Yaman, 4380 grafts, FUE, 21-12-2020

Stratos

Well-Known Member
Εδω μιλάμε φίλε Στράτο ότι ο φίλος που έκανε μεταμόσχευση βλέπουμε μια δότρια με μεγαλωμένο ήδη μαλλί και να του λείπουν τα μισά μαλλιά τις κεφαλής τους από την δότρια.
Αυτό το σύνδρομο του ότι ο καθένας μας που κάναμε μεταμόσχευση να έχουμε τόσο πάθος με τον γιατρό μας πρέπει να κοπεί.
Ίσως και εγώ να το έκανα παλαιότερα έπεσα στην παγίδα αυτήν αλλά τουλάχιστον το έκανα για μια κλινική που έχει δείξει σταθερότητα και αξιοπρέπεια.
Τώρα που συνεργάζομαι με την κλινική τόσο πάθος δεν το έχω γιατί μου το απαγορεύει κιόλας.
συμφωνώ με αυτό που λες για την τωρινή εικόνα του παιδιού και δεν έχω κανένα πάθος, ούτε έχω υπογράψει κανένα συμβόλαιο
με την κλινική. σχολιάζουν μια δότρια τόσο νωρίς και όλα τα παραδείγματα που μου δείχνουν αφορούν δότριες με μεγαλύτερο μήκος μαλλιών και σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. ας περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη, και σε εμένα έλεγαν στους 6 μήνες ότι απέτυχε και φτωχό αποτέλεσμα και ότι γυαλίζει και ταλαιπωρημένη η λήπτρια κλπ. όλες οι κριτικές είναι καλές για ενημέρωση και γνώση των ενδιαφερόμενων αλλά να γίνονται με ίδια δεδομένα. στο παρόν περιστατικό το παιδί είχε κενά από πριν στη δότρια. θα μπορούσε να βάλει λιγότερα, να είχε αραιό αποτέλεσμα και καλύτερη δότρια και να περπατούσε με την όπισθεν να τον θαυμάζουν από πίσω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μερικές φορές όταν έχουμε ένα υποψήφιο ασθενή μας στέλνει φωτογραφίες και τον μελετάμε πρώτα με τον Κ. Φιουρη (Διευθυντή διαχείρισης ασθενών) και μετά πάνε και στον γιατρό.
Κάποιες φόρες αυτός ο ασθενής ακόμη και από τις φώτο μπορείς να καταλάβεις κάποια πράματα όπως αν έχει χαμηλές κατηγορίες ποιότητας στο μαλλί του.
Όταν σε έναν ασθενή με καλές κατηγορίες θα μπορούσαμε να τον φτάσουμε πλέον σε δυο ήμερων συνεδρίες έως 3800 το ανώτερο 4000 τότε σε αυτόν δεν θα το πηγαίναμε πάνω από 3000 και ο λόγος είναι αυτός που σου λένε κάποια παιδιά παραπάνω.
Τα περισσότερα περιστατικά μας σπάνια ξεπερνάνε τα 3600 για τους παραπάνω λόγους.
Όχι ότι δεν έχει η δότρια να δώσει 5000 και 6000 μοσχεύματα αλλά με την μια θα υπήρχε πρόβλημα στον συγκεκριμένο και στους περισσοτερους. όπως και με τον vlafo που είδα λίγο καταπονημένη την δότρια επίσης και θεωρώ το παίξε λίγο ρίσκο.
Εδω ο φίλος έβαλε 4400 τα οποία ίσως όπως να ήταν και 5000 Punch.
Οι συγκεκριμενοι Τουρκοι είναι βαράτε μακεδονομαχοι....
 

Stratos

Well-Known Member
Μερικές φορές όταν έχουμε ένα υποψήφιο ασθενή μας στέλνει φωτογραφίες και τον μελετάμε πρώτα με τον Κ. Φιουρη (Διευθυντή διαχείρισης ασθενών) και μετά πάνε και στον γιατρό.
Κάποιες φόρες αυτός ο ασθενής ακόμη και από τις φώτο μπορείς να καταλάβεις κάποια πράματα όπως αν έχει χαμηλές κατηγορίες ποιότητας στο μαλλί του.
Όταν σε έναν ασθενή με καλές κατηγορίες θα μπορούσαμε να τον φτάσουμε πλέον σε δυο ήμερων συνεδρίες έως 3800 το ανώτερο 4000 τότε σε αυτόν δεν θα το πηγαίναμε πάνω από 3000 και ο λόγος είναι αυτός που σου λένε κάποια παιδιά παραπάνω.
Τα περισσότερα περιστατικά μας σπάνια ξεπερνάνε τα 3600 για τους παραπάνω λόγους.
Όχι ότι δεν έχει η δότρια να δώσει 5000 και 6000 μοσχεύματα αλλά με την μια θα υπήρχε πρόβλημα στον συγκεκριμένο και στους περισσοτερους. όπως και με τον vlafo που είδα λίγο καταπονημένη την δότρια επίσης και θεωρώ το παίξε λίγο ρίσκο.
Εδω ο φίλος έβαλε 4400 τα οποία ίσως όπως να ήταν και 5000 Punch.
Οι συγκεκριμενοι Τουρκοι είναι βαράτε μακεδονομαχοι....
να σε ρωτήσω αλλιώς: αν έρθει περιστατικό με μεγάλη αραίωση που θέλει 4000+ για καλή κάλυψη
και η δότρια δίνει λιγότερα για να φαίνεται καλή θα του πείτε θα σου βάλουμε λιγότερα από όσα χρειάζεσαι για να
μην χαλάσει η εικόνα σου πίσω? και αν τα βάλετε τελικά τα 4κ, σε μεγάλο χρόνο η εικόνα πίσω θα είναι καλύτερη?
δεν ειναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
να σε ρωτήσω αλλιώς: αν έρθει περιστατικό με μεγάλη αραίωση που θέλει 4000+ για καλή κάλυψη
και η δότρια δίνει λιγότερα για να φαίνεται καλή θα του πείτε θα σου βάλουμε λιγότερα από όσα χρειάζεσαι για να
μην χαλάσει η εικόνα σου πίσω? και αν τα βάλετε τελικά τα 4κ, σε μεγάλο χρόνο η εικόνα πίσω θα είναι καλύτερη?
δεν ειναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες..

Μπορεί να σπάσει σε 3000 και 1500 την επόμενη φορά μετά 1 χρόνο.
Τώρα θα μου πεις αν θέλει να τελειώσει με την μια και δεν μπορεί να περιμένει??
Ε σε εμάς πρέπει να περιμένει για εξασφαλίσει της δότρια αλλιώς ευχαριστούμε μπορείτε να πάτε κάπου άλλου.
Έχουμε απορρίψει και περιστατικά που πελάτης ήθελε με την μια να κάνει τα πάντα τα οποία είναι και μέλη του φόρουμ.
Επίσης θα μου πεις ίσως τον θέλετε ξανά πελάτη....ΟΧΙ διότι η τιμή μας είναι ανά Graft και όχι ανά συνεδρία.
Όλα τα παραπάνω φυσικά αν δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για μια μεγάλη συνεδρία των 3600 έως 4000.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στον vlafo πχ αυτό που έκανε εμείς δεν θα του το κάναμε και γιαυτό ίσως αποχώρησε από εμάς.
 

Stratos

Well-Known Member
Μπορεί να σπάσει σε 3000 και 1500 την επόμενη φορά μετά 1 χρόνο.
Τώρα θα μου πεις αν θέλει να τελειώσει με την μια και δεν μπορεί να περιμένει??
Ε σε εμάς πρέπει να περιμένει για εξασφαλίσει της δότρια αλλιώς ευχαριστούμε μπορείτε να πάτε κάπου άλλου.
Έχουμε απορρίψει και περιστατικά που πελάτης ήθελε με την μια να κάνει τα πάντα τα οποία είναι και μέλη του φόρουμ.
Επίσης θα μου πεις ίσως τον θέλετε ξανά πελάτη....ΟΧΙ διότι η τιμή μας είναι ανά Graft και όχι ανά συνεδρία.
Όλα τα παραπάνω φυσικά αν δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για μια μεγάλη συνεδρία των 3600 έως 4000.
και θεωρείς ότι με 3+1.5Κ έστω και μετά από ένα χρόνο διαφορά δεν θα είχε θέμα με τη δότρια?
 

Hairsick

Active Member
Να ευχηθώ στον φίλο @falakro_kotopoulo καλή φύτρωση και επούλωση. Ότι έγινε έγινε, προσπάθησε να επικεντρωθείς στο καλό σενάριο, αρνητικές σκέψεις δεν βοηθούν τώρα. Όταν περάσει ο καιρός και διαμορφωθεί το αποτέλεσμα σου, κάνεις την επανεκτίμηση σου και βλέπεις. Σε κάθε περίπτωση είναι καλό για όλους που μπαίνουμε στο φόρουμ, να βλέπουμε ενημερωνένα νήματα, πραγματικά αποτελέσματα και να αποκτούμε σφαιρική άποψη για τις επιλογές της αγοράς, με τα συν και τα πλην τους.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
και θεωρείς ότι με 3+1.5Κ έστω και μετά από ένα χρόνο διαφορά δεν θα είχε θέμα με τη δότρια?

Όσο περισσότερα περνούμε από την δότρια λογικό είναι να αδειάζει αφού βγάζουμε τρίχες για να βάλουμε άλλου.
Άλλα η δότρια καταπονείται δέχεται μεγαλύτερο σοκ όπως επίσης από εκεί και πέρα παίζουν και οι δεξιότητες του γιατρού όπως και τα εργαλεία που χρησιμοποιεί....λίγο το ένα λίγο το άλλο για να γίνει περισσότερο η ζημιά σε συνδυασμό των παραπάνω παραγόντων.
Όλα αυτά τα ρίσκα τα μηδενίζεις σε όσο και καλύτερη κλινική πηγαίνεις που έχει κάποιες αρχές στο θέμα μεταμόσχευσης.
Για να πηγαίνουν με αυτήν την λογική οι γιατροί μας κάτι παραπάνω θα γνωρίζουν όπως γνωρίζει και ο Cvial πολύ καλύτερα από όλους μας μιας και έχει αφιερώσει πολύ χρόνο από την ζωή του πάνω στο θέμα μεταμοσχευσης και συναναστροφής με αρκετούς γιατρούς.
 

manly_Man

Well-Known Member
Αυτό ακριβώς λέμε,επανήλθε γιατί έκανε 2 σπαστές με διαφορά ενός χρόνου.
Απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη να επανέλθει.
Το ξέρω δεν έκανα σύγκριση,αλλά το ανέφερα για να δείξω ότι άμα την πατήσεις,μετά δεν υπάρχει επιστροφή.
Δες του tasmania στον μήνα πως ήταν και θα καταλάβεις τη διαφορά.
Η εικόνα αυτή σε ένα μήνα,ανεξάρτητα που θα καταλήξει και πιστεύω θα επουλωθεί στο 12μηνο, είναι απαράδεκτη.
Απλα ο φιλος εδω απο πριν ειχε και ενα θεματακι σε καποια σημεια με την δοτρια, δεν ξερω αν ειδες τη δοτρια του πριν την επεμβαση. Μετα θα εχει επιπλεον αραιωση λογω των πολλων μοσχευματων και ισως και του shockloss...Προφανώς και τωρα ειναι σε κακή κατάσταση και ο καθένας θα προτιμούσε να μη πάθαινε τιποτα η δοτρια, αλλα τωρα έγινε...επιμενω να κρινουμε εκ του αποτελεσματος πάντως γιατί οτι κ να πουμε τωρα δεν αλλαζει κατι αυτη τη στιγμη.

Παντως κ εσυ vlafo δεν εβγαλες κ λιγα σ 2 μερες...4150 αν δεν κανω λαθος, απλα εγινε σε 2 μερες....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε Στράτο υπάρχουν επιλογές φτηνές,μεσαίες και ακριβές.
Ο Cvial έχει δείξει ότι είναι άνθρωπος που δεν θέλει να του ξεφεύγει χιλιοστό έμενα ίσως εκατοστό και κάποιους τους ξεφεύγουν μέτρα ολόκληρα.
Να σε δώσω ένα παράδειγμα οπού ο cvial δίνει μεγάλη βάση στο πάχος τρίχας εγώ όχι τόσο από δικιά μου οπτική γωνία αλλά συμφωνώ μαζί του και έχω κάνει αρκετές κουβέντα στην κλινική μου να κάνει το ίδιο σε σημείο που να έχω αρπαχτεί με την καλή έννοια.
Ναι όμως παρόλο που δεν μετράμε το πάχος τρίχας δεν σημαίνει ότι σεβόμαστε όλη την διαχείριση μιας μεταμοσχευσης από δότρια,πυκνότητα,φυσικότητα κτλ.
Εδω βλέπουμε ένα ακραίο στο μάτι μου περιστατικό που δεν είναι μόνο στο δικό μου μάτι που δεν σηκώνει να μείνει ασχολίαστο.
Αυτά πιστεύω τα αναλύσαμε αρκετά για σήμερα.
 

Stratos

Well-Known Member
Φίλε Στράτο υπάρχουν επιλογές φτηνές,μεσαίες και ακριβές.
Ο Cvial έχει δείξει ότι είναι άνθρωπος που δεν θέλει να του ξεφεύγει χιλιοστό έμενα ίσως εκατοστό και κάποιους τους ξεφεύγουν μέτρα ολόκληρα.
Να σε δώσω ένα παράδειγμα οπού ο cvial δίνει μεγάλη βάση στο πάχος τρίχας εγώ όχι τόσο από δικιά μου οπτική γωνία αλλά συμφωνώ μαζί του και έχω κάνει αρκετές κουβέντα στην κλινική μου να κάνει το ίδιο σε σημείο που να έχω αρπαχτεί με την καλή έννοια.
Ναι όμως παρόλο που δεν μετράμε το πάχος τρίχας δεν σημαίνει ότι σεβόμαστε όλη την διαχείριση μιας μεταμοσχευσης από δότρια,πυκνότητα,φυσικότητα κτλ.
Εδω βλέπουμε ένα ακραίο στο μάτι μου περιστατικό που δεν είναι μόνο στο δικό μου μάτι που δεν σηκώνει να μείνει ασχολίαστο.
Αυτά πιστεύω τα αναλύσαμε αρκετά για σήμερα.
ακραίο είναι και φαίνεται προς το παρόν, θα δούμε πως θα φαίνεται σε ένα χρόνο. οι μμ κρίνονται σε ένα χρόνο, όχι σε 2 μήνες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απλα ο φιλος εδω απο πριν ειχε και ενα θεματακι σε καποια σημεια με την δοτρια, δεν ξερω αν ειδες τη δοτρια του πριν την επεμβαση. Μετα θα εχει επιπλεον αραιωση λογω των πολλων μοσχευματων και ισως και του shockloss...Προφανώς και τωρα ειναι σε κακή κατάσταση και ο καθένας θα προτιμούσε να μη πάθαινε τιποτα η δοτρια, αλλα τωρα έγινε...επιμενω να κρινουμε εκ του αποτελεσματος πάντως γιατί οτι κ να πουμε τωρα δεν αλλαζει κατι αυτη τη στιγμη.

Παντως κ εσυ vlafo δεν εβγαλες κ λιγα σ 2 μερες...4150 αν δεν κανω λαθος, απλα εγινε σε 2 μερες....

Το ποσό πορεί να πάρει κάποιος από μια δοτρια εξαρταται απο την πυκνότητα και την έκταση της. Άλλο να παιρνεις από 250cm2 με 90g αρχική πυκνότητα και άλλο από 180m2 με 70g. Αν πάρεις 4000g σε 1μμ, ο πρώτος δεν θα πάθει τίποτα ο δεύτερος θα την "ακουσει". Μιλωντας φυσικα με πιθανότητες.
 

manly_Man

Well-Known Member
Το ποσό πορεί να πάρει κάποιος από μια δοτρια εξαρταται απο την πυκνότητα και την έκταση της. Άλλο να παιρνεις από 250cm2 με 90g αρχική πυκνότητα και άλλο από 180m2 με 70g. Αν πάρεις 4000g σε 1μμ, ο πρώτος δεν θα πάθει τίποτα ο δεύτερος θα την "ακουσει". Μιλωντας φυσικα με πιθανότητες.
Ναι δεν αντιλεγω σε αυτο. Εδω ομως ξερουμε απο τι εκταση εγινε η εξαγωγη του νηματοθετη;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ξέρουμε αλλά εφόσον υπήρχε (όπως λες) ορατή αραίωση σημαίνει ότι η αρχική πυκνότητα ήταν μικρή
 

andy.k

Active member
Οι δότριες του Βεκρή επουλωθήκανε ποτέ?
Vlafo, εμένα η δοτρια δεν έχει κάποιο εμφανές σημάδι και τα κουρευω συχνά κάτω από 1cm στο 0,5-0,6 cm.Σε πολύ έμπειρο μάτι δε ξέρω αν φαινεται κάτι σε αυτό το μηκος, αλλά εγώ δε μπορω να δω κάτι ούτε καν σε βίντεακια που έχουν ληφθεί σε καθημερινές συνθηκες υπό διαφορερικες γωνίες που εκτιθενται τα παντα. Θα μπορούσε να σβήνει περισσότερο τα παράθυρα προφανως η ahc, αλλά το κυρίως μειονέκτημα δεν εγγυάται στο σχήμα του τετραγωνου που όπως είπα, σε εμένα τουλάχιστον δεν διακρινεται, αλλά στο ότι συνιθιζεη κλινική να χρησιμοποιει το μεγαλύτερο ποσοστό της καλής δοτριας, για να ανεβαίνει ο λόγος τριχών και να μπουσταρεται το αποτελεσμα. Επιπροσθετα ο Βεκρης τα παράθυρα τα άνοιγε μόνο σε περιπτώσεις σα τη δική μου. Της μιας ημέρας δλδ...στις διήμερες των 4000-5000gts, πάντα άπλωνε την εξαγωγη(αναγκαστικά, γτ πως να βγάλεις 5000 μόνο από πίσω, ούτε στριπ) οπότε εκεί δεν έβλεπες παραθυρα. Πάντως τέτοιες δοτριες ,με τέτοιο σοκ λοσ, σαν αυτο που βλέπουμε εδώ, ΔΕΝ άφηνε ούτε αφήνει...Εγώ τον yaman τον είχα στα υποψη μου για ενδεχόμενη 2η μμ γτ είχα δει ότι διαχειρίζεται όλη τη δοτρια και ήθελα να γίνει ομοιόμορφη διαχείριση αυτή τη φορά (γιατι αν ξαπαπαω στο Βεκρη, πάλι μόνο από πίσω θα βγάλουν οι "κοπελιές"...δεν τους εμπιστεύομαι, δεν υπάρχει συνεννόηση, το παίζεις λοττο ) . Αλλά με αυτό που βλέπω εδώ βάζω "X" με τη μία. Και εδώ Λόττο... Δε ξέρω πως θα είναι η δοτρια σε ένα χρόνο. Μακάρι να είναι άψογη. Αλλά δεν έχω δει ποτέ καμία δοτρια να είναι έτσι στο ιδιο διάστημα μετά από μμ αντιστοιχου μεγέθους. Προφανώς το σοκ ήταν τεράστιο, και δε γνωρίζω και τι εργαλεια εξαγωγής χρησιμοποιεί. Εδώ λείπουν 4380gts που εξηχθησαν, αλλα φαίνεται σα να λείπουν και οι τρίχες από αλλά τόσα gts τουλάχιστον μη πω και παραπανω... πιθανότατα κ ευχή όλων να επανέλθει η δοτρια όπως υποστηρίζει ο Στρατος και να πιάσει κόκκινα και η φυτρωση. Αλλά ρε φίλε Στρατό, γτ να περάσει από αυτό το στάδιο ο οποιοσδήποτε? Εμένα προσωπικα αυτή η εικόνα μου προκαλει αίσθημα αμφιβολίας και αβεβαιότητας για μια κλινική που έως τώρα έχει δείξει θετικά αποτελέσματα. Ακόμα και τέλειο να είναι το τελικό αποτέλεσμα, σε δοτρια κ ληπτρια, αυτό που βλέπουμε τώρα αφαιρεί πόντους από την κλινική, δεν θα έπρεπε να συμβαινει. Φυσικά, δεν έχει συμβεί αυτό σε κανένα από τους υπόλοιπους που πηγανε στο yaman και όλοι βάλανε πολλά gts, άρα μήπως είναι και ιδιαίτερη περίπτωση? κάποια ευαισθησία που εμφανίστηκε στο συγκεκριμενο περιστατικό? Σε καθε περίπτωση ελπίζω να έχει ο φίλος ένα σούπερ αποτέλεσμα που θα τον ικανοποιήσει 100%.
 

Stratos

Well-Known Member
Vlafo, εμένα η δοτρια δεν έχει κάποιο εμφανές σημάδι και τα κουρευω συχνά κάτω από 1cm στο 0,5-0,6 cm.Σε πολύ έμπειρο μάτι δε ξέρω αν φαινεται κάτι σε αυτό το μηκος, αλλά εγώ δε μπορω να δω κάτι ούτε καν σε βίντεακια που έχουν ληφθεί σε καθημερινές συνθηκες υπό διαφορερικες γωνίες που εκτιθενται τα παντα. Θα μπορούσε να σβήνει περισσότερο τα παράθυρα προφανως η ahc, αλλά το κυρίως μειονέκτημα δεν εγγυάται στο σχήμα του τετραγωνου που όπως είπα, σε εμένα τουλάχιστον δεν διακρινεται, αλλά στο ότι συνιθιζεη κλινική να χρησιμοποιει το μεγαλύτερο ποσοστό της καλής δοτριας, για να ανεβαίνει ο λόγος τριχών και να μπουσταρεται το αποτελεσμα. Επιπροσθετα ο Βεκρης τα παράθυρα τα άνοιγε μόνο σε περιπτώσεις σα τη δική μου. Της μιας ημέρας δλδ...στις διήμερες των 4000-5000gts, πάντα άπλωνε την εξαγωγη(αναγκαστικά, γτ πως να βγάλεις 5000 μόνο από πίσω, ούτε στριπ) οπότε εκεί δεν έβλεπες παραθυρα. Πάντως τέτοιες δοτριες ,με τέτοιο σοκ λοσ, σαν αυτο που βλέπουμε εδώ, ΔΕΝ άφηνε ούτε αφήνει...Εγώ τον yaman τον είχα στα υποψη μου για ενδεχόμενη 2η μμ γτ είχα δει ότι διαχειρίζεται όλη τη δοτρια και ήθελα να γίνει ομοιόμορφη διαχείριση αυτή τη φορά (γιατι αν ξαπαπαω στο Βεκρη, πάλι μόνο από πίσω θα βγάλουν οι "κοπελιές"...δεν τους εμπιστεύομαι, δεν υπάρχει συνεννόηση, το παίζεις λοττο ) . Αλλά με αυτό που βλέπω εδώ βάζω "X" με τη μία. Και εδώ Λόττο... Δε ξέρω πως θα είναι η δοτρια σε ένα χρόνο. Μακάρι να είναι άψογη. Αλλά δεν έχω δει ποτέ καμία δοτρια να είναι έτσι στο ιδιο διάστημα μετά από μμ αντιστοιχου μεγέθους. Προφανώς το σοκ ήταν τεράστιο, και δε γνωρίζω και τι εργαλεια εξαγωγής χρησιμοποιεί. Εδώ λείπουν 4380gts που εξηχθησαν, αλλα φαίνεται σα να λείπουν και οι τρίχες από αλλά τόσα gts τουλάχιστον μη πω και παραπανω... πιθανότατα κ ευχή όλων να επανέλθει η δοτρια όπως υποστηρίζει ο Στρατος και να πιάσει κόκκινα και η φυτρωση. Αλλά ρε φίλε Στρατό, γτ να περάσει από αυτό το στάδιο ο οποιοσδήποτε? Εμένα προσωπικα αυτή η εικόνα μου προκαλει αίσθημα αμφιβολίας και αβεβαιότητας για μια κλινική που έως τώρα έχει δείξει θετικά αποτελέσματα. Ακόμα και τέλειο να είναι το τελικό αποτέλεσμα, σε δοτρια κ ληπτρια, αυτό που βλέπουμε τώρα αφαιρεί πόντους από την κλινική, δεν θα έπρεπε να συμβαινει. Φυσικά, δεν έχει συμβεί αυτό σε κανένα από τους υπόλοιπους που πηγανε στο yaman και όλοι βάλανε πολλά gts, άρα μήπως είναι και ιδιαίτερη περίπτωση? κάποια ευαισθησία που εμφανίστηκε στο συγκεκριμενο περιστατικό? Σε καθε περίπτωση ελπίζω να έχει ο φίλος ένα σούπερ αποτέλεσμα που θα τον ικανοποιήσει 100%.
Σωστά αυτά που λες, θα δουμε πως θα επουλωθεί και τα ξαναλεμε.
 

vlafo

Well-Known Member
Οποιαδήποτε επέμβαση πάνω από 4000g έχει ρίσκο και καταπόνηση μεγάλη της δότριας.
Εγώ έβγαλα μεν τόσα,αλλά πήρα ένα διαχειρίσιμο ρίσκο εν γνώσει μου και απόλυτα ελεγχόμενο.
Γιατί?
Όλες οι προϋποθέσεις πληρούνταν.
Είχα όλα τα θετικά κριτήρια που μου το επιτρέψανε αυτό.
Και εξηγούμαι.
Το πλάνο το αρχικό κατά αρχήν ήταν για 3600 3700max.
Είχα άριστη ελαστικότητα δέρματος.
Πανεύκολη εξαγωγή.
Μηδενική αιμορραγία.
Πυκνότητα πάνω από 80g.
Για αυτό και βγήκανε περισσότερα γιατί μας έπαιρνε άνετα και για αυτό προχώρησε και έκρινε ανάλογα ο γιατρός.
Και σε 2 μέρες βγήκανε το τονίζω γιατί κανείς δε δίνει σημασία σε αυτό.
Πόσοι τα γνωρίζουνε αυτά τα στοιχεία πριν τη μμ?
Κανείς.
Έχοντας πλήρη γνώση της κατάστασης ήταν το καλύτερο που μπορούσε να γίνει.
Τώρα για καταπόνηση της δότριας που ανέφερε ο John ,προφανώς και πιέστηκε δεν είναι περίεργο αυτό,αλλά από την πρώτη μέρα μετά την επέμβαση επουλωνόταν με πολύ γρήγορο ρυθμό και εκεί οφείλεται σε όλα αυτά τα στοιχεία που προανέφερα.
Όταν δεν τα γνωρίζεις αυτά τότε πας με αυτόματο πιλότο.

John όπως έχω αναφέρει,την Hdc τη θεωρώ κορυφαία σε επίπεδο διαχείρισης δότριας,αλλά για μένα χάνει στα πολύ μικρά και στις λεπτομέρειες που κρύβονται.
Ο Φιούρης είναι καλός στην διάγνωση λόγω εμπειρίας,αλλά δεν είναι για cons.
Και την απέρριψα,όχι γιατί δεν ήταν μέσα στις επιλογές μου άλλωστε νούμερο 3 ήταν και εκεί θα κατέληγα,αλλά με κέρδισε με πολλά άλλα ο Τιρκαλάς που για μένα ήταν must να κανω το cons με το γιατρό + πολλά άλλα που έχω αναφέρει.
Εν κατακλείδι η κλινική σου πρέπει να βελτιώσει αυτά τα μικρά για να εκτοξευτεί και να είναι στις τοπ,αυτό μόνο μπορώ να σου πω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που μπορείς να πάρεις με ασφάλεια από μια δότρια ανά μμ είναι από το 15-20% του συνόλου. Το 15% είναι το απολύτως συντηρητικό το 20% το πιο επιθετικό. Το fine tuning +/-10% στο σύνολο γίνεται μετά το ξύρισμα κατά την επέμβαση. Αν μιλάμε λοιπόν για μια καλή δότρια 250cm2 με 80g πυκνότητα μπορείς να πάρεις από 3000 έως 4000g. Φυσικά πολλά εξαρτώνται και από τα εργαλεία, (motorised/manual/διάμετρο/1 ή 2 μέρες, κλπ.). Το θέμα με τους Τούρκους (και ειδικά τους low cost) είναι ότι ξεκινάνε από το τελικό νούμερο graft και όχι με το πόσα μπορεί να δώσει με ασφάλεια η δότρια γιατί μόνο έτσι βγαίνει το επιχειρηματικό μοντέλο. Ο Erdo που και αυτός έχει το ίδιο μοντέλο, τουλάχιστον χρησιμοποιεί μικρά punch, splitting, manual, σε 2 μέρες, και φυσικά κάνει και μια άριστη ανάλυση της δότριας πριν την επέμβαση. Ακόμα και έτσι όμως προκαλεί σοκλος (περίπτωση Panos1982) το οποίο όμως φαίνεται ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων επανέρχεται. Οι άλλοι όμως με μοτεράκια, σε 1 μέρα, με νούμερα 4000+ άσχετα τι είδους δότρια έχεις είναι καθαρά θέμα τύχης το τι θα σου συμβεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα