειες.Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις.
 

Scrooge

Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Σκοπεύω σύντομα να επισκεφτώ κλινικές για να ρωτήσω κόστος και άλλα τινά.
Προς το παρόν, σκέφτομαι DHI και Γκούρα.
Έχετε να προτείνετε κανέναν άλλο ;
 

Adriano

Well-Known Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Εγώ έχω να σου προτείνω από Ελλάδα μόνο DHI και αυτό με κάποιες προυποθέσεις.
 

Adriano

Well-Known Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Ότι θα σου πουν πόσα grafts ακριβώς θα βάλεις και να ζητήσεις έναν συγκεκριμένο γιατρό, πχ τον Παπανικολάου για να έχεις μέτρο σύγκρισης με τον dim74 και τον no94.Εγώ αυτό θα έκανα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Αυτο παλι που με χαλαει στις Ελληνικες κλινικες ειναι οτι ολες εκτος της DHI προτεινουν strip ακομα κ σε μικρα norwood.
 

Scrooge

Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Εντυπώσεις από επισκέψεις σε κλινικές:
α) DHI: Καλαίσθητος χώρος. Καθόλου αναμονή. Αναλυτική ενημέρωση διάρκειας 1 ώρας (όχι από γιατρό).
β) Γκούρας: Στήσιμο 20 λεπτών (δεν υπήρχε άλλος πελάτης). Σύντομη ενημέρωση διάρκειας 10 λεπτών από τον ίδιο. Πρότεινε micro-strip και απέρριψε την FUE, ως αποτυχημένη μέθοδο χωρίς να το αναλύσει περαιτέρω. Διάσημο πελατολόγιο: Νταλάρας, Δάντης, Ρόκκος, Καπουτζίδης, Κούγιας, Αθερίδης, Βέρτης (μου έδειξε φωτογραφίες). Κόστος αρκετά υψηλότερο.
 
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Οταν λες κόστος υψηλότερο στο Γκουρα, γίνε πιο συγκεκριμένος. Αν δε κανω λάθος, δεν εχει τυχει κάποιο περιστατικό απο αυτον το γιατρο ν αναφερθει αναλυτικά εδώ, εκτος απο εναν Δημητρη λιγο παλιοτερα που τα λεγε λιγο συγκεχυμενα.Μιας και πηγες, ειναι ευκαιρια να μας ενημερώσεις. αν μπορεις πες μασ δηλαδη ακριβως ποσο σου ειπε (τιμη) και ποσα γκραφτς προτεινε.
 

Scrooge

Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Δεν είπε αριθμό grafts, απλώς κοίταξε λίγο το κεφάλι μου και έκανε εκτίμηση κόστους. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το αναφέρω από τη στιγμή που δεν αντιστοιχεί σε αριθμό grafts, γιατί αφορά τη δική μου συγκεκριμένη περίπτωση και σε κάποιον άλλο θα είναι διαφορετικό.

Στα θετικά του συγκεκριμένου γιατρού: Σε βλέπει προσωπικά ο ίδιος, έχει διάσημους πελάτες (άρα δεν μπορεί να είναι άχρηστος).
Στα αρνητικά: Δεν κάνει αναλυτική ενημέρωση (είχα την αίσθηση ότι βιαζόταν να τελειώσουμε), προτείνει strip (την οποία θα προτιμούσα να αποφύγω). Στα αρνητικά θα προσθέσω και την περίπτωση του marley7 (βλ. σχετικό thread), στον οποίο δεν έκανε σωστή δουλειά (σύμφωνα με πολλούς φορουμίτες), κάτι που με έκανε να σκεφτώ ότι ίσως να μη δίνει την πρέπουσα προσοχή στους κοινούς θνητούς.
 

meandros

Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

αυτο με τους διασημους ειναι πολυ περιεργο.ολοι εχουν ενα αλμπουμ με φωτο διασημων και καθε φορα το δειχνουν στον υποψηφιο πελατη.το παραξενο ειναι οτι αρκετες φορες εχουν θεαθει φωτο του ιδιου διασημου σε διαφορετικους γιατρους η κλινικες.
 

Scrooge

Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

meandros είπε:
αυτο με τους διασημους ειναι πολυ περιεργο.ολοι εχουν ενα αλμπουμ με φωτο διασημων και καθε φορα το δειχνουν στον υποψηφιο πελατη.το παραξενο ειναι οτι αρκετες φορες εχουν θεαθει φωτο του ιδιου διασημου σε διαφορετικους γιατρους η κλινικες.
Το σκέφτηκα κ εγώ, αλλά οι φωτό ήταν από την επέμβαση.
 

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Οι Φωτο είχαν και το γιατρό μέσα ή μόνο τον διάσημο;
 

Scrooge

Member
RE: Μεταμοσχευση μαλλιων στην Ελλαδα ποια ειναι η αληθεια

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!
Αν θυμάμαι καλά, μόνο τον διάσημο...
Λες να τις πήρε από αλλού ?
 
Μπλουζα