Ερευνα για μεταμόσχευση

koumparos

Well-Known Member
Εαν ειχε και σταθεροτητα στην ποιοτητα με 2ε το μοσχευμα θα ειχαμε λυσει το προβλημα μας με βαση την ποιοτητα της δουλειας του.
Κορυφαιες hairline με τρομερες πυκνοτητες και φυσικοτητα.Επισης κανει και ακουρευτες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Πιστευω στα 2 ευρω ειναι value for money o Γεωργιου. @danceworld_2001 θα ανεβει καποιο προσφατο αποτελεσμα? ξερεις κατι?


Εαν ειχε και σταθεροτητα στην ποιοτητα με 2ε το μοσχευμα θα ειχαμε λυσει το προβλημα μας με βαση την ποιοτητα της δουλειας του.
Κορυφαιες hairline με τρομερες πυκνοτητες και φυσικοτητα.Επισης κανει και ακουρευτες
 

Mogan

Active Member
Καποιες απο τις ερωτησεις που μου ερχονται στο μυαλο:

1. Γιατι ο ιδιος γιατρος να παρουσιαζει αμφιταλαντευομενα αποτελεσματα;
Α) Ειναι προσωπικοι λογοι (πχ βαριεται τον εναν, ενδιαφερεται για τον αλλον, εχει τις μαυρες του κλπ κλπ)
Β) Εχει να κανει με τις/τους βοηθους. Κι εν τελει δεν ειναι ο Γεωργιου, ο Βεκρης, ο Παπανικολαου κλπ που πρεπει μονο να σε νοιαζουν αλλα το συνολο του team. Δλδ ενας εξαιρετικος Γεωργιου, μπορει εν τελει να γινει ενας μετριος Γεωργιου με αλλα team?
Γ) Ο ασθενης δεν παιζει ρολο; Δλδ η ποιοτητα του προβληματος, του δερματος, της τριχας, της φροντιδας κλπ κλπ

Γενικα τι ειναι εκεινο που πρεπει κανείς (εγω) να κανει, ωστε να συνεργαστει με τον "εξαιρετικο Γεωργιου" κι οχι με τον "μετριο Γεωργιου". (Και τον οποιον Γεωργιου που εχει δει αμφιταλαντευομενα αποτελεσματα).

Ενα τελευταιο ερωτημα.
Δ) Τα μετρια/κακα αποτελεσματα του Γεωργιου, κατα τη γνωμη σας εξακολουθουσαν να ειναι ανωτερα των καλυτερων Ελληνικων;
 

tasos33

Well-Known Member
Μόργκαν πολλες ερωτησεις και καποιες απο αυτές ανευ ουσίας, το ρεζουμε είναι το εξης...

Αν εσένα σε ικανοποιει ενα αποτέλεσμα πχ των 30 με 40 max graft/cm μένεις Ελλάδα, αν θες υψηλότερες πυκνότητες πας εξωτερικο.

Ενα κακό αποτέλεσμα μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε κλινική, στην καλύτερη. Η κλινική κρίνεται εκ των συνιλικων αποτελεσματων κ όχι από ενα δυο τρια κακά.

Οι πιο σοβαρές κλινικές δουλεύουν με συγκεκριμένα μικρα team και έχουν ρολους.

Στην dhi υπαρχουν δέκα γιατροί, αν χεστει ο ένας κατα την διάρκεια αναλαμβάνει αλλος , στον βεκρη 4 , 5 νοσηλευτριες , δεν κανει ο βεκρης. Συγκεχυμένες καταστασεις. Δε ξέρεις ποιος βγάζει μοσχεύματα ποιος ανοιγει τρύπες ποιος κανει τοποθέτηση.

Αν όλα αυτά δε σε απασχολούν μένεις Ελλάδα αλλιως εξω. Όλα αύρα είναι χιλιό γραμμένα θα τα διαβασεις στα δεκάδες νήματα μμ.
 

piros75

Well-Known Member
Καλημερα.

@piros75 αναφερεις πως με λιγοτερο απο 3000grafts θα ειναι μια χαρα το αποτελεσμα. Τι εννοεις μια χαρα; δλδ ποια εκτιμας θα ειναι η τελικη πυκνοτητα του "μια χαρα";

Επισης, τι συμβαινει με την καστανοξανθη τριχα; υπαρχει κατι υπερ ή κατα της;

Το "μικρο προβλημα" που ανεφερες ηταν λογω της εκτασης, να υποθεσω.

Ακομη @piros75 επειδη το πρωτο ραντεβου θα το κανω με την DHI, γνωριζεις τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω ωστε να ειναι παροντας και γιατρος στη πρωτη συναντηση; Νομιζω κιολας πως ο προτιμωμενος ειναι ο Παπανικολαου (ξερω πως εσυ εκανες στην Γκαρτσονικα). Δλδ απλα να παρω και να πω "γεια σας. Θελω μια πρωτη συναντηση/κουβεντα με εκτιμηση δοτριας, μαζι με τον Παπανικολαου και να ειναι και δωρεαν κιολας!!!!" ;

Ενημερωτικα σκεφτομαι να συνεχισω με Αναστασακη, ετσι για την κουβεντα κυριως γιατι μου εχει φανει αρκετα μετρημενος και ακριβης, απλα εχει την "ψυχωση" με τη Strip που με χαλαει.

Τελος, μια κουβεντα και προς Κυπρο μερια. Εκει ομως δεν εχω καταλαβει: Παμε για Γεωργιου ή για HDC?

Μια χαρά για εμένα είναι μια πυκνότητα κοντά στο 40 μοσχ/εκ2 σε όλο το κεφάλι, πλην της χερλαιν που επειδή πρέπει να έχει μόνο μονότριχα, ανεβαίνει στα 50-55 μοσχ/εκ2 (ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ, για μένα αυτά τα νούμερα είναι μια χαρά πυκνότητα, εφόσον βέβαια πίσω ή δίπλα από αυτά δεν έχεις μαμά πυκνότητες που αγγίζουν τα 70/εκ2). Συνεπώς, μέτρα τη λήπτρια και δες πόσα ιδανικά θα ήθελες (αυτό μπορείς να το κάνεις στην DHI με αρκετή ακρίβεια και τζάμπα).

Η καστανόξανθη τρίχα έχει μικρότερη χρωματική αντίθεση με το δέρμα και άρα το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ καλύτερο.

Ναι λόγω της έκτασης

Σχετικά με το να είναι ο Παπανικολάου παρών στην εξέταση κλπ δεν ξέρω αν σου πω. Νομίζω όμως ότι αν τους τηλεφωνήσεις και το ζητήσεις φαντάζομαι πως μπορεί να γίνει και φαντάζομαι επίσης δωρεάν.

Στον Αναστασάκη πήγα και εγώ στην αρχή. Να πας, κάνει ενδιαφέρουσες κουβέντες και νομίζω ότι σε σένα δεν θα έχει πρόβλημα να προτείνει και FUE. Αυτό που με ανησυχεί με τον συγκεκριμένο, είναι ότι δεν έχω δει αποτελέσματά του από κοντά.

Για Κύπρο, τα βλέπεις και στα αποτελέσματα, νομίζω ότι η δουλειά τους είναι πολύ καλή στις περισσότερες περιπτώσεις.
 

piros75

Well-Known Member
απ οσο θυμαμαι, δεν εχω δει αποτελεσμα σε ελλ. κλινικη που να εχει δωσει 55 περιπου σε hairline.

και όμως υπάρχουν. Για παράδειγμα αυτό (το οποίο μάλλον έχει περισσότερα από 55 μοσχ/εκ2 στην χερλαιν): http://www.hairlossgr.com/threads/raphael2012-fue-ευαγγελάτος-1058-grafts-29-11-2014.9845/
 

Mogan

Active Member
Καλημερα σας.

Εκλεισα ραντεβου με την DHI για την πρωτη συναντηση. Οποτε μαλλον αυριο θα πρεπει να κραταω σαμπουαν στη δουλεια να λουστω πριν παω στη συναντηση, μη σκασω με 200γρ τοπικ στην κεφαλα.


Λοιπον μου ειπαν οτι θα συναντηθω με τον κ. Σταθη, Διευθυντη της κλινικης και εναν γιατρο. Ζητησα λογω συστασης να συναντηθω με τον κ. Παπανικολαου, αλλα μου ειπε πως ο κ. Παπανικολαου ειναι ενας απο τους γιατρους την κλινικης με καλα αποτελεσματα οπως αλλωστε ολοι οι γιατροι της κλινικης οφειλουν να κανουν.

