Xristos87, FUE, 2530g, 21/4/2021

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταρχήν χρόνια πολλά. Δεν δέχομαι την έννοια της αρλούμπας. Και για πες μου ρε αρχηγέ γιατί λοιπόν συναδέλφους μου χημικούς μηχανικούς τους παίρνουν με υποτροφίες για μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές τα σπουδαιότερα ιδρύματα στο εξωτερικό όταν αιτηθούν. Μιλάω βέβαια για τους καλύτερους προφανώς. Αλλά αν μας θεωρούν τόσο χαμηλού επιπέδου και παπαγάλους όπως λες γιατί ασχολούνται? Έχεις μια γνωμή που είναι οκ αλλά δεν είναι θέσφατο για να λες για αρλούμπες...

Χρόνια Πολλά Mike! Άλλο είπα. Είπα ότι οι Πανελλήνιες ευννοούν τους παπαγάλους, άρα η εισαγωγή στα ιδρύματα δεν είναι κριτήριο αν κάποιος είναι καλός ή όχι. Φυσικά και οι καλύτεροι από τα Ελληνικά πανεπιστήμια θα πάνε στα εξωτερικό όπως συμβαίνει σε όλον τον κόσμο. Τι σημαίνει αυτό? Ότι το επίπεδο είναι καλό? Όπως ξέρεις και εσύ αφού είσαι ΧΜ στις Ελληνικές σχολές η ζωή ξεκινάει όταν είσαι φοιτητής, αφού το σύστημα την ευνοεί. Δεν υπάρχει ιδιάιτερη πίεση με συνέπεια μια μεγάλη μάζα να τα φορτώσει στον κόκκορα. Επίσης να μιλήσω για καταλήψεις, για επίπεδο κτιριακων υποδομών, πειθαρχίας, κλπ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Προφανώς αγόρι αλλά μην μηδενίζουμε και τον δύσβατο δρόμο της Ελλάδας... όποιος μοχθεί θα βρει την άκρη του... αλλά μην υποβιβάζουμε κάτι επειδή δεν βολεύει το αφήγημά μας...
Δεν μηδενίζω τίποτα, για να αποδείξεις οτι είσαι επαγγελματίας, είναι μακρύς ο δρόμος. Περαστικά και σιδερένιος εύχομαι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς αγόρι αλλά μην μηδενίζουμε και τον δύσβατο δρόμο της Ελλάδας... όποιος μοχθεί θα βρει την άκρη του... αλλά μην υποβιβάζουμε κάτι επειδή δεν βολεύει το αφήγημά μας...

Ποιό είναι το αφήγημα? Ελληνικό Πολυτεχνείο τελείωσα και μάλιστα ίσως το κορυφαίο. Αυτό με κάνει να έχω και εμπειρία εκ των έσω για να εκφέρω άποψη.
 

vag25

Well-Known Member
Γενικα δεν εχει λογικη να μηδενιζουμε ουτε τα ξενα ουτε τα Ελληνικα. Υπαρχουν θετικα και αρνητικα.
 

vlafo

Well-Known Member
Τα Ελληνικά πανεπιστήμια όχι όλα βέβαια είναι τοπ.
Σε επίπεδο εκπαίδευσης και επιστημονικής κατάρτισης.
Ειδικά:
ΜΕΤΣΌΒΙΟ
ΙΑΤΡΙΚΗ
ΑΣΟΕΕ
ΝΟΜΙΚΉ
Είναι μακράν οι καλύτερες και με παράδοση αιώνα.
Λοιπόν να τελειώνει η παραμύθα των ξένων πανεπιστημίων,έχοντας σε finance ένα από τα καλύτερα μεταπτυχιακά σε ένα από τα καλύτερα παγκοσμίως πανεπιστήμια,έβλεπα τους συμφοιτητές μου Ιταλούς,Γερμανούς, Άγγλους με τις Πόρσε και Ferrari πως πέρναγαν τα μαθήματα.
Ας το αφήσουμε λοιπόν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ Vag έχω σπουδάσει σε αμφότερα (Μετσόβιο και Αμερική). Δυστυχώς τα ΑΕΙ στην Ελλάδα πάσχουν σοβαρά και χρόνια και μιλάω για το γενικότερο σύστημα και όχι για κάποιους ηρωικούς φοιτητές. Για το Μετσόβιο μάλιστα έχω και άποψη και εκ των υστέρων σε συνεργασία με διάφορα ερευνητικά προγράμματα.
 

vag25

Well-Known Member
Λοιπόν να τελειώνει η παραμύθα των ξένων πανεπιστημίων,έχοντας σε finance ένα από τα καλύτερα μεταπτυχιακά σε ένα από τα καλύτερα παγκοσμίως πανεπιστήμια,έβλεπα τους συμφοιτητές μου Ιταλούς,Γερμανούς, Άγγλους με τις Πόρσε και Ferrari πως πέρναγαν τα μαθήματα.
Ας το αφήσουμε λοιπόν.

Aυτα συμβαινουν παντου ομως. Φακελακι πχ εδω για να περασεις το μαθημα. Γλυφεις λιγο, καθεσαι στον καθηγητη για τις κοπελες κτλ.

Πουθενα δεν υπαρχει το τελειο. Οκ harvard μπορει.
 

alex7

Well-Known Member
το ''ενα 5αρακι να φυγω'' ειναι ελληνικο φαινομενο.

Θα ελεγα περισσοτερο οτι επειδη οσοι δεν μπορουν να περασουν τα μαθηματα στα ξενα πανεπιστημια φευγουν απο τις σχολες, μενει η αφροκρεμα που τα περναει. Παρα οτι τα περνανε πιο ευκολα εκει.

Η δικη μου εικονα αυτη ειναι. Περασα μαθηματα που δεν αξιζα να περασω στο Ελληνικο, ενω στο αγγλικο δεν μπορουσε να συμβει κατι τετοιο.
Ασε που οι βαθμοι στο αγγλικο ειναι 7/10=10/10. Εβαζαν βαθμους με μεγαλη δυσκολια. Πανω απο 7 υποτροφια για master.
Να σου πω λοιπόν .Εγώ τελείωσα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο Α.Π.Θ .Το ΜΙΤ ερχόταν κάθε χρόνο και έδινε υποτροφία στους δυο κορυφαίους σε βαθμολογία σε κάθε έτος για να τους πάρει με μεταγραφή .Ξέρεις ποσό είχαν ; Ο πρώτος ήταν μόλις πάνω από το 6.5 .Με 6 υποτροφία για ΜΙΤ έχεις ακούσει;;Τόσο δύσκολο ήταν να πάρεις βαθμό τότε και μιλάμε για την πιο περιζήτητη σχολή μηχανικών με την πιο υψηλή βάση για να μπεις .20 άρια ήθελε
 

vag25

Well-Known Member
Εγώ Vag έχω σπουδάσει σε αμφότερα. Δυστυχώς τα ΑΕΙ στην Ελλάδα πάσχουν σοβαρά και χρόνια και μιλάω για το γενικότερο σύστημα και όχι για κάποιους ηρωικούς φοιτητές.
Γενικα συμφωνω γιατι και εγω το ιδιο εχω κανει. Αλλα οκ σκεφτομαι οτι μπορει να ετυχε σε μενα η Ελληνικη σχολη να ειναι για τα μπαζα.
 

vlafo

Well-Known Member
Aυτα συμβαινουν παντου ομως. Φακελακι πχ εδω για να περασεις το μαθημα. Γλυφεις λιγο, καθεσαι στον καθηγητη για τις κοπελες κτλ.

Πουθενα δεν υπαρχει το τελειο. Οκ harvard μπορει.
Ρε vag στο Harvard και στο Stanford πάνε οι γιοι πρωθυπουργών τι να λέμε τώρα.
Δε λέω ότι δεν είναι τοπ η δεν πρέπει να είσαι καλός για να το βγάλεις,προφανώς,αλλά όπως ξέρεις γίνονται χορηγίες και πολλά άλλα.
Δε μπορεί να πάει ο καθένας ακόμα και τα λεφτά
να έχεις.
Εννοείται ότι παντού γίνονται,απλά έξω έχεις την οργάνωση που εδώ δεν την έχεις.
Εγώ ας πούμε στο Πανεπιστήμιο μου,δεν είχαμε ποτέ κατάληψη και όλα δούλευαν ρολόι.
 

vag25

Well-Known Member
Να σου πω λοιπόν .Εγώ τελείωσα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο Α.Π.Θ .Το ΜΙΤ ερχόταν κάθε χρόνο και έδινε υποτροφία στους δυο κορυφαίους σε βαθμολογία σε κάθε έτος για να τους πάρει με μεταγραφή .Ξέρεις ποσό είχαν ; Ο πρώτος ήταν μόλις πάνω από το 6.5 .Με 6 υποτροφία για ΜΙΤ έχεις ακούσει;;Τόσο δύσκολο ήταν να πάρεις βαθμό τότε και μιλάμε για την πιο περιζήτητη σχολή μηχανικών με την πιο υψηλή βάση για να μπεις .20 άρια ήθελε
Σιγουρα υπαρχουν και καλες σχολες. Για αυτο δεν εχει και νοημα το τσουβαλιασμα.

Γενικα δεν προκειται να βγαλουμε ακρη με το να ψαχνουμε αρνητικα στην καθε πλευρα. Η τα θετικα.

Εχοντας περασει και απο τα 2 θα εστελνα το παιδι μου σε Αγγλικο προσωπικα. Αλλα αυτη ειναι η δικη μου εικονα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jersey

Well-Known Member
Αρχικά πως καταλήξαμε να μιλάμε για εξωτερικό γενικά ενώ λέγαμε για συγκεκριμένα πανεπιστήμια τύπου Βαλκανίων κτλπ που πάνε Ιατρική πολλοί για τους λόγους οτι μπαίνεις πολύ εύκολα και βγαίνεις και εύκολα Ιατρός καθώς δεν έχουν κριτήρια εισαγωγής και δέχονται και τους τελευταίους μαθητές αρκεί να πληρώσουν (όχι μόνο δίδακτρα) και το πρόγραμμα σπουδών τους ειναι πολύ πιο εύκολο σε αντίθεση με Ιατρικές άλλων χωρών όπως Αμερική, Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ισπανία...
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ξεκινήσαμε με διαφωνίες περί των μαλλιών και τεχνικών '' less is more '' αλλά και το attitude του γιατρού. Συνεχίζουμε για το επίπεδο γνώσεων και τα πανεπιστήμια. Σύντομα θα κοπούν καλημερες για το μεγαλύτερο δίλημμα από όλα. Βυζια η κωλος; Ε Ε ΈΡΧΕΤΑΙ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε vag στο Harvard και στο Stanford πάνε οι γιοι πρωθυπουργών τι να λέμε τώρα.
Δε λέω ότι δεν είναι τοπ η δεν πρέπει μα είσαι καλός για να το βγάλεις,προφανώς,αλλά όπως ξέρεις γίνονται χορηγίες και πολλά άλλα.
Δε μπορεί να πάει ο καθένας ακόμα και τα λεφτά
να έχεις.
Εννοείται ότι παντού γίνονται,απλά έξω έχεις την οργάνωση που εδώ δεν την έχεις.
Εγώ ας πούμε στο Πανεπιστήμιο μου,δεν είχαμε ποτέ κατάληψη και όλα δούλευαν ρολόι.

Οχί ρε Vlafo, πάνε ΚΑΙ οι γιοι των πρωθυπουργών για το prestige μαζί με τους κορυφαίους φοιτητές που τους τσιμπάνε όπως έγραψε ο Alex από τα πανεπιστήμια του υπόλοιπου κόσμου. Στον δικό μου τομέα έχω δεκάδες παραδείγματα. Δεν ξέρω για το δικό σου Πανεπιστήμιο, στο Μετσόβειο ήταν η απόλυτη μπαχαλοποίηση. Μόνο πανεπιστήμιο δεν ήταν.
 

Aldo

Well-Known Member
Συμφωνώ κορυφαία πανεπιστήμια (δεν γνωρίζω για ασσοε κτλ), ήταν όμως, το προγραμμα σπουδών έχει μείνει λίγο πίσω….
Δεν νοείται τεχνολογικής κατευθύνσεις πανεπιστήμιο να μην έχει επαφή με την αγορά , με την βιομηχανία !
Και όχι δεν τ επερνες στην Αγγλία τα μαθήματα ετσι (σε κανα κολέγιο στην Αγγλία, μπορεί) δυο ευκαιρίες έχεις για τις εξετάσεις μένεις στον τόπο μετά, έχεις κ assignments κτλ. Μαθαίνουν δλδ !
Έχει και κόσμο μέσα που έχουν hands on γνώση, άντε να τους βρεις αυτούς στην Ελλάδα.
Εξοπλισμοί , προγράμματα σπουδών σε κάποια πανεπιστήμια (ειανι πολύ πολύ σοβαρά) δεν υπάρχει αυτο στην Ελλάδα πλέον και αν υπάρχει, ο υπεύθυνος του εργαστηρίου είναι πολυ πολύ βαρύς - καλή ώρα , τα ξέρει όλα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ξεκινήσαμε με διαφωνίες περί των μαλλιών και τεχνικών '' less is more '' αλλά και το attitude του γιατρού. Συνεχίζουμε για το επίπεδο γνώσεων και τα πανεπιστήμια. Σύντομα θα κοπούν καλημερες για το μεγαλύτερο δίλημμα από όλα. Βυζια η κωλος; Ε Ε ΈΡΧΕΤΑΙ.

Πιο lite είναι.
 

gregkont13

Verified MM member
Έχοντας δώσει πανελλήνιες, σπουδάσει και εξωτερικό και ελλάδα στο ΕΚΠΑ, θεωρώ ότι η αλήθεια σε όσα βλέπω είναι κάπου στη μέση. Είναι γεγονός πως οι πανελλήνιες καθορίζουν που θα μπεις και μια εξέταση δεν είναι σωστό να καθορίζει τη ζωή σου, αλλά είναι σε ένα βαθμό δίκαιες γιατί υπάρχει ισότητα. Στην άγγλια ξέρω πολύ καλά, πόσο έυκολα αν απλά έχεις τα λεφτά να πας στο Eton, πας Οξφόρδη κλπ κλπ. Θεωρώ πως έχει δίκιο ο CVIAL ως προς το γεγονός ότι τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα δεν δίνουν καθόλου πρακτικές γνώσεις, όμως μαθαίνεις πολλά και το πιο σημαντικό, δωρεάν. Θυμάμαι σαν τώρα να σπουδάζω financial mathematics στο cass business school και άτομα με πρώτο πτυχίο στο cambridge να μην ξέρουν τι είναι μιγαδικός. Tragic. Ενολίγεις, υπάρχει ενα πολύ καλό υπόβαθρο γνώσεων από τα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά λείπει το πρακτικό. Όσο για τους καθηγητές στα ελληνικά πανεπιστήμια, υπάρχουν πολλοί καλοί, αλλά και τραγικοί δυστυχώς, χωρίς καμία αξιολόγηση. Τώρα σχετικά με την αγγλία που έχω απευθείας γνώση, η αλήθεια είναι πως αν κοπείς δυο φορές, χάνεις το πτυχίο σου. Όμως το να πάρεις τη βάση είναι εξαιρετικά εύκολο. Οπότε για να κοπείς πρέπει να είσαι κυριολεκτικά τουρίστας. Στην Ελλάδα το 5 είναι πάρα πολλές φόρες εκπληκτικά δύσκολο και σε αυτή τη περίπτωση θα έπρεπε να τη λένε στο καθηγητή, όχι στους φοιτήτες. Παρόλα αυτά, αν είσαι φιλομαθής μπορείς σε ένα από τα καλά πανεπιστήμια στην ελλάδα να μάθεις πάρα πολλα και σε πολλές επιστήμες είναι ανώτερα από τα μέσα της Αγγλίας, Σκωτίας, Γερμανίας κλπ. Τα πολύ καλά πχ. oxford, cambridge, imperial, insead κλπ κλπ είναι όντως πιο πρακτικά, αλλά και πάλι δεν είναι τρομερά σε υπόβαθρο γνώσεων που δίνουν όσο στην τρομερή δικτύωση για να βγεις μετά στην αγορά όπου τα ελληνικά, εκεί έχουν θέμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ κορυφαία πανεπιστήμια (δεν γνωρίζω για ασσοε κτλ), ήταν όμως, το προγραμμα σπουδών έχει μείνει λίγο πίσω….
Δεν νοείται τεχνολογικής κατευθύνσεις πανεπιστήμιο να μην έχει επαφή με την αγορά , με την βιομηχανία !
Και όχι δεν τ επερνες στην Αγγλία τα μαθήματα ετσι (σε κανα κολέγιο στην Αγγλία, μπορεί) δυο ευκαιρίες έχεις για τις εξετάσεις μένεις στον τόπο μετά, έχεις κ assignments κτλ. Μαθαίνουν δλδ !
Έχει και κόσμο μέσα που έχουν hands on γνώση, άντε να τους βρεις αυτούς στην Ελλάδα.
Εξοπλισμοί , προγράμματα σπουδών σε κάποια πανεπιστήμια (ειανι πολύ πολύ σοβαρά) δεν υπάρχει αυτο στην Ελλάδα πλέον και αν υπάρχει, ο υπεύθυνος του εργαστηρίου είναι πολυ πολύ βαρύς - καλή ώρα , τα ξέρει όλα.

Πες τα ρε Aldo! Εγώ τα βλέπω (έβλεπα) κάθε μέρα. Παρακαλάς να συνεργαστείς με ένα ίδρυμα να χρηματοδοτήσεις μια έρευνα και δεν υπάρχει τρόπος γιατί φοβούνται να τους πουν ότι συνδεόνται με την αγορά.
 

alex7

Well-Known Member
Έχοντας δώσει πανελλήνιες, σπουδάσει και εξωτερικό και ελλάδα στο ΕΚΠΑ, θεωρώ ότι η αλήθεια σε όσα βλέπω είναι κάπου στη μέση. Είναι γεγονός πως οι πανελλήνιες καθορίζουν που θα μπεις και μια εξέταση δεν είναι σωστό να καθορίζει τη ζωή σου, αλλά είναι σε ένα βαθμό δίκαιες γιατί υπάρχει ισότητα. Στην άγγλια ξέρω πολύ καλά, πόσο έυκολα αν απλά έχεις τα λεφτά να πας στο Eton, πας Οξφόρδη κλπ κλπ. Θεωρώ πως έχει δίκιο ο CVIAL ως προς το γεγονός ότι τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα δεν δίνουν καθόλου πρακτικές γνώσεις, όμως μαθαίνεις πολλά και το πιο σημαντικό, δωρεάν. Θυμάμαι σαν τώρα να σπουδάζω financial mathematics στο cass business school και άτομα με πρώτο πτυχίο στο cambridge να μην ξέρουν τι είναι μιγαδικός. Tragic. Ενολίγεις, υπάρχει ενα πολύ καλό υπόβαθρο γνώσεων από τα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά λείπει το πρακτικό. Όσο για τους καθηγητές στα ελληνικά πανεπιστήμια, υπάρχουν πολλοί καλοί, αλλά και τραγικοί δυστυχώς, χωρίς καμία αξιολόγηση. Τώρα σχετικά με την αγγλία που έχω απευθείας γνώση, η αλήθεια είναι πως αν κοπείς δυο φορές, χάνεις το πτυχίο σου. Όμως το να πάρεις τη βάση είναι εξαιρετικά εύκολο. Οπότε για να κοπείς πρέπει να είσαι κυριολεκτικά τουρίστας. Στην Ελλάδα το 5 είναι πάρα πολλές φόρες εκπληκτικά δύσκολο και σε αυτή τη περίπτωση θα έπρεπε να τη λένε στο καθηγητή, όχι στους φοιτήτες. Παρόλα αυτά, αν είσαι φιλομαθής μπορείς σε ένα από τα καλά πανεπιστήμια στην ελλάδα να μάθεις πάρα πολλα και σε πολλές επιστήμες είναι ανώτερα από τα μέσα της Αγγλίας, Σκωτίας, Γερμανίας κλπ. Τα πολύ καλά πχ. oxford, cambridge, imperial, insead κλπ κλπ είναι όντως πιο πρακτικά, αλλά και πάλι δεν είναι τρομερά σε υπόβαθρο γνώσεων που δίνουν όσο στην τρομερή δικτύωση για να βγεις μετά στην αγορά όπου τα ελληνικά, εκεί έχουν θέμα.
Να η αλήθεια .Έτσι ακριβως .Είναι πιο εύκολο να περάσεις τα μαθήματα στην Αγγλία από ότι στο στην Ελλάδα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα