Ερευνα για μεταμόσχευση

Zob

Active Member
Θα πρέπει να βάλει 70 grafts για να πετύχει φυτρωση 55grafts??ρε πάτε καλά?ότι προλαβαινετε λέτε εδώ πέρα??τι λες ρε zob?που τα είδες αυτά και τα λες?θα βάλει 70 και θα έχει απώλεια δηλαδή 20% ώστε να πετύχει αυτό που θέλει?μην λέτε ότι να ναι
Παραπάνω είναι το πρώτο σου μήνυμα στο νήμα.
Τι συμπέρασμα προκύπτει απο αυτό πέρα από την έλλειψη ευγένειας; Ότι συμφωνείς με τα γραφόμενα μου;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Δεν το ήξερα ,να σου μιλάμε και στον πληθυντικό κιολας..Μετά από αυτό το μνμ είπες αυτά που είπες για τελογενη και έδωσες παραδείγματα κτλ..σου ειπα κάτι για αυτά που είπες για τελογενη η για τα νούμερα όπως τα αναλυσες?δεν νομίζω..μην αρχίσουμε με copypaste κτλ τώρα.επισης ειπες πως δεν έχουν δωθεί απαντήσεις ξεκάθαρες για το περιστατικό του cvial,ότι στις μετρήσεις γίνονται σφάλματα κτλ..στην προηγούμενη σελίδα είναι,μην κάνουμε copypaste..δεν γίνεται να λες αυτά και καπάκι να λες πως δεν ζητάς εξηγήσεις κτλ..
 

Mogan

Active Member
Στην hdc είναι ο Μάρας.οκ,ο Γεωργίου είναι αυτός μόνος του με την ομάδα του,οκ,στη dhi έχει πολλούς γιατρούς συμφωνώ αλλά αν ζητήσεις αποκλειστικά και μόνο τον Παπανικολάου να σου την κάνει,αλλιώς δεν κάνεις την επέμβαση,δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει αυτό που θες..οπότε μην τρελενεσαι.αλλα δεκτό το να μην νιωθεις καλα με αυτο..με hdc και Γεωργίου νιώθεις πιο καλα γιατί είναι στάνταρ οι γιατροί..με βεκρη τι ακριβώς είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις safe?έχεις την εντύπωση ότι θα σου την κάνει ο βεκρης?αν νομίζεις έτσι ψάξε λίγο πάλι τα πράγματα γιατί κατι δεν έχεις καταλάβει καλά.

Για τον Βεκρη γενικα δεν εχω καλη γνωμη, οχι για το αποτελεσμα στη ληπτρια, αλλα για το αποτελεσμα στη δοτρια. Επειδη η τριχοπτωση δε σταματα ποτε αν ξαναχρειαστω στο μελλον δε θα θελα να ειχα μια "βιασμενη" δοτρια.
Απλα ειχα την εντυπωση πως την επεμβαση την κανει ο Βεκρης, εστω εποπτεια αυτου κι οχι καποιος τριτος. Δλδ αυτος ειναι ο επικεφαλης γιατρος κι οχι καποιος τριτος υπαλληλος.


Επισης ο Φιουρης που ειναι; Στην HDC Cyprus ειχα καταλαβει.
 

tasos33

Well-Known Member
Για περάσει ο βεκρης και να εποπτεύσει κάνα τέταρτο πρεπει..

Α. Ο Ερμής να είναι αναστροφος.
Β. Να έχει πάρει πρωτάθλημα Παναθηναϊκός.
Γ. Να παιζει κλήρωση ταξίδι στην αίθουσα των μμ.
Δ. Να έχει χτυπήσει γαστρεντεριδα τις μισές νοσοκόμες.
Ε. Να μην είναι ενεργός στο facebook.


Για να σου κανει ο ίδιος επέμβαση φαντάζεσαι τι πρέπει να συμβει υποθετω
 

Mogan

Active Member
Για περάσει ο βεκρης και να εποπτεύσει κάνα τέταρτο πρεπει..

Α. Ο Ερμής να είναι αναστροφος.
Β. Να έχει πάρει πρωτάθλημα Παναθηναϊκός.
Γ. Να παιζει κλήρωση ταξίδι στην αίθουσα των μμ.
Δ. Να έχει χτυπήσει γαστρεντεριδα τις μισές νοσοκόμες.
Ε. Να μην είναι ενεργός στο facebook.


Για να σου κανει ο ίδιος επέμβαση φαντάζεσαι τι πρέπει να συμβει υποθετω

Ολα αυτα συνδυαστικά ή το καθενα ανεξαρτητα;

Σοβαρα τωρα ειχα την εντυπωση οτι στην AHC ο Βεκρης ειναι ο γιατρος που το χει παρει πανω του. Δηλαδη στην DHI σε καθε ΜΜ που διαβαζω αναφερεται και το ονομα του αντιστοιχου γιατρου (Παπανικολαου, Γκαρτσονικα, Μπιρου κλπ). Στην AHC δεν εχω δει κατι αντιστοιχο, θεωρωντας πως ο Βεκρης τις κανει ολες.
 

Mogan

Active Member
Καλημερα κ παλι.
Σημερα στην DHI περιπου τι τιμη να περιμενω ανα graft?
1,50€/graft?

Ξερω οτι καποιες φορες λενε τιμη/τριχα αλλα προτιμω να επιμεινω στη τιμη ανα μοσχευμα graft.
 

John1924

Active Member
1 γιούρο η τρίχα. Οσο κι αν επιμένεις, χρέωση ανά τρίχα θα πάρεις. Το οποίο σημαίνει ότι όσο παζάρι κι αν κάνεις, πάλι ακριβά θα σου βγει.
 

Mogan

Active Member
Παιδια με 1€/τριχα ειναι σα να λεμε 2€/graft. Μα αυτη ειναι τιμη ανωτερων κλινικων του εξωτερικου.
Η εγγυτητα της DHI δεν ειναι αρκετη για να με πεισει. Δηλαδη ιδια λεφτα, χειροτερο αποτελεσμα απλα και μονο επειδη ειναι Αθηνα.. δεν αρκει.

Δλδ ενας σημαντικο εμποδιο στη ΜΜ ειναι το κοστος. Αν ειναι να φτασουμε σε τιμες εξωτερικου ακομη και στην Ελλαδα νομιζω ειναι λιγο αρνητικο για την ολη αποφαση.
 

Mogan

Active Member
Επιστρεφοντας απο DHI καποια απο τα δεδομενα:

Γενικα ωραιο και φιλικο κλιμα. Μιλησα με "πωλητη" γενικα αλλα ηταν ενημερωμενος. Στη ηλικια μου οποτε η κουβεντα πηγε καλα. Ηρθε για 10-15 λεπτα και ο κ. Σταθης να με δει.
Η ολη κουβεντα ηταν οτι ειμαι η χαρα του γιατρου και μου προτειναν μεχρι και να με διαφημισουν. Καλη δοτρια, μικρο προβλημα, θετικο χρωμα τριχας γιατι κρυβει τα οποια κενα.

Οι λεπτομερειες:

1. Εκτιμηση για 4000 τριχες, με επεμβαση και στο τσουλουφι, το οποιο μου ειπαν οτι στην ουσια ειναι χνουδι

2. Τιμη ανα τριχα 1.10€ για ξυρισμενο και 1.50€ για αξυριστο

3. Εκτιμηση δοτριας μου στις 10.0000 τριχες τουλαχιστον

4. Μεση πυκνοτητα μαλλιου μου στις 140 τριχες/cm2

5. Ανωτατη πυκνοτητα που κανουν ειναι στις 70 τριχες. Οσο και να το πιεζα παραπανω δεν πηγαινε. Τους ελεγα χωσε δεν εχω θεμα. Μου λεγαν ως εκει για να εχει 90% φυτρωση.

6. Στην ληπτρια θα κατεβουμε σχεδον ενα εκατοστο απο εκει που ξεκινα τωρα το τσουλουφι. Πριν ξεκινησουν οι ρυτιδες.

7. Η πληροφορια λεει πως το φυσικο hairline ειναι 70+grafts/cm2 (για εναν μεσο 33αρη) αλλα μονοτριχα. Οποτε με 35grafts/cm2 πολυτριχα επιτυγχανεται πολυ καλο αποτελεσμα.

8. Για περισσοτερα πας για 2η μμ και πυκνωση

Εχω μπερδευτει. Νιωθω οτι τα 35grafts/cm2 δεν ειναι αρκετα.
 

makis25

Well-Known Member
δηλαδη σου ειπαν πως η ανωτατη πυκνοτητα που φυτευουν ειναι 30 με 35 grafts/cm2 απλα λενε τριχες να ακουγεται πιο εντυπωσιακο . Καταλαβαινεις πως 4000 / 70 = ειναι 57 τετραγωνικα εκατοστα , και απο τις φωτογραφιες σου θα ελεγα πως ειναι μεγαλυτερη η επιφανεια που θα χρειαστει να καλυψεις οποτε δε θα εχεις καν αυτα τα 30-35 γραφτς ανα εκατοστο μα λιγοτερα . Χρεωση 2,20-2,5 ανα τριχοθυλακα , αναλογα με τον λογο τριχας / τριχοθυλακα . Με αυτα τα δεδομενα κυπρο πετυχαινεις καλυτερη τιμη ανα τριχοθυλακα και υψηλοτερη πυκνοτητα . Αν θες να εχεις μια ιδεα πως φαινονται τα 30 γραφτς ανα εκατοστο στη dhi ειδικα σε hairline δες το τελικο αποτελεσμα του pyros75 . απλα πραγματα νομιζω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mogan

Active Member
30-35grafts/cm2 ειναι ανωτερη που θα πιέσουν να γίνει στην hairline. Θεωρώ πως το υπόλοιπο θα είναι γυρω στις 50τρίχες/cm2, αρα μιλάμε για περίπου ~ 25grafts/cm2.

Σχετικά με τον @piros75 του ζητησα και εγώ αν μπορεί να μου στείλει την τρέχουσα πυκνότητα του και μια πρόσφατη φωτογραφία του για να δω το αποτέλεσμα. Να σου πω την αλήθεια οτι ειχα δει εως τωρα στον Piros δεν ειναι αυτο που εγώ θα ηθελα να πετύχω. Δλδ ο Piros πηγε εις γνώση του για 2μμ, εγώ θα ηθελα με μμ να ξεμπερδεύω.
 

makis25

Well-Known Member
Mogan , 4000 τριχες ειναι απο 1700 εως 2000 grafts.Ας πουμε ειναι 1800. Φιλε μ μη δωσεις 4400 ευρω για 1800 γραφτς τα οποια με το καλησπερα εγιναν 1600 φυτρωμενα μιας και ανεφεραν το 90% . Φανταζομαι το λεν για καλο αλλα εγω ακουω πως με το καλησπερα 10% σκουπιδια , χαραμιστηκαν . σε τετοιες πυκνοτητες 25-30 ανα εκατοστο θα επρεπε να φυτρωνουν ολα . Ολα!! και ας διαφημιζαν τοτε 95%+ .
 

Mogan

Active Member
Thanks για την απαντηση και την αναλυση.

Η περιοχη που ειναι να καλυφθει ειναι περιπου 60cm2.

Η λογικη λεει οτι για μια σωστη πυκνωση χρειαζονται 2500-3000grafts.

Ετσι θεωρω πως μπορουν να επιτευχθουν τα 55grafts/cm2 στην hairline και γυρω στα 40-45grafts/cm2 στην πιο πισω περιοχη.

Εχω δικιο σε αυτο;


Απλα για καποιο λογο στην DHI αρνουνται να βαλουν πανω απο 35grafts/cm2. Η λογικη τους ειναι πως αν το πουσαρεις τοτε μειωνεις το ποσοστο αποδοσης κατω του 90%. Ετσι υπαρχει η πιθανοτητα να βαλεις 45grafts/cm2 και εν τελει να φυτρωσουν λιγοτερο και απο 30grafts/cm2. Υποστηριζουν οτι επιστημονικα δεν προτεινεται.
Ομως ρε γαμωτο εχουμε δει εδω γιατρους να το κανουν και να το καταφερνουν. Γιατι η DHI , πολυεθνικη και πρωτοπορα, δεν θελει να το κανει;

Αυτο με προβληματιζει.
 

tasos33

Well-Known Member
Πολυεθνική και πρωτοπόρα?

Χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχχα

Σε το πρωτοπορεί? Στις πυκνοτητες? Στις hairline?
Μονο μια αξιοπρεπη διαχείριση δοτριας κανει και αυτό γιατί βγάζει λιγότερα μσχμτ απο τους αλλους.
Μοrgan μη προβληματίζεται, θες τουλαχιστον 2500 graft και η dhi δε στα βάζει γιατί απλα δε το κατέχει.

Εδώ ο cvial είχε 99.9 % στα 55 graft και αυτοι συζητανε ακόμα για 35 με 90%… αν αυτό είναι πολυεθνικότητα και πρωτοπορεια ......
 

piros75

Well-Known Member
δηλαδη σου ειπαν πως η ανωτατη πυκνοτητα που φυτευουν ειναι 30 με 35 grafts/cm2 απλα λενε τριχες να ακουγεται πιο εντυπωσιακο . Καταλαβαινεις πως 4000 / 70 = ειναι 57 τετραγωνικα εκατοστα , και απο τις φωτογραφιες σου θα ελεγα πως ειναι μεγαλυτερη η επιφανεια που θα χρειαστει να καλυψεις οποτε δε θα εχεις καν αυτα τα 30-35 γραφτς ανα εκατοστο μα λιγοτερα . Χρεωση 2,20-2,5 ανα τριχοθυλακα , αναλογα με τον λογο τριχας / τριχοθυλακα . Με αυτα τα δεδομενα κυπρο πετυχαινεις καλυτερη τιμη ανα τριχοθυλακα και υψηλοτερη πυκνοτητα . Αν θες να εχεις μια ιδεα πως φαινονται τα 30 γραφτς ανα εκατοστο στη dhi ειδικα σε hairline δες το τελικο αποτελεσμα του pyros75 . απλα πραγματα νομιζω

Καλημέρα, η πυκνότητα μου στα πιο "πυκνά τμήματα" της λήπτριας περιοχής δεν ξεπερνάει τα 27 μοσχ/εκ2, θα έλεγα ότι στο μεγαλύτερο τμήμα της λήπτριας η πυκνότητα είναι γύρω στα 22-24 μοσχ/εκ2 (Μ.Ο. περίπου 23 μοσχ/εκ2). Όπως όλοι πλέον ξέρουμε αυτό ήταν εσκεμμένο μιας και ήθελα να κινηθώ με 2 μμ, αν και στην κλινική μου έλεγαν ότι μπορούν άνετα και με ασφάλεια φύτρωσης να βάλουν άλλα 10-15 μοσχ/εκ2. Το αν έκανα καλά ή όχι δεν το ξέρω με σιγουριά, αυτό που ξέρω είναι ότι σε κάνα μήνα ίσως δύο, θα ξαναμπώ για τη δεύτερη.
 

Mogan

Active Member
Ενταξει. Πολυεθνικη ειναι.
Περι πρωτοπορειας μιλησα περισσοτερο για την δυναμικη της. Δλδ ενας κολοσσος σιγουρα εχει περισσοτερα κονδυλια να εξελισσει νεες μεθοδους κλπ, σε σχεση με με εναν γιατρο ο οποιος απλα εχει ταλεντο. Και ειναι κριμα που δεν συμβαινει απο οτι φαινεται, μιας και στην ουσια προκειται για Ελληνικη επιχειρηση.

Τεσπα η ουσια ειναι μαξιμουμ 35grafts/cm2 και σχεδον 2.50€/graft χρεωση.
 

Mogan

Active Member
Καλημέρα, η πυκνότητα μου στα πιο "πυκνά τμήματα" της λήπτριας περιοχής δεν ξεπερνάει τα 27 μοσχ/εκ2, θα έλεγα ότι στο μεγαλύτερο τμήμα της λήπτριας η πυκνότητα είναι γύρω στα 22-24 μοσχ/εκ2 (Μ.Ο. περίπου 23 μοσχ/εκ2). Όπως όλοι πλέον ξέρουμε αυτό ήταν εσκεμμένο μιας και ήθελα να κινηθώ με 2 μμ, αν και στην κλινική μου έλεγαν ότι μπορούν άνετα και με ασφάλεια φύτρωσης να βάλουν άλλα 10-15 μοσχ/εκ2. Το αν έκανα καλά ή όχι δεν το ξέρω με σιγουριά, αυτό που ξέρω είναι ότι σε κάνα μήνα ίσως δύο, θα ξαναμπώ για τη δεύτερη.

Καλημερα Piros. Ευχαριστω για την ανταποκριση. Θα ηθελες να κανεις ενα update (στο νημα σου φυσικα) με την τρεχουσα κατασταση. Δηλαδη θα ηθελα να δω τι σημαινει πρακτικα 27grafts/cm2.

Επισης, θα ηθελα να δω αν καποιο απο τα παιδια εδω εχει πετυχει 35grafts/cm2..
Νομιζω ο @dimitris50423 εχει φτασει αυτην την πυκνοτητα; Αλλα με πολλες ευνοικες συνθηκες υπερ του (σπαστη τριχα, salt n pepper look) που θεωρητικα δειχνει πιο πλουσιο το αποτελεσμα απο οτι αυτο θα εδειχνε πχ σε εμενα.
Θυμαστε εσεις καποιον αλλον με 35grafts/cm2.
 

piros75

Well-Known Member
Δεν έχει αλλάξει τίποτα από τις τελευταίες φωτογραφίες που έχω ανεβάσει μιας και η φύτρωσή μου έχει ολοκληρωθεί.
 

tasos33

Well-Known Member
morgan ο δημητρης αποτελει εξαιρεση, τα 35Graft ειναι 35 τελος. Αν εχεις στο μυαλο σου κατι σε ποιο πυκνο το 35 σου ειναι πολυ λιγο.


Καλημερα Piros. Ευχαριστω για την ανταποκριση. Θα ηθελες να κανεις ενα update (στο νημα σου φυσικα) με την τρεχουσα κατασταση. Δηλαδη θα ηθελα να δω τι σημαινει πρακτικα 27grafts/cm2.

Επισης, θα ηθελα να δω αν καποιο απο τα παιδια εδω εχει πετυχει 35grafts/cm2..
Νομιζω ο @dimitris50423 εχει φτασει αυτην την πυκνοτητα; Αλλα με πολλες ευνοικες συνθηκες υπερ του (σπαστη τριχα, salt n pepper look) που θεωρητικα δειχνει πιο πλουσιο το αποτελεσμα απο οτι αυτο θα εδειχνε πχ σε εμενα.
Θυμαστε εσεις καποιον αλλον με 35grafts/cm2.
 
Μπλουζα