Δυστυχως αυτο ειναι και ενα ακομη αρνητικο μιας επιχειρησης οπως η DHI. Κι αυτο γιατι απο οτι εχω καταλαβει η μμ στηριζεται εξαιρετικα πολυ στις προσωπικες δεξιοτητητες και του γιατρου και των βοηθων/νοσηλευτων.

Οποτε ΟΚ. Θα μου παρουσιασει ο κ. Σταθης καποια καλ παραδειγματα της κλινικης, αλλα ποια τα παραδειγματα του/της συγκεκριμενης γιατρου που θα σου κλεισουν;

Για αυτο οι περιπτωσεις Βεκρη, Αναστασακη, Φιουρη, Γεωργιου με κανουν να νιωθω λιγο πιο safe ως προς το τι περιμενω και τι θα λαβω.
Κακο περιμενω, κακο θα λαβω.
Μετριο αναμενω, μετριο θα λαβω.
Καλο, καλο.

Στην DHI... who knows?!
 

aeratos28

Just aeratos
Στην hdc είναι ο Μάρας.οκ,ο Γεωργίου είναι αυτός μόνος του με την ομάδα του,οκ,στη dhi έχει πολλούς γιατρούς συμφωνώ αλλά αν ζητήσεις αποκλειστικά και μόνο τον Παπανικολάου να σου την κάνει,αλλιώς δεν κάνεις την επέμβαση,δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει αυτό που θες..οπότε μην τρελενεσαι.αλλα δεκτό το να μην νιωθεις καλα με αυτο..με hdc και Γεωργίου νιώθεις πιο καλα γιατί είναι στάνταρ οι γιατροί..με βεκρη τι ακριβώς είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις safe?έχεις την εντύπωση ότι θα σου την κάνει ο βεκρης?αν νομίζεις έτσι ψάξε λίγο πάλι τα πράγματα γιατί κατι δεν έχεις καταλάβει καλά.
 

Zob

Active Member
Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε αγαπητέ..πρέπει να βάλει 70grafts και να έχει πολύ μεγάλα ποσοστά φυτρωσης ώστε να δει φυτρωμενα 55grafts δεν του είπες??τι ιστορίες για τελογενη κτλ λες ρε αρχηγε τώρα??ας έλεγες θεωρητικά ότι είπες,όταν βάζεις αριθμούς όμως δεν είναι θεωρητικό,αλλά συγκεκριμένο.επειδη είναι γραπτός λόγος εδώ και μπορεί και να δει κανένας άσχετος τι γράφεις ,δεν θα καταλάβει αν μιλάς θεωρητικά η όχι και θα του μείνει αυτό με το 70grafts για 55 φυτρωμενα αν πετύχει δυνατή φυτρωση..τώρα για τελογενη κτλ που λες,ανάξιο συζήτησης..no comment.!κάπου έχεις μπερδευτει

Αερατε, όταν κάποιος εμφυτεύει 70grafts ακόμη κι αν έχει 100% επιβίωση στα μοσχεύματα του, αυτα που θα φαίνονται φυτρωμενα ανα πασα στιγμή στο κεφάλι του θα είναι το 85% αυτών, δλδ στρογγυλοποιημενα 59grafts. Το υπόλοιπο 15% των τριχοθυλάκιων θα βρίσκεται σε τελογενη φάση (ξεκούραση).
Οπότε ξαναγραφω ότι εάν βάλει κάποιος 70 grafts και πετύχει υψηλό ποσοστό φυτρωσης της τάξεως του 95% τότε στο τέλος θα βλέπει περιπου 55 grafts φυτρωμενα καθώς... 70grafts*0,95*0,85=56grafts.
 

aeratos28

Just aeratos
Δηλαδή για να έχεις την εικόνα των 56grafts ας πούμε hairline μόνιμα ,και να έχει φουλ φυτρωση κιολας,πρέπει να φυτέψει ο γιατρός 70grafts..αυτό λες ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Για πήγαινε στο νήμα του cvial ,στο 2ο νήμα στη 2η επέμβαση που έκανε και δες στις πρώτες πρώτες σελίδες που δείχνει φωτό με τις μετρήσεις που έκαναν στη ληπτρια ..και κοίτα να δεις αν λείπει αυτό το 15% που λες, συν ένα 5% λιγότερο φυτρωση.δηλαδη από τα 2500 να λείπουν χονδρικα τα 500grafts..και δωσ'μου μια εξήγηση μετα
 

Zob

Active Member
Για πήγαινε στο νήμα του cvial ,στο 2ο νήμα στη 2η επέμβαση που έκανε και δες στις πρώτες πρώτες σελίδες που δείχνει φωτό με τις μετρήσεις που έκαναν στη ληπτρια ..και κοίτα να δεις αν λείπει αυτό το 15% που λες, συν ένα 5% λιγότερο φυτρωση.δηλαδη από τα 2500 να λείπουν χονδρικα τα 500grafts..και δωσ'μου μια εξήγηση μετα
Το χω διαβάσει αρκετές φορές το νήμα του cvial και την ίδια απορία είχα κι εγώ (και συνεχίζω να την έχω). Μάλιστα είχε αναφερθει και απο τον Andyk αλλά δεν δόθηκε επαρκής εξήγηση.
 

aeratos28

Just aeratos
Βασικα τι εξήγηση θέλεις που δεν είδες να δίνετε?? Mετρημενα κουκιά ειναι ,έγινε μέτρηση και βγήκε το νούμερο αυτό..τι ανέφερε ο andy.k και δεν δόθηκε επαρκής εξήγηση ?μην μπερδεύεστε μόνοι σας.
 

Zob

Active Member
Βασικα τι εξήγηση θέλεις που δεν είδες να δίνετε?? Mετρημενα κουκιά ειναι ,έγινε μέτρηση και βγήκε το νούμερο αυτό..τι ανέφερε ο andy.k και δεν δόθηκε επαρκής εξήγηση ?μην μπερδεύεστε μόνοι σας.

Δεν ξέρω τι είδους μέτρηση έγινε πάντως αυτο που σου αναφέρω παραπάνω είναι νόμος της φύσης και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Και εννοείται πως δεν το ανακάλυψα εγω.
Πάντως στις μετρήσεις πολλές φορές γίνονται και σφάλματα.
 

aeratos28

Just aeratos
Τι δεν ξέρεις τι είδους μέτρηση έγινε ρε φίλε?αφού δείχνει τα πάντα..βασικά με αυτό που είπες αμφισβητησες και την μέτρηση και λες πως δεν έχουν δωθεί επαρκείς εξηγήσεις..ας σου απαντήσει ο αρμόδιος για το θέμα αυτό τότε ,ο cvial
 

Zob

Active Member
Τι δεν ξέρεις τι είδους μέτρηση έγινε ρε φίλε?αφού δείχνει τα πάντα..βασικά με αυτό που είπες αμφισβητησες και την μέτρηση και λες πως δεν έχουν δωθεί επαρκείς εξηγήσεις..ας σου απαντήσει ο αρμόδιος για το θέμα αυτό τότε ,ο cvial
Εγώ δεν ζήτησα εξηγήσεις για τίποτα ούτε και αμφισβήτησα κανένα.Εσυ ήρθες να ακυρώσεις τα γραφόμενα μου ως μη ορθα και πήρες την απάντηση-εξηγηση σου.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε φίλε,θα μας τρελάνεις?εγώ σου έκανα ερώτηση για το αν λες ότι για να έχεις φυτρωμενα 56 grafts στη hairline πρέπει να φυτέψεις 70 και είπες ναι..και μετά σου ζήτησα να δεις το νήμα του cvial και είπες το έχεις δει και είχες την ίδια απορία με τον andy.k και μάλιστα είχε ρωτησει αλλά δεν δόθηκαν επαρκεις εξηγήσεις..αυτα ειπες.αμφισβητησες ήδη αν δεν το έχεις καταλάβει και από τη στιγμη που λες ότι την ίδια απορία την έχεις ακόμα .. αναφερα εγώ αν είναι αν δεν είναι ορθά αυτά που γράφεις? Αυτό θα σου απαντηθεί από τον ίδιο τον cvial μιας και έχεις απορίες ακόμα όπως λες..εγώ οπως σου είπα πριν,ερώτηση έκανα αν λες ότι χρειάζονται 70grafts για να πετύχεις 56grafts με 95% φυτρωση και είπες ναι..ούτε σχολιασα ούτε τπτ..και μια εξήγηση για το περιστατικό του cvial σου ζήτησα και μου λες ότι πάω να σε αμφισβητήσω..ρε όνειρα βλέπεις και εσύ??τι πίνετε και δεν δίνετε στον λαό?
 
Μπλουζα